بارداری با وجود واژینیسموس امکان دارد؟

واژینیسموس یک اختلال جدی جنسی است که در آن به دلیل انقباض شدید عضلات ورودی واژن، دخول غیرممکن یا دردناک و سخت می شود. بعضی از خانم ها حتی نمی توانند معاینات لگنی را انجام دهند یا از تامپون استفاده کنند.
خیلی از خانم های جوانی که دچار واژینیسموس هستند، نگران مشکلاتی مثل ناباروری خود هستند. در این مقاله ما به شما خواهیم گفت که آیا واژینیسوس می تواند مانع بارداری شما شود یا نه. برای دسترسی سریع به تیترها می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

عوارض بیماری واژینیسموس

کسانی که دچار بیماری واژینیسموس هستند، مشکلات زیر را تجربه می کنند:

  • رابطه جنسی دردناک
  • عدم دخول
  • خجالت از ناتوانی در برقراری نزدیکی و کاهش عزت نفس
  • افسردگی، اضطراب و رابطه نامطلوب زوجین
  • طلاق زوجین (در صورت عدم درمان واژینیسموس)
  • انزوای بیمار و فاصله گرفتن از دیگران از ترس ایجاد صمیمیت و رابطه جنسی

همچنین مشکلات دخول و سردی زوجین باعث می شود خانم ها نگران فرزندآوری با بالا رفتن سن خود باشند. اما توجه داشته باشید که این بیماری به تنهایی نمی تواند منجر به نازایی در زنان شود.

واژینیسموس و بارداری

ناباروری زمانی رخ می دهد که یکسال یا بیشتر برای بچه دار شدن تلاش کنید و رابطه جنسی محافظت نشده داشته باشید اما موفق به بارداری نشوید. اما واژینیسموس به دلایل زیر یکی از علل ناباروری در زنان نیست:

۱- این بیماری تاثیری بر لقاح تخمک و اسپرم، تخمک گذاری، هورمون های جنسی زنان، لانه گزینی جنین و غیره ندارد.

۲- برای لقاح حتما نیازی به دخول نیست و فقط لازم است اسپرم موجود در مایع منی مرد به طریقی خود را به تخمک آزاد شده از تخمدانهای زن برساند.

انواع-واژینیسموس-در-زنان

برای درمان قطعی واژینیسموس در شیراز می توانید از تخصص خانم دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح و متخصص زنان در این زمینه بهره مند شوید. جهت رزرو نوبت با شماره ۰۹۱۷۷۵۳۸۸۹۳ تماس بگیرید.

روش های بارداری با واژینیسموس

به گفته دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح و متخصص زنان، خوشبختانه حاملگی با واژینیسموس به روش طبیعی کاملاً امکان پذیر است و نباید نگران ناباروری خود باشید. زنانی که دچار واژینیسموس هستند به روشهای زیر می توانند باردار شوند:

۱- واژینیسموس و بارداری با سرنگ

تزریق اسپرم با سرنگ اولین کاری است که برای بارداری با واژینیسموس می توانید انجام دهید. در این روش، مایع منی مرد را باید با سرنگ (بدون سوزن) جمع آوری و به داخل واژن تزریق کنید. برای بارداری با این روش، حتما نکات زیر را در نظر بگیرید.

۱- تزریق اسپرم را خودتان یا همسرتان می تواند انجام دهد.

۲- مایع منی را می توانید داخل کاندوم جمع کنید و بردارید

۳- زمانی اقدام به تزریق اسپرم کنید که تخمک گذاری در سیکل قاعدگی تان رخ داده است.

۴- اسپرم ها در هوای آزاد تا ۳۰ دقیقه زنده می مانند پس زمان طلایی جمع آوری و تزریق آنها را از دست ندهید.

۵- احتمال بارداری با اپلیکاتور که برای کرمهای داخل واژینالی استفاده می کنید کمتر از سرنگ است. پس بهتر است از سرنگ استفاده کنید.

توجه توجه: اگر چند ماه است موقع تخمک گذاری، تزریق اسپرم با سرنگ را انجام می دهید اما هنوز باردار نشده اید، حتما به متخصص زنان مراجعه کنید.

۲- روشهای جایگزین برای لقاح

اگر با وجود واژینیسموس می خواهید باردار شوید اما علیرغم ماهها تلاش موفق به بارداری به روش طبیعی نشده اید، برای تشخیص علت ناباروری باید به متخصص زنان مراجعه کنید. ایشان با توجه به مشکل شما به یکی از روشهای زیر کمک می کند باردار شوید:

  • لقاح داخل رحمی (IUI)
  • لقاح آزمایشگاهی یا مصنوعی (IVF)
  • اهدای جنین
  • اهدای تخمک

بارداری-با-واژینیسموس

درمان واژینیسموس قبل از بارداری

هر چند بارداری با وجود واژینیسموس امکان دارد ولی بهترین کار این است که قبل از بارداری اقدام به درمان این بیماری کنید. چون در دوران بارداری و بعد از بارداری باید معاینات لگنی لازم را انجام دهید. روشهای قطعی درمان واژینیسموس در شیراز عبارتند از:

درمان واژینیسموس با آر اف: با دستگاه آر اف واژن در شیراز طی چند جلسه می توانید درمان شوید.

بوتاکس واژن: با تزریق بوتاکس به واژن (عضلاتی که موقع دخول دچار اسپاسم می شوند) در یک جلسه می توان واژینیسموس را درمان کرد.

این روشها علاوه بر اینکه کمک می کنند به طور طبیعی و با دخول باردار شوید، بلکه می توانید رابطه زناشویی عادی داشته باشید، تامپون بگذارید و معاینه های قبل از بارداری یا معاینات لگنی را انجام دهید.

برای درمان قطعی واژینیسموس با RF یا بوتاکس واژن در شیراز می توانید از تخصص خانم دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح و متخصص زنان در این زمینه بهره مند شوید. جهت رزرو نوبت با شماره ۰۹۱۷۷۵۳۸۸۹۳ تماس بگیرید.

جمع بندی نهایی

اگر دچار مشکلات ناباروری نباشید، واژینیسموس نمی تواند مانع بارداری شما به روش طبیعی شود. اکثر زنان برای بارداری با واژینیسموس از روش تزریق اسپرم با سرنگ استفاده می کنند. در این روش اسپرم با سرنگ بدون سوزن به واژن تزریق می شود.

اگر زمانی این کار را انجام دهید که تخمک گذاری انجام شده باشد، شانس بارداری بالا می رود. اما اگر چندین ماه است با این روش موفق نشده اید، وقت آن رسیده که به متخصص زنان مراجعه کنید.

در صورت وجود مشکلات بارداری که هر زن دیگری هم می تواند آن را تجربه کند، از روشهایی مثل لقاح آزمایشگاهی و یا لقاح داخل رحمی برایتان استفاده می شود.

سوالات رایج درباره واژینیسموس و بارداری

خانم های شیرازی که دچار گریدهای مختلف واژینیسموس هستند، در مورد بارداری و زایمان خود اغلب سوالات زیر را از خانم دکتر طباطبایی می پرسند:

آیا می توانم درمان واژینیسموس را در بارداری انجام دهم؟

خیر. باید قبل از بارداری و یا ۳ تا ۶ ماه بعد از زایمان که به آرامش و آمادگی لازم رسیده اید، برای درمان واژینیسموس اقدام کنید.

بعد از زایمان طبیعی، واژینیسموس درمان می شود؟

خیر. این بیماری بدون درمان از بین نمی رود و علت آن تنگی واژن نیست که بعد از زایمان بهبود پیدا کند. حتی زایمان طبیعی به دلیل فشار و آسیبی که به واژن وارد می کند، می تواند علائم واژینیسموس را بدتر کند.

آیا با وجود واژینیسموس می توانم زایمان طبیعی کنم؟

واژینیسموس برای زایمان طبیعی هیچ مشکلی ایجاد نمی کند. مگر اینکه شرایط زایمان شما طوری باشد که مثل هر خانم دیگری که واژینیسموس ندارد، مجبور به انجام عمل سزارین باشید.

اگر شما هم سوالی درباره بارداری با وجود واژینیسموس دارید، در بخش نظرات می توانید آنها را بپرسید.

۵/۵ - (۲ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین بخوانید