تست پاپ اسمیر در شیراز: نحوه انجام و هزینه

دهانه رحم (سرویکس) در قسمت پایین رحم و در بالای کانال واژن قرار دارد. تست پاپ اسمیر یا پاپ تست (Pap Test) آزمایشی است که برای نمونه برداری و جمع آوری سلولهای دهانه رحم انجام می شود. این آزمایش ارزان و مقرون بصرفه را حتما باید بعد از داشتن اولین رابطه های جنسی برای بررسی سلامت دهانه رحم و غربالگری سرطان دهانه رحم انجام دهیم.
ما در این مقاله به شما خواهیم گفت که تست پاپ اسمیر چگونه چیست و چرا انجام می شود. همچنین در مورد هزینه های آن و هر آنچه باید درباره پاپ اسمیر بدانید، به شما خواهیم گفت. برای دسترسی سریع به بخش های مختلف مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

تست پاپ اسمیر در شیراز

به گفته دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح و متخصص زنان، تست پاپ اسمیر برای تشخیص زودهنگام سرطان دهانه رحم، بررسی التهابات و عفونتهای دهانه رحم یا تغییرات غیر طبیعی در سلولهای سرویکس انجام می شود. این مشکلات معمولا در اثر عفونتهای واژینال یا آلودگی به ویروس زگیل تناسلی (مخصوصا تیپ ۱۶ و ۱۸ ویروس HPV) ایجاد می شوند.

به کمک تست پاپ اسمیر پزشکان می توانند وضعیت سلامت دهانه رحم را بررسی کرده و در صورت وجود سلولهای دچار دیسپلازی، جلوی پیشرفت سرطان دهانه رحم را بگیرند. در مراکز انجام تست HPV این آزمایش معمولاً همراه معاینه لگن انجام می شود و در بعضی از زنان بالای ۳۰ سال آن را با تست کولپوسکوپی و آزمایش پاپ اسمیر hpv typing (تست تشخیص ویروس) ترکیب می کنند.

توجه: عفونت HPV مهمترین عامل سرطان دهانه رحم در زنان بالای ۳۰ سال است.

نحوه گرفتن تست پاپ اسمیر در شیراز

تست پاپ اسمیر یک آزمایش سریع و ساده است که در مطب پزشک زنان هم می توانید آن را انجام دهید. مراحل انجام تست پاپ اسمیر در شیراز عبارتند از:

آمادگی قبل از پاپ اسمیر

قبل از تست پاپ اسمیر باید در مورد بارداری، حساسیت به لاتکس یا داروهایی که مصرف می کنید (به خصوص داروهای ضد انعقاد خون مثل آسپرین) به پزشکتان اطلاع دهید. همچنین باید موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • در مورد آخرین دوره قاعدگی و نوع روش پیشگیری از بارداری خود به پزشکتان بگویید.
 • ۲ تا ۳ روز قبل از آزمایش نباید داروهای واژینالی، اسپرم کش، یا دوش واژینال استفاده کنید. چون این مواد pH سلولها را تغییر می دهند یا سلولهای غیرطبیعی را پنهان می کنند؛ در نتیجه جواب پاپ اسمیرتان دقیق نخواهد بود.
 • از ۴۸ ساعت قبل از آزمایش نباید رابطه جنسی داشته باشید چون نزدیکی باعث التهاب دهانه رحم و اشتباه شدن نتیجه تست تان می شود.
 • قبل از انجام پاپ اسمیر باید مثانه را خالی کنید ولی نیازی نیست برای انجام این آزمایش ناشتا باشید.

اگر پزشک تان موارد دیگری را از شما خواسته است حتما قبل از پاپ اسمیر آنها را انجام دهید.

نحوه گرفتن تست پاپ اسمیر

در روز معاینه باید شلوار و لباس زیرتان را درآورید و لباس بیمارستان بپوشید. بعد روی تخت مخصوص معاینه لگنی دراز بکشید و پاها را باز کنید. پزشک در ابتدا ابزاری به نام اسپکولوم را وارد واژن می کند تا دهانه های آن از هم جدا شوند و بتواند دهانه رحم را ببیند.

سپس با استفاده از یک برس، سواب یا کاردک به آرامی سلول های دهانه رحم و پشت واژن را بر می دارد و نمونه ها را در ظرفی حاوی مایع یا روی یک شیشه کوچک (لام میکروسکوپ) قرار می دهد. به این مرحله بیوپسی یا نمونه برداری می گویند. سپس نمونه ها برای تشخیص سلولهای غیرعادی دهانه رحم به آزمایشگاه فرستاده می شوند.

تست-پاپ-اسمیر

بعد از تست پاپ چه اتفاقی می افتد؟

قبل از رفتن به خانه چند دقیقه در مطب باید استراحت کنید. چون دهانه رحم خراش داده شده، کمی خونریزی، اسپاسم شکم و سوزش احساس می کنید که طبیعی است و از عوارض تست پاپ اسمیر به حساب می آید. برای پاپ اسمیر حتما نوار بهداشتی داشته باشید تا بعد از تست از آن استفاده کنید.

اگر این علائم بیش از ۲۴ ساعت ادامه داشتند و بهتر نشدند یا اینکه دچار علائم زیر شدید، باید سریعاً به پزشکتان مراجعه کنید:

 • ترشحات بدبو و عفونی واژن
 • تب و لرز
 • درد شدید شکم

برای انجام تست پاپ اسمیر و آزمایش HPV در شیراز می توانید به یکی از مراکز تست پاپ اسمیر در شیراز مثل مطب خانم دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح و متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید. جهت رزرو نوبت با شماره ۰۹۱۷۷۵۳۸۸۹۳ تماس بگیرید.

هدف انجام تست پاپ اسمیر

هدف اصلی از انجام دادن تست پاپ اسمیر این است که از ایجاد سرطان دهانه ی رحم جلوگیری شود و سلول های پیش سرطانی ایجاد شده به دلیل HPV شناسایی شود.

در این روش رشد سلول های غیر طبیعی تحت ارزیابی قرار می گیرد و سلول ها از لحاظ سرطانی بودن آزمایش میشوند.

چه افرادی نیاز به انجام تست پاپ اسمیر دارند؟

چه افرادی نیاز به انجام تست پاپ اسمیر دارند؟
چه افرادی نیاز به انجام تست پاپ اسمیر دارند؟

انجام این تست برای افرادی که شرایط زیر را دارند لازم و ضروری است:

 • افرادی دارای ویروس HIV مثبت هستند.
 • افرادی که به دلیل شیمی درمانی و یا پیوند کردن اعضا دارای سیستم ایمنی ضعیفی در بدنشان هستند.
 • افرادی که به سرطان دهانه ی رحم مبتلا هستند.
 • افرادی که از سیگار و دخانیات استفاده می کنند.
 • افرادی که در رحم مادر در معرض قرص های ضد بارداری قرار گرفته اند.
 • افراد دارای سنی بالاتر از ۳۰ سال

عوارض و خطرات ناشی از تست پاپ اسمیر

انجام دادن تست پاپ اسمیر با عوارض زیر برای فرد همراه است:

 • باعث میشود که فرد مقدار خونریزی بیشتر از لکه بینی داشته باشد و علت آن ایجاد خراش روی دیواره واژن است‌.
 • موجب می گردد که فرد دچار گرفتگی در عضلاتش گردد.
 • ممکن است فرد بیشتر از سه روز خونریزی داشته باشد.
 • امکان خونریزی تیره رنگ همراه با لخته خون وجود دارد.

نحوه ی آمادگی برای انجام تست پاپ اسمیر

 • ۲ روز پیش از انجام دادن تست پاپ اسمیر رابطه ی جنسی نداشته باشید.
 • تامپون، کرم واژینال و دارو را از ۲ روز قبل نباید استفاده کرد‌.
 • بعد از دوران قاعدگی (حدوداً ۵ روز) برای انجام تست اقدام کنید.
 • پیش از تست از انجام دوش واژینال خودداری کنید.
 • در دوران بارداری نیز می توان این تست را گرفت.
 • در زمان های دارای التهاب در واژن بهتر است این است گرفته نشود‌.
 • باید برای انجام تست حمام رفته و ناحیه ی تناسلی شیو شده باشد.

انجام آزمایش پاپ اسمیر در دوران بارداری

این تست را می توان در دوران بارداری انجام داد ولی پزشکان توصیه می کنند که انجام تست بعد از بارداری مادر انجام گیرد. اصولا می توان این تست را تا هفته ی ۲۴ بارداری مادر انجام داد ولی بعد از هفته ی ۲۴ میزان خون موجود در رگ های دهانه ی رحم زیاد شده و میزان حساسیت آن بالا می رود بنابراین نمی توان در آن تایم ها دیگر این  تست را انجام داد‌.

آزمایش تست پاپ اسمیر در دوران پریودی

معمولا توصیه بر این است که این تست را در دوران پریودی انجام نداد، زیرا به دلیل وجود خونریزی نتایج حاصل از آزمایش پاپ اسمیر تغییر می کند بنابراین بهتر است بعد از پریودی  این تست انجام گیرد. افرادی که دارای سیکل قاعدگی منظم هستند به راحتی می توانند زمان انجام تست را با قاعدگی خود تنظیم کنند.

البته لازم به ذکر است که  انجام تست در زمان هایی که خونریزی کم است امکان پذیر است، در این شرایط خون را از سلول ها جدا کرده و بعد سلول ها را تحت بررسی قرار می دهند ولی اگر میزان این خون زیاد باشد نمی توان نمونه را بررسی کرد و چه بهتر است که انجام آن در زمان هایی بعد از قاعدگی صورت بگیرد.

لکه بینی بعد از تست پاپ اسمیر

لکه بینی بعد از تست پاپ اسمیر
لکه بینی بعد از تست پاپ اسمیر

اکثر افرادی که این تست را انجام می دهند تا چند روز لکه بینی و خونریزی دارند‌. در اکثر مواقع این لکه بینی ها و خونریزی ها جایی برای نگرانی فرد نمی گذارد و کاملا طبیعی می باشد ولی چنان چه فرد خونریزی طولانی مدت و شدیدی داشته باشد امکان دارد عفونت ایجاد شده باشد.

دلایل خونریزی بعد از انجام تست شامل موارد زیر است:

 • به دلیل سوزش دهانه ی رحم فرد

در هنگام گرفتن تست دهانه ی رحم تحریک شده و موجب خونریزی میشود.

 • به دلیل بارداری فرد

در دوران بارداری فرد دارای رگ های خونی زیادی در دهانه ی رحم است که در هنگام انجام تست این رگ های ظریف دچار تحریک شده و موجب خونریزی می گردد.

 • قاعدگی

انجام تست چند روز قبل از پریودی ممکن است برای فرد با لکه بینی و یا خونریزی شدید همراه باشد و ممکن است علت خونریزی شدید قاعدگی فرد باشد و مشکل جدی ای وجود نداشته باشد.

 • وجود سرطان دهانه ی رحم

بهترین زمان تست پاپ اسمیر کی است؟

پزشکان توصیه می کنند که آزمایش پاپ اسمیر را از ۲۱ سالگی شروع کنید (اگر به نوعی رابطه جنسی دارید). در صورت بارداری، بهترین زمان برای پاپ اسمیر انجام آن طی ۲۴ هفته اول بارداری است. بعد از هفته بیست و چهارم انجام این تست دردناکتر می شود. از ۱۲ هفته بعد از زایمان تان هم می توانید این تست را به راحتی انجام دهید.

تست پاپ اسمیر در زمان پریودی انجام نمی شود چون خونریزی پریودی دقت تست را کم می کند و درد بیشتری هم حس می کنید. پس بهترین زمان مراجعه شما وقتی است که چند روز از پریودتان گذشته باشد یا در بین سیکل ماهانه تان باشید. همچنین در زمان انجام معاینات قبل از بارداری هم اگر پزشک هنگام معاینه لگنی به مورد مشکوکی برخورد کرد برای شما تست پاپ اسمیر تجویز می کند.

هر چند وقت یک بار باید پاپ اسمیر را تکرار کرد؟

به گفته خانم دکتر طباطبایی، خانمهایی که عمل هیسترکتومی در شیراز (عمل برداشتن دهانه رحم) را همراه با برداشتن دهانه رحم انجام داده و سابقه سرطان دهانه رحم ندارند، می توانند دیگر پاپ اسمیر را انجام ندهند. در غیر اینصورت باید چکاپ منظم را ادامه دهند. تست غربالگری سرطان دهانه رحم طبق جدول زیر تکرار می شود:

بهترین-زمان-تست-غربالگری-سرطان-دهانه-رحم

اما برخی از زنان ممکن است به دلیل مشکلات زیر بیشتر در معرض سرطان دهانه رحم یا عفونت HPV باشند و باید طبق دستور پزشک شان بیشتر از جدول بالا آزمایش پاپ اسمیر را تکرار کنند:

 • افراد HIV مثبت (ایدز)
 • بیماران تحت شیمی درمانی یا پیوند عضو
 • زنان دارای سیستم ایمنی ضعیف
 • کسانی که سابقه ضایعات پیش سرطانی یا سرطانی دارند
 • خانمهای مبتلا به تیپهای خطرناک ویروس اچ پی وی

بقیه خانمها باید پاپ اسمیر را صرف نظر از فعالیت جنسی شان حتما انجام دهند. چون ویروس HPV می تواند حتی تا یک سال هم نهفته باشد و بعد ناگهان فعال شود.

نحوه خواندن جواب تست پاپ اسمیر

نتایج آزمایش پاپ اسمیر معمولاً چند روز طول می کشد تا به دستتان برسد. صبور باشید و حتما تفسیر نتیجه پاپ اسمیر را بر عهده پزشکتان بگذارید. جواب این تست اغلب به دو صورت زیر است:

طبیعی: پاپ اسمیر طبیعی یا نرمال یعنی اینکه هیچ سلول غیر طبیعی شناسایی نشده و جواب تست منفی است. در این صورت تا ۳ سال آینده نیازی به تکرار آزمایش ندارید. (مگر نظر پزشکتان بر اساس دیگر شواهد و معاینات، چیزی غیر از این باشد.

غیر طبیعی: پاپ اسمیر غیرطبیعی به معنی سرطان نیست. بلکه نشان می دهد سلول های غیر عادی روی دهانه رحم دیده شده اند که احتمال دارد پیش سرطانی باشند. پس جواب تست مثبت است و باید دهانه رحم دقیق تر بررسی شود. چون دقت پاپ اسمیر ۶۰ الی ۷۰ درصد است، برای بررسی بهتر و بیشتر باید کولپوسکوپی دهانه رحم برای شما انجام شود.

مراحل-پیشرفت-سرطان-دهانه-رحم

معمولا تغییرات سلولی دهانه رحم خفیف هستند و کمتر پیش می آید که این تغییرات به صورت دیسپلازی یا ناهنجاری شدید و سرطان (پیشرفته) باشند. بسته به نتیجه آزمایش تان ممکن است یکی از کارهای زیر برایتان تجویز شود:

 • افزایش تعداد دفعات انجام آزمایش پاپ اسمیر
 • کولپوسکوپی دهانه رحم در شیراز (برای معاینه دقیق تر)
 • نمونه گیری از بافت دهانه رحم یا بیوپسی موقع کولپوسکوپی

بعد از این آزمایشها می توان علت عفونت، پیش سرطانی بودن یا وجود سرطان دهانه رحم را تایید یا رد کرد. در صورتی که علت تجویز کولپو برای شما ابتلا به ویروس زگیل تناسلی است، نیاز است حتما برای درمان قطعی زگیل تناسلی زنان در شیراز یا جلوگیری از پیشرفت سرطان اقدامات لازم را انجام دهید.

هزینه تست پاپ اسمیر در شیراز

برای انجام تست پاپ اسمیر باید به مطب متخصص زنان یا بیمارستانها مراجعه کنید. بعضی از خانه های بهداشت هم مجهز به این تست هستند. هزینه پاپ اسمیر خوشبختانه خیلی گران نیست و بسته به اینکه کجا انجام شود قیمت آن متغییر است. در ضمن، بیمه ها هزینه تست پاپ اسمیر و کولپوسکوپی را پوشش می دهند.

بیشتر بخوانید: تفاوتهای پاپ اسمیر و کولپوسکوپی

شما هم می توانید برای انجام تست پاپ اسمیر یا کولپوسکوپی دهانه رحم در شیراز به مطب خانم دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح و متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید. جهت رزرو وقت قبلی یا اطلاع از هزینه ها می توانید با شماره ۰۹۱۷۷۵۳۸۸۹۳ تماس بگیرید.

پرسش و پاسخ تست پاپ اسمیر (Pap Smear)

معمولا در مورد تست پاپ اسمیر از پزشک زنان سوالات زیر پرسیده می شود که در ادامه همراه جوابشان آنها را می خوانید:

تست پاپ اسمیر درد دارد؟

چون در این آزمایش، سلولهای دهانه رحم به آرامی خراشیده می شوند، بعد از پاپ اسمیر کمی درد دارید اما معمولاً این تست باعث بروز دردهای طولانی مدت نمی شود.

تست پاپ اسمیر برای دختران هم انجام می شود؟

اگر باکره هستید، خیر. چون این تست باعث پارگی بکارت می شود. اما می توانیم نمونه برداری از ترشحات واژن را برایتان انجام دهیم. در صورت مجرد بودن با ارائه گواهی عدم بکارت و حضور پدر می توانید تست پاپ اسمیر را انجام دهید.

کجا می توانم تست پاپ اسمیر بدهم؟

مطب خانم دکتر سیده زهرا طباطبایی یکی از مراکز تست پاپ اسمیر در شیراز است که می توانید پاپ تست خودتان را آنجا انجام دهید.

اگر شما هم سوالی درباره انجام تست پاپ اسمیر و هزینه های آن در شیراز دارید، در بخش نظرات می توانید آنها را بپرسید.

۵/۵ - (۲ امتیاز)

4 پاسخ

 1. سلام خانم دکتر. من میخوام تست پاپ اسمیر بدم. توی سیکل ماهانه م باید کی بیام. آخرای پریودی باید باشه یا یه موقع دیگه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین بخوانید