تنبلی تخمدان خفیف و شدید چه تفاوتی با هم دارند؟

سندروم تخمدان پلی کیستیک یا تنبلی تخمدان یکی از بیماریهای دستگاه تولید مثل در زنان و دختران است. هر چند این بیماری خطرناک نیست اما با عوارض جدی مثل ناباروری، چاقی، رشد موهای مردانه و … همراه است.
شدت و نوع این علائم در افراد مختلف متفاوت است و بستگی به درجه این عارضه دارد. ما در این مقاله قصد داریم شما را با تفاوت های تنبلی تخمدان خفیف و شدید آشنا کنیم. پس تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

علت تنبلی تخمدان شدید تا خفیف

به گفته دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح و متخصص زنان، تنبلی تخمدان (سندورم تخمدان پلی کیستیک) یکی از انواع کیست تخمدان نیست. بلکه در هر سیکل ماهانه، در تخمدانها چند فولیکول (کیسه کوچک) شروع به رشد کرده و یکی از آنها بزرگتر از بقیه و بالغ می شود.

این فولیکول بالغ دیگر فولیکولهای در حال بلوغ را از بین می برد تا به تنهایی تخمک آزاد کند. اگر این فولیکولهای در حال رشد در اثر برخی نارسایی های ژنتیکی یا محیطی از بین نروند و به رشد خود ادامه دهند، روی سطح تخمدان ساختارهایی شبیه کیست ایجاد می کنند.

بیشتر بخوانید: درمان کیست تخمدان در شیراز

تصاویر-اولتراسوند-از-تخمدان-پلی-کیستیک

این فولیکولهای نابالغ با ایجاد تغییرات هورمونی مختلف منجر به تنبلی در یک یا هر دو تخمدان می شوند.

انواع تغییرات هورمونی در تنبلی تخمدان

تغییرات هورمونی در تنبلی تخمدان متفاوت بوده و تنبلی تخمدان را به ۴ نوع تقسیم می کنند. این تغییرات هورمونی به یکی از شکلهای زیر ایجاد می شوند:

 • افزایش هورمونهای آندروژنی (مردانه)
 • افزایش هورمونهای التهابی
 • افزایش مقاومت بدن به انسولین
 • افزایش سطح انسولین

هر یک از این تغییرات علائم متفاوتی ایجاد کرده و به درمانهای متفاوتی هم نیاز دارند. به همین علت برای درمان قطعی تنبلی تخمدان در شیراز روشهای متفاوتی برای افراد مختلف وجود دارد.

برای درمان تنبلی تخمدان خفیف تا شدید در شیراز شما هم می توانید از تخصص دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح و متخصص زنان و زایمان در این زمینه بهره مند شوید. جهت رزرو نوبت با شماره ۰۹۱۷۷۵۳۸۸۹۳ تماس بگیرید.

فرق تنبلی تخمدان خفیف و شدید چیست؟

به گفته خانم دکتر طباطبایی، ممکن است خانم ها دچار تنبلی تخمدان خفیف، متوسط یا شدید باشند. بسته به درجه تنبلی تخمدان تفاوتهایی در علائم و روش درمان این عارضه وجود دارد که عبارتند از:

علائم تنبلی تخمدان

علائم تنبلی تخمدان در اوایل بلوغ، اواخر نوجوانی یا اوایل دهه ۲۰ و ۳۰ رخ می دهد. این علائم بسیار متنوع بوده و تمام آنها در همه افراد بروز نمی کند. به علاوه، شدت این علائم از خفیف تا شدید متغییر بوده و در طول سالیان ممکن است تغییر کند. این علائم عبارتند از:

 • پریود نامنظم یا غایب
 • دیسمنوره ثانویه (دردهای شدید قاعدگی)
 • عدم تخمک گذاری و مشکلات ناباروری
 • رویش موهای مردانه روی صورت، شکم، ران و کمر
 • طاسی یا ریزش مو با الگوی مردانه
 • نازک شدن موهای سر
 • چاقی
 • آکنه صورت و پوست چرب
 • خستگی مفرط، افسردگی، اضطراب و نوسانات خلقی
 • دیابت
 • مشکلات خواب
 • اختلالات تغذیه ای
 • سطح بالای هورمون مردانه (آندروژن)

عوارض-آندروژن-بالا-در-زنان

شدت علائم تنبلی تخمدان خفیف کمتر از درجات دیگر است. مثلا چاقی یا موهای زائد صورت در این افراد خیلی زیاد نیست و چندان به چشم نمی آید.

اما علائم تنبلی تخمدان شدید مثل بی نظمی قاعدگی، آندروژن اضافی، آکنه، چربی کل و شکم و مقاومت به انسولین بیشتر و مشخص تر از درجات دیگر است. همچنین این افراد بیشتر از افراد مبتلا به تنبلی تخمدان در معرض بیماریهای قلبی-عروقی و دیابت هستند.

درمان تنبلی تخمدان

هیچ راهی برای درمان قطعی تنبلی تخمدان نیست اما می توان با روشهای مختلف، علائم و عوارض این بیماری را مدیریت کرد. گزینه های درمان تخمدان پلی کیستیک خفیف و شدید متفاوت هستند و بستگی به شدت و نوع علائم بیمار تغییر می کنند.

به طور کلی، روشهای درمان تنبلی تخمدان خفیف اغلب ساده تر و راحتتر از درمان تخمدان پلی کیستیک شدید است. معمولا درمان تنبلی تخمدان شدید طولانی تر و پیچیده تر بوده و به دلیل ریسکی که شدت علائم بیمار ایجاد می کنند، حتی ممکن است گزینه های جراحی هم به بیمار پیشنهاد شود.

درمانهای-تنبلی-تخمدان-خفیف

درمان قطعی تنبلی تخمدان در شیراز

به گفته دکتر زهرا طباطبایی، تنبلی تخمدان با بهم زدن تعادل هورمونی باعث ایجاد بیماریهای مزمنی مثل دیابت، افزایش کلسترول خون ، فشار خون بالا و بیماریهای قلبی عروقی می شود.

پس تصور نکنید که تنبلی تخمدان خفیف نیازی به درمان ندارد یا تنبلی تخمدان شدید چون درمان قطعی ندارد باید آنرا به حال خود رها کنید. برعکس، با روشهای درمان قطعی تنبلی تخمدان در شیراز و انجام ورزشهایی برای تنبلی تخمدان می توانید علائم این بیماری را تا حد زیادی بهبود دهید.

توجه: افراد مبتلا به تنبلی تخمدان که قاعدگی منظمی ندارند، بیشتر در معرض سرطان رحم هستند و باید با سونوگرافی منظم رحم ضخامت دیواره رحمی آنها به صورت دوره ای چک شود.

برای درمان قطعی تنبلی تخمدان در شیراز شما هم می توانید از تخصص دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح و متخصص زنان و زایمان در این زمینه بهره مند شوید. جهت رزرو نوبت با شماره ۰۹۱۷۷۵۳۸۸۹۳ تماس بگیرید.

پرسش و پاسخ تفاوت تنبلی تخمدان خفیف و شدید

معمولا در مورد درجات مختلف بیماری تنبلی تخمدان سوالات زیر از متخصص زنان پرسیده می شود:

روش های تشخیص تنبلی تخمدان چیست؟

این بیماری با روش هایی مثل معاینه فیزیکی و لگنی، تست هورمون و آزمایش خون تشخیص داده می شود اما دقیق ترین و راحت ترین روش، تشخیص تنبلی تخمدان در سونوگرافی است.

درمان تنبلی تخمدان خفیف چقدر طول می کشد؟

نمی توان تنبلی تخمدان را کاملا درمان کرد و برای کنترل این بیماری باید به صورت طولانی مدت درمانهای کنترل کننده پیشرفت این بیماری را زیر نظر پزشکتان ادامه دهید.

آیا PCOS خفیف از بین می رود؟

خیر. سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) قابل درمان نیست و خود بخود هم از بین نمی رود، اما می توان با روشهای مختلف خانگی و پزشکی علائم آن را مدیریت کرد.

چگونه بفهمم PCOS من شدید است؟

افرادی که PCOS شدید دارند معمولا علائم بیشتر و شدیدتری را نسبت به درجات پایین تر حس می کنند. شما می توانید به راحتی با معاینات پزشکی از درجه تنبلی تخمدان خود مطلع شوید.

آیا برداشتن تخمدان ها می تواند PCOS را متوقف می کند؟

از آنجایی که مشکل PCOS یک مشکل مادام العمر است، برداشتن تخمدان ها با عمل هیسترکتومی در شیراز نمی تواند آن را درمان کند. در برخی از زنان، بعد از ماهها جراحی برداشتن تخمدانها، بیمار دوباره بی نظمی قاعدگی و برخی علائم دیگر را تجربه می کنند.

تفاوت سندروم تخمدان پلی کیستیک با تخمدان پلی کیستیک چیست؟

تخمدان‌ پلی کیستیک (PCO) بیماری نیست و معمولا بدون علائم بوده و به درمان نیاز ندارد. اما سندروم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) یک بیماری متابولیکی است که در اثر اختلالات هورمونی در تخمدانها و غدد فوق کلیوی ایجاد شده و علائم آن حتما نیاز به درمان دارند.

اگر شما هم سوالی درباره تنبلی تخمدان خفیف یا شدید و روشهای درمان آن در شیراز دارید، خوشحال می شویم آن را در بخش نظرات این مقاله بپرسید.

۳.۸/۵ - (۲۷ امتیاز)

16 پاسخ

  1. تخمدان پلی کیستیک باعث اختلال در هورمون های زنانه ای میشه که تخمدانها تولید و ترشح می کنند. هر نوسانی در این هورمون ها میتونه باعث بی نظمی قاعدگی بشه. در مورد تنبلی تخمدان خفیف هم همینطوره. فقط فرقش با تنبلی شدید اینه که شدت علائم و عوارضش کمتر و درمانش راحتتر و سریعتره.

 1. سلام خانم دکتر من ۳۴ سالمه از فکر کنم ۱۸ سالگی دارم تنبلی تخمدان رو ناباروری هم داشتم که با تحت نظر دکتر دوتا بچه تونستم بیارم اما بازم قاعدگی نا مرتب میشه با بستن لوله ها از شر این خلاص بشیم؟

 2. سلام خانم دکتر من ۱۸ سالمه و پلی کیستیک هستم. ۶ ماه طبق دستور پزشک دارو مصرف کردم و کنترول شد و بعد از قطع دارو دوماه منظم پریود شدم. اما بعد از اون دو ماه الان دوماهه ک پریود نشدم بنظرتون بازم باید دارو مصرف کنم یا ؟

  1. سلام. حتما به ادامه درمان نیاز دارید ولی باید به پزشکتون مراجعه کنید و زیر نظر ایشون داروها مصرف کنید یا داروهاتون عوض بشه. اگر میخواهید زیر نظر دکتر طباطبایی باشید باید موقع مراجعه آزمایشات و داروهایی که مصرف می کردین رو همراه داشته باشین.

 3. سلام منم تنبلی تخمدان دارم تاالان نتونیستم باردار بشم میشه لطف کنین تحت نظر کدام دکتر باردار شدین که منم مراجعه کنم ممنون میشم ؟

  1. علائم تنبلی تخمدان شدید همونهایی هست که در گریدهای دیگه هم دیده میشه. منتها با این تفاوت که علائم بیمار شدیدتره. مثلا دردی که حس میکنه خیلی شدیدتر از کسی هست که تنبلی تخمدان خفیف داره و دردش مثلا در حد کرامپ های عادی قاعدگیه.

 4. سلام .من ۲۹سالمه شش ساله مشکل نازایی داشتم و حامله نمی‌شدم تا اینکه پیش دکتر مرضیه قاسمی رفتم به امید خدا حامله شدم الان از اون موقع پنج ساله میگذره نزدیکه یه ساله ک پریود نامنظم شده دوماه میگذره ک پریود میشم

 5. سلام وقت بخیر، من ۳۱سالمه،تقریبا یک ساله ازدواج کردم، جلوگیری طبیعی داشتم، سه ماهه که برای بارداری اقدام کردم ولی نتیجه نگرفتم،پریودیهام منظمه و جوش و موهای زاید ندارم، سونو لگن در روز۱۲ام سیکل انجام دادم تخمدان راستم۱۷*۳۰و تخمدان چپ ۱۹*۲۹، بنظرتون تنبلی تخمدان دارم؟ و آیا اندازه تخمدان‌هام غیر نرمال ان؟ منظور از فولیکول بالغ در تخمدان‌ها مشهود نیس چیه؟

 6. سلام خانوم دکتر ۱۹ سالمه و ۱۱ ماهه اقدام ما۶ های اول اقدام دکتر رفتم و گفتن پلی کستیک خفیف داری ول اگ حفیفه چرا باردار نمیشم علائمشم پریود های نامنظم و لک بینی قهوه ای وسط سیکل دارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین بخوانید