تنگ کردن واژن در شیراز با روشهای جراحی و غیرجراحی

تنگ کردن واژن در شیراز

شلی و گشادی واژن باعث نارضایتی از رابطه جنسی، خروج باد واژن و بهم خوردن آناتومی کف لگن می شود. خوشبختانه روشهای مختلفی برای درمان گشادی واژن و عوارض آن وجود دارد که به طور سریع و قطعی واژن را تنگ کرده و سلامت و کارایی آن را باز می گرداند.
ما در این مقاله قصد داریم شما را با این روشها آشنا کنیم. برای دسترسی سریع به بخشهای مختلف مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

دلیل گشاد شدن واژن چیست؟

به گفته دکتر سیده زهرا طباطبایی، علت اصلی گشادی واژن، ضعف یا آسیب دیدگی عضلات کف لگن یا عضلات کگل در خانمهاست که در تصویر زیر می توانید آن را ببینید. وظیفه این عضلات، نگهداشتن اندام های لگنی در سر جای خود است.

عضلات کف لگن

زایمان طبیعی بدون شک مهمترین علت گشادی واژن است. البته کسانی هم که سزارین می کنند، به خاطر فشار وزن جنین در طول بارداری دچار این عارضه می شوند؛ به خصوص اگر عضلات کف لگن آنها ضعیف باشد. در شکل زیر می توانید رابطه قدرت عضلات لگن با گشادی واژن را ببینید:

تاثیر عضلات کگل قوی

سایر علل گشادی واژن

کم نیستند خانمهایی که تا به حال زایمان نکرده یا اولین رابطه جنسی خود را داشته اند و یا حتی باکره هستند ولی دچار گشادی واژن شده اند. علت گشادی واژن در این خانمها عبارت است از:

افزایش سن: با بالا رفتن سن تمام عضلات بدن و از جمله عضلات کگل ضعیف می شوند.

کاهش وزن شدید: کاهش وزن شدید و غیر اصولی باعث کم شدن حجم عضلات کف لگن و احساس شلی در واژن می شود.

انجام کارهای سنگین: فشار به عضلات کگل در اثر بلند کردن مداوم اجسام سنگین منجر به گشادی واژن می شود.

یبوست مزمن: فشار ناشی از دفع در افرادی که همیشه یبوست دارند، به مرور زمان شلی عضلات کف لگن را به دنبال دارد.

سرفه مزمن: سرفه مزمن با فشار آوردن به عضلات شکم و لگن باعث ضعف آنها می شود.

ژنتیک: بعضی از بانوان به طور ژنتیکی، عضلات کف لگن ضعیفی دارند و بیش از دیگران در معرض گشادی واژن هستند. این یکی از علل رایج گشادی واژن در اولین رابطه و دختران باکره است.

رابطه جنسی زیاد باعث گشادی واژن می شود؟

بعضی از افراد فکر می کنند که رابطه جنسی زیاد باعث گشادی واژن می شود یا دخترانی که تازه ازدواج کرده و دچار شلی واژن هستند، قبل از ازدواج رابطه جنسی داشته اند. این عقاید کاملا نادرست هستند.

واژن بافت ارتجاعی دارد. یعنی موقع نزدیکی، برای ورود آلت گشادتر از حالت عادی شده و کمی بعد از پایان نزدیکی دوباره به اندازه اول باز می گردد. پس  رابطه جنسی متعدد نمی تواند علت گشادی واژن باشد!

عوارض شل شدن عضلات کف لگن

بسته به شدت گشادی واژن، شل شدن عضلات کف لگن با عوارض زیر همراه است:

 • تکرر ادرار
 • بی اختیاری ادرار استرسی (نشت ادرار با سرفه، خنده و …)
 • افتادگی رحم، مثانه، واژن یا راست روده
 • عفونتهای مکرر واژینالی و ادراری

در درجات خفیف گشادی واژن، خروج باد واژن و عدم ارگاسم را تجربه می کنید. اما گشادی واژن در درجات بالاتر باعث بروز مشکلاتی مثل افتادگی رحم شده و مجبورید برای درمان افتادگی رحم در شیراز تحت جراحی قرار بگیرید.

چه زمانی برای گشادی واژن به پزشک مراجعه کنیم؟

بهتر است به محض احساس شلی واژن برای درمان آن اقدام کنید. بسته به درجه شلی و میزان آسیبهای عضلات کف لگن، روشهای مختلفی برای تنگ کردن یا تایتنینگ واژن وجود دارد.

مثلا اگر درجه گشادی واژن خفیف باشد، روشهای غیر جراحی مثل آراف واژن یا لیزر واژینال مفیدند. اما برای گریدهای بالاتر باید از روشهای جراحی استفاده کنید.

روشهای غیرجراحی برای تنگ کردن واژن

روشهای غیرجراحی برای تایتنینگ واژن عبارتند از:

۱. تنگ کردن واژن با آر اف در شیراز

از آر اف واژن در شیراز برای تقویت دیواره واژن و رفع شلی عضلات کف لگن استفاده می شود. امواج رادیوفرکانسی دستگاه RF واژینال، انرژی کم و فرکانس بالایی دارند. پس با ایجاد ارتعاش و گرما در واژن، خونرسانی به بافتهای آن را بهبود می دهند.

افزایش خونرسانی و تغذیه عضلات واژن منجر به تقویت کلاژن سازی در عضلات واژن و کف لگن شده و به استحکام آنها کمک می کند.

نکته مهم: تایتنینگ واژن با آر اف به عنوان بهترین دستگاه برای تنگ کردن واژن فقط برای درمان درجات پایین گشادی واژن موثر است.

مزایای-تنگ-کردن-واژن

 آر اف بهتر است یا لیزر واژینال؟

خانم دکتر طباطبایی با توجه به تجربه ناموفق از تنگ کردن واژن با لیزر در برخی از بیماران، همیشه آر اف را برای تنگ کردن واژن به مراجعان خود توصیه می کنند. چون عمق نفود پرتوهای لیزر به بافتهای واژن کمتر از امواج RF است.

بنابراین امواج RF به عمق بیشتری نفوذ کرده و لایه های بیشتری از بافت واژن را جوانسازی و تقویت می کنند. پزشکان معمولا برای درمان خشکی و آتروفی واژن از لیزر استفاده می کنند نه برای تنگ کردن آن.

مزیت: تنگی واژن با آر اف نیازی به بیحسی یا مراقبت خاصی ندارد و بعد از یک روز می توانید نزدیکی کنید.

برای تنگ کردن واژن با  RF در شیراز، می توانید به مطب خانم دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی مراجعه کنید. جهت رزرو نوبت با شماره ۰۹۱۷۷۳۴۵۳۹۴ تماس بگیرید.

۲. لیفت واژن با نخ در شیراز

تنگ کردن واژن با نخ یک عمل سرپایی برای ترمیم عضلات آسیب دیده پرینه و تنگ کردن دهانه واژن است و می تواند جایگزین خوبی برای جراحی پرینورافی باشد. بیشتر برای کسانی لیفت با نخ را انجام می دهیم که:

 • پرینه آنها خیلی شل نیست
 • نگران ایجاد اسکار در ورودی واژن هستند
 • تنگ کردن با آر اف برایشان موثر نیست اما مایل به عمل واژینوپلاستی نیستند
 • قبلا هیچ زایمانی نداشته اند و بعدها قصد بارداری دارند

لیفت واژن با نخ برای این خانمها گزینه خوبی است و نسبت به RF واژن ماندگاری بالایی هم دارد.

مزایای تنگ کردن واژن با نخ

تنگ کردن واژن با نخ علاوه بر رفع گشادی واژن با مزایای زیر نیز همراه است:

 • تحریک کلاژن سازی در دیواره واژن و جوانسازی آن
 • رفع کشیدگی در عضلات کف لگن
 • کاهش تکرر ادرار
 • جلوگیری از پیشرفت بی اختیاری ادرار استرسی

نحوه تنگ کردن واژن با نخ

برای لیفت با نخ، از نخهای خاردار مخصوص استفاده می شود. این خارها مثل چنگال در عضلات پرینه فرو رفته و آنها را بهم نزدیک می کنند. برای تایتنینگ با این روش، باید جراح مهارت زیادی در شناسایی تارهای عضلانی آسیب دیده و دوخت آنها داشته باشد.

دوره نقاهت برای لیفت واژن با نخ

بعد از تنگ کردن واژن با نخ نیازی به استراحت مطلق ندارید و دوره نقاهت آن ۱۰ روز است. بعد از این مدت، اگر احساس کشیدگی یا ناراحتی در پرینه نداشتید، می توانید رابطه جنسی را شروع کنید.

تنگ کردن واژن در شیراز با روشهای جراحی

اگر عضلات کف لگن پاره شده باشند یا واژن بیش از حد گشاد باشد، تنها گزینه برای درمان شما جراحی های تنگ کردن واژن هستند که در ادامه به معرفی آنها خواهیم پرداخت.

۳. عمل پرینورافی در شیراز

پارگی عضلات عرضی کف لگن در ناحیه پرینه (فاصله مقعد تا مدخل واژن) زیر لگن را خالی کرده و باعث کوتاهی پرینه و نزدیک شدن بیش از حد مقعد به دهانه واژن می شود.

با عمل پرینورافی می توان عضلات پاره شده را بهم نزدیک و با ایجاد یک فاصله ۳ تا ۴ سانتی بین مقعد و دهانه واژن، آناتومی این ناحیه از کف لگن را اصلاح و ورودی واژن را تنگ کرد.

نکته مهم: عمل پرینورافی با عمل پرینه پلاستی (ترمیم پرینه) فرق دارد. برای آشنایی با پرینه پلاستی می توانید مقاله عمل پرینه پلاستی در شیراز را از همین سایت بخوانید.

عمل پرینورافی

مراقبت های بعد از عمل پرینورافی

مهمترین نکات مراقبت های بعد از عمل پرینورافی عبارتند از:

 • تا یک هفته باید در منزل استراحت کنید.
 • تا ۴۸ ساعت نباید حمام کنید.
 • تا یک ماه نباید رابطه جنسی داشته باشید یا ورزشها و کارهای سنگین انجام دهید.

عوارض پرینورافی

احساس درد و کشیدگی بعد از پرینورافی طبیعی است و بعد از ۴ تا ۶ هفته برطرف می شود. دیگر عوارض عمل پرینورافی عبارتند از:

 • ماندن جای بخیه
 • ایجاد اسکار در محل جراحی
 • عفونت محل جراحی
 • باز شدن بخیه ها و خونریزی پرینه

ترمیم-پارگی-عضلات-پرینه

۴. عمل واژینوپلاستی

برای انجام جراحی واژینوپلاستی، یک برش مثلثی از ۲ سانتی متر زیر رحم به طرف مدخل واژن ایجاد و عضلات شل یا پاره شده واژن برداشته می شوند. در آخر، محل جراحی بخیه می شود.

واژینوپلاستی، طول کانال واژن را کوتاه نمی کند بلکه قطر آن را کم می کند. این روش برای بانوانی که دچار گشادی شدید واژن و دیگر اختلالات کف لگن هستند، بهترین گزینه است.

توجه: در ۸۰ تا ۹۰ درصد از عملهای واژینوپلاستی، باید عمل پرینورافی هم انجام شود تا کانال و ورودی واژن یکدست تنگ شوند.

عمل-واژینوپلاستی-در-شیراز

دوره نقاهت بعد از جراحی واژینوپلاستی

بعد از واژینوپلاستی نیازی به بستری شدن ندارید و دوره نقاهت آن ۷ روز است. بعد از یک هفته باید برای معاینه به پزشک مراجعه کنید، بعد از آن می توانید سر کارتان برگردید. اگر ساکن شیراز نیستید، یک روز بعد از جراحی برای معاینه مراجعه کرده و بعد به شهرتان برگردید.

مهمترین مراقبتهای بعد از عمل واژینوپلاستی

تا ۶ هفته بعد از عمل واژینوپلاستی نباید ورزش کنید؛ رابطه جنسی داشته باشید یا از استخر و وان حمام استفاده کنید. ترشحات خونابه تا سه هفته بعد از عمل عادی بوده و نشانه ترمیم واژن و جذب بخیه ها هستند نه عفونت واژن. ترشحات بد بو و رنگی علامت عفونت هستند و باید سریعتر به جراحتان مراجعه کنید.

عوارض بعد از عمل واژینوپلاستی

چون واژینوپلاستی عمل سنگینی است که با برش و کشیدن عضلات واژن انجام می شود، طبیعی است که تا ۴ هفته احساس کشش و درد داشته باشید. جدی ترین عوارض این عمل، خونریزی، باز شدن بخیه ها و عفونت است که به ندرت رخ می دهند.

برای تنگ کردن واژن با جراحی در شیراز شما هم می توانید از تخصص و مهارت دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح و متخصص زنان و زایمان در این زمینه بهره مند شوید. جهت رزرو نوبت با شماره ۰۹۱۷۷۳۴۵۳۹۴ تماس بگیرید.

مدت ماندگاری تنگ کردن واژن با جراحی

نتیجه تنگ کردن واژن با جراحی دائمی نیست و همان دلایلی که قبلا باعث گشادی واژن شده بودند، می توانند دوباره باعث شلی واژن شوند. اما مسلما روشهای جراحی -در صورت مراقبت خوب از خودتان- چندین سال ماندگاری دارند.

بهترین سن برای جراحی تنگ کردن واژن سنی است که تعداد زایمان دلخواهتان را انجام داده اید. اما اگر قصد بارداری مجدد دارید، روشهای غیرجراحی بهترین گزینه برای تایتنینگ واژن هستند.

مدت-ماندگاری-تنگ-کردن-واژن

سوالات رایج درباره تنگ کردن واژن در شیراز

در این بخش می توانید پاسخ خانم دکتر طباطبایی به رایج ترین سوالاتی که مراجعین از ایشان درباره تنگ کردن واژن می پرسند را بخوانید:

موقع شیردهی می توانم جراحی واژینوپلاستی انجام دهم؟

اگر در دوران شیردهی بتوانید تا ۷۲ ساعت شیردهی نکنید، می توانید این عمل را انجام دهید. چون برای انجام این جراحی از داروهای بیهوشی استفاده می کنیم که وارد شیرتان می شود.

چند وقت بعد از زایمان می توانم برای تنگ کردن واژن اقدام کنم؟

عمل ترمیم واژن بعد از زایمان طبیعی مثل جراحی پرینورافی و واژینوپلاستی را ۴ تا ۶ ماه بعد از زایمان می توانید انجام دهید.

هزینه تنگ کردن واژن در شیراز چقدر است؟

بستگی به روش تنگ کردن و درجه گشادی واژن دارد. اما هزینه تنگ کردن واژن در شیراز کمتر از شهری مثل تهران است و اگر ساکن استان های جنوبی ایران هستید، از هر لحاظ شیراز مقصد بهتری است.

عملهای تنگ کردن واژن برای دختران هم انجام می شود؟

خیر. چون روشهای جراحی و غیرجراحی تنگ کردن واژن به پرده بکارت صدمه می زنند و برای دختران باکره انجام نمی شود.

می توانم همزمان با زایمان، جراحی تنگ کردن واژن را هم انجام دهم؟

خیر. همزمان با زایمان طبیعی یا سزارین به هیچ وجه واژینوپلاستی یا عملهای زیبایی دیگر را انجام نمی دهیم. چون لگن پر خون و ملتهب است و ریسک خونریزی بالاست.

من بعد از عمل واژینوپلاستی، دچار احساس درد موقع نزدیکی شدم. چکار کنم؟

معمولا رابطه بعد از عمل تنگی واژن تا مدتی همراه کمی احساس درد و سوزش است که خودبخود بهبود پیدا می کند. اما اگر دردهای مقاربتی ادامه داشت، باید به جراح تان مراجعه کنید تا شما را معاینه کنند.

چه کار کنیم بعد از تنگ کردن واژن دوباره دچار شلی نشویم؟

همان عللی که باعث شلی شده بودند، دوباره باعث عود شلی واژن می شوند. پس کار سنگین را کم کنید. مرتب تمرینات کگل مناسب تنگ کردن واژن را انجام دهید و یبوست تان را درمان کنید.

چه عملهای زیبایی را می توانیم همزمان با تنگ کردن واژن انجام دهیم؟

می توانید همراه تنگ کردن واژن، عمل زیبایی واژن و تزریق چربی به واژن را انجام دهید.

اگر شما هم سوالی درباره تنگ کردن واژن دارید، می توانید سوالات خود را در بخش نظرات این مقاله بپرسید.

۴.۱/۵ - (۲۳ امتیاز)
دکتر زهرا طباطبایی

دکتر سیده زهرا طباطبایی (متخصص زنان و زایمان) فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی ایران و دارای بورد تخصصی در این رشته هستند. خانم دکتر طباطبایی بیش از پانزده سال است که در زمینه ارائه خدمات درمانی و زیبایی به بانوان فعالیت دارند. در حال حاضر کلینیک دکتر طباطبایی را می توان مجهزترین کلینیک زنان در استان فارس بشمار آورد و به همین دلیل بیماران متعددی از شیراز و استانهای همجوار برای دریافت خدمات باکیفیت به این مرکز مراجعه می کنند.

۴ دیدگاه ها
 • سلام خانم دکتر. من یه زایمان طبیعی داشتم و الان حس می کنم واژنم گشاد شده. موقع رابطه خیلی چیزی حس نمیکنم شوهرمم میگه حس میکنم گشاد شده. کم کم دارم اعتماد بنفسمو از دست میدم و میترسم از هم دور بشیم. دکترم گفته جراحی واژینوپلاستی باید بعد از آخرین زایمان انجام بشه. ولی من الان دلم میخواد تنگ تر بشم. چی کار کنم؟

  • سلام. من برای مراجعینی مثل شما که میخوان باز هم باردار بشن، عمل تنگ کردن با نخ رو انجام میدم که باعث تنگی و جوانسازی واژن میشه. زایمان بعدی هم طبیعی باشه هیچ مشکلی پیش نمیاد و بعد از اخرین زایمانتون میتونید واژینوپلاستی کنید.

  • خیر. رابطه جنسی زیاد روی گشادی واژن تاثیری نداره. چون بعد از هر بار نزدیکی، دوباره سایز کانال به حالت قبلی برمیگرده. مهمترین علت گشادی واژن، زایمان طبیعی که به دیواره کانال واژن در بعضی موارد آسیب میزنه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *