تنگ کردن واژن در شیراز با روشهای جراحی و غیرجراحی

شلی و گشادی واژن باعث نارضایتی از رابطه جنسی، خروج باد واژن و بهم خوردن آناتومی کف لگن در زنان می شود. خوشبختانه امروزه روشهای مختلفی برای درمان گشادی واژن و عوارض آن وجود دارد که می توانند به درمان سریع و قطعی گشادی واژن کمک کنند و سلامت و کارایی آن را باز گردانند.
ما در این مقاله قصد داریم شما را با انواع روشهای تنگ کردن واژن در شیراز با روشهای جراحی و غیرجراحی آشنا کنیم. برای دسترسی سریع به بخشهای مختلف مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

فهرست مطالب

مهمترین دلیل گشاد شدن واژن چیست؟

به گفته دکتر سیده زهرا طباطبایی، علت اصلی گشادی واژن، ضعف و آسیب دیدگی عضلات کف لگن (عضلات کگل) در خانمهاست. همانطور که در تصویر زیر می ببینید، وظیفه اصلی این عضلات نگهداشتن اندام های لگنی مثل رحم و مثانه در سر جای خود است.

عضلات کف لگن

بدون شک زایمان طبیعی مهمترین علت گشادی واژن وآسیب دیدگی عضلات کف لگن است. البته خانم هایی هم که سزارین می کنند، به خاطر فشار وزن جنین در طول بارداری دچار این عارضه می شوند؛ به خصوص آنهایی که از قبل عضلات کف لگن ضعیفی دارند. در شکل زیر می توانید رابطه قدرت عضلات لگن با گشادی واژن را ببینید:

تاثیر عضلات کگل قوی

عوامل موثر بر ضعف عضلات کف لگن

زایمان و بارداری تنها علت گشادی واژن و ضعف عضلات کف لگن نیستند. بلکه عوامل زیر هم در تضعیف این عضلات نقش مهمی دارند:

افزایش سن: با بالا رفتن سن تمام عضلات بدن و از جمله عضلات کگل هم دچار ضعف و پیری می شوند.

کاهش وزن شدید: کاهش وزن شدید و غیر اصولی باعث کم شدن حجم عضلات کف لگن و احساس شلی واژن می شود.

انجام کارهای سنگین: فشار به عضلات کگل در اثر بلند کردن مداوم اجسام سنگین منجر به گشادی واژن می شود.

یبوست مزمن: فشار ناشی از دفع مدفوع در زنانی که همیشه یبوست دارند، به مرور زمان شلی عضلات کف لگن را به دنبال دارد.

سرفه مزمن: عدم کنترل یا درمان بیماریهایی که با سرفه مزمن همراه هستند مثل آسم، با فشار آوردن به عضلات شکم و لگن باعث ضعف آنها می شود.

بعضی از خانم ها هم به طور ژنتیکی، عضلات شل و ضعیفی دارند. این افراد در سنین پایین و بدون زایمان و بارداری بیشتر از دیگران در معرض گشادی واژن هستند. در واقع این مسئله یکی از علل رایج گشادی واژن در اولین رابطه بعد از ازدواج در دختران باکره است.

رابطه جنسی زیاد باعث گشادی واژن می شود؟

بعضی از افراد فکر می کنند که رابطه جنسی زیاد باعث گشادی واژن می شود یا دخترانی که تازه ازدواج کرده و دچار شلی واژن هستند، قبل از ازدواج رابطه جنسی داشته اند. اما این عقاید کاملا نادرست هستند.

چون واژن بافت ارتجاعی دارد و موقع نزدیکی، برای ورود آلت گشادتر از حالت عادی می شود ولی کمی بعد از پایان نزدیکی دوباره به اندازه اول باز می گردد. پس  رابطه جنسی زیاد یا با افراد مختلف نمی تواند باعث گشادی واژن شود.

عوارض شلی عضلات کف لگن

شلی عضلات کف لگن باعث می شود عضلات واژن خاصیت ارتجاعی خود را از دست بدهند و گشاد شوند. در نتیجه رابطه جنسی خوبی را دیگر تجربه نمی کنید. همچنین بانوان به مرور زمان با افزایش سن و بسته به درجه گشادی واژن عوارض زیر را هم تجربه می کنند:

 • تکرر ادرار
 • بی اختیاری ادرار استرسی (نشت ادرار با سرفه، خنده و …)
 • افتادگی رحم، مثانه، واژن یا راست روده
 • عفونتهای مکرر واژینالی و ادراری
 • خروج باد واژن
 • عدم ارگاسم و نارضایتی جنسی زوجین

این عوارض در درجات خفیف گشادی واژن با شدت کمی تجربه می شوند و با روشهای غیرجراحی می توان آنها را کنترل کرد. ولی در درجات بالای گشادی واژن مشکلاتی مثل افتادگی رحم به قدری زیاد است که ممکن است مجبور شوید برای درمان افتادگی رحم در شیراز تحت جراحی قرار بگیرید.

چه زمانی برای گشادی واژن به پزشک مراجعه کنیم؟

گزینه های مختلفی برای تایتنینگ واژن (تنگ کردن) وجود دارد که با توجه به شدت عوارض گشادی واژن و درجه آن انتخاب می شوند. مثلا اگر درجه گشادی واژن خفیف باشد، روشهای غیر جراحی مثل آراف واژن یا لیزر واژینال مفیدند.

اما برای گریدهای بالاتر باید از روشهای جراحی استفاده کنید. پس بهتر است به محض احساس شلی واژن برای درمان آن اقدام کنید تا نیازی به روشهای جراحی نداشته باشید. در ادامه مقاله با این روشها بیشتر آشنا می شوید.

روش های غیر جراحی تنگ کردن واژن در شیراز

به گفته دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح و متخصص زنان، خانم هایی که زایمان نکرده اند و درجه گشادی واژن آنها خفیف است با چند جلسه آر اف واژن در شیراز می توانند شلی واژن خود را درمان کنند. تنگ کردن واژن با آر اف در شیراز به تقویت دیواره واژن و لیفت آن کمک می کند و احساس شلی واژن را از بین می برد.

چون امواج رادیوفرکانسی دستگاه RF واژینال با ایجاد ارتعاش و گرما در کانال واژن باعث بهبود خونرسانی در بافتهای مخاطی و زیر مخاطی واژن می شود. در نتیجه کلاژن که یک ماده مهم در استحکام بافتهای بدن است بیشتر و سریعتر از قبل ساخته می شود. به همین دلیل لیزر rf واژن، بهترین دستگاه برای تنگ کردن واژن است.

مزایای-تنگ-کردن-واژن

 آر اف بهتر است یا لیزر واژینال؟

خانم دکتر طباطبایی با توجه به تجربه ناموفق از تنگ کردن واژن با لیزر همیشه برای درمان شلی واژن به مراجعان خود دستگاه آر اف را توصیه می کنند. چون عمق نفود پرتو لیزرهایی مثل لیزر مونالیزا و ژولیت فقط تا لایه مخاطی (سطحی ترین لایه دیواره واژن) است.

بنابراین این دستگاه ها برای درمان خشکی واژن فقط موثر هستند. در حالیکه امواج رادیوفرکانسی دستگاه RF عمق نفوذ بیشتری دارند و می توانند لایه های زیرمخاطی و عضلات دیواره واژن را هم جوانسازی و تقویت کنند.

برای تنگ کردن واژن با  RF در شیراز، می توانید به مطب خانم دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی مراجعه کنید. جهت رزرو نوبت با شماره ۰۹۱۷۷۵۳۸۸۹۳ تماس بگیرید.

تنگ کردن واژن در شیراز با جراحی

شلی واژن در کسانی که زایمان کرده اند و درجه گشادی واژن آنها شدید است با روشهای غیرجراحی قابل درمان نیست. برای حل مشکل این خانمها جراح زنان از روشهای زیر برای درمان گشادی واژن استفاده می کنند:

۱. لیفت واژن با نخ در شیراز

تنگ کردن واژن با نخ در شیراز یک عمل سرپایی برای بالا کشیدن دو طرف دهانه واژن به سمت بالا است. بعد از عمل این نخ ها معلوم نیستند و برای نزدیکی مشکلی ایجاد نمی کنند. در پایان دهانه واژن که نخ لیفتینگ بالا کشیده شده با بخیه های جذبی کمی تنگ تر می شود.

این جراحی جایگزین خوبی برای عمل تنگ کردن واژن یا عمل واژینوپلاستی و جراحی پرینورافی است. بهترین کاندید لیفت واژن با نخ در شیراز زنانی هستند که گشادی واژن آنها زیاد است ولی می خواهند دوباره بچه دار شوند و یا تمایلی به عمل تنگی واژن ندارند.

مزایای تنگ کردن واژن با نخ

 لیفت واژن با نخ ماندگاری بالایی دارد چون برای انجام آن از نخهای لیفتینگ خاردار استفاده می شود. این خارها مثل چنگال در عضلات پرینه فرو می روند و با تحریک بافتهای مجاور خود، فیبروز سازی را در آنها تقویت می کنند. این نخها بعدها جذب واژن می شوند ولی تاثیر جوانسازی آنها به خاطر فیبروزی که تولید کرده اند، همچنان ادامه دارد.

۲. عمل پرینورافی در شیراز

 عمل پرینورافی جراحی است که برای تنگ کردن دهانه واژن و ۲ تا ۳ سانتی متر ابتدای کانال واژن انجام می شود. برای این جراحی از نخ بخیه جذبی استفاده می شود تا پارگی های دهانه واژن و گشادی ورودی واژن برطرف شود.

زنانی کاندید این عمل زیبایی هستند که به دلیل زایمان طبیعی سخت و یا استفاده از ابزارهای کمک زایمانی، دهانه واژن آنها دچار کشیدگی شدید یا پارگی شده است. البته نباید این جراحی زیبایی را با عمل دیگری به نام پرینه پلاستی اشتباه بگیرید.

عمل پرینورافی

تفاوت عمل پرینورافی با عمل پرینه پلاستی

عمل پرینورافی روی دهانه واژن انجام می شود و هدف آن تنگ کردن مدخل واژن است. ولی عمل پرینه پلاستی در شیراز با هدف ترمیم پرینه و تقویت کف لگن انجام می شود. پرینه به فاصله مقعد تا دهانه واژن گفته می شود که در نتیجه زایمان طبیعی سخت ممکن است پاره شود. با پارگی پرینه حمایت کف لگن از اندام های لگنی کمتر می شود و فاصله بین مقعد و دهانه واژن کوتاهتر از حد معمول خواهد شد.

ترمیم-پارگی-عضلات-پرینه

۳. عمل واژینوپلاستی

جراحی واژینوپلاستی برای درمان شدیدترین درجات گشادی واژن انجام می شود و آخرین خط درمان شلی واژن است. نتیجه واژینوپلاستی زمانی دائمی است که بعد از آن باردار نشوید. چون بارداری و زایمان نتیجه این عمل را به هم می زند.

جراحی واژینوپلاستی در اتاق عمل و با بیحسی موضعی یا بی حسی نخاعی انجام شده و بسته به پیچیدگی جراحی و وضعیت واژن حدود ۱ تا ۲ ساعت طول می کشد. در ۸۰ تا ۹۰ درصد موارد، برای یکدست تنگ شدن کانال واژن لازم است دهانه واژن هم تنگ شود. بنابراین همزمان با جراحی واژینوپلاستی، عمل پرینورافی هم انجام می شود.

نحوه انجام جراحی واژینوپلاستی

برای انجام جراحی واژینوپلاستی، جراح به کمک تیغ جراحی و یا لیزر روی دیواره پشتی واژن یک برش مثلثی از ۲ سانتی متر زیر دهانه رحم به طرف مدخل واژن ایجاد می کند تا عضلات شل یا پاره شده را بردارد. قسمتهای باقی مانده به طرف هم کشیده و با نخ بخیه قابل جذب به همدیگر وصل می شوند.

توجه: در این جراحی قطر واژن کمتر می شود ولی طول کانال واژن کوتاه نمی شود.

عمل-واژینوپلاستی-در-شیراز

دوره نقاهت بعد از جراحی واژینوپلاستی

بعد از واژینوپلاستی نیازی به بستری شدن ندارید و دوره نقاهت آن ۷ روز است. بعد از یک هفته باید برای معاینه به پزشک مراجعه کنید، بعد از آن می توانید سر کارتان برگردید. اگر ساکن شیراز نیستید، یک روز بعد از جراحی برای معاینه مراجعه کرده و بعد به شهرتان برگردید.

برای تنگ کردن واژن با جراحی در شیراز شما هم می توانید از تخصص و مهارت دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح و متخصص زنان و زایمان در این زمینه بهره مند شوید. جهت رزرو نوبت با شماره ۰۹۱۷۷۵۳۸۸۹۳ تماس بگیرید.

ماندگاری روشهای تنگ کردن واژن

نتیجه تنگ کردن واژن با روشهای غیرجراحی نیاز به تکرار سالیانه یا چند سال یکبار دارند و همان دلایلی که قبلا باعث گشادی واژن شده بودند، می توانند دوباره باعث شلی واژن شوند. اما ماندگاری روشهای جراحی دائمی است، مگر اینکه بعد از عمل دوباره بارداری و مخصوصا زایمان طبیعی را تجربه کنید. پس توصیه می شود از کارهایی که باعث گشادی واژن می شوند بپرهیزید و جراحی های تنگ کردن واژن را تا حدممکن به بعد از آخرین زایمان خود موکول کنید.

مدت-ماندگاری-تنگ-کردن-واژن

سوالات رایج درباره تنگ کردن واژن

در این بخش می توانید پاسخ خانم دکتر طباطبایی به رایج ترین سوالاتی که مراجعین از ایشان درباره تنگ کردن واژن می پرسند را بخوانید:

موقع شیردهی می توانم جراحی واژینوپلاستی انجام دهم؟

اولا اینکه جراحی های ترمیمی واژن را باید ۴ تا ۶ ماه بعد از زایمان انجام دهید. ثانیا اگر در دوران شیردهی بتوانید تا ۷۲ ساعت شیردهی نکنید، می توانید این عمل را انجام دهید. چون برای انجام این جراحی از داروهای بیحسی استفاده می کنیم که ممکن است وارد شیرتان می شود.

چند وقت بعد از زایمان می توانم برای تنگ کردن واژن اقدام کنم؟

عمل ترمیم واژن بعد از زایمان طبیعی مثل جراحی پرینورافی و واژینوپلاستی را ۴ تا ۶ ماه بعد از زایمان می توانید انجام دهید.

هزینه تنگ کردن واژن در شیراز چقدر است؟

بستگی به روش تنگ کردن و درجه گشادی واژن دارد. اما هزینه تنگ کردن واژن در شیراز کمتر از شهری مثل تهران است و اگر ساکن استان های جنوبی ایران هستید، از هر لحاظ شیراز برایتان مقصد بهتری است.

عملهای تنگ کردن واژن برای دختران هم انجام می شود؟

خیر. چون روشهای جراحی و غیرجراحی تنگ کردن واژن به پرده بکارت صدمه می زنند و برای دختران باکره انجام نمی شود.

می توانم همزمان با زایمان، جراحی تنگ کردن واژن را هم انجام دهم؟

خیر. همزمان با زایمان طبیعی یا سزارین به هیچ وجه واژینوپلاستی یا عملهای زیبایی دیگر را انجام نمی دهیم. چون لگن پر خون و ملتهب است و ریسک خونریزی بالاست.

من بعد از عمل واژینوپلاستی، دچار احساس درد موقع نزدیکی شدم. چکار کنم؟

همانطور که گفته شد روابط جنسی باید به ۴ الی ۶ هفته بعد از عمل موکول شوند. با اینحال معمولا رابطه بعد از عمل تنگی واژن تا مدتی همراه کمی احساس درد و سوزش است که به مرور بهبود پیدا می کند. اما اگر دردهای مقاربتی ادامه داشت یا نمی توانستید دخول را براحتی انجام دهید، به جراح تان مراجعه کنید.

چه کار کنیم بعد از تنگ کردن واژن دوباره دچار شلی نشویم؟

همان عللی که باعث شلی شده بودند، دوباره باعث عود شلی واژن می شوند. پس کار سنگین را کم کنید. مرتب تمرینات کگل مناسب تنگ کردن واژن را انجام دهید و یبوست تان را درمان کنید.

چه عملهای زیبایی را می توانیم همزمان با تنگ کردن واژن انجام دهیم؟

می توانید همراه تنگ کردن واژن، عمل زیبایی واژن و تزریق چربی به واژن را انجام دهید.

اگر شما هم سوالی درباره تنگ کردن واژن دارید، می توانید سوالات خود را در بخش نظرات این مقاله بپرسید.

۴.۱/۵ - (۲۳ امتیاز)

4 پاسخ

 1. سلام خانم دکتر. من یه زایمان طبیعی داشتم و الان حس می کنم واژنم گشاد شده. موقع رابطه خیلی چیزی حس نمیکنم شوهرمم میگه حس میکنم گشاد شده. کم کم دارم اعتماد بنفسمو از دست میدم و میترسم از هم دور بشیم. دکترم گفته جراحی واژینوپلاستی باید بعد از آخرین زایمان انجام بشه. ولی من الان دلم میخواد تنگ تر بشم. چی کار کنم؟

  1. سلام. من برای مراجعینی مثل شما که میخوان باز هم باردار بشن، عمل تنگ کردن با نخ رو انجام میدم که باعث تنگی و جوانسازی واژن میشه. زایمان بعدی هم طبیعی باشه هیچ مشکلی پیش نمیاد و بعد از اخرین زایمانتون میتونید واژینوپلاستی کنید.

  1. خیر. رابطه جنسی زیاد روی گشادی واژن تاثیری نداره. چون بعد از هر بار نزدیکی، دوباره سایز کانال به حالت قبلی برمیگرده. مهمترین علت گشادی واژن، زایمان طبیعی که به دیواره کانال واژن در بعضی موارد آسیب میزنه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین بخوانید