جراحی غده بارتولن در شیراز | درمان کیست دردناک بارتولن

غدد بارتولن یک جفت غده در دو طرف دهانه واژن در روی لبه های داخلی واژن (لابیامینور) قرار دارند. کار غده بارتولن ترشح مایعاتی برای روانکاری واژن حین رابطه جنسی است. اما گاهی این غدد متورم شده و تبدیل به کیست می شود.
کیست بارتولن فقط در ۲ درصد زنانی که در سنین باروری هستند، دیده می شود و در سنین ۲۰ تا ۲۹ سالگی شایع تر است. ما در این مقاله شما را با علت و درمان غده بارتولن آشنا کرده و به روشهای درمان آن با جراحی کیست بارتولن در شیراز خواهیم پرداخت. پس اگر متوجه برجستگی در دهانه واژن و تورم لابیاهایتان شده اید، حتما این مقاله را بخوانید.

آشنایی با علائم کیست غدد بارتولن

به گفته دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح و متخصص زنان، اگر کیست بارتولن کوچک و غیر عفونی باشد شاید متوجه آن نشوید. اما کیست های بزرگ اغلب علامت دار می شوند و ممکن است تورم آنها منجر به ترکیدن کیست بارتولن شود. علائم کیست بارتولن عبارتند از:

 • احساس توده ای به اندازه یک نخود یا بیشتر در نزدیکی دهانه واژن (معمولا در یک طرف آن)
 • تورم لابیا مینورها
 • احساس ناراحتی موقع راه رفتن و نشستن
 • درد حین نزدیکی
 • التهاب کیست

تخلیه چرک، درد دهانه واژن، تب و لرز نیز از علائم کیست عفونی بارتولن یا آبسه هستند. البته همه کیست های بارتولن عفونی نمی شوند.

برای چه علائمی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر درد شما ظرف دو تا سه روز کمتر نشود و درد شدید داشته باشید یا دچار تب و لرز شوید باید سریعتر به متخصص زنان مراجعه کنید. اگر بالای ۴۰ سال دارید و متوجه ایجاد برجستگی در اطراف دهانه واژن شده اید هم باید حتما به متخصص زنان مراجعه کنید. چون در موارد نادری ممکن است این توده ها نشانه سرطانهای دستگاه تناسلی باشند (منبع: Mayo Clinic).

تفاوت-غده-بارتولن-و-کیست-بارتولن

علت تورم غده بارتولن چیست؟

اصلی ترین علت غده بارتولن، مسدود شدن مجرا یا منفذ غده بارتولن و تجمع مایعات روان کننده واژن در آن است. انسداد مجرای غده بارتولن می تواند به دلیل آسیب، تحریک یا رشد اضافی سلولها در این ناحیه ایجاد شود.

آبسه (کیست بارتولن عفونی) هم به دلیل آلوده شدن کیست بارتولن به باکتری های روده مثل اشرشیا کلای یا عفونت های مقاربتی مثل باکتری های سوزاک و کلامیدیا ایجاد می شود. با رعایت بهداشت جنسی و استفاده از کاندوم می توان از عفونی شدن غده بارتولن جلوگیری کرد.

بیشتر بخوانید:بهترین دکتر زنان برای درمان عفونت واژن در شیراز

نحوه تشخیص کیست بارتولن

پزشک ابتدا معاینه لگنی انجام می دهد و اگر آبسه ایجاد شده است، برای تشخیص احتمال وجود عفونت مقاربتی (STI) از ترشحات واژن نمونه برداری می کند. اگر بالای ۴۰ سال دارید، بیوپسی (نمونه برداری) از سلولهای کیست نیز برای تشخیص سرطانی بودن یا نبودن توده انجام می شود.

اگر توده شما سرطانی باشد، پزشک زنان شما را به متخصص سرطان های دستگاه تناسلی زنانه ارجاع می دهد تا درمان را شروع کنید.

شما هم می توانید برای تشخیص و درمان کیست بارتولن در شیراز به مطب دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح و متخصص زنان مراجعه کنید. جهت رزرو نوبت با شماره ۰۹۱۷۷۵۳۸۸۹۳ تماس بگیرید.

روشهای درمان کیست بارتولن در شیراز

کیست بارتولنی که خیلی بزرگ و علائم دار شده یا عفونت کرده نیاز به درمان دارد. برای کیست بارتولن دردناک خود باید به پزشک زنان مراجعه کنید تا با یکی از روشهای زیر درمان شوید:

درمان دارویی: معمولا پزشکان برای کاهش علائم درد و التهاب داروهای مسکنی مثل پاراستامول یا ایبوپروفن تجویز می کنند. اگر دچار آبسه شده باشید نیز با توجه به نوع عفونت باید از داروهای آنتی بیوتیک استفاده کنید.

تخلیه کیست بارتولن با سرنگ: در این روش که آسپیراسیون سوزنی هم نام دارد، از یک سوزن و سرنگ برای تخلیه کیست بدون جراحی استفاده می کنند. گاهی همراه این روش، اسکلروتراپی الکل نیز انجام می شود. یعنی بعد از تخلیه کیست، حفره غده بارتولن با الکل ۷۰% پر و بعد از ۵ دقیقه محتویات حفره تخلیه می شود.

جراحی تخلیه کیست: اگر کیست یا آبسه شما بزرگ باشد، بعد از درمان عفونت غده بارتولن باید آن را با یکی از روشهای جراحی تخلیه کنید. در این روشها علاوه بر تخلیه کیست، جراح سعی می کند با به کار گیری تکنیک های خاصی احتمال عود کیست باروتولین را کاهش داد.

جراحی-برای-تخلیه-کیست-بارتولن

برداشتن غده بارتولن: در صورتی که جراحی کیست بارتولن جواب ندهد و کیست به طور مداوم عود کننده باشد، با استفاده از جراحی، غده بارتولن را خارج می کنند. در ادامه بیشتر با روشهای جراحی غده بارتولن در شیراز آشنا می شوید.

انواع-روشهای-درمان-کیست-بارتولن

جراحی غده بارتولن در شیراز

به گفته خانم دکتر طباطبایی، معمولا جراحی کیست بارتولن برای کیست های عود کننده انجام می شود. برای انجام این جراحی روشهای متعددی وجود دارد که رایجترین آنها عبارتند از:

قرار دادن کاتتر بالون (فیستولیزاسیون)

تخلیه کیست بارتولن با کاتتر یک عمل سرپایی است که با بیحسی موضعی انجام می شود. در این روش یک مجرای دائمی برای تخلیه کیست با استفاده از قرار دادن یک بالون (لوله پلاستیکی نازکی که در یک سر آن یک بالون کوچک قرار گرفته) در مجرا ایجاد می شود.

در این جراحی ابتدا برشی در کیست ایجاد و مایعات آن تخلیه می شود. سپس یک کاتتر بالونی در حفره کیست قرار می گیرد تا طی ۴ هفته آینده در اطراف بالون سلولهای جدیدی رشد کرده (فرایند اپیتلیالیزاسیون) و کاتتر را در جای خود نگه دارند. بدین ترتیب کیست عود نکرده و مایعات با کاتتر تخلیه می شوند.

اثربخشی: طبق نتایج برخی مطالعات، از هر ۱۰ زنی که با فیستولیزاسیون جراحی شده اند، ۸ نفر کاملا بهبود یافته و کیست یا آبسه آنها عود نکرده است (منبع: سایت NHS).

درمان-کیست-بارتولن-با-کاتتر

کیسه دار شدن (Marsupialisation)

عمل کیست بارتولن با روش کیسه دار شدن یک جراحی سرپایی در حدود ۱۵ دقیقه است که با بیحسی موضعی انجام می شود. برای این جراحی، کیست برش خورده و تخلیه می شود. سپس لبه های پوست کیست طوری بخیه می شوند که کیسه ای شبیه کانگورو برای خروج مایعات غده بارتولن ایجاد کنند.

برداشتن غده بارتولن

اگر روشهایی که در بالا گفته شد به بیمار جواب ندهد و کیست بارها و بارها عود کند، باید جراحی برداشتن غده بارتولین انجام شود. این نوع جراحی کیست بارتولن با بیهوشی عمومی یا بیحسی موضعی عمیق تر از روشهای قبلی و به مدت ۱ ساعت انجام می شود.

بعد از این جراحی اغلب افراد به خانه بر می گردند. مگر در برخی موارد که بیمار باید ۲ تا ۳ روز در بیمارستان بماند. دوره نقاهت و بهبودی بعد از جراحی برداشتن غده بارتولن نیز ۲ تا ۴ هفته است و این روش نسبت به کیسه دار کردن غده بارتولن درد کمتری ایجاد می کند.

نکته مهم: بعد از این جراحی فقدان غده بارتولن هیچ مشکلی برای رابطه جنسی خانم ها ایجاد نمی کند (منبع: سایت NIH).

مراقبتهای بعد از عمل کیست بارتولن

برای پیشگیری از عفونت و کاهش عوارض جراحی کیست بارتولن با هر روشی که انجام شده باشد، باید مراقبت های بعد از جراحی غده بارتولن را جدی بگیرید. این مراقبتها عبارتند از:

 • بسته به روش جراحی نباید ۲ تا ۴ هفته رابطه جنسی داشته باشید یا از تامپون استفاده کنید.
 • برای جلوگیری از فشار به ناحیه جراحی تا ۴۸ ساعت رانندگی نکنید و تا زمان بهبودی کارهای سنگین انجام ندهید.
 • داروهای مسکن، آنتی بیوتیک یا هر داروی دیگری که برایتان تجویز شده را به موقع مصرف کنید.
 • تا زمان بهبودی زخم ها لباس زیر تمیز، خشک، گشاد و نخی بپوشید و بهداشت واژن را رعایت کنید.

اگر محل جراحی دچار عفونت شد سریعتر به پزشکتان مراجعه کنید تا با مصرف آنتی بیوتیک مناسب درمان شوید.

شما هم می توانید برای انجام انواع روشهای جراحی کیست بارتولن عود کننده خود در شیراز از تخصص دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح و متخصص زنان در این زمینه بهره مند شوید. جهت رزرو نوبت با شماره ۰۹۱۷۷۵۳۸۸۹۳ تماس بگیرید.

عوارض جراحی کیست بارتولن

درد، خونریزی، عفونت، ایجاد جای زخم (اسکار) در محل جراحی و تورم لابیا مینورها از عوارض جراحی تخلیه کیست بارتولن هستند. عوارض برداشتن غده بارتولن هم مشابه با روش کیسه دار شدن و کاتتر است.

با این تفاوت که بعد از برداشتن غده بارتولن دیگر کیست عود نمی کند. اما در بعضی از زنان همچنان با انجام جراحی های کاتتر یا کیسه دار شدن، عود کیست بارتولن اتفاق می افتد.

سوالات جراحی غده های بارتولن در شیراز

در اینجا می توانید پاسخ به رایجترین سوالات درباره برداشتن غده بارتولن در شیراز را بخوانید.

هزینه جراحی غده بارتولن در شیراز چقدر است؟

هزینه جراحی کیست بارتولن در شیراز برای هر خانمی متغیر است چون بستگی به این دارد که کیست در یک طرف ایجاد شده یا هر دو طرف و روش جراحی برای شما چه باشد. با مراجعه به پزشک خود می توانید از قیمت جراحی کیست بارتولن خود آگاه شوید.

آیا روشهایی برای درمان خانگی کیست بارتولن هست؟

بله. می توانید از حمام سیتز استفاده کنید. یعنی روزانه ۳ تا ۴ بار برای ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در تشت یا وان آب گرم بنشینید. این کار را تا ۴ هفته ادامه دهید. حمام سیتز روش خوبی برای تمیزی، کاهش درد و تخلیه عفونت آبسه است. اگر درمان نشدید باید به متخصص زنان مراجعه کنید.

کیست بارتولن در دختر مجرد هم می تواند ایجاد شود؟

بله. کیست در اثر انسداد مجاری غده بارتولن ایجاد شده و در دختران مجرد هم رخ می دهد. علت آبسه کیست بارتولن در دختران هم پاک کردن واژن از عقب به جلو و آلوده شدن واژن به باکتری «اشرشیا کلای» است و عفونت کیست معمولا از نوع مقاربتی نیست مگر اینکه رابطه جنسی بدون دخول داشته باشید.

من کیست بارتولن دارم که علائم نداره، برای اینکه علامت دار نشه باید درمانش کنم؟

اگر کیست بارتولن شما را اذیت نمی کند و عفونی نیست، بهتر است آن را به حال خود رها کنید. اما زمانی که علائم دار شد باید برای درمان آن به متخصص زنان مراجعه کنید.

اگر شما هم سوالی درباره جراحی کیست بارتولن در شیراز دارید؛ آنها را در بخش نظرات مقاله می توانید از ما بپرسید.

۴.۷/۵ - (۴ امتیاز)

13 پاسخ

 1. خانم دکتر من غده بارتولنم هی عود میکنه و خیلی درد و سوزش دارم. قبلا کاتتر برام گذاشتن و عفونت رو تخلیه کردند ولی بازم عود کرده. آنتی بیوتیکم مصرف کردم ولی بازم میسوزه. توی لگن آب گرم و بتادین هم نشستم و هیچ فایده ای نداشت. دیگه خسته شدم چی کار کنم دیگه عود نکنه؟

 2. دکترم گفته باید غده بارتولنم رو در بیاره که هی عود نکنه. میگم اگر غده رو بردارن برام مشکلی پیش نمیاد؟ یعنی عوارض نداره؟

  1. سلام وقتتون بخیر من کیست بارتولنم کوچیک بود اما هین نشستن اذیت میشدم از حمام سیتز استفاده کردم پوکید و تقریبا تخلیه شد و قسمتی که متورم شده بود خیلی بهتر شد میخواستم بپرسم واسه برطرف شدن کامل باید چه کار کنم و چه انتی بیوتیکی استفاده کنم برای عفونت خفیف

  1. برای جراحی کیسه کانگورو اول کیست رو تخلیه می کنیم بعد یه کیسه ایجاد می کنیم که دیگه ترشحات غدد بارتولن جمع نشن و کیست عود نکنه. اما غدد بارتولن شما در این جراحی دست نخورده میمونه یعنی برداشته نمیشه.

 3. سلام من غده بارتولنم رو ۷ماهه برداشتم باعمل.چرا عوارض نداره ۷ماهه هنوز درد داره برا نزدیکی باهمسرم وحشتناک درد میکشم.ومواد لزجی که ترشح میشد ترشح نمیشه وباعث خشکی ودرد زیاد هنگام‌ همبستری میشه.

  1. سلام. باید معاینه کنم تا علت درد مشخص بشه و اینکه مایع لزج رو ندارید بخاطر اینه که غده بارتولن رو برداشتین و این مایع لزج رو غدد بارتولن ترشح می کردن. برای حل این مشکل موقع نزدیکی از لوبریکانتهای برپایه آب استفاده کنید.

  1. سلام خانم دکتر درد کیست بارتولن دقیقا چه قسمتی میشه؟ دردی که تو باسن بین واژن و کشاله ران باشه ممکنه بر اثر کیست بارتولن باشه؟

 4. سلام خانم دکتر عزیز. من ۵۸ سالمه. و قبلا هم کیست بارتلونم رو برداشتم. الان مدتیه موقع مقاربت سوزش زیادی دارم. ماه پیش دکتر رفتم. و ظاهرا بهتر شدم ولی بازم سوزش شدید موقع کار دارم. ولی بااین عارضه یائسگی چکار کنم لطفا راهنماییم کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین بخوانید