همه چیز درباره درد و لکه بینی بعد از کولپوسکوپی

درد-و-لکه-بینی-بعد-از-کولپوسکوپی

تست کولپوسکوپی یک روش تشخیص قطعی برای سلولهای پیش سرطانی و سرطان دهانه رحم در زنان است. کسانی که تست پاپ اسمیرشان مثبت شده باید این آزمایش را انجام دهند. لکه بینی و درد بعد از کولپوسکوپی رایج ترین عوارض بعد از کولپوسکوپی هستند.
در این مقاله همراه ما باشید تا به شما بگوییم که چه زمانی درد و خونریزی بعد از کولپوسکوپی اتفاق می افتد و آیا نیازی به درمان دارد یا نه. برای دسترسی سریع به تیترهای مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

کولپوسکوپی دهانه رحم در شیراز

کولپوسکوپی دهانه رحم با دستگاهی به نام کولپوسکوپ انجام می شود. در این روش پزشک با یک ذره بین بزرگ می تواند داخل واژن و دهانه رحم را ببینید و تغییرات احتمالی سلولهای این نواحی را تشخیص دهد. این تست به دو روش انجام می شود:

با بیوپسی: اگر چیزی در دهانه رحم در طول معاینه مشکوک به نظر برسد (مثلا وجود التهاب یا زخم) باید از سلولهای این ناحیه نمونه برداری شود. با ایجاد خراش می توان سلولهای دهانه رحم را جمع کرد و به آزمایشگاه فرستاد.

نکته مهم: گاهی بیوپسی جنبه درمانی نیز دارد. یعنی پزشک تمام سلولهایی را که مشکوک هستند می تواند طی نمونه برداری مخروطی از دهانه رحم خارج کند.

بدون بیوپسی: اگر موقع کولپوسکوپی هیچ مشکلی در دهانه رحم دیده نشود، نیازی به نمونه برداری نیست.

کولپوسکوپی-رحم

شما هم می توانید برای انجام کولپوسکوپی دهانه رحم در شیراز از تخصص دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح و متخصص زنان و زایمان در این زمینه بهره مند شوید. جهت رزرو نوبت با شماره ۰۹۱۷۷۵۳۸۸۹۳ تماس بگیرید.

آیا کولپوسکوپی درد دارد؟

آزمایش کولپوسکوپی دهانه رحم در شیراز یک آزمایش بدون درد است که بدون بیهوشی یا بیحسی موضعی آن را انجام می دهیم. با این حال، درد را به عنوان یکی از عوارض بعد از کولپوسکوپی در نظر می گیرند که شدت آن بستگی به روش انجام آزمایش دارد:

کولپوسکوپی بدون بیوپسی

 خانم هایی که کولپوسکوپی بدون بیوپسی انجام می دهند، درد بعد از کولپوسکوپی را تجربه نمی کنند و فقط به دلیل ورود اسپکولوم به واژن کمی احساس گرفتگی و ناراحتی دارند. اگر برای برجسته تر شدن سلولهای واژن و دهانه رحم، پزشک این نواحی را با محلول اسیدی شستشو دهد، بعد از کولپوسکوپی احساس سوزش خفیفی دارید که بعد از چند ساعت برطرف می شود.

کولپوسکوپی با بیوپسی

اگر سلولهای دهانه رحم مشکوک به نظر برسند، بیوپسی یا نمونه برداری انجام می شود. علت درد کولپوسکوپی با این روش، برداشتن قسمتی از بافت دهانه رحم است. بنابراین درد بعد از کولپوسکوپی با بیوپسی کاملا طبیعی است و حدود ۳ روز تا ۵ روز ادامه دارد. البته این دردها خفیف هستند و با مصرف مسکن هایی مثل بروفن بهبود پیدا می کنند.

درد شدید بعد از کولپوسکوپی

اگر درد بعد از کولپوسکوپی به یکی از شکلهای زیر باشد، خطرناک است و می تواند نشانه زخم و عفونت دهانه رحم بعد از نمونه برداری باشد:

  • درد شدید و مداوم
  • دردی که با مصرف بروفن بهتر نمی شود
  • درد همراه با ترشحات عفونی و بد بو
  • درد شدید همراه خونریزی زیاد

در این موارد باید سریعتر به پزشکتان مراجعه کنید.

خونریزی بعد از کولپوسکوپی

خونریزی و لکه بینی یکی دیگر از عوارض بعد از کولپوسکوپی هستند که در زنان مختلف به شکل متفاوت بروز می کنند، مثلا:

کولپوسکوپی بدون بیوپسی

 خانم هایی که بیوپسی انجام نمی دهند لکه بینی بعد از کولپوسکوپی ندارند. اما اگر سلولهای واژن برای بهتر دیده شدن رنگ آمیزی شده باشند، تا چند روز شاهد ترشحات قهوه‌ای رنگ واژینالی هستند. این ترشحات نشانه خروج رنگهاست و جای نگرانی ندارد.

کولپوسکوپی با بیوپسی

معمولا زنانی که بیوپسی می شوند، به دلیل زخم شدن و برداشته شدن قسمتی از بافت دهانه رحم دچار خونریزی بعد از کولپوسکوپی می شوند. البته خونریزی خفیف است و با نوار بهداشتی می توانید آن را مدیریت کنید.

خونریزی یا لکه بینی بعد از کولپوسکوپی ۳ تا ۵ روز ادامه دارد ولی در بعضی از زنان تا یک هفته هم ممکن است لکه بینی های پراکنده ای وجود داشته باشد. این نوع خونریزی ها مشکلی ندارند و با بهبود بافت دهانه رحم برطرف می شوند.

عوارض-بعد-از-کولپوسکوپی-دهانه-رحم

خونریزی شدید بعد از کولپوسکوپی

گاهی حین بیوپسی، دهانه رحم دچار خونریزی زیادی می شود و پزشک برای مهار خونریزی بعد از کولپوسکوپی از محلول خاصی روی دهانه رحم استفاده می کند. این افراد بعد از کولپوسکوپی به طور عادی حدود یک هفته به طور پراکنده لکه بینی یا خونریزی دارند.

اما در صورتی که دچار خونریزی زیادی بعد از کولپوسکوپی شوند به طوری که بخش زیادی از نوار بهداشتی شما خونی شود، باید سریعتر به پزشک مراجعه کنند. این نوع خونریزی ها مداوم اند و به مرور زمان کم نمی شوند و با علائمی مثل درد شدید همراهند.

شما هم می توانید برای انجام کولپوسکوپی دهانه رحم در شیراز از تخصص دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح و متخصص زنان و زایمان در این زمینه بهره مند شوید. جهت رزرو نوبت با شماره ۰۹۱۷۷۵۳۸۸۹۳ تماس بگیرید.

جمع بندی نهایی

آزمایش کولپوسکوپی معتبرترین تست تشخیص سرطان دهانه رحم در زنان است که هیچ ضرری ندارد. اما درد و خونریزی بعد از انجام کولپوسکوپی از جمله عوارض بعد از کولپوسکوپی همراه با بیوپسی هستند که کاملاً طبیعی اند.

پس یادمان باشد تراشیدن قسمتی از سلولهای دهانه رحم و واژن برای نمونه برداری و ارسال به آزمایشگاه علت خونریزی و درد بعد از کولپوسکوپی است. این عوارض در کمتر از یک هفته بهبود پیدا می کنند. اما اگر درد و خونریزی بیمار شدید باشد باید به متخصص زنان مراجعه کند.

پرسش و پاسخ کولپوسکوپی شیراز

معمولا خانم هایی که کولپوسکوپی دهانه رحم در شیراز را توسط دکتر طباطبایی انجام می دهند، سوالات زیر را از ایشان می پرسند:

چه ترشحاتی بعد از کولپوسکوپی طبیعی هستند؟

ترشحات بعد از کولپوسکوپی که به رنگ سیاه یا قهوه ای هستند ناشی از رنگ آمیزی سلولهای دهانه رحم اند و جای نگرانی ندارند. لکه بینی بعد از کولپوسکوپی هم عادی است. اما اگر ترشحات واژینالی زرد یا سبز با بوی بدی دارید، باید سریعتر به پزشک مراجعه کنید.

آیا کولپوسکوپی با بیهوشی انجام می شود؟

خیر. کولپوسکوپی بدون نیاز به بیهوشی یا بیحسی موضعی انجام می شود. در صورت نیاز قبل از کولپوسکوپی می توانید مسکن های ساده بخورید و نیازی به روش دیگری ندارید.

انجام کولپوسکوپی در دوران بارداری چه خطراتی دارد؟

کولپوسکوپی در بارداری بی خطر است. ولی اگر نیاز به بیوپسی داشته باشید، چون دستگاه تناسلی تان در این دوران خونرسانی بیشتری دارد، بیشتر از زنان دیگر در معرض خونریزی شدید بعد از کولپوسکوپی هستید. به همین دلیل بیوپسی را در زمان بارداری انجام نمی دهیم.

اگر سوالی درباره درد و لکه بینی بعد از کولپوسکوپی رحم دارید در بخش نظرات می توانید آنها را از ما بپرسید.

۳/۵ - (۲ امتیاز)
دکتر زهرا طباطبایی

دکتر سیده زهرا طباطبایی (متخصص زنان و زایمان) فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی ایران و دارای بورد تخصصی در این رشته هستند. خانم دکتر طباطبایی بیش از پانزده سال است که در زمینه ارائه خدمات درمانی و زیبایی به بانوان فعالیت دارند. در حال حاضر کلینیک دکتر طباطبایی را می توان مجهزترین کلینیک زنان در استان فارس بشمار آورد و به همین دلیل بیماران متعددی از شیراز و استانهای همجوار برای دریافت خدمات باکیفیت به این مرکز مراجعه می کنند.

بدون دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *