درمان قطعی زگیل تناسلی در دختران مجرد

زگیل نوعی ضایعه پوستی است که در قسمتهای مختلف بدن بروز کرده و در اثر ویروسی به نام پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شود. این ویروس بالغ بر ۱۰۰ نوع مختلف دارد که ۳۰ تا ۴۰ تیپ از آنها باعث رشد زگیل روی نواحی تناسلی، مقعد و کشاله ران خانمها و آقایان شده و زگیل تناسلی نام دارند.
زگیل تناسلی از راه رابطه جنسی منتقل می شود. البته بعضی از دختران باکره نیز ممکن است زگیل تناسلی بروز کند. ما در این مقاله به شما خواهیم گفت که چطور دختران مجرد درگیر این بیماری شده و در صورت بروز آن باید چه کاری انجام دهند. برای دسترسی سریع به تیترها می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

علت زگیل تناسلی بدون رابطه جنسی چیست؟

ویروس زگیل تناسلی یا HPV بدون دخول، از طریق تماس نواحی جنسی، رابطه مقعدی و دهانی به دختران باکره منتقل می شود. این شایعترین علت زگیل تناسلی در دختر مجرد است. البته زگیل تناسلی دختران باکره می تواند ناشی از استفاده از ژیلت آلوده، دست زدن به زگیل فرد دیگر، اپلاسیون و لیزر در سالن های زیبایی غیربهداشتی نیز باشد.

انتقال این ویروس در دخترانی که از نظر جنسی فعال هستند شایع بوده و استفاده از کاندوم به دلیل کاور نکردن کامل آلت مردان نمی تواند مانع از انتقال این ویروس به آنها شود. معمولا خطر زگیل تناسلی در دختر مجردی که  ۱) شرکای جنسی متعدد دارد، ۲) سیستم ایمنی قوی ندارد و ۳) دخانیات مصرف می کند، بیشتر از دختران دیگر است.

علت-زگیل-تناسلی-بدون-رابطه-جنسی

HPV در سلولهای پوست ساکن شده و بعد از چند هفته یا چند ماه باعث ایجاد زگیل در داخل واژن یا مقعد، خارج از واژن یا مقعد و یا روی دهانه رحم می شوند. در دخترانی که تماس جنسی دهانی با فرد آلوده به HPV داشته اند، زگیلها ممکن است روی لب، دهان، زبان یا گلو ظاهر شوند. زگیل می تواند با علائم و یا بدون علائم باشد.

علائم زگیل تناسلی در دختران مجرد

زگیل تناسلی دختر مجرد ممکن است آن قدر ریز باشد که با چشم غیر مسلح دیده نشود. این زگیلها شبیه گل کلم هستند و در صورت لمس شدن با دست حالتی صاف یا کمی برجسته دارند. البته نباید به هیچ عنوان به زگیلهای ناحیه تناسلی دست بزنید. چون این کار باعث پخش شدن ویروس می شود.

به گفته دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح و متخصص زنان، گاهی زگیل تناسلی هیچ علائمی بروز نمی دهد. اما در صورت بروز، علائم زگیل تناسلی در دختر باکره هم مثل زنان متأهل بوده و عبارتند از:

 • ترشحات غیرعادی واژن
 • التهاب، خارش و سوزش ناحیه زگیل
 • خونریزی واژینالی
 • احساس درد (در صورتی که زگیل بزرگ یا دسته ای باشد)

زگیلها ممکن است به صورت تکی (ریز یا بزرگ) یا دسته ای (خوشه ای) بروز کنند. رنگ این زائده ها معمولا به رنگ پوست یا کمی تیره تر از آن، خاکستری، صورتی، قهوه ای یا به رنگ گوشت است.

چه چیزهایی را ممکن است با زگیل اشتباه بگیرید؟

ضایعات مختلفی روی نواحی تناسلی ظاهر می شوند. این ضایعات همیشه نشانه زگیل تناسلی نیستند بلکه می توانند به سادگی یک جوش تناسلی باشند. در تصویر زیر می توانید عکس جوش تناسلی در دختر مجرد و فرق آن را با زگیل ببینید:

فرق-جوش-تناسلی-با-زگیل-تناسلی

جوش تناسلی معمولا متورم، قرمز و سر سفید (حاوی چربی) و یا سر سیاه است و در محل فولیکول موهای زائد ایجاد می شود. جوشها معمولا با درد، خارش یا سوزش همراهند. زائده دیگری که با زگیل تناسلی اشتباه می شود، اسکین تگ (تگ پوستی) است. این زائده با پایه کوچکی به پوست متصل شده و دردناک نیستند.

اسکین تگها اغلب در نواحی چین خورده کشاله ران و ناحیه تناسلی ایجاد می شوند. بهر حال اگر زائده ای در ناحیه تناسلی دارید یا علائم خارش، ترشحات غیرعادی و غیره را تجربه می کنید، برای تشخیص اینکه چه هستند باید به پزشک زنان و یا ماماها مراجعه کنید.

فرق-زائده-با-زگیل-تناسلی

برای تشخیص و درمان زگیل تناسلی دختران در شیراز می توانید به مطب خانم دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح و متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید. جهت رزرو نوبت با شماره ۰۹۱۷۷۵۳۸۸۹۳ تماس حاصل فرمایید.

روشهای تشخیص زگیل تناسلی دختران باکره در شیراز

پزشک زنان برای تشخیص زگیل تناسلی در دختر باکره از محلول اسیدی ملایمی به نام “تست استو وایت” برای نمایان شدن بهتر زگیلهای ریز استفاده می کند. به دلیل اهمیت پرده بکارت در فرهنگ هایی مثل ایران، نمی توان معاینه لگن، تست پاپ اسمیر یا کولپوسکوپی دهانه رحم در شیراز را برای دختران مجرد انجام داد.

مگر اینکه دختران با ارائه گواهی عدم بکارت و حضور پدر و مادر از پزشک درخواست معاینه دهانه رحم را بدهند. تنها کاری که می توان برای بررسی خطرناک بودن یا نبودن زگیل تناسلی دختران انجام داد، نمونه برداری از ترشحات واژینالی یا تکه برداری از زگیل است. البته نتایج این تست چندان دقیق نیست ولی از هیچ چیز خیلی بهتر است.

چقدر خطر زگیل تناسلی در دختر مجرد جدی است؟

ویروس HPV در بیشتر موارد بدون ایجاد هیچ مشکلی برای سلامتی دختران خود به خود از بین می رود (منبع: هلث لاین). این به این معنا است که به خصوص در افراد زیر ۳۰ سال که ایمنی بالایی دارند، ظرف دو سال کاملا سیستم ایمنی، ویروس را از بدن پاک می کند. در بین تیپهای زگیل تناسلی فقط تایپ ۶، ۱۱، ۱۶ و ۱۸ خطرناکند.

البته تیپ ۶ و ۱۱ چندان خطرناک نیستند ولی تیپ ۱۶ و ۱۸ عامل اصلی ابتلا به دیسپلازی (تغییرات پیش سرطانی) دهانه رحم و یا بروز سرطان دهانه رحم، مقعد، حنجره و مری هستند. دختران باکره نیز مثل زنان در معرض این بیماریها هستند و تشخیص و درمان زگیل تناسلی در آنها کاملا ضروری است.

توجه: دخترانی که زگیل تناسلی دارند، معمولا بدلیل رابطه با افراد متعدد اغلب به بیش از یک نوع HPV دچار می شوند. ممکن است یکی یا تمام این تیپها از تیپهای پرخطر زگیل تناسلی باشند.

درمان زگیل تناسلی دختران باکره در شیراز

روشهای درمان زگیل تناسلی دختر باکره همان روشهایی است که برای درمان قطعی زگیل تناسلی زنان در شیراز به کار می بریم. اولین خط درمان، تجویز داروهای مسکن برای کاهش علائم و داروهای تقویت سیستم ایمنی جهت پاکسازی ویروس است. داروهای موضعی مثل imiquimod (الدارا)، پودوفیلین و پودوفیلوکس (Condylox) و تری کلرواستیک اسید یا TCA نیز برای حذف زگیلها تجویز می شوند.

این داروها را باید چند هفته مصرف شوند تا نتیجه را ببینید. اما در صورتی که میخواهید سریعتر زگیلها برداشته شوند یا با دارو هنوز درمان نشده اید، می توانید با روشهای زیر درمان شوید:

الکتروکوتر: در این روش، به کمک جریان الکتریکی، زگیل تناسلی سوزانده می شود. ممکن است جای زگیل در بعضی از افراد با این روش باقی بماند. برای همین می توانید روشهای دیگر را امتحان کنید.

لیزر تراپی: لیزر زگیل تناسلی در دختر مجرد یکی از بهترین روشهای برداشتن زگیلها در دختران است. در این روش، پرتوهای لیزر بدون ایجاد سوختگی یا به جا گذاشتن لکه و اسکار، زگیلها را می سوزاند.

جراحی سرپایی زگیل: این آخرین روش درمان زگیل تناسلی در دختران مجرد است که با استفاده از دستگاه RF انجام می شود. جراحی معمولا زمانی ضروری است که زگیل خیلی بزرگ یا خوشه ای است و باید از ریشه درآورده شود. به ندرت لازم است از این روش برای درمان دختران استفاده شود.

درمان-زگیل-تناسلی-دختران-باکره

ناگفته نماند که روشهای بالا برای حذف زگیلها هستند ولی ویروس پاپیلوما را نمی توانند از بین ببرند. این ویروس همچنان در سلولها باقی می ماند تا سیستم ایمنی بدن آنرا نابود کند.

برای درمان زگیل تناسلی دختران مجرد در شیراز با لیزر یا روشهای دیگر می توانید به مطب خانم دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح و متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید. جهت رزرو نوبت با شماره ۰۹۱۷۷۵۳۸۸۹۳ تماس بگیرید.

توصیه های پایانی

به توصیه خانم دکتر طباطبایی، دخترانی که رابطه جنسی دارند یا دچار زگیل تناسلی شده اند، حتما به موارد زیر توجه کنند:

سرطان: دخترانی که آلوده به تیپهای پرخطر زگیل تناسلی هستند ممکن است به سرطان دهانه رحم مبتلا شوند. در این صورت باید گواهی عدم بکارت تهیه و با حضور والدین خود در مطب، درمانهای پیشگیرانه را شروع کنند.

واکسیناسیون: تزریق واکسن زگیل تناسلی (گارداسیل یا واکسن ایرانی پاپیلوگارد) موثرترین روش پیشگیری سرطان دهانه رحم است. در هر سنی که باشید و حتی بعد از ابتلا به زگیل تناسلی می توانید این واکسنها را بزنید.

بهداشت جنسی: با وجود واکسیناسیون، همچنان بهداشت جنسی را رعایت کنید. با افراد متعدد رابطه نداشته باشید و کاندوم را فراموش نکنید. تا زمانی که تحت درمان هستید، به دلیل ناقل بودن این بیماری باید از رابطه جنسی بپرهیزید.

عود زگیلها: تا زمانی که ویروس HPV در بدنتان هست، با برداشتن زگیلها، دوباره امکان عود این ضایعات وجود دارد.

اگر شما هم سوالی درباره درمان قطعی زگیل تناسلی در دختران مجرد در شیراز دارید، می توانید در بخش نظرات این مقاله سوالات خود را با ما در میان بگذارید.

۳.۷/۵ - (۷ امتیاز)

5 پاسخ

 1. با سلام .من ی پسر مجرد هستم و میخام ازدواج کنم و حالا متوجه شدم طرف مقابلم زگیل تناسلی داره ولی شدت رشد و اندازه رو نمیدونم میخام بدونم آیا درمان زگیل تناسلی قطعی هست و میتونه انجام بده و درمانش کنه و اگه درمان شد و ازدواج کردیم بعدها مشکلی پیش نمیاد و عوارضی نداره واسه من

  1. سلام. بله درمان قطعی برای زگیل تناسلی هست و ضایعات پوستی برطرف میشه. بعد از ازدواج هم مشکلی برای شما پیش نمیاد. چون اگر ضایعه پوستی فعال یا همون زگیل ها وجود داشته باشه موقع نزدیکی به شما هم سرایت میکنه ولی اگر زگیل ندارن مشکلی نیست.

 2. سلام خانوم‌دکتر‌من‌دخترم حس می‌کنم
  یکم زگیلدارم در واژنم‌اما در کردستان آراق‌هستم جچوری می‌توانم باشما حرف بزنم حتا متمه آین شم آنها زگیل‌هستن‌یانه ،خیلی برام لازمه باشما حرف بزنم

 3. سلام خسته نباشین من یه مدت پیش یکی از دوستام شلوارمو برد و بعد ها فهمیدم گفت عفونت دارم و دونه ی ریزی اون قسمت بالا پره ها زده و الان ۲دونه خیلی ریز گوشتی سمت پره های منم زده اینم زگیل هست یا جوشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین بخوانید