درمان قطعی فیبروم رحمی در شیراز | درمان میوم

درمان-فیبروم-رحمی-در-شیراز

فیبروم یا میوم رحمی به توده های غیرسرطانی گفته می شود که در نقاط مختلف رحم به صورت تکی یا چندتایی رشد می کنند. همه فیبروم ها رشد نمی کنند و علائم دار نمی شوند. اما بعضی از آنها بزرگ شده و علائم و عوارض مختلفی برای خانم ها ایجاد می کنند.
بعضی از میوم ها نیاز به درمان ندارند و بعد از یائسگی کوچک می شوند. اما بعضی از آنها که بزرگ یا علائم دار شده اند باید حتما تحت درمان قرار گیرند. ما در این مقاله به شما خواهیم گفت که در شیراز برای درمان قطعی فیبروم های رحم چه روشهایی وجود دارد. پس تا پایان این مقاله همراه ما باشید. برای دسترسی سریع به تیترها می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

میوم رحم چیست؟

میوم یا فیبروم رحمی به تومورهای شایعی گفته می شود که داخل رحم یا روی دیواره خارجی آن رشد می کنند. این توده ها از جنس ماهیچه های صاف و بافت همبند بوده و بیشتر وقتها سلولهای آن سرطانی نیستند.

میوم ممکن است به اندازه یک دانه سیب یا به بزرگی یک گریپ فروت یا حتی به بزرگی یک هندوانه شود. سایز فیبروم ها متغییر است و می تواند کوچکتر یا بزرگتر شود. فیبروم ها معمولا بین سنین ۳۰ تا ۵۰ سالگی شایع تر هستند و هم در دختران و هم در زنان بروز می کنند.

علت بروز میوم ها دقیقاً مشخص نیست ولی احتمالا این تومورها در پاسخ به افزایش سطح هورمون استروژن در بدن ایجاد می شوند. برای همین است که فیبرومها در سنین باروری بیشتر شایع بوده و در دوران بارداری بعضی از آنها رشد قابل ملاحظه ای دارند.

انواع فیبروم رحمی

به گفته دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح و متخصص زنان، فیبروم ها بر اساس اینکه کجا ظاهر شوند به انواع زیر طبقه بندی می شوند:

فیبروم ساب سروزال: این فیبروم روی دیواره خارجی رحم رشد کرده و شایع ترین نوع فیبروم است.

فیبروم های داخل دیواره: این فیبروم ها در داخل دیواره عضلانی رحم ایجاد می شوند.

فیبروم های زیر مخاطی: میوم های زیر مخاطی نیز روی دیواره داخلی رحم رشد کرده و به سمت حفره داخل رحمی پیش می روند.

فیبروم ساقه دار: بعضی از فیبروم ها مستقیما به رحم وصل نشده اند، بلکه با یک پایه یا ساقه به دیواره داخلی یا خارجی رحم متصل می شوند.

نکته: بارداری و زایمان می تواند ریسک ایجاد فیبروم های رحمی را کاهش  دهد. با هر زایمان ریسک بروز فیبروم کمتر می شود.

فیبروم-های-بزرگ-رحمی

آشنایی با علائم فیبروم رحم

میوم های ریز معمولا هیچ علائمی ایجاد نمی کنند. اما زمانی که رشد کنند باعث بروز عوارض و علائم زیر در دختران و زنان می شوند:

 • منوراژی یا پریودی های سنگینی که منجر به کم خونی شدید می شوند
 • دردهای شدید قاعدگی
 • کمردرد، پا درد و دردهای لگنی
 • یبوست
 • احساس پری در زیر شکم
 • تکرر ادرار
 • دیسپارونی در زنان (درد حین فعالیت جنسی)
 • افزایش وزن یا بزرگ شدن ناحیه زیر شکم (در صورت بزرگ بودن زیاد فیبروم ها)
 • ناباروری در بعضی از زنان (در صورت قرار گرفتن فیبروم در مسیر لقاح تخمک و اسپرم یا در نزدیکی محل لانه گزینی تخمک لقاح یافته در رحم)

برای تشخیص و درمان انواع فیبروم رحم در دختران و زنان می توانید به مطب خانم دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی در شیراز مراجعه کنید. جهت رزرو نوبت معاینه با شماره ۰۹۱۷۷۳۴۵۳۹۴ تماس بگیرید.

روشهای تشخیص فیبروم رحم

پزشک زنان با شنیدن علائم شما، به کمک روشهای زیر سعی می کند متوجه اندازه و محل فیبروم های رحمی شود تا بتواند بهترین روش را برای درمان شما در نظر بگیرد:

اسکن اولتراسوند برای تشخیص فیبروم: ممکن است پروپ این دستگاه روی شکم قرار بگیرد یا با استفاده از یک پروپ سونوگرافی کوچک که از طریق واژن وارد رحم شده انجام شود)

هیستروسکوپی: با استفاده از یک دوربین کوچک که وارد واژن می شود، پزشک رحم را بررسی می کند. اگر لازم باشد، برای تشخیص سرطان طی هیسترسکوپی، نمونه برداری از بافتها نیز انجام می شود.)

لاپاراسکوپی: از طریق برش ریزی روی شکم و با استفاده از دستگاه لاپاراسکوپ، دیواره بیرونی رحم معاینه و در صورت لزوم نمونه برداری از بافتها انجام می شود.

اسکن MRI برای تعیین اندازه و تعداد فیبروم ها

بعد از تشخیص محل، اندازه، تعداد و نوع میوم ها، پزشک می تواند بر اساس سن و علائم شما درمان میوم را شروع کند.

آیا فیبروم رحم خطرناک است؟

معمولا فیبروم ها عوارضی ندارند اما بعضی از آنها روی قاعدگی تاثیر منفی داشته و باعث بروز کم خونی شدید یا آنمی در زنان می شوند که یک بیماری جدی است. علائم آزاردهنده میوم هم می تواند باعث اختلال در زندگی و کار بیمار شود. دیگر عوارض فیبروم رحم عبارتند از:

 • عفونت ادراری
 • مشکلات بارداری مثل زایمان زودرس یا سقط جنین
 • نازایی در اثر مشکلات لقاح و یا لانه گزینی جنین
 • کاهش احتمال باروری در زنان

فیبروم رحم تقریباً همیشه خوش خیم است و خوشبختانه در کمتر از ۱ در ۱۰۰۰ مورد ممکن است فیبروم سرطانی باشد.

درد-و-تورم-زیر-شکم-به-دلیل-بزرگی-میوم

روشهای درمان قطعی فیبروم رحمی در شیراز

فیبروم های بدون علامت، نیازی به درمان ندارند. اما بعضی از آنها رشد کرده و دردسرساز می شوند. به گفته دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح و متخصص زنان و زایمان، پزشکان با توجه به اندازه، علائم، تعداد و عوارض فیبروم ها از روشهای زیر برای درمان میوم رحمی در شیراز استفاده می کنند:

تغییر سبک زندگی

درمان خانگی میوم رحم در کنار روشهای پزشکی می تواند از رشد فیبروم ها و تشدید علائم آنها جلوگیری کند. مثلا با کاهش وزن، ورزش منظم و افزایش مصرف میوه و سبزیجات تازه که مواد خوراکی از بین برنده فیبروم رحم هستند، می توان علائم میوم را کاهش داد.

دارو درمانی

برای کاهش علائم فیبروم ممکن است مصرف برخی داروها برایتان تجویز شود. مثلا داروهای مسکن یا ضد التهاب های غیر استروئیدی (کاهش درد)، قرص ضد بارداری (کاهش خونریزی و درد پریودی (دیسمنوره ثانویه) یا ترانگزامیک اسید (کاهش ۵۰ درصدی خونریزی)

هورمون تراپی

داروهای هورمونی در صورت لزوم برای جلوگیری از رشد فیبروم تجویز می شوند. این داروها عبارتند از: ۱) داروهای کوچک کننده فیبروم مثل آنتاگونیست هایGnRH  و SERM ها، ۲) داروهای کاهش قاعدگی سنگین (مثل پروژسترون خوراکی یا تزریقی) و ۳) گذاشتن آیودی های داخل رحمی به نام لوونورژسترل که T شکل هستند و هورمون پروژسترون آزاد می کنند.

اگر روشهای بالا برای درمان بیمار موثر نباشند، در فاز بعدی، پزشکان بسته به وضعیت بیمار و فیبروم او به سراغ یکی از روشهای زیر می روند که کمی تهاجمی بوده ولی عمل جراحی به حساب نمی آیند:

آمبولیزاسیون شریان رحمی

آمبولیزاسیون شریان رحمی یک روش جایگزین برای عمل جراحی بعضی از فیبروم های بزرگ است. در این روش، برای کوچک کردن فیبروم، رگهای خونی فیبروم مسدود می شود. به نقل از سایت معتبر مدیکال نیوز تودی، این روش تا ۹۰ درصد علائم بیمار را کاهش داده یا آنها را از بین می برد.

هر چند هنوز تاثیر آمبولیزاسیون شریان رحمی روی قدرت باروری زنان معلوم نشده ولی پزشکان از این روش برای درمان فیبروم در زنان باردار یا کسانی که می خواهند بعدها بچه دار شوند، استفاده نمی کنند. آمبولیزاسیون تحت بیحسی موضعی در بیمارستان انجام شده و  باید یکی دو روز بستری شوید.

ابلیشن آندومتر

ابلیشن آندومتر روشی است که در آن پزشک پوشش داخلی رحم را با استفاده از لیزر، یک حلقه سیم گرم یا یک بالون مایع داغ تخریب می کند. عمل فیبروم با لیزر باعث می شود خونریزی سنگین قاعدگی کمتر و دردهای شکمی و لگنی رفع شود. ابلیشن آندومتر در ۲۰ دقیقه و تحت بیحسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام می شود و می توانید همان روز به خانه برگردید.

به گفته کلینیک مایو، ممکن است بعد از ابلیشن آندومتر خانمها امکان بارداری دارند ولی پزشکان به خاطر افزایش خطر سقط جنین و مشکلات دیگر بعد از ابلیشن اندومتر، این روش را به زنانی که می خواهند بچه دار شوند، توصیه نمی کنند.

ابلیشن-آندومتر-برای-درمان-میوم-رحمی

روش های هدایت شده توسط MRI

دو تکنیک نسبتاً جدید با استفاده از هدایت MRI وجود دارد که جدیدترین روش درمان فیبروم هستند. این تکنیکها عبارتند از:

 • فرسایش لیزری از راه پوست
 • سونوگرافی متمرکز از راه پوست

در این تکنیکها از تصویربرداری MRI برای هدایت سوزن های کوچکی به مرکز فیبروم استفاده می کنند. سوزن با انتقال انرژی لیزر یا انرژی اولتراسوند به فیبروم، آن را نابود می کند. هنوز عوارض این روش مشخص نشده است.

روش های هدایت شده با سونوگرافی

روش «فرسایش فرکانس رادیویی با هدایت اولتراسوند ترانس سرویکال» نیز یک درمان جدید است که تحت بیهوشی عمومی یا موضعی انجام می شود. در این روش با گرمای فرکانسهای رادیویی، میوم کوچکتر می شود. درمان با این روش بدون درد است ولی عوارض آن هنوز معلوم نیست.

در صورتی که روشهای غیرجراحی درمان میوم رحمی موثر نباشند، از روشهای جراحی برای درمان بیمار استفاده می شود.

جراحی فیبروم رحم در شیراز

به گفته خانم دکتر زهرا طباطبایی، ممکن است با روشهای بالا بعضی از فیبروم ها درمان نشوند. برای برداشتن فیبروم این نوع میوم ها در شیراز از روشهای جراحی زیر استفاده می شود:

عمل هیسترکتومی یا برداشتن رحم

عمل هیسترکتومی یا خارج کردن کامل رحم یک درمان تهاجمی و پر عارضه برای درمان فیبروم های خیلی بزرگ (اندازه گریپ فوروت تا هندوانه) یا میوم های عود کننده است. بدلیل ناباروری، کاهش میل جنسی و یائسگی زودرس، جراحان از این روش به عنوان آخرین گزینه درمان استفاده می کنند.

عمل هیسترکتومی به روشهای باز یا بسته تحت بیهوشی عمومی یا موضعی انجام می شود و ممکن است به جز رحم؛ تخمدانها و لوله های رحمی نیز برداشته شوند. در جراحی باز، یک برش سراسری روی شکم ایجاد و رحم برداشته می شود.

اما در جراحی بسته با استفاده از ابزاری به نام لاپاراسکوپ و ایجاد چند برش ریز روی شکم برای وارد کردن وسایل جراحی، عمل هیسترکتومی انجام می شود و بعد از آن باید چند روز بستری شوید.

برداشتن فیبروم با هیستروسکوپی

برای برداشتن فیبروم زیر مخاطی از روش هیستروسکوپی استفاده می کنند. در این روش از یک دوربین باریک (هیستروسکوپ) و یک ابزار جراحی کوچک برای برداشتن فیبرومها در زنانی استفاده می شود که هنوز قصد بارداری دارند. در این روش، هیستروسکوپ از راه واژن وارد رحم شده و نیازی به ایجاد برش روی شکم بیمار نیست.

عمل هیسترسکوپی با بیهوشی عمومی یا بیحسی موضعی انجام می شود و همان روز می توانید به خانه برگردید. چون این روش جراحی جدید است، هنوز عوارض جانبی آن مشخص نیست. کسانی که با این روش درمان می شوند تا چند ساعت دچار اسپاسم شکم و تا چند هفته دچار خونریزی خفیف واژن هستند.

بیشتر بخوانید:عمل هیستروسکوپی رحم در شیراز

عمل-هیستروسکوپی-میوم-رحمی

عمل میومکتومی فیبرومها

این روش یکی از جدیدترین روشهای درمان فیبروم است که با حفظ رحم، فیبرومهای دیواره آن برداشته می شود تا توانایی باروری شخص از بین نرود. امروزه این جراحی جایگزین عمل سنتی هیسترکتومی شده است. اما عمل میومکتومی برای تمام فیبروم مناسب نیست و احتمال عود میوم یا ایجاد اسکار روی رحم و نازایی در زنان هست.

جراح زنان بسته به اندازه و موقعیت فیبروم ها عمل میومکتومی را به روش باز (برش روی شکم) یا به روش بسته و از راه واژن (روش لاپاراسکوپی) انجام می دهد. این جراحی تحت بیهوشی عمومی انجام شده و تا چند روز باید در بیمارستان بستری شوید. به علاوه رعایت مراقبتهای هفته به هفته بعد از عمل میومکتومی ضروری است.

در صورتی که دچار میوم رحم هستید، می توانید برای درمان آن با روشهای غیرجراحی و یا جراحی در شیراز از تخصص خانم دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی در این زمینه بهره مند شوید. جهت رزرو نوبت معاینه با شماره ۰۹۱۷۷۳۴۵۳۹۴ تماس بگیرید.

پرسش و پاسخ درمان فیبروم رحم

در اینجا می توانید پاسخ شایعترین سوالات درباره میوم ها و درمان آنها را بخوانید:

فیبروم رحم چه زمانی خطرناک است؟

زمانی که فیبروم از نوع سرطانی باشد، لیومیوسارکوم نامیده می شود و خطرناک است. خوشبختانه چنین فیبروم هایی نادر بوده و از ۱۰۰۰ زن مبتلا به فیبروم یک نفر لیومیوسارکوم دارد.

فیبروم می تواند باعث نازایی شود؟

اگر دهانه رحم یا لوله های فالوپ را مسدود کند، بله. چنین فیبرومی می تواند در بارداری یا موقع زایمان مشکلاتی ایجاد کند یا احتمال زایمان سزارین را افزایش دهد.

علت بروز میوم رحم چیست؟

هنوز علت آن دقیقاً مشخص نشده است. اما فیبروم می تواند در اثر افزایش سطح هورمون استروژن، عوامل ژنتیکی، مصرف برخی غذاها (گوشت قرمز، الکل و کافئین) و چاقی ایجاد شود.

اگر شما هم سوالی درباره درمان قطعی فیبروم رحمی در شیراز دارید، می توانید سوالات خود را در بخش نظرات این مقاله بنویسید.

۴/۵ - (۱۳ امتیاز)
Avatar photo

دکتر سیده زهرا طباطبایی (متخصص زنان و زایمان) فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی ایران و دارای بورد تخصصی در این رشته هستند. خانم دکتر طباطبایی بیش از پانزده سال است که در زمینه ارائه خدمات درمانی و زیبایی به بانوان فعالیت دارند. در حال حاضر کلینیک دکتر طباطبایی را می توان مجهزترین کلینیک زنان در استان فارس بشمار آورد و به همین دلیل بیماران متعددی از شیراز و استانهای همجوار برای دریافت خدمات باکیفیت به این مرکز مراجعه می کنند.

۱۰ دیدگاه ها
 • سلام. من مامانم دوماهه پریودش نامنظم و شدیده. سونوگرافی داده و دو تا فیبروم داخل رحمی داره. باید رحمش رو دربیاره؟

  • سلام. اطلاعات کافی ندادید که سایزشون چقدریه و نمی تونم نظر قطعی بدم. اما هیسترکتومی رحم آخرین لاین درمان هست. ولی اگر درمانهای دیگه جواب نده و خونریزی شدید باشه، باید هیسترکتومی رحم انجام بشه.

 • سلام خانم دکتر. من یه زایمان داشتم و الان فیبروم بزرگ دارم. دکتر گفته باید جراحی کنم. اینم مثل سزارینه و شکم رو پاره می کنند؟

  • سلام. بستگی به سایز میوم داره. من ایشون رو معاینه نکردم که در مورد نحوه جراحی بتونم نظر بدم. ولی کلا اگر میوم خیلی بزرگ باشه بله مثل سزارین جراحی می کنیم. اما اگه بشه با جراحی بسته انجام داد، بدون برش زیاد شکم یا از راه واژن جراحی رو انجام میدیم.

    • عزیزم برای پاسخ به سوالتون اطلاعات بیشتری نیازه. اینکه نوع فیبروم چیه؟ برای بارداری و جنین مشکلی ایجاد میکنه یا نه؟ و سوالاتی که فقط با دیدن نتایج آزمایشات میشه بهشون جواب داد.

 • سلام من حدود چهار ماه هست که متوجه شدم فیبرم هیچ علایمی نداشتم و فقط از سونو گرافی متوجه شدم چند تا فیبرم ۸ سانتی دارم پیگیر شدم گفتن باید عمل بشم و ممکنه رحمم را خارج کنن سنم ۴۳ سال هست

  • سلام. معمولا برای بیمارانی که فیبروم دارن، اول روشهای غیرجراحی رو پیشنهاد میدیم تا اندازه فیبرومها کوچک بشه. اگر این روشها جواب ندن با جراحی فقط میوم رو درمیاریم. ولی در صورتی که دوباره میوم عود کنه و دیگه نشه کاری کرد اونوقت رحم رو خارج می کنیم.

 • سلام من فیبرم اینترامورال ۵سانتی نزدیک به حفررحم از خلف دارم.. یبار سابقه خونریزی داشتم با دارو رفع شد بعد چند ناه باردار شدم ولی سقط شد بنظرتون دلیلش فیبرم بوده؟ آیا من باید عمل کنم و خطرناکه؟

  • من معاینه تون نکردم و سوابق تون رو ندارم برای همین نمیتونم نظر قطعی در این مورد بدم. ولی فیبروم های بزرگ از علل سقط جنین در خانم ها هستند و با درمانهای لازم قبل از بارداری میشه اونها رو کوچک کرد و یا اگر چاره ای نیست با عمل میومکتومی فیبروم ها رو خارج می کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *