آر اف واژن در شیراز: کاربردها، عوارض و هزینه rf واژن

دستگاه آر اف واژینال تقریبا از سال ۲۰۱۷ به عنوان یک روش غیر جراحی و کم تهاجم برای درمان بسیاری از مشکلات واژینالی مورد استفاده متخصصان زنان و زایمان قرار گرفت. در این مقاله با ما همراه باشید تا با کاربردها و عوارض این دستگاه به طور کامل آشنا شوید.

RF واژن چیست؟

RF مخفف کلمه Radio Frequency (امواج رادیوفرکانسی) است. به گفته دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح و متخصص زنان، دستگاه آراف واژن بدون هیچ آسیبی می تواند قسمتهای داخلی و خارجی واژن را جوانسازی کند.

به همین علت متخصصان از این دستگاه معمولا برای کارهای زیبایی و نیز درمان مشکلات و بیماریهای واژینالی استفاده می کنند.

نحوه درمان با دستگاه RF واژن

به گفته سایت معتبر Clinical Trials امواج لیزر آراف با فرکانس بسیار بالا با استفاده از دسته های مخصوصی به نام پروپ، به بافت داخلی یا خارجی واژن منتقل می شوند. این امواج با ایجاد نوسانات مولکولی در بافت واژن، دمایی بین ۴۵ تا ۵۵ درجه ایجاد می کنند.

ایجاد چنین پالس های گرمایی برای تحریک بافت واژن به کلاژن سازی و جوانسازی آن ضروری است و اصلا منجر به سوختگی یا آسیب واژن نمی شود. وظیفه این پالس های گرمایی عبارت است از:

 • افزایش جریان خون در بافت واژن
 •  بهبود خونرسانی و تغذیه سلولها
 • تحریک ماتریکس خارج سلولی برای تولید کلاژن بیشتر
 • استحکام دیواره واژن و بازگشت حالت کشسانی آن

ماتریکس خارج سلولی

ماتریکس یک ماده ژله ای حاوی مواد قندی، رشته های پروتئینی (کلاژن و الاستین) و هیالورونیک اسید در اطراف سلولها است. تحریک ماتریکس بین سلولها باعث افزایش ساخت کلاژن، الاستین و هیالورونیک اسید می شود.

پروب داخلی آر اف واژن

کاربردهای آر اف واژینال در شیراز

یکی از مهمترین مزایای تکنولوژی های جدیدی مثل دستگاه rf این است که با این دستگاه می توان به راحتی در چند جلسه بسیاری از مشکلات واژینالی را در مطب و به صورت سرپایی درمان کرد. برخی از مهمترین کاربردهای دستگاه آر اف واژینال را در تصویر زیر می بینید:

کاربردهای-آر-اف-واژن

متخصص زنان معمولا از آر اف واژن برای موارد زیر هم استفاده می کنند:

جوانسازی واژن

یکی از مهمترین دلایل جوانسازی واژن در شیراز، درمان خشکی و آتروفی واژن به ویژه در زنان یائسه و یا شیرده است. امواج آر اف با تحریک لایه مخاطی واژن (سطحی ترین لایه کانال واژن) تولید هیالورونیک اسید را در آن بیشتر می کنند.

هیالورونیک اسید با جذب آب و رطوبت بیشتر به سمت واژن، خشکی آن را برطرف می کند. همچنین لیزر آر اف با بهبود کلاژن سازی در لایه مخاطی و لایه های عضلانی زیر آن، باعث تقویت دیواره واژن شده و آتروفی (نازکی) دیواره واژن را درمان می کند.

نتیجه جوانسازی واژن با آراف

درمان سوزش و خارش واژن

سوزش و خارش واژن یکی دیگر از شکایتهای شایع در بین خانمها است که بدلیل خشکی و آتروفی واژن یا عفونتهای باکتریایی و قارچی ایجاد می شود. دستگاه RF واژن با تقویت دیواره واژن، رفع خشکی و روانکاری بهتر ناحیه ژنیتال می تواند این علائم را تسکین دهد.

همچنین به گفته خانم دکتر طباطبایی، آر اف واژینال در کنار مصرف داروهای آنتی بیوتیکی؛ یک درمان تکمیلی فوق العاده برای درمان انواع عفونتهای واژینالی عود کننده است. درمان با این روش می تواند تا حد زیادی از عود عفونت جلوگیری کند.

درمان عفونتهای مکرر

آر اف با تنظیم pH (اسیدیته) واژن، به رشد لاکتوباسیل های طبیعی و تنظیم فلور واژن (تعادل بین باکتریهای مضر و مفید واژن) کمک می کند. لیزر آراف از این طریق می تواند عفونتهای عود کننده و مکرر واژن را براحتی درمان کند.

این نوع عفونتها مقاوم به درمان های آنتی بیوتیکی هستند. اما با استفاده از RF واژن می توان این نوع عفونتها را طی ۳ تا ۵ ماه به طور قطعی درمان کرد. جهت اطلاعات بیشتر می توانید مقاله درمان عفونتهای مکرر واژن را از همین سایت بخوانید.

درمان گشادی واژن

گشادی واژن یک اصطلاح عامیانه برای مواردی است که واژن استحکام خود را بدلایل مختلفی مثل پیری و زایمان از دست می دهد. شلی واژن در زنان عوارض زیر را به دنبال دارد:

 • کاهش لذت جنسی زوجین
 • عفونت مکرر واژن
 • بی اختیاری ادرار استرسی
 • افتادگی رحم، مثانه، … به مرور زمان

استفاده از RF واژن برای درمان گشادی واژن، باعث جوانسازی و انقباض تارهای عضلانی دیواره واژن شده و عضلات کف لگن را تقویت می کند. به همین دلیل آر اف بهترین دستگاه تنگ کردن واژن می باشد.

طبق آمارها، یک ماه بعد از آراف، احساس گشادی واژن در ۶۷% زنانی که با این روش درمان شده اند، از بین می رود (منبع: NIH). نتیجه درمان با این روش بسیار موثرتر از تمرینات ورزشی کگل یا درمان با لیزرهایی مثل مونالیزا، ژولیت و … گزارش شده است.

نکته خیلی مهم: استفاده از RF واژینال تنها برای درمان درجات خفیف و متوسط واژن موثر است. برای درمان درجات بالای گشادی واژن باید به روش های جراحی تنگ کردن واژن در شیراز فکر کنید.

درمان واژینیسموس با RF

واژینیسموس اختلالی است که در آن عضلات ورودی و یک سوم پایینی واژن به شدت منقبض شده و مانع دخول آلت یا هر جسم دیگری به واژن می شوند. در گذشته، برای درمان واژینیسموس از دیلاتور با سایزهای مختلف استفاده میشد که این روش فقط برای واژینیسموس های خفیف موثر بود.

اما امروزه می توان به کمک دستگاه آراف واژن در سه جلسه به طور قطعی و دائمی شدیدترین گریدهای واژینیسموس را هم درمان کرد. تاثیر این روش به حدی است که بیمار از همان جلسه اول می تواند نتیجه درمان را حس کند.

واژینیسموس

در این روش، انرژی آراف با ایجاد گرما و تغییرات دائمی در خاصیت برخی از مولکولهای عضلات واژن، مانع از اسپاسم غیرعادی آنها موقع دخول هر چیزی به واژن می شود.

پزشکان برای درمان واژینیسموس های شدید با این روش، در جلسه اول از پروب (دسته) خارجی دستگاه rf و در جلسات بعدی که واژینیسموس کمتر شده، از پروبهای داخل واژینالی استفاده می کنند.

درمان بی اختیاری ادرار استرسی

بی اختیاری ادرار استرسی مشکلی است که در آن خانم ها با عطسه، سرفه، خنده یا هر فشار کوچکی به شکم دچار ریزش غیرارادی ادرار می شوند. پزشکان برای درمان بی اختیاری ادرار در شیراز با درجات خفیف تا متوسط معمولا از لیزر RF استفاده می کنند.

چون آر اف با افزایش کلاژن سازی، سفت کردن دیواره داخلی واژن و تقویت عضلات اطراف مجاری ادراری جلوی نشت ادرار را در این بیماران می گیرد.

نتایج درمان: تجربه پزشکان در این مورد نشان می دهد که ۸۸ درصد از زنانی که تحت درمان با لیزر RF قرار می گیرند، به طور قابل ملاحظه ای بی اختیاری ادرارشان بهبود می یابد.

برای تنگ کردن واژن، درمان بی اختیاری ادرار، واژینیسموس و … با آراف واژن در شیراز، می توانید از تخصص و مهارت خانم دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح و متخصص زنان و زایمان در این زمینه بهره مند شوید. جهت مشاوره و رزرو نوبت با شماره ۰۹۱۷۷۵۳۸۸۹۳ تماس بگیرید.

روش انجام آر اف واژینال

در این روش با استفاده از امواج الکترومغناطیسی دستگاه و ایجاد کردن گرما باعث میشوند که بافت های جدیدی در واژن ایجاد شود و پوست واژن شروع به کلاژن سازی به صورت قابل توجه کند. پروب دستگاه را در این روش وارد واژن کرده و امواج را به عمق بافت های داخل واژن فرستاده و با به وجود آوردن حرارت در داخل واژن نوعی سوختگی را ایجاد کرده که باعث بازسازی و جوانسازی واژن می گردد و سطح رطوبت واژن را نیز بیشتر می کند.

این روش از روش های غیرتهاجمی است که میزان گردش خون را در محل انجام آر اف زیاد می کند و موجب لیفت بافت واژن می گردد.

موارد منع استفاده از آر اف (کاندیدای نامناسب انجام آر آف واژینال)

موارد منع استفاده از آر اف (کاندیدای نامناسب انجام آر آف واژینال)
موارد منع استفاده از آر اف (کاندیدای نامناسب انجام آر آف واژینال)

افراد زیر نمی توانند از این روش استفاده کنند:

 • خانم هایی که باردار هستند و یا شیرده هستند.
 • خانم هایی که در دوران قاعدگی به سر می برند.
 • خانم هایی که از IUD استفاده می کنند.
 • خانم هایی که مبتلا به آرتریت روماتوئید، لوپوس و اسکلرودر می باشند.

مراقبت های قبل از آر اف

 • پیش از انجام آر اف بهتر است که با پزشک متخصص در این زمینه صحبت کرده تا ناحیه تناسلی را تحت بررسی قرار داده و به شما اطمینان دهد که انجام آن برایتان مناسب است.
 • پیش از انجام این روش درمانی نباید از محصولات خاص چون آب گرم در ناحیه ی تناسلی استفاده کرد زیرا موجب تحریک شدن ناحیه ی تناسلی میشوند و در نتیجه ی آر اف تاثیرگذار است.
 • بهتر است از هر گونه اقدام و فرایند این روش پیش از انجامش آگاه باشید و آگاهانه اقدام به انجام آن کنید.
 • فرد پیش از‌ انجام آر اف نباید هیچ گونه عفونت و خونریزی ای داشته باشد. چنان چه عفونتی وجود دارد باید اول برطرف گردد و بعد اقدام به انجام آر اف کنند‌.

مزایای آر اف واژن

مزایای آر اف واژن
مزایای آر اف واژن

نه تنها استفاده از Rf واژن برای درمان مشکلات واژینالی و بی اختیاری ادرار در زنان یک روش درمانی سریع و قطعی است؛ بلکه درمان با این روش با مزایای دیگری نیز همراه است. مثلا:

 • بدون درد و خونریزی
 • بدون نیاز به بیهوشی یا بیحسی موضعی
 • دوره نقاهت بسیار کوتاه
 • بدون نیاز به مراقبت زیاد یا بستری شدن
 • درمان درد موقع نزدیکی
 • بهبود روابط زناشویی
 • کاهش یا رفع پرولاپس های خفیف لگنی مثل افتادگی رحم و مثانه

همچنین استفاده از آر اف علاوه بر درمان مشکلات واژینالی باعث تقویت عضلات کف لگن شده و از این طریق از افتادگی های لگنی در آینده پیشگیری می کند.

مراقبتهای بعد از RF واژن

بعد از هر جلسه لیزر RF می توانید از همان روز به کارهای عادی روزانه تان برگردید. هر چند درمان با این روش مثل عمل زیبایی واژن در شیراز به مراقبتهای زیادی نیاز ندارد، ولی حتما بعد از هر جلسه باید نکات زیر را رعایت کنید:

 • تا حد ممکن استراحت کنید و از انجام کارهای سنگین تا چند روز بپرهیزید.
 • بنابر نظر پزشکتان، یک تا چهار روز بعد از لیزر آر اف نباید رابطه جنسی داشته باشید یا از تامپون استفاده کنید.
 • بهداشت واژن و لباس زیر را حتما رعایت کنید تا دچار عفونت نشوید.

مدت ماندگاری درمان با آر اف

مدت ماندگاری درمان با آر اف
مدت ماندگاری درمان با آر اف

نتایج درمان با آر اف ماندگاری بالایی دارد و مدت ماندگاری آن بسته به نوع عارضه، وضعیت سلامتی و سن هر بیمار متغییر است. مثلا نتایج درمان واژینیسموس با rf دائمی است.

اما برای مواردی مثل خشکی و آتروفی واژن، بی اختیاری ادرار و گشادی واژن تا زمانی که فرد دچار چاقی، اختلالات هورمونی و بارداری نشود، نتایج درمان تا سالها ماندگاری دارد.

عوارض آر اف واژن

چون آر اف با امواج ایمن و بی ضرر رادیوفرکوئنسی کار می کند، درمان با این روش عارضه جانبی خاصی ندارد. معمولا خانمها تا چند روز بعد از آراف واژن ترشحات واژینالی دارند که چیز خاصی نیست و خودبخود رفع می شود.

اما در صورت استفاده نادرست از لیزر آر اف توسط پزشکان نه چندان مجرب در این زمینه، ممکن است بیمار دچار عوارضی شود. عوارض آر اف واژن عبارتند از:

 • درد و سوزش واژن بدلیل تنظیمات اشتباه دستگاه
 • ایجاد جای زخم یا اسکار در واژن بدلیل عدم استفاده صحیح از پروب ها

در صورتی که بعد از آراف دچار ترشحات واژینالی رنگی و بد بو شوید، باید سریعتر به پزشکتان جهت درمان عفونت مراجعه کنید.

چه زنانی نباید از دستگاه RF استفاده کنند؟

برای جلوگیری از عوارض ناخواسته و احتمالی RF واژن، افراد زیر نمی توانند از این روش برای درمان استفاده کنند:

 • خانمهایی که پریود هستند
 • زنانی که در بدنشان پروتز فلزی (ایمپلنت) دارند
 • زنان باردار
 • افراد دارای دستگاه ضربان ساز قلب (پیس میکر)

پس در صورتیکه هریک از موارد بالا شامل حال شما می شود، حتما قبل از آر اف واژن باید آن را به پزشکتان اطلاع دهید.

هزینه rf واژینال در شیراز

قیمت آر اف واژینال معمولا از فردی به فرد دیگر متغییر است، چون هزینه آن بستگی به عوامل زیر دارد:

 • تعداد جلسات درمان
 • شدت و نوع عارضه
 • سرعت کلاژن سازی بدن شخص
 • همزمانی انجام آر اف با خدمات دیگر مرکز

با اینکه آر اف بیشتر یک روش درمانی برای سلامت واژن است تا یک کار زیبایی، متاسفانه هزینه rf واژینال در شیراز تحت پوشش بیمه ها نیست. ولی بعضی از بیمه های تکمیلی این روش را تحت پوشش قرار می دهند. برای اطلاع از این مورد می توانید با کارگزار بیمه تان مشورت کنید.

برای درمان با دستگاه آراف واژن در شیراز، شما هم می توانید به مطب خانم دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح و متخصص زنان و زایمان مراجعه و از تخصص ایشان در این زمینه استفاده کنید. جهت رزرو نوبت و یا اطلاع از هزینه ها می توانید با شماره ۰۹۱۷۷۵۳۸۸۹۳ تماس بگیرید.

سوالات رایج درباره آر اف واژن

متداول ترین سوالات درباره RF واژن را در ادامه این بخش می توانید بخوانید:

مدت زمان درمان با آراف چقدر است؟

بستگی به این دارد که از آر اف واژن برای درمان چه عارضه ای به کار برود. به طور کلی، درمان با این روش بین یک ربع تا نیم ساعت طول می کشد و فواصل جلسات درمان از دو هفته تا یکماه متغییر است.

بعد از زایمان از کی می توانم آر اف واژن انجام دهم؟

معمولاً به بیماران توصیه می‌کنیم که تا شش ماه بعد از زایمان صبر کنند و بعد از آن برای درمان با آر اف اقدام کنند. معمولا استفاه از آر اف بعد از زایمان نتایج خیلی خوبی در درمان بیمار به همراه دارد.

آیا بارداری می تواند نتیجه درمان با آر اف واژینال را تغییر دهد؟

اگر از rf برای تنگی واژن استفاده می کنید، بله. اما در مواردی مثل درمان خشکی و آتروفی یا درمان واژینیسموس اینطور نیست و بارداری نتیجه درمان را عوض نمی کند.

اگر شما هم سوالی درباره دستگاه آر اف واژینال در شیراز و هزینه های آن دارید، در بخش نظرات این مقاله می توانید سوالات خود را بپرسید.

۴.۲/۵ - (۸ امتیاز)

10 پاسخ

  1. سلام. نه نگران نباشید. منظور ما از عمق نفوذ اینه که لیزر فقط لایه سطحی کانال واژن رو میتونه نفوذ کنه ولی آراف میتونه به لایه عضلانی کانال هم بره. اما عمق نفوذ اونقدر نیست که به بافتهای دیگه هم وارد بشه. آراف اصولا لیزر نیست که پرتوهاش خطرناک باشند. میتونم بهتون بگم که آراف واژن کاملا ایمن و بدون عوارضی مثل سرطان یا نازایی هست.

 1. سلام وقت بخیر. من عفونت مکرر دارم و ۶۰ ساله هستم. اگر با اراف درمان کنم برای همیشه خوب میشه و سوال بعدیم اینه که همراه اراف به درمان دیگه ای که نیاز ندارم؟

 2. سلام من مشکل واژینیسموس دارم در حال درمان هستم دو جلسه آر اف انجام دادم جلسه ی دوم با اپیلیکاتور اندازه بزرگ انجام دادم ولی متاسفانه خیلی خیلی درد داشتم و اصلا وارد واژنم نشد ولی با سایز کوچیک اوکی هستم باید چکار کنم خانم دکتر؟

 3. سلام خسته نباشید منم واژینیسموس دارم میترسم از رابطه جنسی چندبار خاسم انجام بدم نتونسم خاسم بگم دخترم نامزدم هنوز ار اف میتونم انجام بدم؟؟بعدش اوکی میشم؟؟

  1. سلام. برای درمان واژینیسموس با آر اف، پرده برداشته میشه و این موضوع رو باید قبل از عروسی در نظر داشته باشید. ولی با اطلاع خانواده و نامزدتون میتونید این عمل رو انجام بدین. بعد از درمان با این روش واژینیسموس شما کاملا خوب میشه حتی اگر خیلی شدید باشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین بخوانید