زایمان طبیعی بعد از سزارین در شیراز

بعضی از خانم ها که قبلا زایمان سزارین انجام داده اند؛ مایل هستند بیش از دو فرزند داشته باشند یا نمی خواهند دوباره سزارین را تجربه کنند، ترجیح می دهند زایمان آنها واژینال (طبیعی) باشد. به این نوع زایمان، زایمان طبیعی بعد از سزارین یا VBAC (Vaginal birth after Cesarean) می گویند.
برای تجربه زایمان طبیعی بعد از سزارین در شیراز باید حتما واجد شرایط آن باشید تا بتوانید طبیعی زایمان کنید. پزشک بر اساس ایمن بودن مادر و جنین نوع زایمان را مشخص می کند. ما در این مقاله به شما خواهیم گفت که چه مادرانی می توانند VBAC را تجربه کنند. برای دسترسی سریع به تیترها می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

آیا امکان زایمان طبیعی بعد از سزارین وجود دارد؟

به گفته دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح و متخصص زنان و زایمان، اگر زایمان قبلی شما سزارین باشد، می توانید دوباره زایمان واژینال را تجربه کنید. اما این نوع زایمان شرایط خاصی دارد که برای همه مادران صدق نمی کند. شرایط زایمان طبیعی بعد از سزارین عبارت است از:

نوع برش سزارین قبلی

اگر برش سزارین قبلی به صورت افقی در زیر شکم باشد (برش بیکینی) شانس بیشتری برای زایمان طبیعی بعد از سزارین دارید. اما اگر برش سزارین قبلی به صورت عمودی یا تی شکل (T) باشد ریسک زایمان طبیعی بالا می رود.

انواع-برش-در-زایمان-سزارین

نکته خیلی مهم: نوع برش روی شکم گاهی با نوع برش رحم مطابقت ندارد. پزشکتان با دسترسی به پرونده سزارین قبلی می تواند متوجه این مورد شود.

سایز لگن مادر

برای زایمان واژینال حتما باید لگن به اندازۀ کافی بزرگ باشد تا اجازۀ عبور نوزاد از کانال زایمانی را بدهد. در غیر این صورت تولد نوزاد با مشکل مواجه شده و مجبور به سزارین اورژانسی و برنامه زیری نشده می شوید.

پزشک با معاینه لگنی میتواند تا حد زیادی متوجه شود که آیا سایز لگن شما برای زایمان طبیعی مناسب است یا نه.

سابقه جراحی و بیماری رحمی

اگر قبلا برای درمان فیبروم رحمی در شیراز عمل جراحی میومکتومی (عمل برداشتن میوم) انجام داده اید یا در بارداری قبلی سابقه پارگی رحم داشته اید، نمی توانید طبیعی زایمان کنید. چون ریسک این نوع زایمان تحت این شرایط خیلی بالاست.

همچنین اگر در دوران حاملگی با مشکلاتی مثل جفت سرراهی یا وجود فیبروم بزرگ رحمی مواجه نباشید، شانس VBAC برایتان بیشتر می شود؛ البته اگر همه شرایط لازم را داشته باشید.

سابقه زایمان قبلی

اگر به جز  سزارین، سابقه زایمان واژینال داشته باشید یا علت سزارین قبلی شما عواملی مثل بریچ بودن نوزاد بوده باشد، احتمال اینکه بتوانید زایمان واژینال بعد از سزارین را انجام دهید، بیشتر می شود.

بیشتر بخوانید:زایمان بدون درد در شیراز

انواع-وضعیت-های-غیر-عادی-جنین

شما هم می توانید برای زایمان طبیعی بعد از سزارین در شیراز از مشاوره و تخصص خانم دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح و متخصص زنان و زایمان در این زمینه بهره مند شوید. جهت رزرو نوبت با شماره ۰۹۱۷۷۵۳۸۸۹۳ تماس حاصل فرمایید.

VBAC برای این زنان ممنوع است!

به گفته خانم دکتر طباطبایی، زایمان طبیعی بعد از سزارین برای مادران زیر اکیداً ممنوع است:

 • سن مادر بالای ۳۵ سال باشد
 • چاقی بیش از حد مادر که باعث شکست در زایمان واژینال شود
 • وزن جنین بالای ۴ کیلوگرم بوده یا جنین در حالت بریچ باشد
 • حاملگی بیش از ۴۲ هفته طول بکشد
 • داشتن سابقه بیش از دو سزارین در بارداری های قبلی
 • سابقه پارگی رحم، فیبروم بزرگ یا عملهای جراحی رحمی
 • ابتلا مادر به پره اکلامپسی یا مسمومیت در بارداری

تحت شرایط بالا زایمان واژینال به نوزاد یا مادر و یا هر دوی آنها آسیب جدی می زند.

خطرات زایمان طبیعی بعد از سزارین در شیراز

زایمان طبیعی بعد از سزارین در شیراز می تواند شما یا فرزندتان را با خطرات جدی مواجه کند. مهمترین عوارض زایمان طبیعی بعد از سزارین عبارتند از:

احتمال پارگی رحم در زایمان طبیعی بعد از سزارین: فشار زایمان طبیعی می تواند باعث پارگی رحم در خط برش سزارین قبلی (برش عمودی) و خونریزی شدید شود. در صورت پارگی رحم، زایمان طولانی شده و مادر نیاز به تزریق خون پیدا می کند.

نوزاد ممکن است در اثر این خونریزی دچار کمبود اکسیژن و در نتیجه ضایعه مغزی یا مرگ شود. با بروز چنین مشکلاتی حتما مادر بیهوش شده و سزارین اورژانسی انجام می شود. طبق آمارها احتمال پارگی جای برش قبلی در زایمان  VBAC حدود ۰.۵ تا ۰.۹ درصد است. یعنی ۲ تا ۸ زایمان از هر ۱۰۰۰ زایمان VBAC ممکن است با این مشکل همراه باشد.

خطرات سزارین اورژانسی: ۲۵% از زایمان های طبیعی بعد از سزارین به سزارین اورژانسی ختم می شوند. سزارین اورژانسی نسبت به سزارین اختیاری در شیراز (سزارین به خواست مادر) یا سزارین برنامه ریزی شده (سزارین اجباری بدلیل شرایط پزشکی) عوارض بیشتری دارد.

عوارض-سزارین-اورژانسی

عمل هیسترکتومی: پارگی رحم حین زایمان طبیعی اغلب باعث می شود جراح بعد از متولد کردن نوزاد، عمل هیسترکتومی را برای نجات جان مادر انجام دهد. با انجام عمل هیسترکتومی در شیراز دیگر نمی توانند باردار شوید.

خطر مرگ: احتمال مرگ نوزاد در زایمان طبیعی بعد از سزارین در حدود ۲/۰ درصد است. هر چند خطر مرگ جنین در موارد زایمان طبیعی بعد از سزارین خیلی کم است اما احتمال آن بیشتر از انجام مجدد زایمان سزارین است.

مطمئن باشید که پزشک با در نظر گرفتن تمام خطرات و شرایط بارداری تان بهترین و ایمن ترین روش زایمان را به شما پیشنهاد می دهد. پس در انجام نوع خاصی از زایمان نباید اصرار کنید و خود و نوزادتان را به خطر بیندازید.

شما هم می توانید برای انجام انواع زایمان طبیعی، سزارین و VBAC در شیراز به مطب خانم دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح و متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید. جهت رزرو نوبت با شماره ۰۹۱۷۷۵۳۸۸۹۳ تماس حاصل فرمایید.

پرسش درباره زایمان طبیعی بعد از سزارین

سوالات زیر از رایجترین سوالاتی هستند که در مورد زایمان طبیعی بعد از سزارین پرسیده می شوند:

چند سال بعد از سزارین میشه طبیعی زایمان کرد؟

فاصله زمانی بین زایمانها فقط یکی از فاکتورهای موثر در انجام VBAC است. اگر مشکل خاصی نداشته باشید بعد از گذشت ۱۹ تا ۲۴ ماه بعد از سزارین، زایمان طبیعی کنید.

زایمان طبیعی بعد از سزارین چه مزایایی دارد؟

مهمترین مزایای آن ریکاوری سریعتر و شیردهی زودتر نسبت به عمل سزارین است. همچنین با این نوع زایمان، خطر چسبندگی رحم کمتر شده و بیشتر از سزارین شانس باروری دارید. به علاوه می توانید با این روش تعداد بیشتری فرزند داشته باشید.

آیا VBAC امن تر از سزارین مجدد است؟

طبق تحقیقات مایو کلینیک هر چند عوارض زایمان طبیعی کمتر از سزارین است اما شکست زایمان طبیعی بعد از سزارین می تواند با عوارض خیلی بیشتری مثل پارگی رحم و عفونت رحم همراه باشد. بنابراین سزارین مجدد اغلب ایمن تر از زایمان طبیعی است.

چند زایمان سزارین می توانم انجام دهم؟

تعداد سزارین ها از فردی به فرد دیگر فرق می کند اما معمولا بیشتر افراد ۲ سزارین می توانند انجام دهند. البته بعضی از خانمها تا ۳ بار هم می توانند سزارین کنند.

اگر شما هم سوالی درباره زایمان طبیعی بعد از سزارین دارید، در بخش نظرات این مقاله آنها را از ما بپرسید. در اسرع وقت همینجا به سوالات شما جواب می دهیم.

۴.۵/۵ - (۴ امتیاز)

15 پاسخ

 1. سلام دکتر. من چند سال پیش سزارین شدم و الان دکترم میگه میتونی طبیعی زایمان کنی. احتمال داره موقع زایمان طبیعی رحمی که قبلا برش خورده پاره بشه؟

 2. سلام خانم دکتر من سال ۹۱بخاطر ترس از طبیعی سزارین شدم،الان هشت ماه هست ک باردارهستم،برش قبلی سزارین افقی روی شکم دیده میشه،وضعیت جنین سفالیک هست با توجه به گذشت ۱۰سال از سزارین قبل و نوع برش و وضعیت جنین،چقد احتمال پارگی رحم در زایمان طبیعی وجود دارد؟وزن جنین درهفته ۳۲ یک کیلو و هشتصد گرم بود،الان هفته ۳۳و ۳روز هستم لطفا پاسخ بدید،در ضمن چند رو زقبل از سزارین دهانه رحمم تا دوسانت باز شده بود

 3. روزتون خوش،من دو بار سزریان شدم ،بچه دومم ۱۶ سالش هست ،بچه سومم باردارهستم ومیخوام طبیعی زایمان کنم،برش سزریان قبلی افقی بکینی هست ،میتونم طبیعی زایمان کنم ،خدارو شکر مشکلی هم نداشتم

 4. سلام خانم دکتر عزیز من ۲تا سز داشتم از سز دومم ۷ سال می گذره الان باردارم مشکلی ندارم ۳۹سالمه می تونم طبیعی باشم؟

 5. سلام خانم دکتر عزیز من الان باردارم مشکلی ندارم ایا بعد از سز دومم هم می تونم طبیعی باشم؟

 6. سلام خانم دکتر عزیز من الان باردارم مشکلی ندارم ایا بعد از سز دومم می تونم طبیعی انجام بدم ۷سال از حاملگی دوم می گذره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین بخوانید