سزارین اختیاری در شیراز

سزارین-اختیاری-در-شیراز

خیلی از مادران جوان با توجه به بروز عوارض و درد زایمان طبیعی ترجیح می دهند به دنبال دکتر خوب برای سزارین در شیراز باشند. زایمان سزارین (C-Section) در مواردی اجباری است که در زایمان طبیعی جان مادر یا کودک و یا سلامت یکی از آنها در خطر باشد.
اما نوع دیگری از سزارین هست که انتخابی نام دارد. در سزارین انتخابی با وجود اینکه خطر پزشکی برای زایمان طبیعی (واژینال) وجود ندارد اما با این حال مادر می تواند به جای زایمان طبیعی، سزارین شود. اگر به فکر پیدا کردن یک دکتر سزارین اختیاری در شیراز هستید، به شما پیشنهاد می کنیم این مقاله را حتما بخوانید تا با صفر تا صد سزارین اختیاری آشنا شوید. برای دسترسی سریع به تیترها می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

سزارین چیست؟

سزارین نوعی عمل جراحی برای به دنیا آمدن نوزاد است که با ایجاد برشهایی در زیر شکم و روی رحم مادر، تحت بیهوشی عمومی یا بیحسی نخاعی انجام می شود. بعد از تولد نوزاد، جفت با دست از رحم خارج شده و محل جراحی بخیه می شود. اگر جفت ضمن جراحی خارج نشود، مادر با خطر خونریزی مواجه می شود.

در سزارین انتخابی می توان از دو نوع برش روی شکم استفاده کرد: ۱) برش کلاسیک و ۲) برش بیکینی. تجربه نشان می دهد که در سزارین اختیاری، برش بیکینی بهتر از برش کلاسیک است. چون زودتر خوب شده، ظاهر بهتری دارد و درد کمتری بعد از جراحی ایجاد می کند (منبع: tamhsc.edu).

انواع-برش-در-زایمان-سزارین

زایمان طبیعی یا سزارین؟

سزارین اورژانسی یک جراحی بزرگ است که معمولا در شرایط اضطراری برای نجات جان مادر یا نوزاد انجام می شود. به گفته دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح و متخصص زنان، پزشک بر اساس شرایط جنین و مادر تصمیم می گیرد که سزارین انجام شود یا زایمان واژینال. معمولا در موارد زیر سزارین اجباری است:

 • احتمال گیر کردن جنین در کانال زایمان به دلیل وزن بالا (بیش از ۴ کیلو)، بزرگی سر جنین یا کوچکی بیش از حد لگن مادر
 • مدفوع کردن جنین در رحم یا تغییر در ضربان قلب جنین موقع زایمان
 • مشکلات مادر مثل فشار خون بالا، ناراحتی قلبی، مسمومیت در بارداری، خونریزی واژن و وجود تبخال یا زگیل تناسلی در مسیر خروج جنین
 • مشکلات بندناف مثل جفت سرراهی (که راه خروج نوزاد را می بندد) و افتادگی بند ناف (خروج بند ناف از واژن)
 • وضعیت جنین در رحم در حالتهای افقی، به پهلو و یا بِریچ (قرار گرفتن پاها یا باسن به سمت دهانه رحم)
 • بارداری های دو یا چند قلویی
 • پارگی کیسه آب، نشت مایع آمنیوتیک از کیسه جنین و یا سبز بودن رنگ مایع آمنیوتیک

انجام سزارین در این شرایط امن ترین روش برای زایمان است و پزشکان زایمان طبیعی را منع می کنند. اما وجود برخی مزایا در زایمان سزارین باعث شده این روش در بین بانوان شیرازی طرفداران زیادی پیدا کند.

نکته: طبق آمارها، زایمان سزارین ۳۰ تا ۴۰ درصد از زایمان های کشور را تشکیل می دهد.

تفاوت-زایمان-طبیعی-با-سزارین

مزایای سزارین انتخابی در شیراز

مهمترین مزیت سزارین نسبت به زایمان واژینال این است که برای انجام آن از بیهوشی کامل یا بیحسی نخاعی (از کمر به پایین) استفاده شده و مادر موقع زایمان هیچ دردی احساس نمی کند. همچنین این نوع زایمان فاقد عوارض زایمان طبیعی است که معمولا در سنین بالاتر خودشان را نشان می دهند. این عوارض عبارتند از:

 • افتادگی اندامهای لگنی مثل رحم و مثانه به خاطر کاهش فشار به عضلات کف لگن و پرینه (فاصله مقعد تا دهانه واژن)
 • پارگی پرینه موقع زایمان
 • بی اختیاری های ادرار در سنین بالاتر
 • گشادی واژن و کاهش ارگاسم زوجین موقع نزدیکی
 • صدمات وارده به جنین موقع بیرون کشیدن او از کانال زایمان (مثل انواع فلج نوزادی مثل پارگی شبکه اعصاب بازویی، کشیدگی گردن یا دست و شکستگی دست نوزاد)

چون ریسک موارد بالا در سزارین انتخابی خیلی کمتر است یا اصلا وجود ندارد، به همین دلیل مادران جوان به جای زایمان طبیعی مایل به انجام سزارین انتخابی در شیراز هستند.

بیشتر بخوانید: درمان افتادگی رحم در شیراز

شما هم می توانید برای برخورداری از مزایای زایمان سزارین انتخابی به خانم دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح و متخصص زنان و زایمان در شیراز مراجعه و نزد ایشان سزارین شوید. جهت رزرو نوبت با شماره ۰۹۱۷۷۳۴۵۳۹۴ تماس بگیرید.

عوارض سزارین انتخابی چیست؟

با وجود مزیتهایی که در بالا در مورد زایمان سزارین گفته شد، اما این نوع زایمان هم مثل زایمان واژینال عوارض خاص خود را دارد (البته این عوارض به شدت زایمان طبیعی نیستند). عوارض زایمان سزارین عبارتند از:

 • افزایش ریسک آسم، آلرژی، چاقی و دیابت در نوزادان
 • عفونت رحم بدلیل خارج شدن جفت با دست (که البته چاره ای هم جز خارج کردن با دست نداریم چون دفع خودبخودی جفت می تواند با خونریزی واژینال زیاد همراه باشد)
 • بروز عفونت در محل برش یا بخیه ها، باقی ماندن جای بخیه ها و ایجاد اسکار روی شکم
 • آمبولی (لخته شدن خونی که ممکن است پاره شده و وارد جریان خون شود)
 • مشکلات تنفسی نوزاد به خاطر عدم خروج مایع اضافی از ریه های نوزاد (اما با فشار زایمان طبیعی این مایعات خارج می شوند)

بنابراین، این است که زایمان طبیعی بهتر است انجام شود، مگر اینکه اما زایمان واژینال خطرناک باشد که در این صورت باید حتما عمل سزارین را با وجود عوارضی که در بالا گفتیم، انجام دهید.

نحوه انجام سزارین اختیاری در شیراز

بعضی از خانم ها که دلایل پزشکی برای سزارین ندارند، اما به دلایل مختلف از زایمان طبیعی می ترسند، به دنبال سزارین هستند. فوبیای درد زایمان، خاطرات بد از زایمان های طبیعی، ترس از پارگی واژن و عوارض زایمان طبیعی بعد از سزارین از عمده ترین دلایل سزارین اختیاری در شیراز هستند.

بیشتر بخوانید:زایمان بدون درد در شیراز

مادران باردار می توانند با استفاده از گواهی برای انجام سزارین، سزارین اختیاری را انجام دهند. مطب دکتر سیده زهرا طباطبایی، یکی از مراکزی در شیراز است که می توانید برای گواهی سزارین اختیاری به این مرکز مراجعه کنید تا در صورتی که واجد شرایط سزارین انتخابی هستید، این زایمان توسط ایشان برایتان انجام شود.

چه مدت طول می کشد تا زخم سزارین از داخل بهبود یابد؟

دوره نقاهت و بهبودی زخم های سزارین بستگی به سرعت ترمیم زخم ها که برای هر خانمی با توجه به سن و وضعیت سلامتی او متفاوت است. اما به طور کلی انتظار می رود مدت زمان جوش خوردن محل برش حدود شش هفته بعد از زایمان باشد.

نحوه-انجام-عمل-سزارین

عمل سزارین اختیاری تا چند بار مجاز است؟

به گفته خانم دکتر زهرا طباطبایی، عمل سزارین اختیاری در شیراز هم مثل سزارین اجباری هر چه تعداد سزارین ها بالاتر برود، احتمال بروز مشکلات زیر نیز بیشتر می شود:

 • چسبندگی جفت به رحم یا بقیه اندامهای لگنی مثل مثانه و روده ها
 • ضعیف شدن دیواره رحم که باعث می شود بدلیل احتمال پارگی رحم نتوانید زایمان طبیعی کنید
 • افزایش مشکلات مربوط به جفت در حاملگی های بعدی

پس به خاطر سزارین های قبلی، سزارین چهارم و پنجم خیلی پیچیده تر و پر ریسک تر از سزارین دوم و سوم است. به گفته سایت معتبر مایو کلینیک تعداد سزارین برای هر خانمی می تواند متفاوت باشد. اما حداکثر ۲ یا ۳ زایمان سزارین می توانید انجام دهید.

هزینه سزارین اختیاری در شیراز چقدر است؟

هزینه سزارین اختیاری در بیمارستانهای شیراز بسته به عوامل زیر متغییر هستند:

 • در چه بیمارستانی زایمان کنید
 • شرایط و پیچیدگی زایمان شما
 • نوع امکاناتی که از بیمارستان تقاضا دارید (مثل اتاق خصوصی، مامای همراه، ساک نوزاد …)

هر چند هزینه سزارین اختیاری بیشتر از زایمان طبیعی است اما در کل مقرون به صرفه تر از آن است. چون مجبورید دیگر مجبور به انجام عمل پرینه پلاستی در شیراز نیستید. چون اغلب خانمها بعد از زایمان طبیعی مجبورند این عمل را برای ترمیم پارگی های پرینه موقع زایمان انجام دهند.

برای دریافت گواهی سزارین انتخابی در شیراز شما هم می توانید به خانم دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح و متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید. جهت رزرو نوبت یا اطلاع از هزینه های بیمارستان می توانید با شماره ۰۹۱۷۷۳۴۵۳۹۴ تماس بگیرید.

سوالات رایج درباره سزارین اختیاری در شیراز

معمولا مادران بارداری که به مطب دکتر زهرا طباطبایی مراجعه می کنند، درباره سزارین اختیاری در شیراز سوالات زیر را می پرسند:

زایمان طبیعی بهتر است یا سزارین؟

هر دو خوب هستند اما اگر زایمان طبیعی توسط پزشک ماهر در این زمینه انجام نشود احتمال بروز آسیب به پرینه، صدمه دیدن نوزاد و یا عوارض ثانویه مثل بی اختیاری ادراری زنان در شیراز هست.

آیا سزارین خیلی دردناک است؟

برای عمل سزارین بیحسی موضعی (اپیدورال یا بلوک نخاعی) انجام می شود تا در طول سزارین هیچ دردی حس نکنید. اما موقع زایمان احساساتی مثل کشش و فشار را احتمالا تجربه خواهید کرد.

عمل سزارین چقدر طول می کشد؟

برای بیشتر خانمها سزارین معمولی حدود ۴۵ دقیقه طول می کشد. اما در بعضی از زایمانها خیلی سریع و ظرف ۲۰ دقیقه انجام می شود. اگر زایمان با مشکلاتی مواجه باشد، مثلا خونریزی زیاد مادر، ممکن است سزارین طولانی تر شود.

آیا می توانیم تاریخ سزارین اختیاری را مشخص کنیم؟

سزارین انتخابی معمولاً  از هفته سی و نهم بارداری یعنی از ۲ هفته زودتر از موعد زایمان تا هفته آخر بارداری قابل انجام است. تولد زودتر نوزاد قبل از این تاریخ، نوزاد را می تواند با مشکلات نوزادان نارس مواجه کند. در صورتی که رشد جنین کافی باشد می توان تاریخ سزارین اختیاری را مشخص کرد.

اگر شما هم سوالی درباره انجام سزارین اختیاری در شیراز دارید، می توانید آنها را در بخش نظرات این مقاله بپرسید.

۴.۶/۵ - (۵ امتیاز)
Avatar photo

دکتر سیده زهرا طباطبایی (متخصص زنان و زایمان) فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی ایران و دارای بورد تخصصی در این رشته هستند. خانم دکتر طباطبایی بیش از پانزده سال است که در زمینه ارائه خدمات درمانی و زیبایی به بانوان فعالیت دارند. در حال حاضر کلینیک دکتر طباطبایی را می توان مجهزترین کلینیک زنان در استان فارس بشمار آورد و به همین دلیل بیماران متعددی از شیراز و استانهای همجوار برای دریافت خدمات باکیفیت به این مرکز مراجعه می کنند.

۶ دیدگاه ها
  • در مواردی که مادر علت پزشکی برای سزارین نداره ولی به لحاظ روحی و روانی مثل فوبیای زایمان و درد نمیتونه زایمان طبیعی رو تحمل کنه، در این موارد سزارین انتخابی با مجوز براشون انجام میشه.

 • سلام خانم دکتر برای کمتر شدن درد سزارین راهی هست به جز مسکن خوردن. بچه شیر میدم و دوست ندارم هی قرص بخورم تحمل درد هم ندارم. یه هفته س از زایمانم میگذره؟

  • مراقبتهای بعد از عمل رو جدی بگیرید حتی با اینکه سرپا هستید و کارهاتون رو می کنید. بهتره از توالت فرنگی استفاده کنید چون توالت ایرانی فشار میاره به جای زخم. تغذیه خوبی داشته باشید سرشار از میوه، پروئتین و سبزیجات تا زخمها زودتر جوش بخورن و یبوست هم نگیرید.

  • برای اطلاع از هزینه انواع جراحی ها با مطب تماس بگیرید تا مشاوران مطب راهنمایی تون کنند: ۰۹۱۷۷۳۴۵۳۹۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *