عمل هیسترکتومی (برداشتن رحم) در شیراز

رحم یک عضو گلابی شکل در وسط لگن است که جنین در آن رشد می کند و  هر ماه با ریختن پوشش داخلی آن پریودی را تجربه می کنید. رحم با لوله های رحمی (فالوپ) به تخمدانها متصل شده و در قسمت پایین به دهانه رحم (سرویکس) ختم می شود. رحم از طریق سرویکس به واژن راه پیدا می کند.
برای درمان برخی بیماریهای حاد رحمی و نجات جان بیمار گاهی جراح زنان مجبور به برداشتن رحم یا عمل هیسترکتومی است. این جراحی دومین عمل بزرگ شایع در زنان ۴۰ تا ۵۰ ساله است. ما در این مقاله شما را بیشتر با عمل هیسترکتومی در شیراز و دلایل انجام آن آشنا خواهیم کرد. برای دسترسی سریع به تیترها می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

علت هیسترکتومی چیست؟

تقریباً ۱۰ درصد از هیسترکتومی ها برای برداشتن رحم سرطانی و یا درمان سرطان های دیگری انجام می شود که در حال پیشرفت و گسترش هستند. این سرطانها عبارتند از سرطان دهانه رحم، سرطان تخمدان یا سرطان لوله های فالوپ. سایر علت های هیسترکتومی عبارتند از:

فیبروم: در مواردی که توده های غیرسرطانی رحم خیلی بزرگ شده و به سایر اندامها فشار می آورند.

توقف پریودی: برداشتن رحم برای پریود نشدن در کسانی که در اثر برخی بیماریها دچار پریود سنگین می شوند. بیماریهایی مثل فیبروم؛ اندومتریوز (رشد بافت لایه داخلی رحم (آندومتر) روی تخمدانها و لوله فالوپ)؛ آدنومیوز (گسترش غیر عادی آندومتر به سمت دیواره عضلانی رحم) و هیپرپلازی آندومتر (ضخیم شدن بیش از حد آندومتر).

انسداد مثانه یا روده: معمولا انسداد به خاطر بزرگ شدن رحم و فشار آن به مثانه یا روده ها ایجاد می شود.

دردهای لگنی: درد و التهاب لگن در اثر بیماریهایی مثل اندومتریوز، فیبروم یا آندنومیوز

افتادگی رحم: درجات بالای افتادگی رحم و سقوط آن به واژن یا بیرون زدن از واژن

درجات-افتادگی-رحم

برای درمان دردهای شدید قاعدگی در شیراز یا درمان افتادگی رحم در شیراز با هر گریدی که هستید، باید به متخصص زنان هر چه زودتر مراجعه کنید تا مشکل شما حادتر و درمان آن سخت تر نشود.

شما هم می توانید برای انجام عمل هیسترکتومی در شیراز به مطب خانم دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح و متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید. جهت رزرو نوبت با شماره ۰۹۱۷۷۵۳۸۸۹۳ تماس حاصل فرمایید.

جراحی برداشتن رحم در شیراز

به گفته دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح و متخصص زنان و زایمان، سالانه بیش از ۶۰۰۰۰۰ هیسترکتومی در ایالات متحده انجام می شود. آمار جراحی برداشتن رحم در شیراز نیز بالا است. هیسترکتومی یک عمل بزرگ و تهاجمی به حساب می آید که زنان را با عوارض کوتاه مدت و بلند مدت جدی روبرو می کند.

عمل هیسترکتومی برای زنانی که هنوز یائسه نشده اند، به معنی پایان قاعدگی و دوره باروری آنها است. به همین دلیل زمانی آنرا انجام می دهیم هیچ روش دیگری برای درمان موثر نیست و جان بیمار در خطر است. این جراحی براساس شرایط بیمار و تشخیص پزشک به یکی از روشهای زیر انجام می شود:

عمل هیسترکتومی ابدومینال یا شکمی

در عمل هیسترکتومی شکمی، جراحی با ایجاد یک برش ۱۵ تا ۲۰ سانتی در زیر شکم (به صورت عمودی یا افقی) انجام می شود. معمولا زمانی از این روش استفاده می کنیم که:

 • تخمدانها و لوله های فالوپ هم باید برداشته شوند.
 • رحم خیلی بزرگ شده  است
 • بیماری به حفره لگن نیز سرایت کرده است (مانند آندومتریوز یا سرطان)

معمولا در بیشتر خانم ها، در جای برشهای این جراحی جای زخم یا اسکار ایجاد می شود.

بیشتر بخوانید: درمان اندومتریوز در شیراز

انواع-برش-برای-عمل-هیسترکتومی

عمل هیسترکتومی واژینال

عمل هیسترکتومی واژینال جراحی است که در آن رحم از طریق دهانه واژن خارج می شود. این روش اغلب برای درمان افتادگی رحم یا زمانی که ترمیم واژن ضروری است به کار می رود. در این جراحی هیچ برشی روی پوست بدن ایجاد نمی شود و بعد از عمل نیز بیمار دچار اسکار نمی شود.

عمل هیسترکتومی با لاپاراسکوپی

هیسترکتومی واژینال با لاپاراسکوپی جدیدترین روش برای جراحی هیسترکتومی است که در آن رحم با استفاده از ایجاد چند برش کوچک روی شکم برداشته می شود. برای این کار، جراح زنان از یک لاپاراسکوپ استفاده می کند که شامل یک لوله نازک و انعطاف پذیر و مجهز به دوربین فیلمبرداری است.

با ایجاد برشهای ریز اطراف ناف، بقیه تجهیزات جراحی وارد حفره شکمی شده و عمل برداشتن رحم انجام می شود. در پایان، رحم از طریق لوله لاپاراسکوپ یا واژن از بدن خارج می شود. این جراحی بدون اسکار یا با حداقل اسکار بوده و جای برشها سریعتر بهبود می یابد.

جراحی-هیسترکتومی-با-لاپارسکوپی

برای انجام این جراحی بیمار باید بیحسی موضعی یا بیهوشی دریافت کند و برای ایجاد دید بهتر برای جراح، حفره شکمی با گاز بی خطری پر می شود. در پایان جراحی هم جای تمام برشها بخیه و پانسمان می شود.

آشنایی با انواع هیسترکتومی

علاوه بر تنوع روشهای جراحی، بسته به اینکه چه قسمتهایی از دستگاه تناسلی باید برداشته شود، عمل هیسترکتومی جراحی به انواع مختلفی تقسیم بندی می شود. انواع هیسترکتومی عبارتند از:

عمل هیسترکتومی توتال یا کامل (شایع ترین نوع هیسترکتومی که در آن رحم و دهانه رحم به طور کامل برداشته می شوند)

هیسترکتومی جزئی یا ساب توتال (بدنه اصلی رحم یا همان جسم رحم برداشته شده و دهانه رحم باقی می ماند)

هیسترکتومی کامل با سالپنگو اوفورکتومی دو طرفه (تمام رحم، دهانه رحم، لوله های فالوپ و تخمدانها برداشته می شوند)

هیسترکتومی رادیکال (رحم و بافتهای اطراف آن از جمله لوله فالوپ، بخشی از واژن، تخمدان ها، غدد لنفاوی و بافت چربی برداشته می شوند. این روش اغلب برای درمان سرطانهای رحمی انجام می شود)

رایجترین-انواع-هیسترکتومی

مزایای انجام هیسترکتومی

انجام دادن هیستروکتومی در خانم‌ هایی که دارای درد مزمن در ناحیه لگن هستند و همچنین خونریزی‌ های غیر عادی و غیرطبیعی دارند به گونه ‌ای که زندگی آنها را مختل کرده است، باعث می‌شود که زندگی راحت تر و لذت بخش‌ تری داشته باشند.

بانوانی که ریسک ابتلا به سرطان رحم در آنها بالا است با انجام دادن عمل هیسترکتومی می ‌توانند خیال خود را از بابت سرطان راحت کنند و ریسک ابتلا را در خود کاهش دهند.

معایب استفاده از روش هیسترکتومی

از جمله معایب و عارضه ‌هایی که این روش جراحی با خود به همراه دارد می ‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • بیماری که عمل هیسترکتومی توتال را انجام می دهد به جهت خارج شدن رحم دیگر نمی‌ تواند باردار شود.
 • انجام دادن این روش جراحی ممکن است که باعث خونریزی شدید شود.
 • ممکن است که برای بیمار عفونت را به همراه داشته باشد.
 • امکان ایجاد لخته خون در بدن بیمار وجود دارد.
 • وارد شدن آسیب به میزنای، مثانه و یا روده وجود دارد.
 • ممکن است که باعث ایجاد مشکلاتی در ناحیه واژن شود‌.
 • یائسگی زودرس را برای فرد به همراه دارد.
 • موجب ایجاد نارسایی در تخمدان‌ ها می‌شود.
 • کم شدن میل جنسی و خشکی واژن را به همراه دارد.
 • باعث ایجاد درد در رابطه جنسی می‌شود.
 • امکان ایجاد تکرر ادرار در فرد وجود دارد‌.

هیسترکتومی برای چه کسانی مناسب است؟

از جمله بهترین کاندید هایی که می‌ توان برای انجام عمل هیسترکتومی عنوان کرد عبارتند از:

 • خانم ‌هایی که مبتلا به فیبروز رحمی هستند.
 • خانم‌ هایی که دچار افتادگی رحم می‌ باشند.
 • خانم‌ هایی که مبتلا به آندومتریوز و یا سرطان رحم هستند.

● خانم ‌هایی که خونریزی ‌های غیرطبیعی و غیرعادی در زمان قاعدگی و یا بین دو سیکل قاعدگی خود دارند

مراقبت ‌های قبل از انجام هیسترکتومی

مراقبت ‌های قبل از انجام هیسترکتومی
مراقبت ‌های قبل از انجام هیسترکتومی
 • انجام دادن عمل هیستروکتومی هرگونه اطلاعاتی که در این زمینه لازم است را کسب کرده و با آگاهی کامل برای انجام این عمل اقدام کنید.
 • چنانچه چاق هستید و اضافه وزن دارید باید حتماً میزان وزن خود را کاهش داده تا از ایجاد خونریزی بعد از انجام عمل پیشگیری کنید.
 • چنانچه سیگاری هستید باید پیش از عمل از مصرف سیگار خودداری کنید زیرا ترک کردن سیگار در روند بیهوشی فرد و همچنین بهبودی وی بعد از انجام عمل بسیار تاثیرگذار است.
 • داروی خاصی را مصرف می‌کنید باید حتماً پزشک خود را در جریان آن داروها قرار دهید‌ یک سری از مکمل ‌ها هست که ممکن است در آماده سازی شما برای هیستروکتومی موثر باشد از جمله شربت ویتامین C، بنابراین حتما در رابطه با داروها و هرگونه مکملی که مصرف می ‌کنید با پزشک خود صحبت کنید.
 • چنانچه از داروهای رقیق کننده خون استفاده می ‌کنید یک هفته پیش از عمل مصرف آنها را قطع کنید.
 • چنانچه مبتلا به دیابت فشار خون و یا دیگر بیماری ‌ها هستید حتماً باید پزشک خود را در جریان آنها قرار دهید با اطلاع دادن آنها به پزشک انجام جراحی و روند درمان شما، پزشک با آگاهی بیشتر می‌ تواند عمل کند و جراحی ایمن تری خواهید داشت‌.
 • از یک هفته پیش از انجام جراحی مایعات زیادی بنوشید تا بدن شما هیدراته شده و از یبوست جلوگیری شود زیرا چنانچه بعد از جراحی بیمار به یبوست مبتلا باشد، بسیار اذیت خواهد شد.
 • در مورد سیکل قاعدگی خود هیچگونه نگرانی نداشته باشید زیرا در صورت پریود بودن نیز در روند درمان شما هیچ اختلالی ایجاد نمی‌شود.
 • شخصی را همراه خود بیمارستان ببرید تا در صورت انجام جراحی برای بازگشت شما به منزل شما را همراهی کند. زیرا از آنجا که برای شما بیهوشی استفاده شده است شما نمی‌ توانید رانندگی کنید و باید طی دو هفته استراحت کرده و از رانندگی کردن خودداری کنید.

دروه نقاهت بعد از عمل برداشتن رحم

بعد از عمل هیسترکتومی چند روز در بیمارستان بستری می شوید و بعد از ترخیص هم باید مدتی در منزل استراحت کنید. دوره نقاهت بعد از جراحی برداشتن رحم و تخمدانها بستگی به نوع عمل هیسترکتومی دارد. ولی معمولا برای اغلب خانم ها دروه نقاهت ۶ تا ۸ هفته است.

به طور کلی، مدت زمان بهبودی بعد از هیسترکتومی واژینال یا لاپاراسکوپی اغلب کوتاهتر از هیسترکتومی ابدومینال است. برای همین این روشها نسبت به جراحی باز بهتر هستند؛ البته در صورتی که پزشک تشخیص دهد، درمان با این روشها برایتان بهتر است.

مراقبتهای بعد از برداشتن رحم در شیراز

بعد از ترخیص از بیمارستان و طی دوره نقاهت باید مراقبتهای عمل هیسترکتومی را رعایت کنید تا عضلات و بافت های شکم تان بهبود یابند. این مراقبتها شامل موارد زیر هستند:

 • تا حد ممکن استراحت کنید و تا زمان بهبودی در کارهایتان از دیگران کمک بگیرید.
 • تا دو ماه نباید چیزهای سنگین بلند کنید یا ورزشهای سنگین انجام دهید.
 • مسکن و آنتی بیوتیک های تجویز شده را حتما به موقع مصرف کنید.
 • محل برش را کاملا خشک و تمیز نگه دارید و مراقب باشید دچار عفونت های واژینالی نشوید.
 • به مدت ۶ تا ۸ هفته از رابطه جنسی واژینال و مقعدی بپرهیزید.
 • سعی کنید از زمانی که می توانید سرپا شوید، روزانه کمی در منزل قدم بزنید.

برای بهبودی به خودتان زمان بدهید و اگر دچار درد، خونریزی، ترشحات غیرعادی بعد از جراحی شده اید، سریعتر به پزشکتان یا بیمارستان مراجعه کنید تا تحت درمان قرار بگیرید.

عوارض هیسترکتومی که باید بدانید

ممکن است تا چهار هفته در محل برش احساس درد، قرمزی، کبودی، تورم، بیحسی در پایین شکم، سوزش یا خارش داشته باشید. تمام این عوارض عادی هستند و در عرض چهار تا شش هفته برطرف می شوند. اما در بعضی از خانم ها ممکن است عوارض دیگری هم ایجاد شوند که عادی نیستند، مثلا:

 • لخته شدن خون
 • عفونت بعد از عمل هیسترکتومی
 • خون ریزی بعد از هیسترکتومی
 • آسیب دیدگی مجاری ادراری، مثانه، رکتوم یا سایر اندامهای لگنی موقع جراحی

احساس افسردگی به دلیل از دست دادن رحم و ایجاد اسکار در محل برش یا بخیه ها هم از عوارضی هستند که اغلب خانمها درگیر آن می شوند.

یائسگی بعد از هیسترکتومی

به گفته خانم دکتر طباطبایی، اگر تخمدان های موقع جراحی برداشته شوند، بلافاصله بعد از عمل دچار یائسگی زودرس می شوید. اما اگر یک یا هر دو تخمدان حفظ شود، احتمالا تا ۵ سال آینده یائسگی را تجربه می کنید.

پزشکان معمولا برای پیشگیری از عوارض یائسگی زودرس (پوکی استخوان، ناراحتی های قلبی، …)  از جایگزین های هورمونی برای بیمار استفاده می کنند.

عمل هیسترکتومی چقدر دردناک است؟

بدلیل استفاده از بیحسی موضعی یا بیهوشی عمومی موقع عمل هیسترکتومی هیچ دردی حس نمی کنید. اما درد بعد از عمل هیسترکتومی به سراغتان می آید که طبیعی است و با مصرف مسکن تخفیف می یابد.

البته دردهایی که با هیچ مسکنی خوب نمی شوند و به تدریج بعد از جراحی کاهش نمی یابند، غیرعادی هستند. این مورد را باید هر چه زودتر به به پزشک تان اطلاع دهید. جراحی هیسترکتومی شکمی بدلیل داشتن برشهای بیشتر و بزرگتر معمولا دردناک تر از روشهای دیگر برداشتن رحم و تخمدان است.

عوارض-عمل-هیسترکتومی

برای انجام عمل هیسترکتومی در شیراز با روشهای مختلف جراحی می توانید از تخصص دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح و متخصص زنان و زایمان در این زمینه بهره مند شوید. جهت رزرو نوبت با شماره ۰۹۱۷۷۵۳۸۸۹۳ تماس بگیرید.

زندگی بعد از خارج کردن رحم

برخی از زنانی که عمل هیسترکتومی انجام داده اند درباره تاثیرات عمل برداشتن رحم بر رابطه جنسی و زناشویی گفته اند بخاطر تسکین دردهای مقاربتی یا خونریزی شدید می توانند ارگاسم بهتری داشته باشند. همچنین به خاطر تسکین علائم، کیفیت بقیه جنبه های زندگی بیمار بعد از عمل بیشتر می شود.

اما در اغلب زنان، بدلیل بروز عوارض یائسگی زودرس مثل خشکی و آتروفی واژن لذت جنسی کمتر می شود. برای رفع این مشکل می توانید درمانهای خشکی واژن در یائسگی را شروع کنید.

سوالات جراحی برداشتن رحم و تخمدان در شیراز

سوالات زیر از رایجترین سوالات هیسترکتومی هستند که در ادامه آنها را می خوانیم:

عمل برداشتن رحم چند ساعت طول می کشد؟

این بستگی به نوع جراحی شما دارد که جزئی باشد یا کامل و یا رادیکال. بنابراین زمان جراحی هر خانمی با دیگری متفاوت است.

طول واژن بعد از هیسترکتومی کمتر می شود؟

اگر نیازی به برداشتن قسمتی از واژن نداشته باشیم، خیر، طول واژن کمتر نمی شود. استفاده از ابزارهای جراحی حین این عمل نیز باعث گشادی واژن نمی شوند و بعد از جراحی، قطر آن به حالت اول بر می گردد.

هزینه عمل برداشتن رحم در شیراز چقدر است؟

هزینه عمل هیسترکتومی در شیراز بستگی به نوع بیمارستان، نوع عمل هیسترکتومی، مدت زمان بستری شدن بیمار و نوع روش جراحی دارد. بنابراین هزینه ها کاملا متغییر است.

قبل از عمل هیسترکتومی چه کاری باید انجام دهیم؟

در صورت نیاز باید قبل از عمل تست پاپ، بیوپسی آندومتر و سونوگرافی لگن را انجام دهید. همچنین باید ناشتا باشید و رکتوم (راست روده) و واژن را طبق دستور پزشک قبل از جراحی کاملا پاکسازی کنید.

اگر شما هم سوالی درباره عمل هیسترکتومی در شیراز دارید، می توانید در قسمت کامنتها آنها را از ما بپرسید. در اسرع وقت در همین صفحه به سوالات شما پاسخ می دهیم.

۲.۷/۵ - (۳ امتیاز)

8 پاسخ

  1. سلام. معمولا دو سه هفته طول میکشه، البته بستگی به سرعت ترمیم زخمهاتون هم داره. اگر دردتون زیاده از مسکن هایی که دکترتون نوشته، استفاده کنید و غذاهای فیبردار و مایعات بخورید تا دچار یبوست نشین. چون یبوست به زخم ها فشار میاره و درد رو بیشتر میکنه. اگر دردتون با مسکن از بین نمیره حتما یه ویزیت پیش جراحتون برید چون این نوع دردها غیرعادیه.

 1. درود برشما
  ۴۳سال سن دارم ۹ماه پیش عمل هستروکمی ودوطرف فالوب داشتم باگذشت این مدت پهلوی سمت راستم درد داره وباعث نگرانیم شده سنو انجام دادم دکترم تشخیص دادن تخمدان سمت راستم ی کیست خونی کوچولو دیده میشه میشه علتش همین باشه یا پیگیری کنم با سپاس ممنون میشم راهنمایی کنید

 2. درود برشما
  ۴۳سال سن دارم ۹ماه پیش عمل هستروکمی لیزری ودوطرف فالوب داشتم باگذشت این مدت پهلوی سمت راستم درد داره وباعث نگرانیم شده سنو انجام دادم دکترم تشخیص دادن تخمدان سمت راستم ی کیست خونی کوچولو دیده میشه میشه علتش همین باشه یا پیگیری کنم با سپاس ممنون میشم راهنمایی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین بخوانید