عمل پرینه پلاستی در شیراز | ترمیم پارگی پرینه بعد از زایمان

عمل-پرینه-پلاستی-در-شیراز

زنانی که زایمان واژینال انجام می دهند، ممکن است بخاطر بزرگی سر یا جثه جنین موقع زایمان، پرینه شان دچار پارگی شود. در صورتی که جنین در واژن گیر بیفتد هم ممکن است جراح با ایجاد یک برش در ناحیه پرینه که به آن اپیزتومی می گوییم، سعی کند نوزاد را از کانال زایمانی بیرون بکشد.
اگر نمی دانید پرینه یا خِشتَک (میان دو راه) دقیقا کجای ناحیه تناسلی است و پارگی آن چه مشکلاتی می تواند ایجاد کند، توصیه می کنیم حتما این مقاله را بخوانید. چون ما در این مقاله به طور مفصل به ترمیم پارگی پرینه بعد از زایمان پرداخته ایم. برای دسترسی سریع به تیترها می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

پرینه کجای ناحیه تناسلی است؟

به گفته خانم دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح و متخصص زنان و زیبایی زنان، پرینه یا خِشتَک بافت ظریفی است که بین انتهای دهانه واژن و مقعد قرار دارد. فشار زایمان طبیعی می تواند باعث پارگی یا زخم شدن پرینه شود که در همان روز زایمان پزشک آن را بخیه می زند.

اما ممکن است در بعضی افراد پرینه بد جوش بخورد و باعث ایجاد اسکارهای ناهموار و تغییر شکل پرینه شود. این اسکارها باعث شلی واژن و ضعف عضلات کف لگن می شوند. برای اصلاح ظاهر و عملکرد واژن می توانید جراحی زیبایی ترمیم پرینه را انجام دهید.

پارگی پرینه چیست و چرا رخ می دهد؟

درست است که زایمان طبیعی رایجترین علت پارگی پرینه یا میان دو راه است، اما عوامل دیگری هم می توانند باعث برآمدگی، افتادگی، آسیب یا زخم شدن پرینه شوند. مثلا:

 • افزایش سن که باعث تغییراتی در پرینه می شود
 • فشار ناشی از اضافه وزن یا کاهش وزن زیاد
 • شرایط مادرزادی که باعث آسیب پذیری پرینه می شود
 • روابط جنسی خشن

هر یک از این عوامل می تواند باعث آسیب، شلی واژن و بروز علائم پارگی پرینه شوند که شامل درد و سوزش و گشادی واژن است.

درجات پارگی پرینه

ممکن است ندانید حد پارگی میان دو راه شما چقدر است و آیا نیاز به درمان پارگی پرینه دارید یا نه. پرینه بر اساس اینکه کجای آن آسیب دیده و چقدر آسیب دیده به درجات زیر تقسیم بندی می شود:

پارگی درجه ۱: کمی پوست پرینه پاره شده و با چند بخیه ی سطحی خوب می شود.

پارگی درجه ۲: بخشی از پوست پرینه همراه یک لایه نازک عضله ی زیر آن پاره شده و برای ترمیم به چند بخیه نیاز دارد.

پارگی درجه ۳: پوست پرینه و عضلات آن همراه ماهیچه های دور مقعد دچار پارگی شده اند که این بیشتر در اثر اپیزتومی یا برشی است که پزشک ایجاد کرده است و به جراحی نیاز دارید.

پارگی درجه ۴: این شدیدترین حالت پارگی است که در آن عضلات و پوست پرینه، اطراف مقعد و داخل مقعد پاره شده و عملکرد عضلات کف لگن از بین رفته است. این نوع پارگی ها در اثر اپیزتومی ایجاد می شوند و با جراحی قابل درمان هستند.

اگر هر یک از وضعیت های بالا را دارید، نباید احساس خجالت کنید یا تصور کنید که هیچ راهی برای درمان تان وجود ندارد. در هر درجه ای که پرینه دچار پارگی شده باشد، با مراجعه به پزشک قابل درمان است.

پارگی-عضلات-پرینه

برای درمان انواع درجات پارگی پرینه با عمل پرینوپلاستی در شیراز می توانید به مطب خانم دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح و متخصص زنان و زیبایی زنان مراجعه کنید. جهت رزرو نوبت با شماره ۰۹۱۷۷۳۴۵۳۹۴ تماس حاصل فرمایید.

آیا پارگی پرینه برای زنان خطرناک است؟

عضلات پرینه از کف لگن و اندام های لگنی محافظت می کنند. بنابراین شلی یا پارگی عضلات این ناحیه با عوارض زیر همراه است:

 • بی اختیاری ادرار یا مدفوع
 • شلی واژن
 • خشکی یا تحریک پرینه
 • کاهش حس جنسی بدلیل عدم انقباض درست عضلات واژن
 • افتادگی مثانه، رحم یا راست روده
 • بدشکلی پرینه

بیشتر بخوانید: درمان افتادگی رحم در شیراز

البته اگر پرینه تان صدمه دیده قرار نیست که تمام عوارض پارگی پرینه را داشته باشید. بلکه بروز هر یک از عوارضی که در بالا گفتیم، بستگی به شدت پارگی پرینه تان دارد.

جراحی پرینه پلاستی فقط یک عمل زیبایی نیست!

برای درمان پارگی پرینه جراحی به نام پرینه پلاستی یا پرینوپلاستی انجام می شود. هدف این جراحی ترمیم پارگی پرینه بعد از زایمان است و در قسمت پایین دهانه واژن و روی عضلات و بافت اطراف پرینه انجام می شود. اغلب همراه با ترمیم پرینه، خانم ها جراحی واژینوپلاستی یا تنگ کردن واژن را هم انجام می دهند.

جراح زنان، پارگی ها را ترمیم و اسکارها و برآمدگی بافت را مسطح می کند تا دوباره پرینه به حالت قبل از زایمان برگردد. اگر عضلات پرینه نیاز به ترمیم داشته باشند، موقع پرینه پلاستی بازسازی و محکم می شوند. این تغییرات باعث تنگ شدن ورودی واژن، بهبود ارگاسم و تقویت عضلات کف لگن بیمار خواهد شد.

چطور پارگی پرینه با جراحی درمان می شود؟

پرینوپلاستی یک عمل سرپایی است که بین ۳۰ تا ۴۵ دقیقه طول می کشد و با بی حسی موضعی انجام می شود. برای پرینوپلاستی، جراح یک برش V شکل در پایین دهانه واژن به کمک لیزر یا تیغ ایجاد می کند. سپس بافت زیرین با نخ های بخیه جذبی بهم متصل می شوند تا عضلات پاره شده این ناحیه بازسازی شود.

برش هایی که لیزر ایجاد می کند، دقیق تر از چاقوی جراحی هستند. در ضمن اسکارهای سطح پوست و ناصافی های آن هم برداشته می شود. خوبی استفاده از لیزر برای پرینه پلاستی این است که بدون عارضه، سوختگی یا به جا ماندن جای بخیه و هماتوم است.

آیا من کاندید عمل پرینوپلاستی هستم؟

عمل پرینه پلاستی درمان مؤثری برای ترمیم عضلات پرینه است که به زیبایی ظاهری پرینه و هم به بهبود عملکرد این ناحیه در حفاظت از کف لگن خانمها کمک می کند. اگر یکی از موارد زیر را تجربه کرده اید، شما هم می توانید کاندید خوبی برای پرینوپلاستی باشید:

 • پارگی یا اپیزیوتومی پرینه در طول زایمان طبیعی
 • خوب ترمیم نشدن یا جوش نخوردن پرینه
 • ایجاد اسکار در محل پرینه
 • احساس شلی، درد، ناراحتی یا خارش در واژن
 • بی اختیاری مدفوع (در درجات شدید پارگی پرینه)
 • کاهش حس جنسی
 • تجربه چند زایمان واژینال که باعث کشیدگی و شلی پرینه شده است

حتی اگر بخاطر گشادی ورودی واژن، تامپون تان مرتب می افتد هم می توانید خودتان را کاندید عمل پرینه پلاستی بدانید.

بیشتر بخوانید: درمان قطعی بی اختیاری ادراری زنان در شیراز (سرپایی و بدون عارضه)

قبل-و-بعد-از-عمل-پرینه-پلاستی

مراقبتهای بعد از جراحی پرینه پلاستی

بخیه های پرینه پلاستی حدود دو هفته طول می کشد تا جذب شوند. طی این مدت باید مراقب باشید، بخیه ها باز نشوند. بعد از عمل باید حتما مراقبتهای زیر را انجام دهید:

 • در صورت احساس درد از داروهای مسکن خفیف یا پماد لیدوکائین تجویز شده استفاده کنید.
 • در چند روز اول که خونریزی دارید، از پد نوار بهداشتی استفاده کنید و زود به زود پد را عوض کنید.
 • محل جراحی را حتما تمیز و خشک نگه دارید.
 • مراقب باشید یبوست نگیرید تا به بخیه هایتان فشار وارد نشود.
 • بین ۴ تا ۶ هفته بعد از عمل نباید کارهای سنگین انجام دهید یا سراغ دوچرخه سواری و اسب سواری بروید.
 • تا شش هفته بعد از پرینه پلاستی و بهبودی کامل پرینه نباید رابطه جنسی داشته باشید.

همچنین در صورت پریودی از تامپون استفاده نکنید و نوار بهداشتی خود را تند تند عوض کنید تا دچار عفونت نشوید. در صورتی هم که درد و خونریزی زیاد و ترشحات غیرعادی و چرکی دارید، سریعاً به جراح تان مراجعه کنید.

دوره نقاهت بعد از عمل ترمیم پارگی پرینه

جراحی پرینه پلاستی یک عمل سرپایی است که نیازی به بستری شدن ندارد. اما تا چند روز باید در منزل استراحت کنید. دوره نقاهت بعد از عمل ترمیم پرینه حدود ۶ تا ۸ هفته است.

بعد از ۳-۴ روز استراحت در منزل می توانید سر کار خود برگردید یا فعالیت های عادی روزمره تان را شروع کنید. اما در عین حال باید حواستان به مراقبتهایی را که در بالا گفتیم، باشد.

عمل پرینوپلاستی چه خطراتی دارد؟

معمولا در ۲ تا ۳ روز اول بعد از جراحی درد و خونریزی خفیفی دارید که عادی است و باید از پدهای بهداشتی استفاده کنید. این جراحی عارضه جدی ندارد اما در صورت عدم رعایت مراقبتهای بعد از عمل ممکن است دچار مشکلات زیر شوید:

 • عفونت
 • خونریزی
 • باز شدن بخیه
 • یبوست

در صورت عفونت برای شما آنتی بیوتیک تجویز می شود. اما اگر می خواهید یبوست نگیرید باید مصرف غذاهای فیبردار و آب را بیشتر کنید. اگر هم یبوست گرفتید برای درمان سریع آن می توانید از داروهای ملّین استفاده کنید.

هزینه عمل پرینه پلاستی در شیراز

هزینه عمل پرینه پلاستی بستگی به شدت پارگی پرینه دارد. مثلا اگر پارگی جزئی باشد، زمان و تعداد بخیه کمتری برای ترمیم لازم دارید. اما درمان پارگی پرینه با درجه ۳ و ۴ که مقعد و ابتدای راست روده را هم درگیر کرده، به زمان و تکنیکهای پیچیده تری نیاز دارد.

پس قیمت پرینه پلاستی بر اساس کیفت و نوع بخیه، تعداد بخیه، مدت زمان جراحی، … برای هر خانمی متفاوت است. بهترین کار این است که پزشک شما را معاینه کند تا هزینه عملتان برآورد شود. یا می توانید براحتی با شماره ۰۹۱۷۷۳۴۵۳۹۴ تماس بگیرید و از حدود هزینه عمل پرینه پلاستی در شیراز توسط خانم دکتر زهرا طباطبایی مطلع شوید.

هزینه-عمل-پرینه-پلاستی

برای انجام عمل پرینه پلاستی در شیراز شما هم می توانید از تخصص و مهارت خانم دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح و متخصص زنان و زیبایی زنان در این زمینه بهره مند شوید. جهت رزرو نوبت و یا مشاوره و اطلاع از هزینه های این جراحی می توانید با شماره ۰۹۱۷۷۳۴۵۳۹۴ تماس حاصل فرمایید.

سوالات رایج درباره درمان پارگی پرینه در شیراز

در این بخش می توانید پاسخ به رایجترین سوالات درباره ترمیم پارگی پرینه را بخوانید:

می توانم موقع تنگ کردن واژن، عمل ترمیم پرینه را هم انجام دهم؟

بله. می توانید هر دو را همزمان انجام دهید. البته اگر نیازی به عمل واژینوپلاستی ندارید، می توانید به تنهایی عمل پرینه پلاستی را در مطب انجام دهید.

بعد از پرینوپلاستی باید بستری شوم؟

خیر. این عمل سرپایی است و بعد از حدود یک ساعت بعد از اتمام عمل می توانید به خانه برگردید.

مزایای پرینوپلاستی چیست؟

این جراحی علاوه بر زیبا کردن پرینه باعث کاهش خروج باد واژن موقع نزدیکی یا پیاده روی می شود. همچنین با سفت کردن دهانه واژن رضایت جنسی زوجین هم افزایش پیدا می کند.

جراحی پرینه پلاستی همان عمل پرینورافی است یا فرق دارد؟

این دو عمل با هم فرق دارند. پرینه پلاستی روی ناحیه پرینه که در زیر مدخل واژن است، انجام می شود تا پارگی این ناحیه را ترمیم کند. اما عمل پرینورافی جراحی است که برای تنگ کردن دهانه ورودی واژن و بهبود ارگاسم انجام می شود.

اگر شما هم سوالی درباره عمل پرینه پلاستی در شیراز دارید، می توانید در بخش نظرات همین مقاله سوالات خود را بپرسید.

۵/۵ - (۳ امتیاز)

دکتر سیده زهرا طباطباییمشاهده نوشته ها

دکتر زهرا طباطبایی

دکتر سیده زهرا طباطبایی (متخصص زنان و زایمان) فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی ایران و دارای بورد تخصصی در این رشته هستند. خانم دکتر طباطبایی بیش از پانزده سال است که در زمینه ارائه خدمات درمانی و زیبایی به بانوان فعالیت دارند. در حال حاضر کلینیک دکتر طباطبایی را می توان مجهزترین کلینیک زنان در استان فارس بشمار آورد و به همین دلیل بیماران متعددی از شیراز و استانهای همجوار برای دریافت خدمات باکیفیت به این مرکز مراجعه می کنند.

۲ دیدگاه ها

 • سلام. من زایمان طبیعی کردم و پرینه م یه مقدار پاره شد. بعد از زایمانم هر وقت نزدیکی دارم خیلی دردناکه برام و پاهامو که کاملا باز می کنم احساس میکنم که شکاف داره. یعنی یه جورایی بازه و جوش نخورده. این بخیه میخواد یا عمل پرینه پلاستی؟ میخواستم ببینم جای بخیه ها میمونه یا نه.

  • سلام. باید معاینه کنم ببینم پوست پرینه شکاف خورده یا اینکه عضلات زیرش هم آسیب دیده یا نه. اگر عضلات پارگی داشته باشند فقط نمیشه پوست رو بخیه زد. برای استحکام کف لگن حتما باید عضلات ترمیم بشن. اگر جراحتون ماهر و نخ بخیه با کیفیت باشه، دیگه نمیخواد نگران جای اسکار بخیه ها باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *