مهمترین عوارض لابیاپلاستی چیست (قبل از عمل بخوانید)

عمل زیبایی واژن (لابیاپلاستی) برای کاهش اندازه یا متقارن کردن لابیا مینورها انجام می شود. این جراحی هم مثل هر عمل جراحی دیگری با عوارضی همراه است که بعضی از آنها طبیعی هستند و برخی دیگر به درمان نیاز دارند. در این مقاله همراه ما باشید تا شما را با مهمترین عوارض لابیاپلاستی آشنا کنیم. برای دسترسی سریع به تیترها می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

عوارض و خطرات لابیاپلاستی

 به گفته دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح و متخصص زنان و زایمان، عمل لابیاپلاستی یک جراحی پلاستیک ایمن و بی خطر برای زنان و دختران مجرد به حساب می آید. با این حال بعد از این جراحی ممکن است خانم ها برخی از عوارض زیر را تجربه کنند:

ترومبوز وریدی

در عمل لابیاپلاستی هم مثل جراحی های دیگر خطر تشکیل لخته های خونی در رگ های عمقی پا و بروز ترومبوز وریدی عمقی (DVT) وجود دارد. این عارضه بیشتر ممکن است در کسانی رخ دهد که عمل لابیاپلاستی آنها بیشتر از ۱ ساعت طول کشیده است.

درمان: برای جلوگیری از این مشکل، چنانچه جراحتان توصیه کرده است باید حداقل ۱ تا ۲ روز بعد از عمل جوراب واریس بپوشید. در منزل از همان روزهای اول چند دقیقه قدم بزنید و بی تحرک نمانید.

خونریزی بعد از لابیاپلاستی

خونریزی حین عمل لابیاپلاستی کم و تحت کنترل جراح است. بنابراین خونریزی شدید حین جراحی لابیا بسیار نادر است. اگر لابیاپلاستی با لیزر باشد، خونریزی در حد چند قطره خواهد بود. معمولا خونریزی بعد از لابیاپلاستی به یکی از عوامل زیر ربط دارد:

 • فشار به بخیه ها یا باز شدن آنها
 • عفونت بعد از لابیاپلاستی
 • انجام ورزشهای ممنوع بعد از لابیاپلاستی
 • انجام کارهای سنگین قبل از جوش خوردن زخم ها
 • شروع نزدیکی قبل از بهبود کامل لابیاها

در این موارد برای جلوگیری از خونریزی لابیاها باید سریعتر به پزشک مراجعه کنید.

عفونت بعد از لابیاپلاستی

عدم رعایت بهداشت یا نخوردن آنتی بیوتیک هایی که پزشک برایتان تجویز کرده، می تواند باعث ایجاد عفونت بعد از لابیاپلاستی شود. این عفونتها اغلب قارچی هستند. در صورت بروز با درمان می شوند.

درمان: برای درمان عفونت بعد از عمل لابیاپلاستی ممکن است به خوردن آنتی بیوتیک های خوراکی ضد قارچ نیاز داشته باشید و یا اینکه پلاسما تراپی واژن در شیراز را انجام دهید. پلاسما تراپی خاصیت ضدعفونی کنندگی بالایی دارد و سرعت ترمیم زخم در محل برش را بیشتر می کند.

مزایای-لابیاپلاستی

عدم تقارن لابیاها

دو طرف بدن هیچ وقت متقارن نیست و تفاوت بسیار جزئی در حد چند میلی متر بین دو طرف بدن وجود دارد. بعد از عمل لابیاپلاستی هم چنین عدم تقارنی طبیعی است. ولی در بعضی موارد لابیای یک طرف خیلی بزرگتر از سمت دیگر است و باعث نارضایتی از نتیجه جراحی می شود.

درمان: زمانی که تمام ورم لابیاها خوابید می توانید برای عمل ترمیمی به جراح تان مراجعه کنید.

تورم

تورم بعد از لابیاپلاستی کاملا طبیعی است و طی ۳ روز اول بعد از عمل به اوج خود می رسد. نباید نگران ورم لابیاها باشید مگر اینکه تورم لابیاها همچنان ادامه پیدا کند یا بیشتر شود. طی ۳ هفته آینده بخش زیادی از ورم لابیاها بدون درمان می خوابد.

درمان: برای کاهش سریعتر ورم لابیاها می توانید از کمپرس یخ استفاده کنید.

کبودی

بسته به نوع پوست افراد، بعد از لابیاپلاستی ممکن است درجات مختلف کبودی (خفیف، متوسط ​​یا شدید) را تجربه کنید که عادی است و طی هفته اول از بین می رود. مصرف بعضی از داروها مثل داروهای ضد التهاب و برخی مکمل ها بعد از جراحی، خطر خونریزی یا کبودی لابیاها را افزایش می دهد.

درمان: برای درمان سریعتر کبودی می توانید از کمپرس سرد استفاده کنید. همچنین برای جلوگیری از کبودی بیشتر باید در صورت امکان  و زیر نظر پرشک مصرف داروهایی که منجر به افزایش کبودی می شوند را از حدود دو هفته قبل از لابیاپلاستی قطع کنید.

شما هم می توانید برای انجام بهترین عمل زیبایی واژن در شیراز و کاهش عوارض بعد از این جراحی از مهارت خانم دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح و متخصص زنان و زیبایی زنان در این زمینه بهره مند شوید. جهت رزرو وقت قبلی با شماره ۰۹۱۷۷۵۳۸۸۹۳ تماس بگیرید.

بیحسی موقت لابیاها

بیحسی لابیاها بعد از عمل لابیاپلاستی طبیعی است، چون اعصاب حسی این ناحیه به طور موقتی به خواب می‌روند. به این پدیده “بیهوشی محل جراحی” گفته می شود. چند روز تا چند هفته ممکن است طول بکشد تا بیحسی لابیامینورها برطرف شود و کم کم حس این ناحیه با احساس سوزن سوزن شدن بر می گردد.

رابطه جنسی دردناک

باربی لابیاپلاستی نوعی عمل زیبایی واژن در شیراز است که در آن لابیامینورها بیش از حد برداشته می شوند. نبود لابیاها باعث خشکی مزمن در نزدیکی دهانه واژن، زخم و درد هنگام نزدیکی می شود و عمل ترمیمی برای این نوع لابیاها بسیار پیچیده، سنگین و گران است. بنابراین انجام این نوع لابیاپلاستی را به بانوان شیرازی توصیه نمی کنیم.

باز شدن بخیه ها

زیاد نشستن، انجام ورزشها یا کارهای سنگین و شروع نزدیکی قبل از جوش خوردن لابیاها به بخیه ها فشار می آورد و باعث باز شدن آنها می شود. مشکلاتی مثل خونریزی، عفونت و یا حتی بد جوش خوردن لابیاها از عوارض لابیاپلاستی به دلیل باز شدن بخیه ها هستند.

درمان: از انجام کارهایی که باعث باز شدن بخیه ها و فشار به واژن می شود باید بپرهیزید و در صورت باز شدن آنها برای بخیه زدن مجدد به جراحتان مراجعه کنید.

درد بعد از لابیاپلاستی

احساس درد بعد از لابیاپلاستی کاملا طبیعی است زیرا بخشی از لابیاها برداشته شده و زخم هستند. اما درد در حدی نیست که غیرقابل تحمل باشد.

درمان: با خوردن داروهای مسکن تجویز شده و یا کمپرس سرد در هفته اول بعد از جراحی می توانید درد لابیاها را بهبود دهید. ولی اگر درد شدید بود و با مسکن آرام نشد، باید سریعتر به جراحتان مراجعه کنید.

خطرات-بعد-از-لابیاپلاستی

ترشحات بعد از عمل لابیاپلاستی

ترشحات خونابه بعد از لابیاپلاستی نشانه ترمیم لابیاها و جوش خوردن بخیه ها هستند و تا دو هفته بعد از عمل شاهد آن هستید. اما اگر ترشحات زخم یا ترشحات واژن رنگی (سبز، زرد، خاکستری، …) و بد بو باشد، علامت عفونت است.

درمان: برای درمان ترشحات عفونی باید سریعا به جراح تان مراجعه کنید تا با آنتی بیوتیک های خوراکی و پمادهای موضعی آن را بهبود دهد.

اسکار

ماندن جای بخیه ها، ماندن جای زخم در محل برش لابیاها و ایجاد اسکار و گوشت اضافی در محل جراحی  از عوارض لابیاپلاستی است. این مشکلات در بعضی از بانوان به علت کلوئیدساز بودن بافتهای آنها، کیفیت پایین نخ های بخیه و نوع تکنیک بخیه زدن ایجاد می شود.

عوارض لابیاپلاستی چقدر شایع هستند؟

آن دسته از عوارض لابیاپلاستی که طبیعی هستند مثل سوزش و درد خفیف، ترشحات خونابه، کبودی و تورم در تمام خانم ها شایع است اما درجات متفاوتی دارد. این عوارض خود بخود بهبود می یابند و نیازی به درمان ندارند.

عفونت، خونریزی، باز شدن بخیه ها و عدم تقارن لابیاها بعد از عمل زیبایی واژن عادی نیست و معمولا به دلیل عدم رعایت مراقبتهای بعد از عمل رخ می دهد. این دسته از عوارض خوشبختانه چندان شایع نیستند ولی اگر با آنها مواجه شده اید باید به جراحتان مراجعه کنید.

شما هم می توانید برای انجام عمل زیبایی واژن در شیراز با کمترین عارضه از مهارت خانم دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح و متخصص زنان و زیبایی زنان در این زمینه بهره مند شوید. جهت رزرو نوبت یا کسب اطلاع در مورد هزینه های این عمل زیبایی می توانید با مشاوران این مرکز با شماره ۰۹۱۷۷۵۳۸۸۹۳ تماس بگیرید.

پرسش و پاسخ عوارض عمل زیبایی واژن

سوالاتی را که خانم ها اغلب در مورد عمل زیبایی واژن در شیراز از خانم دکتر طباطبایی می پرسند، عبارتند از:

آیا لابیاپلاستی خطر دارد؟

خیر. این جراحی کاملا ساده و ایمن است و خطر و عوارض جدی برای بیمار به دنبال ندارد. این عمل کاملا سرپایی است و نیازی به بستری شدن ندارد.

هزینه عمل زیبایی واژن در شیراز چقدر است؟

هزینه عمل لابیا بستگی به بزرگی و فرم لابیاها، تکنیک جراحی و محل جراحی متفاوت است. برای مشخص شدن این موارد باید معاینه شوید. بعد از معاینه بیمار می توانیم هزینه عمل لابیا را مشخص کنیم.

بهبودی کامل پس از لابیاپلاستی چقدر طول می کشد؟

بعد از لابیاپلاستی زمان زیادی طول نمی کشد تا بیماران به فعالیت های عادی خود بازگردند. معمولا ۳ تا ۷ روز باید در منزل استراحت کنید. بهبودی کامل بعد از عمل لابیا حدود ۴ تا ۶ هفته طول می کشد.

چه زمانی لابیاپلاستی از نظر پزشکی ضروری است؟

فقط زمانی لابیاپلاستی از نظر پزشکی ضروری است که بزرگی لابیاها آنقدر زیاد باشد که شخص موقع نزدیکی، ورزش یا پوشیدن لباس های تنگ احساس درد و ناراحتی کند.

لابیاپلاستی به خاطر برداشتن بخشی از لابیاها می تواند باعث کاهش میل جنسی شود؟

در پاسخ به این سوال که حس جنسی با لابیاپلاستی چه تغییری می کند باید گفت که انجام لابیاپلاستی بدلیل زیبا شدن فرم واژن، افزایش اعتماد بنفس خانم ها و کاهش دردهای مقاربتی باعث بهبود ارگاسم و روابط جنسی خانم ها بعد از عمل لابیا می شود.

برای جلوگیری از خونریزی لابیاها بعد از عمل  چه کار کنیم؟

برای جلوگیری از خونریزی بعد از لابیاپلاستی سعی کنید یک هفته اول را مرخصی بگیرید. ۶ تا ۸ هفته از ورزش کردن و رابطه جنسی بپرهیزید. تا افتادن بخیه های لابیاپلاستی کارهایی انجام ندهید که به فشار به واژن می آورد و باعث باز شدن بخیه ها می شود.

اگر شما هم سوالی درباره عوارض لابیاپلاستی که باید قبل از عمل بدانید سوالی دارید، می توانید در بخش نظرات این مقاله سوالات خود را از ما بپرسید.

۴.۲/۵ - (۴ امتیاز)

8 پاسخ

   1. سلام… من عمل لابیا رو بالیزر درمطب دکتر طباطبایی انجام دادم و دکتر خیلی ادم باحوصله وخونسرد وبادقت هستن ولابیا رو باظرافت انجام دادن … وحتی منشی های خوب وفهمیده ای دارن وهر توضیحی که میخواستم رو با اطلاعات کامل دراختیارم میذاشتن واقعا اکیپ خوبی بودن ومن از خانم دکتر وهمکاراشون کمال تشکر رو دارم …. سپاسگذارم بانوها

 1. وقت بخیر.من یک ماه از جراحیم میگذره ۶ تا از بخیه ها نزدیک کلیتوریس هنوز نیوفتادن.که دوتاش به صورت نیم دایره از دو سر داخل بافته دست بهش میخوره نفسم بند میاد خیلی تیر میکشه و تا چند دقیقه این درد ادامه داره‌،ینی به عصبم آسیب رسیده؟باید بخیه هارو بکشم؟زخمم کامل جوش خورده

  1. سلام. من نمیدونم کجا جراحی کردین و از چه بخیه ای براتون استفاده شده. اگر بخیه ها جذبی بوده، باید تا حالا آب میشد. میتونید مراجعه کنید ببینم بخیه هاتون چیه، اگر نیاز به کشیدن داره، براتون میکشم. اگر عصب آسیب دیده بود، هیج حسی نداشتین. از این نظر نگران نباشید ولی سریعتر برای مشخص شدن علت تیر کشیدن کلیتوریس باید معاینه بشین. بدون معاینه نمیتونم نظر قطعی بدم ولی احتمال داره عفونت کرده باشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین بخوانید