مهمترین عوارض لابیاپلاستی چیست (قبل از عمل بخوانید)

عوارض-لابیاپلاستی

عمل زیبایی واژن معمولاً برای کاهش اندازه و بهبود فرم لابیا مینورهای بزرگ یا نامتقارن انجام می شود. این جراحی هم مثل هر عمل جراحی دیگری با عوارضی همراه است که بعضی از آنها جدی هستند و نیاز به درمان دارند. اما بعضی دیگر از آنها طبیعی بوده و بدون نیاز به درمان رفع می شوند.
عمل لابیاپلاستی هم از این قاعده مستثنی نیست. ما در این مقاله قصد داریم شما را با عوارض بعد از عمل زیبایی واژن آشنا کنیم تا متوجه شوید که چه عوارضی طبیعی هستند و برای چه عوارضی باید به جراح تان مراجعه کنید. برای دسترسی سریع به تیترها می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

آشنایی با عوارض و خطرات لابیاپلاستی

 به گفته دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح و متخصص زنان و زایمان، عمل لابیاپلاستی یه عمل زیبایی بدون عارضه جانبی است. اما در این جراحی به خاطر عدم تجربه جراح و یا عدم مراقبت های بعد از لابیاپلاستی توسط خانم ها ممکن است مشکلاتی ایجاد شود. به طور کلی، عوارض لابیاپلاستی عبارتند از:

عوارض بیهوشی

اگر عمل زیبایی واژن را با روش جراحی انجام داده اید و برایتان از بیهوشی عمومی یا بیحسی نخاعی استفاده شده، تا ۲۴ ساعت بعد از عمل حالت تهوع و خواب آلودگی دارید. بنابراین نباید بعد از عمل رانندگی کنید و بهتر است تا چند روز کسی از شما مراقبت کند.

ترومبوز وریدی

در جراحی لابیاپلاستی، خطر تشکیل لخته های خونی در رگ های پا وجود دارد. این عارضه به ترومبوز وریدی عمقی (DVT) معروف است. ترومبوز وریدی بیشتر در خانم هایی که اختلال ژنتیکی لخته شدن خون دارند و بیش از یک ساعت عمل شان طول می کشد، ممکن است رخ دهد.

چون کل بدن بعد از هر عمل جراحی برای چند روز مایعات را در خود نگه می دارد، در صورت لزوم بهتر است حداقل ۱ تا ۲ روز بعد از جراحی جوراب واریس بپوشید.

خونریزی بعد از لابیاپلاستی

خونریزی حین عمل لابیاپلاستی کم و تحت کنترل جراح است. بنابراین خونریزی شدید حین جراحی لابیا بسیار نادر است. اگر لابیاپلاستی با لیزر باشد، خونریزی در حد چند قطره خواهد بود. بعد از عمل ممکن است به دلیل فشار به بخیه ها یا باز شدن آنها، عفونت، ورزش سنگین و یا شروع نزدیکی قبل از موعد مقرر دچار خونریزی شوید. برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله ورزشهای ممنوع بعد از لابیاپلاستی مراجعه کنید.

در این موارد باید سریع به پزشک تان مراجعه کنید. برای جلوگیری از خونریزی لابیاها بعد از عمل زیبایی واژن نباید ۶ تا ۸ هفته بعد از عمل، رابطه جنسی داشته باشید و یا کارهای سنگین انجام دهید. این موارد به کاهش سریعتر تورم لابیاها هم کمک می کند.

عفونت بعد از لابیاپلاستی

عدم رعایت بهداشت واژن و لباس زیر بعد از عمل و یا نخوردن آنتی بیوتیک هایی که پزشک برایتان تجویز کرده، می تواند باعث ایجاد عفونت بعد از لابیاپلاستی شود. این عفونتها اغلب قارچی هستند و در صورت بروز با آنتی بیوتیک های خوراکی ضد قارچ درمان می شوند.

همچنین برای درمان عفونت بعد از عمل لابیاپلاستی، از پلاسما تراپی واژن در شیراز هم می توانید بهره مند شوید. انرژی پلاسما خاصیت ضدعفونی کنندگی بالا دارد و سرعت ترمیم زخم در محل برش لابیا را سریع تر می کند.

مزایای-لابیاپلاستی

عدم تقارن لابیاها

دو طرف بدن هیچ وقت متقارن نیست و تفاوت بسیار کمی بین دو طرف بدن وجود دارد. حتی اگر جراحی خیلی ظریفی برای بیمار انجام شود هم تقارن لابیاها ۱۰۰ درصد نیست. اما در مواردی به دلیل عدم تجربه یا مهارت جراح، ممکن است لابیای یک طرف خیلی بزرگتر از سمت دیگر شود.

اگر ورم لابیا کاملا خوابیده و بیش از ۲-۳ میلی متر اختلاف اندازه بین لابیاها وجود دارد، باید به جراح تان برای ترمیم مراجعه کنید.

تورم و کبودی

تورم بعد از لابیاپلاستی کاملا طبیعی است و در ۳ روز اول بعد از عمل به اوج خود می رسد. حداقل ۳ هفته طول می کشد تا ورم لابیاها بخوابد. کبودی هم در بعضی افراد و بسته به نوع پوست شان اتفاق می افتد. کبودی ممکن است خفیف، متوسط ​​یا شدید باشد.

در اکثر خانم ها کبودی بعد از عمل لابیاپلاستی طی هفته اول از بین می رود. مصرف بعضی از داروها مثل داروهای ضد التهاب و برخی مکمل ها خطر خونریزی یا کبودی را افزایش می دهند. برای جلوگیری از این موارد و در صورت امکان باید بیمار مصرف این داروها را از حدود دو هفته قبل از لابیاپلاستی قطع کند.

شما هم می توانید برای انجام بهترین عمل زیبایی واژن در شیراز و کاهش عوارض بعد از این جراحی از مهارت خانم دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح و متخصص زنان و زیبایی زنان در این زمینه بهره مند شوید. جهت رزرو وقت قبلی با شماره ۰۹۱۷۷۳۴۵۳۹۴ تماس بگیرید.

بیحسی موقت لابیاها

بیحسی لابیاها بعد از عمل لابیاپلاستی طبیعی است، چون اعصاب حسی در محل جراحی به طور موقتی به خواب می‌روند. چند روز تا چند هفته طول می‌کشد تا بی حسی لابیامینورها برطرف شود و کم کم حس این ناحیه با احساس سوزن سوزن شدن بر می گردد.

به این حالت، بیهوشیِ محل جراحی می گویند. اما اگر بعد از گذشت چند هفته تحریک پذیری و حس لابیاهایتان برنگشته است، برای فهمیدن علت آن باید به جراح تان مراجعه کنید چون احتمال قطع عصب حسی این ناحیه بدلیل تازه کار بودن جراح تان وجود دارد.

رابطه جنسی دردناک

گاهی ممکن است جراح بیش از حد لابیامینورها را کوچک کند. برداشته شدن بیش از حد لابیاها باعث خشکی مزمن، زخم در نزدیکی دهانه واژن و در نتیجه درد هنگام نزدیکی می شوند.

عمل ترمیمی برای این نوع لابیاها بسیار پیچیده و سنگین است و هزینه آن از لابیاپلاستی خیلی بیشتر می شود. حتی ممکن است نتیجه دلخواهی از این جراحی نگیرید. بنابراین از همان ابتدا، باید سراغ بهترین جراح برای عمل زیبایی واژن در شیراز بروید تا با چنین مشکلاتی مواجه نشوید.

باز شدن بخیه ها

انجام کارهایی که به واژن فشار می آورند مثل نشستن زیاد، ورزش یا کار سنگین و شروع نزدیکی با دخول واژینال یا مقعدی قبل از جوش خوردن لابیاها می تواند باعث باز شدن بخیه ها شود. در نتیجه بیمار با مشکل خونریزی، عفونت و یا حتی بد جوش خوردن لابیاها می شود.

درد بعد از لابیاپلاستی

احساس درد بعد از لابیاپلاستی کاملا طبیعی است. بخشی از بافت شما برداشته شده و زخم است. اما درد در حدی نیست که غیرقابل تحمل باشد و با خوردن مسکن های خفیف در همان هفته اول بهبود پیدا می کند. اما اگر درد شدید بود و با مسکن آرام نشد، باید سریعتر به جراح تان مراجعه کنید.

خطرات-بعد-از-لابیاپلاستی

ترشحات بعد از عمل لابیاپلاستی

خونابه بعد از لابیاپلاستی نشانه ترمیم بافت برش خورده و جوش خوردن بخیه ها است که از حدود هفته دوم بعد از عمل شاهد آن هستید. اما اگر ترشحات زخم یا ترشحات واژن رنگی (سبز، زرد، خاکستری، …) و بد بو باشد، علامت عفونت است و باید برای درمان سریعا به جراح تان مراجعه کنید.

عوارض لابیاپلاستی چقدر شایع است؟

عوارض طبیعی مثل درد خفیف و ترشح خونابه در اکثر بیماران وجود دارد و خود بخود بهبود می یابد. اما عفونت و عوارض دیگر لابیاپلاستی چندان شایع نیست و معمولا به خاطر عدم رعایت مراقبتهای بعد از عمل زیبایی واژن رخ می دهد.

شما هم می توانید برای انجام عمل زیبایی واژن در شیراز با کمترین عارضه از مهارت خانم دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح و متخصص زنان و زیبایی زنان در این زمینه بهره مند شوید. جهت رزرو نوبت یا کسب اطلاع در مورد هزینه های این عمل زیبایی می توانید با مشاوران این مرکز با شماره ۰۹۱۷۷۳۴۵۳۹۴ تماس بگیرید.

پرسش و پاسخ عوارض عمل زیبایی واژن

سوالاتی را که خانم ها اغلب در مورد عمل زیبایی واژن در شیراز از خانم دکتر طباطبایی می پرسند، عبارتند از:

آیا لابیاپلاستی خطر دارد؟

خیر. این جراحی کاملا ساده و ایمن است و خطر و عوارض جدی برای بیمار به دنبال ندارد. این عمل کاملا سرپایی است و نیازی به بستری شدن ندارد.

هزینه عمل زیبایی واژن در شیراز چقدر است؟

هزینه عمل لابیا بستگی به بزرگی و فرم لابیاها، تکنیک جراحی و محل جراحی متفاوت است. برای مشخص شدن این موارد باید معاینه شوید. بعد از معاینه بیمار می توانیم هزینه عمل لابیا را مشخص کنیم.

بهبودی کامل پس از لابیاپلاستی چقدر طول می کشد؟

بعد از لابیاپلاستی زمان زیادی طول نمی کشد تا بیماران به فعالیت های عادی خود بازگردند. معمولا ۳ تا ۷ روز باید در منزل استراحت کنید و بهبودی کامل بعد از عمل لابیا ۶ هفته طول می کشد.

چه زمانی لابیاپلاستی از نظر پزشکی ضروری است؟

فقط زمانی لابیاپلاستی از نظر پزشکی ضروری است که هیپرتروفی لابیا (رشد بیش از حد) ناشی از تستوسترون اضافی، ژنتیکی یا تحریک مزمن باشد. در این صورت بیمار با درد و ناراحتی در واژن موقع نزدیکی، ورزش یا پوشیدن لباس های تنگ مواجه است و برای زندگی عادی ناچار به لابیاپلاستی است.

لابیاپلاستی به خاطر برداشتن بخشی از لابیاها می تواند باعث کاهش میل جنسی شود؟

در پاسخ به این سوال که حس جنسی با لابیاپلاستی چه تغییری می کند باید گفت انجام لابیاپلاستی بدلیل زیبا شدن فرم واژن، افزایش اعتماد بنفس خانم ها و کاهش دردهای مقاربتی ناشی از بزرگی لابیاها باعث بهبود ارگاسم و روابط جنسی خانم ها می شود.

آیا لابیاپلاستی می تواند باعث آسیب عصبی شود؟

در بعضی موارد، عدم تبحر جراح باعث آسیب دیدگی اعصاب حسی واژن می شود. بنابراین نباید برای پرداختن هزینه کمتر، سراغ جراحان تازه کار بروید. چون عمل ترمیمی برای اعصاب امکان پذیر نیست.

برای جلوگیری از خونریزی لابیاها بعد از عمل  چه کار کنیم؟

برای جلوگیری از خونریزی بعد از لابیاپلاستی سعی کنید یک هفته اول را مرخصی بگیرید. ۶ تا ۸ هفته از ورزش کردن، رابطه جنسی بپرهیزید. تا افتادن بخیه های لابیاپلاستی نباید کارهایی را انجام دهید که به فشار به واژن می آورد و باعث باز شدن بخیه ها می شود.

اگر شما هم سوالی درباره عوارض لابیاپلاستی که باید قبل از عمل بدانید سوالی دارید، می توانید در بخش نظرات این مقاله سوالات خود را از ما بپرسید.

۴.۲/۵ - (۴ امتیاز)
Avatar photo

دکتر سیده زهرا طباطبایی (متخصص زنان و زایمان) فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی ایران و دارای بورد تخصصی در این رشته هستند. خانم دکتر طباطبایی بیش از پانزده سال است که در زمینه ارائه خدمات درمانی و زیبایی به بانوان فعالیت دارند. در حال حاضر کلینیک دکتر طباطبایی را می توان مجهزترین کلینیک زنان در استان فارس بشمار آورد و به همین دلیل بیماران متعددی از شیراز و استانهای همجوار برای دریافت خدمات باکیفیت به این مرکز مراجعه می کنند.

۴ دیدگاه ها
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *