فرق پاپ اسمیر و کولپوسکوپی چیست؟

فرق-پاپ-اسمیر-و-کولپوسکوپی.

پاپ اسمیر و کولپوسکوپی دو تست غربالگری سرطان دهانه رحم در زنان هستند که به پیشگیری از پیشرفت سرطان دهانه رحم یا سرطان سرویکس کمک می کنند. در این مقاله همراه ما باشید تا شما را با تفاوت پاپ اسمیر و کولپوسکوپی آشنا کنیم. برای دسترسی سریع به تیترها می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

سرطان دهانه رحم و علت آن

سرطان دهانه رحم یا سرطان سرویکس دومین سرطان شایع در بین زنان است که می تواند باعث مرگ و میر آنها شود. این بیماری در اکثر موارد در اثر آلودگی به تیپهای پر خطر ویروس اچ پی وی در رابطه جنسی با فرد آلوده رخ می دهد.

به گفته دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح و متخصص زنان، عفونت اچ پی وی در زنان می تواند باعث غیرعادی شدن سلولهای دهانه رحم شود. این تغییرات اگر به موقع تشخیص داده و درمان نشوند، تبدیل به سلولهای پیش سرطانی و سرطانی می شوند و در مراحل پیشرفته جان بیمار را به خطر می اندازند. برای همین نیاز است حتما در صورت ابتلا به اچ پی وی، برای درمان قطعی اچ پی وی اقدام کنید.

سرطان دهانه رحم چگونه تشخیص داده میشود؟

سرطان دهانه رحم با علائمی مثل عفونتهای شدید واژن، خونریزی غیرعادی بعد از رابطه جنسی یا لکه بینی در بین سیکل پریودی همراه است. خانم ها می توانند به کمک آزمایش های تشخیصی این بیماری را در مراحل اولیه شناسایی کنند. انواع تست غربالگری سرطان دهانه رحم عبارتند از:

  • تست پاپ اسمیر یا پاپ تست
  • آزمایش کولپوسکوپی

این آزمایشها علاوه بر تشخیص سرطان دهانه رحم می توانند بر روند پیشرفت یا درمان سرطان سرویکس نظارت کنند.

روشهای-غربالگری-سرطان-رحم

برای تشخیص سرطان دهانه رحم با تست پاپ اسمیر و کولپوسکوپی در شیراز، شما هم می توانید به مطب دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح و متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید. جهت رزرو نوبت با شماره ۰۹۱۷۷۵۳۸۸۹۳ تماس بگیرید.

۷ تفاوت پاپ اسمیر و کولپوسکوپی

پاپ اسمیر و کولپوسکوپی مهمترین آزمایش های غربالگری سرطان سرویکس در زنان هستند. هر چند این دو آزمایش کاربرد مشابهی دارند، اما از بعضی جهات با هم متفاوتند. فرق پاپ اسمیر و کولپوسکوپی عبارت است از:

۱- نوع تست

اولین تفاوت پاپ اسمیر و کولپوسکوپی در این است که تست پاپ اسمیر یک آزمایش اولیه برای تشخیص سرطان دهانه رحم است. اما کولپوسکوپی یک تست تکمیلی است که نتایج پاپ تست را تایید یا رد می کند.

۲- تکرار آزمایش

 تست پاپ اسمیر بسته به سن و وضعیت سلامتی زنان به صورت دوره ای سالانه یا هر سه سال یکبار تجویز می شود. اما بصورت روتین در صورتینیاز به آزمایش کولپوسکوپی دهانه رحم را خواهید داشت که تست پاپ اسمیر یا تست HPV شما مثبت باشد. البته بدلیل خطاهای موجود در تست پاپ اسمیر، پزشکان توصیه می کنند هر سه سال یکبار تست کولپوسکوپی را انجام دهید.

آزمایش-پاپ-اسمیر

۳- دقت

به گفته دکتر طباطبایی، مهمترین فرق پاپ اسمیر و کولپوسکوپی در این است که تست کولپوسکوپی دقت بالاتری نسبت به پاپ اسمیر دارد و بالای ۹۹ درصد است. در حالی که پاپ تست حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد دقت دارد.

۴- هزینه

قیمت کولپوسکوپی دهانه رحم بالاتر از تست پاپ اسمیر است، چون:

  • روش پیچیده تری به حساب می آید.
  • آزمایش دقیق تری است.
  • با دستگاهی به نام کولپوسکوپ انجام می شود و تجهیزات بیشتری نیاز دارد.

با این حال هزینه های هر دو آزمایش تحت پوشش بیمه ها است.

سرطان-دهانه-رحم

۵- علت انجام

تست پاپ اسمیر معمولا برای تشخیص عفونت یا پیدا کردن علائم اولیه سرطان دهانه رحم انجام می شود. اما پزشکان آزمایش کولپوسکوپی را برای ارزیابی زگیل تناسلی روی دهانه رحم، التهاب دهانه رحم، پولیپ سرویکس یا بررسی علت درد و خونریزی غیر طبیعی واژن تجویز می کنند.

۶- میزان تهاجم

اگر کولپوسکوپی نیازی به بیوپسی یا نمونه برداری نداشته باشد، کم تهاجم تر از پاپ اسمیر است. اما زنانی که ضایعات پیش سرطانی در دهانه رحم دارند، باید موقع کولپوسکوپی نمونه برداری را نیز انجام دهند. معمولا نمونه برداری در آزمایش کولپوسکوپی تهاجمی تر از بیوپسی حین انجام تست پاپ اسمیر در شیراز است و عوارض بیشتری نیز به دنبال دارد؛ مثل درد، گرفتگی و خونریزی بیشتر.

۷- نحوه انجام آزمایش

برخی از مراحل انجام تست پاپ اسمیر و کولپوسکوپی شبیه هم است ولی این دو آزمایش در مراحل زیر با هم متفاوتند:

آزمایش پاپ اسمیر
برای جمع آوری نمونه سلولهای دهانه رحم یا واژن در تست پاپ اسمیر از برس، سواب و ابزارهای مشابه استفاده می شود. این ابزارها با خراشیدن بافت تعدادی از سلولهای آن را بر می دارند.

آزمایش کولپوسکوپی
در این آزمایش دستگاهی به نام کولپوسکوپ در نزدیکی به دهانه رحم (نه داخل آن) قرار می گیرد که مجهز به دوربین و لامپ روشنایی است. اگر سلولهای واژن یا دهانه رحم مشکوک به نظر برسند، از رنگ مخصوصی برای مشاهده بهتر بافت در این ناحیه استفاده می شود.

همچنین در آزمایش کولپوسکوپی لازم است نمونه های بیشتری از سلولهای ناحیه مورد نظر برداشته شود. برای انجام این کار از حلقه یا لوپ استفاده می شود که خونریزی بیشتری به دنبال دارد. در واقع برای جمع آوری نمونه در کولپوسکوپی چیزی بیشتر از یک خراشیدگی در دیواره واژن یا بافت دهانه رحم رخ می دهد.

کولپوسکوپی-دهانه-رحم

برای انجام کولپوسکوپی دهانه رحم در شیراز، شما هم می توانید به مطب دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح و متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید. جهت رزرو نوبت با شماره ۰۹۱۷۷۵۳۸۸۹۳ تماس بگیرید.

جمع بندی پایانی

آزمایش های غربالگری سرطان سرویکس از برخی لحاظ با هم متفاوتند. هزینه، نحوه انجام، تعداد تکرار آزمایش، میزان تهاجم و علت انجام آنها از جمله اصلی ترین تفاوت پاپ اسمیر و کولپوسکوپی دهانه رحم در شیراز هستند.

اما در مورد مهمترین فرق پاپ اسمیر و کولپوسکوپی می توانیم به میزان دقت این دو آزمایش اشاره کنیم. دقت نتایج تست کولپوسکوپی حدود ۹۹ درصد است و می تواند به تشخیص دقیق نوع ضایعات سرویکس و مراحل آن کمک کند، در حالی که برای تست پاپ اسمیر این طور نیست.

پرسش و پاسخ فرق پاپ اسمیر و کولپوسکوپی در شیراز

خانم هایی که می خواهند تست های تشخیصی سرطان دهانه رحم را انجام دهند، معمولا در مورد تفاوت پاپ اسمیر و کولپوسکوپی شیراز سوالات زیر را از متخصص زنان می پرسند:

تست پاپ اسمیر بهتر است یا کولپوسکوپی؟

هر دو تست خوب هستند و کاربردهای خود را دارند و یکی بهتر از دیگری نیست. در واقع تست پاپ اسمیر یک تست اولیه است و بر اساس جواب آن معلوم می شود به تست کولپوسکوپی نیاز دارید یا نه.

می توانم به جای کولپوسکوپی، پاپ اسمیر انجام دهم؟

خیر. اگر برایتان تست کولپوسکوپی تجویز شده، حتما باید آن را انجام دهید چون آزمایش بسیار دقیق تری نسبت به پاپ اسمیر است.

چه زمانی لازم است آزمایش کولپوسکوپی را انجام دهم؟

اگر جواب تست پاپ اسمیر شما مثبت یا مشکوک بود یا تست اچ پی وی شما مثبت شد، باید کولپوسکوپی دهانه رحم را انجام دهید. اما تا زمانی که پزشک برایتان کولپوسکوپی تجویز نکرده نیازی به انجام آن ندارید مگر برای انجام چکاپ دوره ای.

اگر شما هم سوالی درباره تست تفاوت پاپ اسمیر و کولپوسکوپی در شیراز دارید، می توانید سوالات خود را در بخش نظرات بپرسید.

۴.۲/۵ - (۵ امتیاز)
دکتر زهرا طباطبایی

دکتر سیده زهرا طباطبایی (متخصص زنان و زایمان) فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی ایران و دارای بورد تخصصی در این رشته هستند. خانم دکتر طباطبایی بیش از پانزده سال است که در زمینه ارائه خدمات درمانی و زیبایی به بانوان فعالیت دارند. در حال حاضر کلینیک دکتر طباطبایی را می توان مجهزترین کلینیک زنان در استان فارس بشمار آورد و به همین دلیل بیماران متعددی از شیراز و استانهای همجوار برای دریافت خدمات باکیفیت به این مرکز مراجعه می کنند.

بدون دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *