راهنمای روز به روز مراقبتهای بعد از لابیاپلاستی

لابیاپلاستی یک عمل جراحی است که شکل ظاهری و اندازه لبه های داخلی واژن (لابیامینورها) را تغییر می دهد. اگر لابیاهای بزرگ یا نامتقارنی دارید، بعد از انجام عمل لابیاپلاستی می توانید راحت لباس های تنگ بپوشید و حین ورزش یا مقاربت احساس درد و ناراحتی نکنید.
برای دست یابی به این نتایج، علاوه بر مراجعه به بهترین مرکز برای انجام لابیاپلاستی در شیراز باید بدانید که بعد از عمل چه کارهایی باید انجام دهید. ما در این مقاله شما را با مراقبتهای روز به روز بعد از لابیاپلاستی آشنا خواهیم کرد.

مراقبتهای روز به روز بعد از لابیاپلاستی در شیراز

طبق تجربه خانم دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح و متخصص زنان، بعد از سالها انجام عمل زیبایی واژن در شیراز، مراقبتهای بعد از لابیاپلاستی در طی هفته اول در رضایت از نتایج این جراحی خیلی مهم هستند. این مراقبتها عبارتند از:

روز اول

اگر لابیاپلاستی با بیهوشی و در بیمارستان انجام شده باشد، باید مایعات زیادی مصرف کنید تا ماده بیهوشی زودتر از بدن تان خارج شود و  حتما با خودتان یک همراه داشته باشید. در ۲۴ ساعت اولیه جراحی باید کارهای زیر را انجام دهید:

 • شروع مصرف آنتی بیوتیک برای جلوگیری از عفونت (یک دوره ۵ روزه)
 • مصرف قرص های مسکن (در صورت احساس درد)
 • استفاده از کرم ترمیم کننده لابیاپلاستی
 • استراحت مطلق
 • کمپرس یخ برای کاهش درد و تورم بعد از لابیاپلاستی (چند بار در طول روز به مدت یک ربع و بدون تماس مستقیم یخ با پوست می توانید این کار را انجام دهید.)
 • تعویض پانسمان به محض پر شدن آن و استفاده از پد نوار بهداشتی به جای پانسمان مجدد

همچنین برای جلوگیری از فشار به واژن زیاد ننشینید و بیشتر دراز بکشید.

روز دوم

در روز دوم بعد از لابیاپلاستی باید به استراحت مطلق، مصرف داروها و کمپرس یخ و سایر مراقبتهای روز اول ادامه دهید.

روز سوم

معمولا تا روز سوم به استراحت مطلق نیاز دارید و باید تمام مراقبتهای قبلی را رعایت کنید. با این تفاوت که استحمام بعد از لابیا پلاستی از روز سوم مجاز است و می توانید یک دوش سرپایی بگیرید.

ولی بعد از حمام نباید واژن خیس بماند و بعد از دوش گرفتن باید با باد گرم و ملایم سشوار ناحیه تناسلی را کاملا خشک کنید.

تفاوت-لابیاپلاستی-و-مونس-پلاستی

روز چهارم

از روز چهارم می توانید در منزل چند دقیقه پیاده روی کنید. بهتر است تا ۷۲ ساعت اول بعد از جراحی لباس زیر نپوشید و این کار را از روز چهارم و با پوشیدن لباس زیر گشاد و نخی شروع کنید. اما اگر راحت نیستید از همان روز اول هم می توانید شورت نخی و راحت بپوشید.

روز پنجم

تا روز پنجم باید استفاده از پد نوار بهداشتی را برای کاهش اصطکاک در ناحیه جراحی ادامه دهید. ولی اگر هنوز زخم خشک نشده و ترشحات خونابه ای دارید همچنان به استفاده از پد ادامه دهید تا زخم بسته شود.

روز ششم

در روز ششم معمولا درد و سوزش لابیاها کمتر شده و نیازی به مصرف مسکن یا کمپرس یخ نیست اما همچنان باید مراقبتهای دیگر را ادامه دهید.

در روز ششم هنوز بعضی از زنان به استراحت نیاز دارند. اما برخی دیگر از روز چهارم می توانند سر کارشان برگردند.

روز هفتم

بعد از یک هفته از عمل لابیاها معمولا دیگر آماده رفتن به سرکار یا انجام کارهای سبک منزل هستید و دوره مصرف داروهایتان تمام شده است. ولی هنوز بیشتر مراقبتهای قبلی ادامه دارند.

برای لابیاپلاستی با آر اف سرجیکال یا لیزر در شیراز شما هم می توانید به مطب خانم دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح و متخصص زنان و زیبایی زنان در این زمینه مراجعه کنید. جهت رزرو نوبت یا اطلاع از هزینه های این عمل زیبایی می توانید با شماره ۰۹۱۷۷۵۳۸۸۹۳ تماس بگیرید.

نکات کلی درباره مراقبتهای هفته اول

بهتر است در یک هفته اول بعد از عمل لابیاها در منزل بمانید و کمترین فعالیت فیزیکی را داشته باشید. همچنین موارد زیر را در طول این هفته رعایت کنید:

 • پوشیدن دامن یا شلوار خیلی گشاد
 • رژیم غذایی مناسب برای جلوگیری از یبوست، عدم مصرف الکل و دخانیات از هفته اول تا زمان بهبودی کامل لابیاها
 • تمیز و خشک نگه داشتن لابیاها برای جلوگیری از عفونت
 • بهترین نحوه خوابیدن بعد از عمل لابیاپلاستی و در طول یک هفته اول این است که به پشت خوابیده و برای کاهش تورم لابیاها یک بالش زیر باسن تان قرار دهید.

از این هفته تا زمان بهبودی کامل لابیاها نباید کارها یا ورزشهای سنگین انجام دهید یا رابطه جنسی واژینال یا مقعدی داشته باشید تا به زخم لابیا و بخیه ها فشاری وارد نشود.

مراقبتهای-بعد-از-لابیاپلاستی

دستشویی رفتن بعد از لابیاپلاستی

معمولا موقع ادرار دچار احساس سوزش و گزگز می شوید. می توانید از یک بطری اسپری برای پاشیدن آب به لابیاها موقع ادرار استفاده کنید. این کار باعث رقیق شدن ادرار و کاهش سوزش لابیاها می شود.

این کار را می توانید از هفته اول لابیاپلاستی شروع و تا هر زمانی که مشکل سوزش لابیاها را دارید از آن استفاده کنید. بعد از هر بار دستشویی، لابیاها را با آب ولرم شسته و به جای دستمال، با باد گرم و ملایم سشوار آنها را خشک کنید.

مراقبتهای بعد از لابیاپلاستی هفته به هفته

هر چند هفته اول به مراقبتهای بیشتری نیاز دارید اما از آنجایی که دوران نقاهت بعد از عمل زیبایی واژن حدود ۶ تا ۸ هفته است، باید مراقبتهای بعد از عمل را همچنان ادامه دهید. مراقبتهای هفته به هفته بعد از لابیاپلاستی عبارتند از:

هفته دوم

اگر جراح لابیاپلاستی برای ۱۰ روز آنتی بیوتیک تجویز کرده باشد، در هفته دوم هم باید به مصرف این داروها ادامه دهید. به علاوه باید کارهای زیر را هم انجام دهید:

 • اگر بخیه ها جذبی نیستند، بعد از ۱۰ تا ۱۴ روز باید برای کشیدن آنها به پزشکتان مراجعه کنید.
 • از هفته دوم می توانید سر کارتان برگردید.
 • انجام ورزش های سبکی مانند پیاده روی کوتاه در این هفته بلامانع است.
 • در هفته دوم بعد از لابیاپلاستی هنوز جای زخم ها بهبود نیافته و نباید واژن خیس بماند. پس از نشستن در وان آب گرم، رفتن به استخر و … حتما بپرهیزید.

در ضمن، در هفته دوم تورم و خارش لابیاها خیلی فروکش کرده و نیازی به مصرف داروهای مسکن ندارید.

نکته: کسانی که لابیاپلاستی با آراف در شیراز را انجام می دهند، بهبود زخمهایشان سریعتر بوده و به بخیه کمتری نیاز دارند.

هفته سوم

در هفته سوم راحتتر می توانید بنشینید یا راه بروید. بخیه های جذبی در این هفته کاملا آب می شوند. هر چند در این هفته بیشتر حس می کنید که لابیاها به وضع عادی برگشته اند اما همچنان باید از کارهای سنگین و رابطه جنسی بپرهیزید.

هفته چهارم

بخیه هایی که در هفته سوم هنوز جذب نشده اند، در طول هفته چهارم جذب می شوند. اما هنوز لابیاها کاملا بهبود نیافته و باید از موارد زیر همچنان بپرهیزید:

 • بلند کردن اجسام سنگین
 • پیاده روی طولانی، دویدن، اسب سواری، دوچرخه سواری، …
 • نشستن طولانی
 • اجتناب از برنزه کردن یا در معرض آفتاب قرار گرفتن واژن
 • رابطه جنسی واژینال یا مقعدی

ولی از هفته چهارم می توانید در وان حمام بمانید.

هفته پنجم

در هفته پنجم هنوز هم لابیاها در حال ترمیم هستند و باید همان مراقبتهای هفته چهارم را ادامه دهید.

هفته ششم تا هشتم لابیاپلاستی

افراد خوش زخم تا پایان هفته ششم کاملا بهبود یافته و می توانند بعد از پایان هفته ششم و با اجازه پزشک خود می توانند ورزش و رابطه جنسی را شروع کنند. اما اگر بعد از ۶ هفته هنوز برای رابطه جنسی آماده نیستید، بهتر است این کار را انجام ندهید.

اما ریکاوری لابیاپلاستی در بعضی از خانمها تا هفته هشتم هم ادامه دارد و بالاخره بعد از دو ماه می توانند به تمام فعالیتهای قبل از انجام لابیاپلاستی برگردند.

مراقبتهای-بعد-از-لابیاپلاستی-با-لیزر-در-شیراز

برای انجام لابیاپلاستی با لیزر در شیراز شما هم می توانید از تخصص خانم دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح و متخصص زنان و زیبایی زنان در این زمینه بهره مند شوید. جهت رزرو نوبت یا اطلاع از هزینه های این عمل زیبایی می توانید با شماره ۰۹۱۷۷۵۳۸۸۹۳ تماس بگیرید.

بعد از لابیاپلاستی کی به پزشک مراجعه کنید؟

سه روز تا یک هفته بعد از عمل برای چکاپ باید به پزشکتان مراجعه کنید. اما در صورتی که بعد از عمل به یکی از عوارض لابیاپلاستی که در زیر به آنها اشاره شده دچار شده اید، باید سریع به جراح لابیاپلاستی خود مراجعه کنید:

 • خونریزی شدید بعد از لابیاپلاستی
 • تب بالا در سه روز اول بعد از لابیاپلاستی
 • درد قابل توجهی که با مصرف مسکن کاهش نمی یابد
 • التهاب و قرمزی زیاد در اطراف محل جراحی

این مشکلات به همراه خروج ترشحات عفونی از واژن یا محل زخم که اغلب رنگی، زیاد و بد بو هستند، علامت عفونت بعد از لابیاپلاستی اند و باید به سرعت بیمار تحت درمان قرار بگیرد.

سوالات مراقبتهای بعد از لابیاپلاستی در شیراز

در این بخش خانم دکتر طباطبایی به بعضی از رایجترین سوالات شما درباره مراقبتهای بعد از لابیاپلاستی با لیزر یا جراحی در شیراز پاسخ داده اند که در ادامه آنها را می خوانید:

بعد از لابیاپلاستی چه غذاهایی مضر هستند؟

بعد از لابیاپلاستی به مدت چند هفته باید از مصرف لبنیات، غذاهای چرب، بسیار شیرین یا با نمک زیاد حتما خودداری کنید.

بعد از عمل زیبایی واژن از کی می توانم رانندگی کنم؟

زمانی که هیچ احساس درد و ناراحتی در واژن ندارید و مجبور به استفاده از داروهای مسکن نیستید، می توانید رانندگی کردن را شروع کنید.

بعد از لابیاپلاستی چه غذاهایی باید بخوریم؟

برای افزایش سرعت ترمیم لابیاها و کاهش تورم واژن، غذاهای مغذی و حاوی روی، ویتامین C و E مصرف کنید. همچنین برای جلوگیری از یبوست باید آب فراوان، غذاهای ملین و سبزیجات تازه بخورید.

تورم لابیاها بعد از عمل عادی است؟

بله در چند روز اول به شدت لابیاها متورم می شوند و برای همین باید از کمپرس سرد استفاده کنید. اما بعد ورم لابیاها کم کم می خوابد و تا هفته هشتم تقریبا به طور کامل از بین می رود. بهتر است برای اینکه دچار استرس نشوید، از مرتب چک کردن لابیاها در آینه بپرهیزید.

اگر شما هم سوالی درباره مراقبتهای بعد از لابیاپلاستی دارید، در بخش نظرات می توانید سوالات خود را بپرسید.

۴.۳/۵ - (۷ امتیاز)

8 پاسخ

 1. سلام خانم دکتر. من یه هفته س لابیاپلاستی با لیزر رو انجام دادم. برای اینکه جای بخیه ها نمونه باید حتما پمادهای ترمیم کننده رو بزنم؟ آخه خیلی میترسم دست به لابیاهام بزنم

  1. برای بهبودی سریعتر لابیاها بهتره پمادهای ترمیمی رو مصرف کنید. موقع استعمال پماد فقط سعی کنید فشار یا کشیدگی روی لابیا ایجاد نشه. اگر پوست شما کلوئیدساز نباشه و جای اسکار نده، جای بخیه ها تون مشکلی پیدا نمیکنه و جاش نمیمونه.

 2. سلام. من تقریبا ۵ روزه لابیاپلاستی کردم میخواستم ببینم کی ورمها میخوابه و میتونم نتیجه عمل رو ببینم. یه مقدارم درد لگن دارم آیا طبیعیه یا اینکه علامت عفونته؟

  1. علائم درد و سوزش و تورم در یه هفته تا ۱۰ روز اول هست. بعد از دو هفته بیشتر ورمها میخوابه ولی باید ۲ ماه صبر کنید تا کامل ورمها بخوابه و لابیاها خوب بشه تا ظاهرش بعد از عمل تا حدی زیادی براتون مشخص بشه. اگر دردهاتون همراه ترشحات عفونی یا خونی نیست، جای نگرانی نداره و درد بعد از لابیاپلاستی اگر شدید نباشه عادیه و با خوردن مسکن معمولی خوب میشه.

 3. سلام و وقت بخیر
  من عمل لابیا انجام دادم اما به خاطر استفاده آسپرین به خونریزی در حد مرگ افتادم و مجبود شدم دوباره عملم کردن و تمام واژنم پر بخیه شده الان ده روزه که میگذره اما بخیه ها نریخته و نه میتونم بشینم نه میتونم حتی راه برم دکترم هم جواب درستی بهم نمیده
  توروخدا راهنماییم کنین که چی کار کنم 🙏

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین بخوانید