چه ورزشهایی برای تنبلی تخمدان مفید هستند؟

حدود ۱۸ درصد از زنان دچار سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) یا همان تنبلی تخمدان می شوند. این بیماری در دختران مجرد و زنان بروز کرده و با عوارضی مثل ناباروری و چاقی مفرط همراه است.
اما با انجام منظم حرکات ورزشی می توان علائم این بیماری را بهبود بخشید. ما در این مقاله قصد داریم شما را با بهترین حرکات ورزشی تقویت تخمدان و درمان علائم سندروم تخمدان پلی کیستیک آشنا کنیم.

درمان تنبلی تخمدان با ورزش در شیراز

به گفته دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح و متخصص زنان، ورزش منظم یکی از روشهای مهم جانبی برای درمان قطعی تنبلی تخمدان در شیراز است. چون اضافه وزن و عدم تحرک باعث افزایش مقاومت بدن به انسولین و کاهش توانایی بدن در استفاده از قند خون می شود.

بنابراین ورزش کردن با تنظیم قند خون به کاهش سطح هورمون های مردانه تستسترون و آندروژن کمک کرده و علائم تنبلی تخمدان را کاهش می دهد. دیگر فواید تمرینات ورزشی برای تنبلی تخمدان عبارتند از:

  • کاهش وزن
  • کاهش چربی های اطراف تخمدان
  • بهبود خلق و خو و روحیه بیمار
  • افزایش قدرت باروری
  • کاهش مشکلات قاعدگی

پس اگر به خاطر تصویر بدنی منفی از خود یا احساس محدودیت فیزیکی برای انجام برخی از حرکات ورزشی خجالت می کشید و ورزش نمی کنید، توصیه می کنیم از همین امروز تمرینات ورزشی خود را شروع کنید.

بیشتر بخوانید: درمان کیست تخمدان در شیراز

علائم-تنبلی-تخمدان

برای درمان تنبلی تخمدان در شیراز شما هم می توانید از تخصص دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح و متخصص زنان و زایمان در این زمینه بهره مند شوید. جهت رزرو نوبت با شماره ۰۹۱۷۷۵۳۸۸۹۳ تماس بگیرید.

ورزشهای مخصوص تنبلی تخمدان

بهترین ورزشهایی که برای تنبلی تخمدان مفید است، عبارتند از:

پیاده روی

پیاده روی بهترین ورزش برای تنبلی تخمدان است. برای افزایش تاثیر پیاده روی بر تنبلی تخمدان باید هر بار فاصله پیاده روی تان را بیشتر کنید و در مسیرهایی قدم بزنید که هم دارای سطوح صاف و هم تپه و شیب هستند.

در طول مسیر خود باید به طور متناوب ۵ دقیقه با سرعت متوسط و بعد ۵ دقیقه سریع پیاده روی کنید یا آهسته بدوید. تداوم این کار خیلی مهم است، پس حتی اگر فقط ۱۰ دقیقه در روز فرصت دارید پیاده روی تان را انجام دهید.

ورزش-برای-درمان-تنبلی-تخمدان

دوچرخه سواری برای تنبلی تخمدان

با ۱۰ تا ۱۵ دقیقه دوچرخه سواری در فضای باز یا دوچرخه ثابت می توانید چربی های شکم خود را به طور موثری بسوزانید. این ورزش هوازی مثل پیاده روی از جمله تمرینات ورزشی است که تاثیر زیادی بر بهبود تنبلی تخمدانها دارد.

تمرینات کگل

اگر بدلیل وزن بالا از کمردرد شدید رنج می برید، با ورزشهای کگل می توانید عضلات کف لگن را تقویت کنید. تقویت این عضلات مرکزی در بدن به تقویت ستون فقرات، ثبات لگن، بارداری و زایمان بهتر و نیز سلامت جنسی تان کمک می کند.

ورزشهای آبی

تمرینات استخری مانند شنا و ایروبیک در آب ورزشهای عالی برای زنان مبتلا به PCOS هستند. همچنین می توانید ورزشهای آبی و پارویی در فضای باز مثل کایاک سواری را برای تناسب اندامتان امتحان کنید.

یوگا برای تنبلی تخمدان

افرادی که به مدت ۱ ساعت و ۳ بار در هفته یوگا انجام می دهند، کاهش قابل توجهی در سطح تستوسترون و بهبود افسردگی و تنظیم چرخه قاعدگی دارند (منبع: jilliangreaves.com).

یکی از بهترین حرکات یوگا برای سندروم تخمدان پلی کیستیک، حرکت سلام بر خورشید است. اگر این مجموعه حرکات را با سرعت بالا انجام دهید، به کاهش وزن تان کمک زیادی می کند.

مجموعه-حرکات-سلام-خورشید

پیلاتس و ایروبیک

پلاتس ترکیبی از ورزش های قدرتی و کششی برای چربی سوزی در اطراف تخمدانها است که به کاهش وزن، تقویت روحیه و کاهش هورمون های مردانه در زنان مبتلا به PCOS کمک می کند.

ایروبیک هم یک تمرین هوازی دیگر است که با بهبود تنفس و ضربان قلب باعث افزایش آمادگی جسمانی بیمار شده و به درمان سندروم تخمدان پلی کیستیک او کمک می کند.

وزنه زدن

اگر ۲ بار در هفته زیر نظر مربی باشگاه بدنسازی وزنه بزنید، به طور قابل ملاحظه ای این ورزش منجر به سوزاندن کالری و عضله سازی در شما می شود.

ورزشهای-تنبلی-تخمدان

سایر ورزشها:

اگر تنهایی ورزش کردن را دوست ندارید، می توانید تنیس یا گلف را امتحان کنید تا علاوه بر تناسب اندام، دوستان جدیدی هم برای تقویت روحیه و انگیزه تان پیدا کنید.

توجه: همچنان که ورزشهای بالا را مرتب انجام می دهید باید به بهترین دکتر برای درمان تنبلی تخمدان در شیراز نیز مراجعه کنید. چون ورزش یک درمان تکمیلی است که در کنار روشهای دیگر تجویز می شود.

 ۵ نکته طلایی درباره ورزشهای تنبلی تخمدان

برای گرفتن نتیجه بهتر از ورزشهای مخصوص تنبلی تخمدان حتما موارد زیر را رعایت کنید:

۱. هفته ای دوبار و در مجموع بیش از ۲ ساعت، تمرینات هوازی تان را انجام دهید.

۲. دو تا سه روز در هفته حتما تمرینات قدرتی را در برنامه ورزشی خود بگنجانید.

۳. حرکات آرامش بخش یوگا را در کنار تمرینات هوازی و قدرتی حتما انجام دهید و آنها را از قلم نیندازید.

۴. از همان جایی که هستید، شروع کنید و سراغ ورزشهای لذت بخش و ساده تر برای خودتان بروید. بعد کم کم تمرینات را بیشتر و جدی تر کنید.

۵. اهداف غیرواقع بینانه در مورد تغییرات اندامی و وزنی خود نداشته باشید و خودتان را دیگران مقایسه نکنید تا در انجام تمرینات ورزشی خود شکست نخورید.

یوگا-برای-تنبلی-تخمدان

برای درمان تنبلی تخمدان در شیراز شما هم می توانید از تخصص دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح و متخصص زنان و زایمان در این زمینه بهره مند شوید. جهت رزرو نوبت با شماره ۰۹۱۷۷۵۳۸۸۹۳ تماس بگیرید.

سوالات درمان تنبلی تخمدان در شیراز با ورزش

در اینجا می توانید پاسخ به رایجترین پرسش ها درباره تنبلی تخمدان را که از خانم دکتر زهرا طباطبایی پرسیده می شود، بخوانید:

ورزش برای تنبلی تخمدان خوبه؟

بله. هر روز ۳۰ دقیقه باید ورزش کنید. اگر اذیت می شوید، می توانید آنرا به دو ست ۱۵ دقیقه ای یا سه ست ۱۰ دقیقه ای تبدیل کنید.

برای درمان PCOS به چقدر ورزش نیاز داریم؟

طبق تحقیقات صورت گرفته، افراد مبتلا به تنبلی تخمدان علاوه بر دو روز تمرین مقاومتی در هفته، برای کنترل وزن خود باید هر هفته حداقل ۱۵۰ دقیقه ورزش هوازی متوسط (۳۰ دقیقه، ۵ روز در هفته) یا ۷۵ دقیقه ورزشهای هوازی شدید را انجام دهند (منبع: verywellhealth.com).

افراد لاغر هم برای درمان تنبلی تخمدان باید ورزش کنند؟

بله. چون ورزش فقط برای کاهش وزن نیست، بلکه به تنظیم قند خون و هورمون های شما کمک می کند و نتایج مهمی در درمان علائم PCOS دارد.

اگر شما هم سوالی درباره درمان تنبلی تخمدان با ورزش در شیراز دارید، می توانید در بخش نظرات این مقاله آنها را از ما بپرسید.

۴.۲/۵ - (۲۸ امتیاز)

4 پاسخ

  1. آیا ورزش فیتنس و یا تی ار یکس که کمی شدت دارند به بهبود علایم کمک میکنه یا نه شدیدتر میکنه و ضرر داره؟

      1. سلام وقت بخیر ،تنبلی تخمدان دارم هرچی میرم دکتر خوب نمیشم ،ورزش و رژیم غذایی هم دارم چیکار باید بکنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین بخوانید