کولپوسکوپی دهانه رحم در شیراز + هزینه

کولپوسکوپی-دهانه-رحم-در-شیراز

ویروس زگیل تناسلی (HPV) یک ویروس شایع است که نوع ژنیتال آن در واژن، دهانه رحم، لابیاها، مقعد و کشاله ران ظاهر می شود. ۸۰ تا ۹۰ درصد کسانی که رابطه جنسی دارند، ممکن است به این ویروس آلوده شوند. تیپهای ۱۶ و ۱۸ زگیل، ریسک سرطان دهانه رحم را بالا می برند.
آزمایش کولپوسکوپی یکی از تستهای غربالگری سرطان دهانه رحم است که برای این خانمها و کسانی که پاپ اسمیر نرمال ندارند، تجویز می شود که نگرانی خانمها را به دنبال دارد. ما در این مقاله به شما خواهیم گفت که چرا نباید نگران کولپوسکوپی باشید و این تست چه اهمیتی دارد. برای دسترسی سریع به تیترها می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

کولپوسکوپی دهانه رحم چیست؟

به گفته دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح و متخصص زنان، کولپوسکوپی یک روش خیلی دقیق برای بررسی دهانه رحم، واژن و فرج است. در این روش برای معاینه از یک میکروسکوپ بزرگ و الکتریکی به نام کولپوسکوپ استفاده می شود که در نزدیکی دهانه واژن قرار می گیرد.

اگر موقع بررسی، پزشک متوجه ناحیه ای غیر عادی در دهانه رحم شود، نمونه برداری از دهانه رحم (بیوپسی) را انجام می دهد. به برداشتن نمونه از دهانه رحم، کورتاژ آندوسرویکس (ECC) هم گفته می شود. بعد نمونه برای بررسی به آزمایشگاه فرستاده می شود.

در صورتی که دهانه رحم عادی باشد، بیوپسی انجام نمی شود. البته اگر بیوپسی برای شما انجام شد، به معنی سرطان سرویکس نیست و باید بدون نگرانی منتظر جواب آزمایش کولپوسکوپی باشید.

علت انجام کولپوسکوپی

تست کولپوسکوپی معمولا برای یافتن سلول های سرطانی یا پیش سرطانی دهانه رحم یا واژن انجام می شود. این آزمایش در موارد زیر تجویز می شود:

 • غیر طبیعی بودن نتیجه پاپ اسمیر
 • خونریزی بعد از مقاربت
 • رشد پولیپ روی دهانه رحم، فرج یا واژن
 • مثبت شدن تست hpv
 • بروز زگیل تناسلی
 • التهاب دهانه رحم

نتیجه کولپوسکوپی کمک می کند بفهمیم این ناهنجاری ها چقدر شدید هستند و در درمان زخم و عفونت دهانه رحم چه روشی را باید به کار برد.

نحوه انجام کولپوسکوپی در شیراز

کولپوسکوپی معمولاً در مراکز تست HPV انجام می شود. در مطب یا کلینیک پزشک در مدت ۱۰ تا ۲۰ دقیقه بدون نیاز به بیهوشی تست را انجام می دهد. برای انجام این تست باید به پشت روی صندلی مخصوصی بخوابید و پاهایتان را روی رکاب های دو طرف صندلی بگذارید.

پزشک کولپوسکوپ را چند سانت دورتر از دهانه واژن قرار می دهد و یک اسپکولوم (ابزار معاینه) را وارد واژن می کند تا دیواره های آن را باز نگه دارد. سپس دهانه رحم و واژن با پنبه و محلولی از سرکه شسته می شوند تا مخاط واژن پاکسازی و سلولهای غیر طبیعی برجسته شوند.

این کار باعث بهتر دیده شدن سلولهای دهانه رحم می شود. اگر پزشک به ناحیه ای مشکوک شد، آن را با رنگ خاصی رنگ آمیزی و در صورت لزوم نمونه برداری می کند. خراشیدن دهانه رحم و برداشتن سلولهای آن علت خونریزی بعد از کولپوسکوپی است. برای بند آمدن خون، محل بیوپسی به محلول خاصی آغشته می شود.

نحوه-انجام-کولپوسکوپی

انواع بیوپسی در کولپوسکوپی

اگر نیاز به بیوپسی باشد، بسته به محلی که سلولهای مشکوک دارد، ممکن است نمونه برداری به صورت زیر انجام شود:

بیوپسی دهانه رحم: نمونه از سلولهای سرویکس برداشته می شود. این نوع بیوپسی چون در محل حساسی انجام می شود با کرامپ، ناراحتی، کمی خونریزی و درد همراه است. بنابراین ۳۰ دقیقه قبل از کولپوسکوپی باید مسکن بخورید یا برایتان بیحسی موضعی انجام شود.

بیوپسی واژن: نمونه بردای از واژن انجام می شود که درد کمتری نسبت به دهانه رحم دارد. البته اگر بیوپسی از پایین واژن باشد درد بیشتری دارید. پس قبل از تکه برداری از بیحسی موضعی در این ناحیه استفاده می کنیم.

کولپوسکوپی با بیوپسی یا بدون آن مشخص می کند که آیا ناهنجاری دهانه رحم به درمان نیاز دارد یا نه. با کولپوسکوپی می توانیم ضایعات پیش سرطانی دهانه رحم را به موقع کنترل و درمان کنیم تا این ضایعات به سرطان دهانه رحم تبدیل نشوند.

برای انجام کولپوسکوپی دهانه رحم در شیراز، شما هم می توانید به مطب خانم دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح و متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید. جهت رزرو نوبت با شماره ۰۹۱۷۷۳۴۵۳۹۴ تماس بگیرید.

تفسیر جواب کولپوسکوپی

اگر جواب آزمایش کولپوسکوپی هیچ ناهنجاری نشان نداد، برایتان معاینات و آزمایش های بیشتری تجویز می کنیم تا علت غیر طبیعی بودن نتیجه تست پاپ اسمیر مشخص شود. یادتان باشد که همه افرادی که پاپ اسمیر غیرطبیعی دارند، نیازی به درمان ندارند. پس نگران نباشید و چکاپ را ادامه دهید.

اگر در تفسیر جواب کولپوسکوپی، پزشک به این نتیجه برسد که سلولهای دهانه رحم غیرطبیعی و پیش سرطانی هستند، براساس وضعیت دهانه رحم شما، پزشک از داروهای مختلف برای درمان استفاده می کند. دهانه رحم را لیزر می کند و در موارد شدیدتر سلولهای سرطانی را طی عمل کونیزاسیون برمی دارد تا به جاهای دیگر سرایت نکنند. صرف نظر از نتیجه آزمایش کولپوسکوپی باید معاینات منظم لگنی و تست پاپ اسمیر را طبق نظر پزشکتان ادامه دهید.

۷ کاری که باید قبل از کولپوسکوپی انجام دهید!

اگر قرار است کولپوسکوپی کنید باید قبل از این آزمایش کارهای زیر را انجام دهید:

۱- ۲۴ تا ۴۸ ساعت قبل از معاینه از پمادهای واژینالی، دوش واژینال یا تامپون استفاده نکنید و رابطه جنسی نداشته باشید.

۲- کولپوسکوپی درد ندارد. اما اگر بیوپسی لازم باشد، آزمایش با درد همراه است. پس برای کنترل درد، یک ساعت قبل از کولپوسکوپی یک قرص ایبوپروفن بخورید.

۳- اگر باردارید یا از داروهای ضدانعقاد خون مثل آسپرین، وارفارین، هپارین و کلوپیدوگرل استفاده می کنید، باید قبل از کولپوسکوپی به پزشکتان اطلاع دهید.

۴- می توانید قبل از کولپوسکوپی غذا یا مایعات بخورید و بهتر است گرسنه به این آزمایش نروید. ولی قبل از کولپوسکوپی باید مثانه و روده را خالی کنید.

۵- برای کولپوسکوپی نیازی به شیو کردن نیست و می توانید قبل از آزمایش تان حمام بروید.

۶- در روز آزمایش نباید از لوسیون، عطر، دئودورانت یا لاک ناخن استفاده کنید.

۷- کولپوسکوپی را می توانید در هر زمانی از سیکل قاعدگی انجام دهید. اما بهترین زمان برای کولپوسکوپی وقتی است که پریود نباشید. در صورت قاعدگی باید آزمایش را به تعویق بیندازید.

علائم-سرطان-دهانه-رحم

مراقبتهای بعد از کولپوسکوپی

بعد از کولپوسکوپی ممکن است چند ساعت تا چند روز بعد درد، گرفتگی و لکه بینی خفیف داشته باشید که طبیعی است و نیازی به مراقبت خاصی ندارید. اگر نمونه برداری برای شما انجام شود، باید موارد زیر را حتما رعایت کنید:

 • نباید تا یک هفته از دوش واژینال، کرم های واژینال یا تامپون استفاده کنید و چیز وارد واژن تان شود.
 • تا یک هفته نباید رابطه زناشویی با دخول واژینال داشته باشید.
 • می توانید بلافاصله بعد از کولپوسکوپی با یا بدون بیوپسی دوش بگیرید یا حمام بروید.
 • تا ۴ هفته نباید ورزش یا کار سنگین انجام دهید.
 • بعد از کولپوسکوپی می توانید رانندگی کنید.
 • اگر موقع آزمایش های مشابه کولپوسکوپی زخم دهانه رحم مثل پاپ اسمیر سابقه غش یا احساس سبکی سر دارید، به پزشک اطلاع دهید و بعد از کولپوسکوپی چند دقیقه صبر کنید و بعد بنشینید.

اگر می توانید، بهتر است تا ۲۴ ساعت بعد از کولپوسکوپی و بیوپسی در منزل استراحت کنید.

دوره نقاهت بعد از کولپوسکوپی زخم دهانه رحم

بعد از کولپوسکوپی، شاید لکه بینی یا گرفتگی خفیف داشته باشید، اما می توانید از همان روز به فعالیت های روزانه خود ادامه دهید و نیازی به اجتناب از رابطه جنسی واژینال ندارید.

اما اگر بیوپسی انجام داده اید، علائم آن یکی دو روز طول می کشد تا خوب شود. تا یک هفته هم باید مراقبتهایی که در بالا به آنها اشاره کردیم را رعایت کنید.

چه مدت طول می کشد تا دهانه رحم بعد از کولپوسکوپی بهبود یابد؟

اگر کورتاژ آندوسرویکس (نمونه برداری از زخم دهانه رحم) برایتان انجام شده، معمولا حدود ۴ تا ۶ هفته طول می کشد تا دهانه رحم کاملا بهبود پیدا کند.

آشنایی با عوارض کولپوسکوپی

استفاده از اسپکولوم و محلول اسید استیک (سرکه) ممکن است کمی باعث احساس سردی یا سوزش خفیف واژن شود که هیچ ضرری ندارد. اما اگر بیوپسی انجام شده باشد، احتمالا عوارض زیر را تجربه می کنید:

 • چند ساعت تا دو روز بعد، کمی احساس درد و گرفتگی خفیف دارید.
 • احساس سرگیجه یا حالت تهوع بعد از آزمایش
 • خونریزی یا لکه بینی تا یک هفته
 • خروج ترشحات قهوه ای یا سیاه شبیه تفاله قهوه با بوی ترش و اسیدی به مدت ۳ تا ۵ روز

ترشحات قهوه ای همان محلولی است که پزشک برای جلوگیری از خونریزی دهانه رحم بعد از بیوپسی استفاده کرده و نگران کننده نیست. در ضمن مشکلات باروری و نازایی در زنان به هیچ وجه از عوارض کولپوسکوپی و بیوپسی نیستند.

خطرات کولپوسکوپی در بارداری

کولپوسکوپی یک روش بدون عارضه و خطر است که در صورت تشخیص پزشک هم در معاینات قبل از بارداری و هم برای زنان باردار انجام می شود. فقط اگر نیاز به بیوپسی باشد، بدلیل خونریزی بعد از تکه برداری و عوارض احتمالی آن برای مادر و جنین، کولپوسکوپی در بارداری انجام نمی شود. در صورت بارداری باید حتما آن را به پزشک اطلاع دهید.

خطرات-کولپوسکوپی-در-بارداری

مراجعه به پزشک بعد از کولپوسکوپی در شیراز

اگر کولپوسکوپی همراه بیوپسی انجام شده و شاهد هر یک از علائم زیر هستید، باید سریعتر به پزشک مراجعه کنید:

 • خونریزی شدید (خیس شدن یک نوار بهداشتی ظرف ۱-۲ ساعت)
 • ادامه خونریزی واژینالی بیش از هفت روز
 • ترشحات بدبوی زرد یا عفونی واژن
 • درد یا گرفتگی شدید لگن که با مسکن خوب نمی شود
 • تب و لرز

این علائم می تواند نشانه عفونت محل بیوپسی باشد که باید آن را خیلی جدی بگیرید.

هزینه کولپوسکوپی در شیراز چقدر است؟

هزینه کولپوسکوپی در شیراز از شهری مثل تهران کمتر است. هزینه کولپوسکوپی بسته به اینکه با بیوپسی باشد یا بدون بیوپسی، با رنگ آمیزی باشد یا بدون رنگ آمیزی، برای افراد مختلف متفاوت است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد هزینه انجام کولپوسکوپی در شیراز می توانید با مطب خانم دکتر طباطبایی تماس بگیرید.

برای کولپوسکوپی دهانه رحم در شیراز شما هم می توانید از تخصص خانم دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح و متخصص زنان و زایمان در این زمینه بهره مند شوید. جهت رزرو نوبت و یا اطلاع از هزینه های کولپوسکوپی دهانه رحم در این مرکز می توانید با شماره ۰۹۱۷۷۳۴۵۳۹۴ تماس بگیرید.

پرسش و پاسخ کولپوسکوپی در شیراز

رایج ترین سوالاتی که درباره کولپوسکوپی دهانه رحم از متخصص زنان پرسیده می شود عبارتند از:

آیا کولپوسکوپی درد دارد؟

موقع ورود اسپکولوم ممکن است احساس فشار کنید یا به خاطر محلول سرکه دچار کمی سوزش شوید. اما کولپوسکوپی تقریباً بدون درد است. در واقع، علت درد کولپوسکوپی، بیوپسی است که با خراشیدن و برداشتن سلولهای واژن یا دهانه رحم انجام می شود.

مرحله بعدی کولپوسکوپی چیست؟

بعد از کولپوسکوپی، برای بررسی اینکه سلولهای دهانه رحم به حالت عادی برگشته اند یا نه، باید معاینه شوید که این ۴ تا ۶ ماه بعد از کولپوسکوپی است. اکثر افراد در عرض ۶ ماه به آزمایشهای پیگیری یا (فالوآپ) نیاز دارند.

در صورت ابتلا به HPV آیا به کولپوسکوپی نیاز دارم؟

اگر  تست HPV مثبت باشد یا تست پاپ اسمیر نرمال نباشد، حتما باید کولپوسکوپی را انجام دهید.

آیا بوی بد واژن بعد از کولپوسکوپی طبیعی است؟

اگر تا چند روز بوی ترش و اسیدی دارید عادی است. ولی اگر بوی تعفن می دهد و ترشحات عفونی دارید باید سریع به پزشک مراجعه کنید.

تفاوت پاپ اسمیر و کولپوسکوپی چیست؟

این دو آزمایش برای غربالگری سرطان دهانه رحم هستند. فرق شان این است که کولپوسکوپی معمولاً بعد از پاپ اسمیر غیرطبیعی انجام می شود و چون بزرگ نمایی بیشتری دارد، نتایج آن دقیق تر است.

آیا کولپوسکوپی جدی است؟

نباید با شنیدن اسم کولپوسکوپی نگران شوید. این یک روش امن و سریع برای بررسی سلامت واژن و سرویکس است که در دوران بارداری هم آن را انجام می دهند (البته بدون تکه برداری).

جواب آزمایش کولپوسکوپی چند روز طول می کشد؟

ممکن است ۴ تا ۸ هفته طول بکشد تا نتیجه کولپوسکوپی معلوم شود. ولی اگر جواب را تا این مدت نگرفتید، حتما پیگیر دریافت آن شوید و فکر نکنید که جواب خوب بوده که به شما اطلاع نداده اند.

اگر شما هم سوالی درباره کولپوسکوپی دهانه رحم در شیراز و هزینه های آن دارید، در بخش نظرات این مقاله می توانید سوالات خود را در این مورد از ما بپرسید.

۴.۸/۵ - (۵ امتیاز)
دکتر زهرا طباطبایی

دکتر سیده زهرا طباطبایی (متخصص زنان و زایمان) فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی ایران و دارای بورد تخصصی در این رشته هستند. خانم دکتر طباطبایی بیش از پانزده سال است که در زمینه ارائه خدمات درمانی و زیبایی به بانوان فعالیت دارند. در حال حاضر کلینیک دکتر طباطبایی را می توان مجهزترین کلینیک زنان در استان فارس بشمار آورد و به همین دلیل بیماران متعددی از شیراز و استانهای همجوار برای دریافت خدمات باکیفیت به این مرکز مراجعه می کنند.

۸ دیدگاه ها
  • در صورتیکه دهانه رحم مبتلا به یکی از تیپهای اچ پی وی باشه باید کولپو شش ماه یکبار انجام بشه و سرویکس زیرنظر پزشک باشه (تا درمان قطعی)

 • سلام خانم دکتر. من تست پاپ اسمیرم تایپ ۱۶ ویروس رو نشون داده، دکتر گفته کلپوسکوپی کنم. خیلی نگرانم که سرطان داشته باشم. اگر کولپوسکوپی مثبت باشه باید چکار کنم؟

  • سلام. عزیزم نگزان نیاشید و کولپوسکوپی رو انجام بدین. مثبت شدن تست و کولپو به معنی سرطان داشتن نیست. شما می تونید زیر نظر پزشکتون هر شش ماه یکبار کولپو بشید و طی این دوره هم داروهای تقویت سیستم ایمنی رو مصرف کنید. انشاا.. به زودی خوب می شین.

  • سلام. خیابان قصرالدشت – نرسیده به عفیف آباد – طبقه بالای بانک کشاورزی – ساختمان آرانیک – طبقه چهارم. شماره تماس: ۰۹۱۷۷۳۴۵۳۹۴

 • سلام. خانم دکتر من قبلا نامزد بودم و یه چندباری رابطه داشتیم. الان چند ماهی هست که جدا شدیم. امروز دیدم چند تا جوش ریزی روی واژنم در اومده. اندازه شون کوچیکه و یه کمی زیر دستم سفته و میترسم زگیل باشند. میخواستم ببینم شما تست کولپوسکوپی هم انجام میدین یا نه؟

  • سلام. تست کولپوسکوپی رو خودم در مطب انجام میدم ولی این تست برای کسانیه که تست hpv یا پاپ اسمیرشون مثبت شده باشه. در ضمن پاپ اسمیر و کولپوسکوپی رو فقط برای خانمهای متاهل انجام میدیم. میتونید برای معاینه مراجعه کنید تا ببینم جوش زدین یا زگیله و اگر لازم بود از زگیلها نمونه برداری کنیم. پس در این مرحله نیازی به کولپوسکوپی ندارین و صرفا باید معاینه بشین.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *