درمان واژینیسموس (دخول دردناک) در شیراز: آر اف – بوتاکس – لیزر

درمان-واژینیسموس-در-شیراز

بعضی از خانمها موقع دخول دچار اسپاسم غیرارادی عضلات واژن می شوند که بسیار دردناک است. اسپاسم عضلانی و درد یک واکنش ناخودآگاه زنان به ترس از نفوذ به واژن است و بیماری واژینیسموس نام دارد.
واژینیسموس رایج ترین علت طلاق در گذشته بود، چون باعث ایجاد رابطه جنسی دردناک و عدم دخول میشد. خوشبختانه این بیماری امروزه به راحتی قابل درمان است. با خواندن این مقاله می توانید با بهترین روشهای درمان واژینیسموس در شیراز آشنا شوید.

دخول غیر ممکن یا واژینیسموس

به گفته سایت معتبر healthy women برخلاف آمار ۱ تا ۶ درصدی ثبت شده، واژینیسموس یک بیماری نسبتا شایع است که کمتر گزارش می شود. چون خانمها اغلب تمایلی به صحبت در این مورد با دیگران یا پزشک خود ندارند و سالها در سکوت با عوارض واژینیسموس زندگی می کنند.

در حالی که آنها هیچ تقصیری ندارد و با مراجعه به پزشک می توانند به رنج خود پایان دهند. به گفته دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح و متخصص زنان و زایمان، افزایش نرخ مشکلات زیر از عوارض بیماری دخول ناممکن است:

 • مشکل برای معاینات مهم دوران بارداری
 • افزایش نرخ سزارین
 • کاهش اعتماد به نفس خانمها
 • اضطراب و افسردگی بدلیل مشکلات زناشویی
 • ریسک ابتلا به سرطان دهانه رحم و بیماری های مقاربتی به دلیل ناتوانی از انجام معاینات لگنی

بیشتر بخوانید: بارداری با وجود واژینیسموس

این عارضه به دو نوع اولیه و ثانویه تقسیم بندی می شود. در واژینیسموس اولیه، فرد در اولین رابطه جنسی متوجه این عارضه شده و در واژینیسموس ثانویه، زنان بعد از سالها تجربه جنسی خوب، ناگهان با عدم دخول مواجه می شوند. هر دو نوع واژینیسموس رایج هستند.

درجات واژینیسموس

شدت درد در بیماری دخول دردناک از خفیف تا شدید متغییر بوده و بر این اساس به ۴ یا ۵ گرید تقسیم بندی می شود. پزشک بر اساس علائم بیمار می تواند گرید واژینیسموس را مشخص کند. این گریدها عبارتند از:

گرید ۱: بیمار فقط موقع دخول آلت دچار علائم واژینیسموس شده و مشکلی برای معاینات لگنی ندارد.

گرید ۲: بیمار موقع معاینه لگنی هم دچار علائم دخول غیر ممکن می شود.

گرید ۳: موقع معاینه لگنی یا نزدیکی، باسن از زمین بلند شده و بیمار بدن خود را در ابتدای رابطه یا معاینه عقب می کشد.

گرید ۴: بیمار موقع نفوذ به واژن بدن را عقب کشیده، دچار اسپاسم شدید و درد زیادی می شود.

شدت درد و اسپاسم در گرید ۱ خفیف تر و در گرید ۴ از همه شدیدتر است. گرید ۵ نیز کمتر شناخته شده است و بیمار علاوه بر علائم گرید ۴، دچار عرق، تپش قلب، حمله به شخص مقابل، حملات عصبی و غش و ضعف می شود و می خواهد از روی تخت پایین بپرد.

دخول-غیر-ممکن-یا-واژینیسموس

معرفی علائم بیماری واژینیسموس

بیماری دخول دردناک اغلب با علائم رایجی مثل ایجاد درد موقع فعالیت جنسی و غیر ممکن بودن نزدیکی، مشکل در گذاشتن تامپون، انجام معاینات لگنی و نفوذ چیزی به واژن همراه است. این خانمها کاملا مایل به برقراری رابطه جنسی هستند و می توانند ارگاسم ناشی از تحریک کلیتورال تجربه کنند.

همچنین آنها قادر به برقراری رابطه دهانی و مقعدی هستند ولی حین ورود آلت، اسباب بازی های جنسی، انگشت یا هر چیزی دیگری به واژن دچار علائم زیر می شوند:

 • احساس فشار در واژن
 • سوزش دهانه واژن
 • اسپاسم شدید در کف لگن و شکم
 • جمع شدن پاها برای جلوگیری از نفوذ به واژن

این علائم بخشی از مکانیسم حفاظتی بدن برای حفاظت از واژن هستند. چون ناخودآگاه فرد با شروع رابطه جنسی دچار درد شده و در پاسخ به درد، بدن او واکنش های دفاعی نشان می دهد.

نکته خیلی مهم: بیش از ۹۰% این بانوان می توانند با درمان مناسب، برای همیشه از شر واژینیسمموس راحت شوند.

علت دردناک بودن دخول

انقباض عضلات در نزدیکی ورودی واژن و تنگ شدن آن مهمترین علل واژینیسموس هستند. دلیل این انقباضات در بعضی زنان مشخص نیست اما در بعضی دیگر، عوامل زیر باعث اسپاسم عضلات کف لگن می شود:

 • ترس از کوچکی واژن یا درد کشیدن
 • سو استفاده جنسی یا داشتن اولین تجربه جنسی بد (رابطه خشن)
 • معاینه پزشکی ناخوشایند در گذشته (در اتاقی که پر رفت و آمد بوده یا رفتار ماما یا پزشک با بیمار خوب نبوده است)
 • باورهای غلط درباره رابطه جنسی مثل شرم آور دانستن آن به خاطر عقاید خشک مذهبی یا تربیت جنسی غلط در خانواده
 • ترس از بارداری
 • تروما و آسیبهای ناشی از زایمان قبلی

در شکل زیر می توانید میزان گستردگی عضلات کف لگن که عضلات واژن نیز بخشی از آن است را ببینید:

عضلات-کف-لگن-و-واژن

آیا واژینیسموس قابل درمان است؟

بهترین دکتر برای درمان واژینیسموس، پزشک متخصص زنان است. چون تشخیص و درمان این عارضه در حوزه تخصصی دکتر زنان قرار دارد. اما متاسفانه دیده می شود که خانمها با مراجعه به پزشکان دیگر یا ماماها برایشان پماد یا داروهای شل کننده عضلات تجویز می شود که هیچ تاثیری ندارند.

در بهترین حالت ممکن است درمان واژینیسموس با انگشت یا دیلاتور (وسیله ای با اندازه های متفاوت) و یا تمرینات کف لگن (ورزش کگل) تجویز می شود. این روشها تمریناتی برای عادت کردن تدریجی شما به دخول و مدیریت احساساتتان در مورد نفوذ به واژن است که برای واژینیسموس های خفیف خوبند.

ولی این درمانها بعد از ماهها تلاش در منزل در نهایت به شکست منتهی می شوند. اما این به معنی لاعلاج بودن این بیماری نیست و نباید ناامید شوید. شما می توانید با روشهای جدید پزشکی در زمان کوتاهی (در عرض چند هفته) برای همیشه درمان شوید.

برای درمان قطعی واژینیسموس در شیراز می توانید از تخصص خانم دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح و متخصص زنان در این زمینه بهره مند شوید. جهت رزرو نوبت با شماره ۰۹۱۷۷۳۴۵۳۹۴ تماس بگیرید.

درمان قطعی واژینیسموس در شیراز

به گفته دکتر سیده زهرا طباطبایی، سالیانه اغلب بیماران واژینیسموسی که در شیراز به مطب ایشان مراجعه می کنند در زمان کمی با یکی از روشهای زیر به طور کامل درمان می شوند:

درمان واژینیسموس با آراف

یکی از اصلی ترین روشهای درمان واژینیسموس، دستگاه آر اف واژن است. این روش به تنهایی می تواند در ۲ تا ۴ جلسه واژینسموس را درمان کند. امواج رادیوفرکانسی آراف به تمام لایه های دیواره واژن نفوذ و آن را گرم می کند.

گرما و امواج RF با تغییر خاصیت پروتئین هایی که در انقباض عضلات واژن نقش دارند، جلوی اسپاسم شدید آنها را موقع دخول می گیرند. درمان واژینیسموس با آر اف واژن در شیراز برای گریدهای بالا توصیه می شود.

درمان واژینیسموس با لیزر

استفاده از لیزر آنجلا برای درمان واژینیسموس یکی از تکنیک های کمکی است که می تواند در کنار آراف یا تزریق بوتاکس به شلی و ریلکس شدن عضلات واژن کمک کند. لیزر باعث رفع تنش در سطحی ترین لایه های دیواره کانال واژن شده و به درمان دخول دردناک کمک می کند. درمان واژینیسموس با لیزر واژن در شیراز طی ۲ تا ۴ جلسه انجام می شود.

درمان-واژینیسموس-با-لیزر-واژن

توجه توجه: در جلسات اول rf یا لیزر، پزشک از سری که برای استفاده در روی شکم طراحی شده (پروپ های شکمی) استفاده می کنند. در جلسات بعدی بدلیل رفع سفتی واژن می توان از پروپ های داخل واژینالی استفاده کرد که نشان دهنده بهبودی بیمار است.

تزریق بوتاکس به واژن

تزریق بوتاکس به واژن در شیراز بهترین راه درمان گریدهای شدید این عارضه است. برای درمان واژینیسموس با بوتاکس، پزشک از یک سرنگ ظریف برای تزریق بیحسی موضعی و بوتاکس به عضلات ورودی واژن استفاده می کند تا با ایجاد حالت کرختی در آنها مانع از اسپاسم بیش از حد عضلات واژن شود.

بوتاکس واژن در شیراز را می توانید در یک جلسه انجام دهید و ماندگاری آن حدود ۲ تا ۴ ماه است و بعد اثر آن از بین می رود. اگر هنوز عضلات شما کاملا یاد نگرفته اند منقبض نشوند و درد خفیفی دارید، می توانید دوز دوم را هم تزریق کنید تا مشکل تان کاملا برطرف شود.

توجه توجه: به نقل از سایت معتبر NHS به ندرت واژینیسموس نیاز به جراحی دارد و با روشهای بالا بدون جراحی درمان می شود. معمولا اشتباه در تشخیص وجود یک مشکل فیزیکی در واژن به جای بیماری واژینیسموس منجر به جراحی بی مورد می شود.

برای درمان قطعی واژینیسموس با آراف و بوتاکس واژن در شیراز می توانید از تخصص خانم دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح و متخصص زنان در این زمینه بهره مند شوید. جهت رزرو نوبت و اطلاع از هزینه های درمان می توانید با شماره ۰۹۱۷۷۳۴۵۳۹۴ تماس بگیرید.

مزایای درمان واژینیسموس بدون جراحی

درمان دخول دردناک با آراف، لیزر یا بوتاکس با مزایای زیر همراه است:

 • درمان سریع و قطعی واژینیسموس
 • درمان دائمی و بدون برگشت واژینیسم
 • تعداد جلسات کم
 • بدون نیاز به بیحسی موضعی (به جز در بوتاکس واژن)
 • بدون درد، خونریزی یا عوارض جانبی
 • بدون نیاز به مراقبتهای خاص بعد از هر جلسه

در علاوه، درمان با این روشها در مطب و به صورت سرپایی انجام شده و بدون نیاز به بستری شدن همان روز می توانید به منزل برگردید.

مزایای-درمان-واژینیسموس

سوالات متداول درباره درمان واژینیسموس

رایجترین سوالات درباره درمان قطعی واژینیسموس در شیراز که زیاد از متخصص زنان پرسیده می شوند، در زیر آمده است:

هزینه درمان واژینیسموس با آر اف در شیراز چقدر است؟

هزینه درمان واژینیسموس با rf یا لیزر در شیراز کمتر از تهران بوده و بستگی به تعداد جلسات درمان دارد.

چرا دخول انجام نمیشه و آیا راهی برای درمان هست؟

عدم نفوذ کامل آلت به واژن به علت بسته شدن واژن در اثر انقباض عضلات کانال واژن رخ می دهد.

چه زنانی بیشتر دچار واژینیسموس ثانویه می شوند؟

زنانی که سابقه جراحی لگنی، عفونت لگنی، آسیب جنسی در گذشته، آسیب زایمانی مانند پارگی واژن، اختلالات اضطرابی و احساسات منفی در مورد رابطه جنسی هستند، بیشتر از دیگران به این عارضه دچار می شوند.

اگر شما هم سوالی درباره درمان دخول دردناک در شیراز دارید، می توانید سوالات خود را در بخش نظرات این مقاله بپرسید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)
Avatar photo

دکتر سیده زهرا طباطبایی (متخصص زنان و زایمان) فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی ایران و دارای بورد تخصصی در این رشته هستند. خانم دکتر طباطبایی بیش از پانزده سال است که در زمینه ارائه خدمات درمانی و زیبایی به بانوان فعالیت دارند. در حال حاضر کلینیک دکتر طباطبایی را می توان مجهزترین کلینیک زنان در استان فارس بشمار آورد و به همین دلیل بیماران متعددی از شیراز و استانهای همجوار برای دریافت خدمات باکیفیت به این مرکز مراجعه می کنند.

بدون دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *