درمان واژینیسموس در شیراز در دو جلسه: آر اف- بوتاکس– لیزر

درمان-واژینیسموس-در-شیراز

اسپاسم غیر ارادی عضلات واژن و درد یک واکنش ناخودآگاه زنان به ترس از نفوذ به واژن است که بیماری واژینیسموس نام دارد. در واقع این بیماری یک اختلال جنسی زنانه است که در گذشته رایجترین علت طلاق بود.

اما خوشبختانه این بیماری امروزه به راحتی قابل درمان است و زوجین می توانند دخول کامل را مانند بقیه زوجین تجربه کنند. با خواندن این مقاله می توانید با بهترین روشهای درمان واژینیسموس در شیراز آشنا شوید. برای دسترسی سریعتر به تیترها می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

دخول غیر ممکن یا واژینیسموس چیست؟

به گفته سایت معتبر healthy women برخلاف آمار های ۱ تا ۶ درصدی ثبت شده، واژینیسموس یک بیماری نسبتا شایع است که کمتر گزارش می شود. چون خانمها اغلب تمایلی به صحبت در این مورد با دیگران یا پزشک خود ندارند و سالها در سکوت با عوارض واژینیسموس زندگی می کنند. در حالی که آنها هیچ تقصیری ندارد و با مراجعه به پزشک می توانند به رنج خود پایان دهند.

انواع واژینیسموس

بیماری واژینیسموس انواع مختلفی دارد. در اینجا به یکی از مهمترین دسته بندی های این بیماری می پردازیم:

 • واژینیسموس اولیه: در این نوع واژینیسموس فرد در اولین برقراری رابطه جنسی متوجه این عارضه می شود و بعد از ازدواج همچنان باکره می ماند چون نمیتواند نزدیکی را انجام دهد.
 • واژینیسموس ثانویه: در واژینیسموس ثانویه زنان بعد از سالها تجربه جنسی خوب، ناگهان با مشکل عدم دخول مواجه می شوند که می تواند به علت مواردی مثل بیماری یا جراحی های لگنی باشد.

هر دو نوع واژینیسموس همانند تمام جهان در ایران نیز بسیار رایج است.

آشنایی با درجات واژینیسموس

شدت درد در بیماری دخول دردناک از خفیف تا شدید متغییر است. پزشکان از نظر شدت درد این بیماری را به ۴ یا ۵ گرید تقسیم بندی می کنند. به کمک علائم بیمار می توان درجات واژینیسموس را تشخیص داد. این گریدها به همراه علائم آنها عبارتند از:

گرید ۱: بیمار فقط موقع دخول آلت دچار علائم واژینیسموس شده و مشکلی برای معاینات لگنی ندارد. در این درجه، شدت اسپاسم و علائم بیمار در خفیف ترین حالت است.

گرید ۲: بیمار همان علائم گرید ۱ را دارد. با این تفاوت که شدیدتر هستند و موقع معاینه لگنی هم دچار علائم دخول دردناک می شود.

گرید ۳: علاوه بر علائم گرید ۲ بیمار موقع معاینه لگنی یا نزدیکی، باسن را از زمین بلند می کند و یا بدن خود را در ابتدای رابطه یا معاینه عقب می کشد.

گرید ۴: در این گرید علائم بیمار شدیدتر از گریدهای دیگر است. بیمار موقع نفوذ به واژن بدن را عقب می کشد و بدون دخول دچار اسپاسم و درد شدید می شود.

گرید ۵ نیز وجود دارد ولی کمتر شناخته شده است و بیمار علاوه بر علائم گرید ۴، دچار علائمی مثل عرق، تپش قلب، حمله به شخص مقابل، حملات عصبی، غش یا ضعف می شود. همچنین ممکن است بخواهد از روی تخت پایین بپرد.

واژینیسموس چه عوارضی دارد؟

به گفته دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح و متخصص زنان و زایمان، افزایش نرخ مشکلات زیر از عوارض بیماری دخول ناممکن یا واژینیسموس است:

 • ناتوانی در انجام معاینات مهم دوران بارداری یا سایر معاینات لگنی دوره ای برای خانمها
 • اضطراب و افسردگی بدلیل مشکلات زناشویی و کاهش اعتماد به نفس خانمها
 • ریسک ابتلا به سرطان دهانه رحم و بیماریهای مقاربتی به دلیل ناتوانی در انجام معاینات لگنی
 • تاثیر منفی بر بهداشت واژن

سخت باردار شدن نیز از عوارض این بیماری است. برای اطلاعات بیشتر در این مورد می توانید مقاله بارداری با وجود واژینیسموس را از همین سایت مطالعه کنید.

دخول-غیر-ممکن-یا-واژینیسموس

علائم بیماری واژینیسموس

مهمترین علامت بیماری واژینیسموس یا دخول دردناک عدم امکان نفوذ آلت یا هر چیز دیگری به واژن است. در بعضی موارد دخول انجام می شود ولی فقط سر آلت می تواند دخول کند. بیماران واژینیسموس معمولا موقع فعالیت جنسی، تامپون گذاری و انجام معاینات لگنی علائم زیر را تجربه می کنند:

 • احساس فشار در واژن
 • سوزش دهانه واژن
 • اسپاسم شدیدو درد در کف لگن و شکم
 • جمع شدن پاها برای جلوگیری از نفوذ به واژن

این علائم بخشی از مکانیسم دفاعی بدن برای حفاظت از واژن است. چون ناخودآگاه فرد با شروع رابطه جنسی دچار درد می شود و در پاسخ به درد، بدن او واکنش های دفاعی نشان می دهد. با قطع تلاش برای نفوذ به سرعت این علائم برطرف می شوند.

آیا افرادی که واژینیسموس هستند از رابطه جنسی بیزارند؟

برخلاف تصور خیلی از افراد، زنان واژینیسموس ترسی از دخول و رابطه جنسی ندارند بلکه بسیاری از آنها کاملا مایل به برقراری رابطه جنسی هستند و می توانند ارگاسم ناشی از تحریک کلیتورال را تجربه کنند.

همچنین آنها قادر به برقراری رابطه دهانی و مقعدی با همسر خود هستند ولی موقع نفوذ آلت، اسباب بازی های جنسی یا انگشت دچار علائم واژینیسموس می شوند و نمی توانند رابطه واژینال داشته باشند.

علت دردناک بودن دخول

انقباض عضلات در نزدیکی ورودی واژن و تنگ شدن آن مهمترین علل واژینیسموس هستند. دلیل این انقباضات در بعضی زنان مشخص نیست اما در بعضی دیگر، عوامل زیر باعث اسپاسم عضلات کف لگن می شود:

 • ترس از کوچکی واژن یا درد کشیدن
 • سو استفاده جنسی یا داشتن اولین تجربه جنسی بد (رابطه خشن)
 • معاینه پزشکی ناخوشایند در گذشته (در اتاقی که پر رفت و آمد بوده یا رفتار ماما یا پزشک با بیمار خوب نبوده است)
 • باورهای غلط درباره رابطه جنسی مثل شرم آور دانستن آن به خاطر عقاید خشک مذهبی یا تربیت جنسی غلط در خانواده
 • ترس از بارداری
 • تروما و آسیبهای ناشی از زایمان قبلی

در شکل زیر می توانید میزان گستردگی عضلات کف لگن که عضلات واژن نیز بخشی از آن است را ببینید:

عضلات-کف-لگن-و-واژن

آیا واژینیسموس قابل درمان است؟

قبلاً برای درمان واژینیسموس از روشهایی مثل درمان با انگشت یا دیلاتور (وسیله ای با اندازه های متفاوت) استفاده میشد یا پزشکان توصیه می کردند بیمار تمرینات کف لگن (ورزش کگل) را انجام دهد. این روشها تمریناتی برای عادت کردن تدریجی بیمار به دخول و مدیریت احساسات آنها در مورد نفوذ به واژن است.

این روشها برای واژینیسموس های خفیف ممکن است جواب دهد. ولی در اغلب واژینیسموس ها این روشهای درمانی بعد از ماهها تلاش به شکست منتهی می شوند و نتیجه قابل توجهی ندارند. اما این به معنی لاعلاج بودن این بیماری نیست و نباید ناامید شوید.

شما می توانید با روشهای جدید پزشکی در زمان کوتاهی (در عرض چند هفته) برای همیشه واژینیسموس را درمان کنید. امروزه بیش از ۹۰% بانوان می توانند با این درمان ها برای همیشه از شر واژینیسمموس راحت شوند.

برای درمان واژینیسموس باید به چه پزشکی مراجعه کنیم؟

بهترین دکتر برای درمان واژینیسموس، پزشک متخصص زنان است که در حوزه تشخیص و درمان بیماریهای جنسی تمرکز دارد. اما متاسفانه دیده می شود که بعضی از خانمها به پزشکان دیگر یا ماما مراجعه می کنند و چون درمان این بیماری در فیلد تخصصی آنها نیست، نمی توانند آن را تشخیص دهند.

یا در صورت تشخیص بیماری، روشهای قدیمی مثل مصرف لوبریکانت یا داروهای شل کننده عضلات را تجویز می کنند که هیچ تاثیری ندارند و این بیماری را درمان نمی کند.

برای درمان قطعی واژینیسموس در شیراز می توانید از تخصص خانم دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح و متخصص زنان در این زمینه بهره مند شوید. جهت رزرو نوبت با شماره ۰۹۱۷۷۵۳۸۸۹۳ تماس بگیرید.

روشهای درمان قطعی واژینیسموس در شیراز

به گفته دکتر سیده زهرا طباطبایی، اغلب بیماران واژینیسموسی که در شیراز به مطب ایشان مراجعه می کنند با یکی از روشهای زیر به طور قطعی می توانند بیمار خود را درمان کنند:

درمان واژینیسموس با آر اف

یکی از اصلی ترین روشهای درمان واژینیسموس، دستگاه آر اف واژن است. این روش به تنهایی می تواند در ۲ تا ۴ جلسه واژینسموس را درمان کند. امواج رادیوفرکانسی آراف به تمام لایه های دیواره واژن نفوذ و آن را گرم می کند.

گرما و امواج RF با تغییر خاصیت پروتئین هایی که در انقباض عضلات واژن نقش دارند، جلوی اسپاسم شدید آنها را موقع دخول می گیرند. درمان واژینیسموس با آر اف واژن در شیراز برای گریدهای بالا توصیه می شود.

درمان واژینیسموس با لیزر

استفاده از لیزر آنجلا برای درمان واژینیسموس یکی از تکنیک های کمکی است که می تواند در کنار آراف یا تزریق بوتاکس به شلی و ریلکس شدن عضلات واژن کمک کند.

لیزر باعث رفع تنش و خشکی در سطحی ترین لایه های دیواره کانال واژن می شود و به درمان دخول دردناک (دیسپارونیا) کمک می کند. درمان واژینیسموس با لیزر واژن در شیراز را می توانید در ۲ تا ۴ جلسه انجام دهید.

درمان-واژینیسموس-با-لیزر-واژن

چطور ممکن است با واژینیسموس از آراف برای داخل واژن استفاده کرد؟

این مشکل بسیاری از خانم ها است که از ما می پرسند چطور ممکن است با وجود واژینیسموس از آر اف واژینال استفاده کرد. در جلسات اولیه rf واژن، پزشک از یک پروپ که برای استفاده روی شکم طراحی شده (پروپ های شکمی) استفاده می کنند.

اما در جلسات بعدی بدلیل رفع سفتی واژن می توان از پروپ های داخل واژینالی استفاده کرد. استفاده از این نوع پروپ ها نشان دهنده بهبود بیمار است.

تزریق بوتاکس به واژن

تزریق بوتاکس به واژن در شیراز بهترین راه درمان گریدهای شدید این عارضه است. برای درمان واژینیسموس با بوتاکس، پزشک از یک سرنگ ظریف برای تزریق بیحسی موضعی و بوتاکس به عضلات ورودی واژن استفاده می کند.

تزریق بوتاکس باعث مسدود شدن موقتی مسیر انتقال پیام ها به عضلات واژن شده و جلوی اسپاسم آنها را موقع نفوذ به واژن می گیرد. بوتاکس واژن در شیراز را می توانید در یک جلسه انجام دهید.

ماندگاری تزریق بوتاکس چقدر است؟

ماندگاری بوتاکس حدود ۲ تا ۴ ماه است و بعد این ماده توسط بافتهای بدن تجزیه می شود و از بین می رود. اما تاثیر آن در درمان واژینیسموس قطعی است. پس اگر هنوز عضلات شما کاملا یاد نگرفته اند ریلکس باشند و درد خفیفی موقع دخول دارید، بهتر است دوز دوم را هم تزریق کنید تا مشکل تان کاملا برطرف شود.

برای درمان قطعی واژینیسموس با آراف و بوتاکس واژن در شیراز می توانید از تخصص خانم دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح و متخصص زنان در این زمینه بهره مند شوید. جهت رزرو نوبت و اطلاع از هزینه های درمان می توانید با شماره ۰۹۱۷۷۵۳۸۸۹۳ تماس بگیرید.

مزایای درمان واژینیسموس بدون جراحی

درمان دخول دردناک با آراف، لیزر یا بوتاکس با مزایای زیر همراه است:

 • درمان سریع و قطعی واژینیسموس
 • درمان دائمی و بدون برگشت واژینیسم
 • تعداد جلسات کم
 • بدون نیاز به بیحسی موضعی (به جز در بوتاکس واژن)
 • بدون درد، خونریزی یا عوارض جانبی
 • بدون نیاز به مراقبتهای خاص بعد از هر جلسه

در علاوه، درمان با این روشها در مطب و به صورت سرپایی انجام شده و بدون نیاز به بستری شدن همان روز می توانید به منزل برگردید.

مزایای-درمان-واژینیسموس

آیا برای درمان واژینیسموس به جراحی نیاز دارید؟

به نقل از سایت معتبر NHS به ندرت برای درمان واژینیسموس در شیراز به جراحی نیاز دارید. این بیماری را میتوان با روشهای RF واژن و بوتاکس بدون جراحی درمان کرد. معمولا اشتباه در تشخیص وجود یک مشکل فیزیکی در واژن به جای بیماری واژینیسموس منجر به جراحی بی مورد می شود.

سوالات متداول درباره درمان واژینیسموس

رایجترین سوالات درباره درمان قطعی واژینیسموس در شیراز که زیاد از متخصص زنان پرسیده می شوند، در زیر آمده است:

هزینه درمان واژینیسموس با آر اف در شیراز شامل چه چیزهایی است؟

هزینه درمان واژینیسموس با rf یا لیزر در شیراز بستگی به تعداد جلسات درمان و نوع روش درمان شما دارد. هزینه های آن شامل بیحسی، مواد مصرفی، برند بوتاکس و دستمزد پزشک است.

چرا دخول انجام نمیشه؟ش آیا راهی برای درمان هست؟

عدم نفوذ کامل آلت به واژن به علت بسته شدن واژن در اثر انقباض عضلات کانال واژن رخ می دهد. برای درمان این عارضه می تونید RF و یا تزریق بوتاکس واژن رو انجام بدین.

چه زنانی بیشتر دچار واژینیسموس ثانویه می شوند؟

زنانی که سابقه جراحی لگنی، عفونت لگنی، آسیب جنسی در گذشته، آسیب زایمانی مانند پارگی واژن، اختلالات اضطرابی و احساسات منفی در مورد رابطه جنسی هستند، بیشتر از دیگران به این عارضه دچار می شوند.

اگر شما هم سوالی درباره درمان دخول دردناک در شیراز دارید، می توانید سوالات خود را در بخش نظرات این مقاله بپرسید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)
دکتر زهرا طباطبایی

دکتر سیده زهرا طباطبایی (متخصص زنان و زایمان) فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی ایران و دارای بورد تخصصی در این رشته هستند. خانم دکتر طباطبایی بیش از پانزده سال است که در زمینه ارائه خدمات درمانی و زیبایی به بانوان فعالیت دارند. در حال حاضر کلینیک دکتر طباطبایی را می توان مجهزترین کلینیک زنان در استان فارس بشمار آورد و به همین دلیل بیماران متعددی از شیراز و استانهای همجوار برای دریافت خدمات باکیفیت به این مرکز مراجعه می کنند.

بدون دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *