۸ علت اصلی تیره شدن ناحیه تناسلی در خانمها

تیره شدن ناحیه تناسلی در خانمها مشکل شایعی است که معمولا مایه شرم یا اضطراب بانوان در روابط جنسی یا ازدواج دختران می شود. کسانی هم که لابیای تیره ندارند به دنبال راهی برای جلوگیری از تیرگی واژن هستند. ما به تمام این افراد خواندن این مقاله را توصیه می کنیم.
در این مقاله، دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح و متخصص زنان، به علل تیرگی ناحیه تناسلی زنان پرداخته اند. همچنین به شما خواهند گفت چه زمانی تیرگی ناحیه تناسلی خطرناک است و باید به پزشک مراجعه کنید. برای دسترسی سریع به تیترهای مقاله می توانید روی فهرست زیر کلیک کنید.

علل تیرگی ناحیه تناسلی

به گفته دکتر سیده زهرا طباطبایی، علت اصلی تیرگی اندام تناسلی و کشاله ران، افزایش ملانوسیتها (سلولهای تولید کننده رنگدانه ملانین) است که باعث هایپرپیگمانتاسیون (تجمع ملانین) می شود. این مشکل اغلب به خاطر عوامل زیر رخ می دهد:

۱- اصطکاک

اصطکاک و تحریک مکرر لابیاها باعث افزایش تولید پروتئینی به نام کراتینه در پوست می شود که رنگدانه های ملانین را به خود جذب می کند و باعث تجمع ملانین و تیرگی لابیاها می شود. مالش زیاد پوست به دلایل زیر رخ می دهد:

 • رابطه جنسی که با اصطکاک زیاد پوست همراه است
 • پوشیدن لباس های زیر چسبان
 • ضربه به لابیاها در اثر زایمان، اپیلاسیون، …
 • اصطکاک بین پوست کشاله های ران به خصوص در افراد چاق

۲- افزایش سن

افزایش سن باعث تغییر بافت، خاصیت الاستیسیته پوست و رنگ آن با گذشت زمان می شود. همچنین در طول عمر فرد نوسانات هورمونی را تجربه می کند که باعث تیرگی اندام تناسلی می شود.

۳- ژنتیک

ژن های هر فردی غلظت رنگدانه های ملانین پوست را تعیین می کند. کسانی که پوست تیره تری دارند، سطح ملانین بیشتری دارند و به طور طبیعی نواحی تناسلی و زیر بغل آنها تیره تر است.

۴- حمام آفتاب یا برنزه کردن

قرار گرفتن بیکینی و کشاله ران در معرض آفتاب و یا برنزه کردن باعث می شود ملانین بیشتری در پوست تولید شود. چون یکی از وظایف ملانین دفاع از پوست در برابر اشعه UV خورشید و جلوگیری از سرطان پوست است. لذا قرار گرفتن در معرض پرتوهای UV می تواند علت تیرگی کشاله ران و واژن باشد.

علل-تیرگی-ناحیه-تناسلی

برای سفید کردن واژن و کشاله ران با لیزر می توانید به مطب خانم دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح و متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید. جهت مشاوره و رزرو نوبت با شماره ۰۹۱۷۷۵۳۸۸۹۳ تماس بگیرید.

۵- مصرف برخی داروها

مصرف برخی داروها می تواند علت تیرگی لبه های واژن باشد. چون این داروها فعالیت سلولهای ملانوسیت و سنتز ملانین را بیشتر می کنند. آنتی بیوتیکها و قرصهای ضدبارداری نمونه ای از این داروها هستند.

۶- سبک زندگی

 لباسهای زیر تنگ و به خصوص نایلونی با ایجاد مالش زیاد روی پوست، عدم تهویه مناسب هوا و تعریق و حفظ رطوبت واژن می تواند علت تیرگی ناحیه تناسلی در دختران و زنان باشد.

استرس، شیو کردن، استفاده از کرم موبر یا محصولات بهداشتی، کمبود برخی ویتامین ها و نوع تغذیه و ورزش شما هم می تواند باعث افزایش ملانین و تیرگی واژن شود.

۷- تغییرات هورمونی

برخی از عوامل طبیعی مثل تغییرات هورمون های جنسی در سنین بلوغ و تغییرات هورمونی در بارداری علت تیرگی اندام تناسلی هستند. جلوی این تغییرات را نمی توان گرفت و در همه افراد به طور طبیعی رخ می دهد.

۸- برخی بیماریها

یکی دیگر از دلایل تیرگی واژن، ابتلا به برخی بیماریها است. به خصوص آنهایی که با اختلالات هورمونی یا التهاب همراه هستند. تحقیقات پزشکی نشان می دهند که هایپرپیگمانتاسیون لابیاها بعد از هر فرآیند التهابی در بدن شایع است.

برخی از این بیماریها عبارتند از تنبلی تخمدان، اختلالات تیروئید، عفونتهای واژینالی، بیماریهایی پوستی، خارش و واکنش های آلرژیک پوست.

چه زمانی باید نگران علت تیرگی لابیا باشید

تیرگی اندام تناسلی گاهی به صورت لکه های تیره پوستی خود را نشان می دهد و یا با علائم غیرعادی همراه است. در این موارد، علت تیرگی لابیا بیماریهایی است که به درمان نیاز دارد. پس اگر همراه تیرگی واژن مشکلات زیر را تجربه می کنید، حتما به یک متخصص زنان مراجعه کنید:

 • خونریزی غیرعادی
 • بی نظمی های قاعدگی
 • درد هنگام رابطه جنسی
 • اگر علائم عفونت مثل درد، سوزش و ترشحات چرکی واژن دارید.
 • لابیاها به جز لکه های تیره، قرمز یا سفید دچار خال برآمدگی، توده، … شده اند. اینها می توانند علائم سرطان ولوا یا فرج باشند.
 • اگر واژن دارای لکه های تیره و پوست ضخیم و مخملی است، ممکن است نشانه آکانتوز نیگریکانس باشد که یک اختلال رنگدانه ای است. این اختلال در اثر بیماریهایی مثل تنبلی تخمدان، دیابت، چاقی و یا مصرف داروهای هورمونی ایجاد می شود.

روشهای سفید کردن واژن در شیراز

اگر تیرگی لابیاها در اثر بیماری باشد حتما باید تحت درمان قرار بگیرید. اما اگر تیرگی لابیاها علامت بیماری نیست و فقط ظاهر آن باعث شرم و کاهش اعتماد بنفس شما شده می توانید برای سفید کردن لابیاها اقدام کنید. در شیراز از  روشهای زیر برای درمان تیرگی لابیاها با توجه به علت تیرگی ناحیه تناسلی استفاده می شود:

 • سفید کردن واژن با لیزر سفید کننده پوست ناحیه تناسلی (موثرترین روش)
 • بلچینگ واژن (لایه برداری با کرم های لایه بردار)
 • کرم ها و داروهای روشن کننده پوست واژن
 • درمان های دارویی برای کنترل بیماریهایی که باعث هایپرپیگمانتاسیون واژن شده اند
 • بنابر تحقیقات بالینی داروهای موضعی یا خوراکی ضد التهابی، آنتی اکسیدانی و داروهای ضد تیروزیناز از تولید ملانین جلوگیری می کنند. با مشورت پزشک می توانید از این داروها و یا محصولات آرایشی حاوی آنها استفاده کنید.

همچنین می توانید در مطب دکتر زهرا طباطبایی برای روشن سازی واژن با لیزر از کربوکسی تراپی نیز استفاده کنید. این درمان ترکیبی باعث سریعتر سفید شدن واژن و ماندگاری بیشتر نتیجه درمان می شود.

قبل-و-بعد-از-درمان-تیرگی-با-لیزر

برای سفید کردن واژن و کشاله ران با لیزر می توانید به مطب خانم دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح و متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید. جهت مشاوره و رزرو نوبت با شماره ۰۹۱۷۷۵۳۸۸۹۳ تماس بگیرید.

خلاصه نکات مهم

علت اصلی تیره شدن ناحیه تناسلی در خانم ها افزایش تولید رنگدانه های ملانین و تجمع آنها در پوست است. تجمع ملانین در اثر عواملی مثل افزایش سن، بارداری، تنبلی تخمدان، مشکلات تیروئید، نور آفتاب، … رخ می دهد.

به کمک روشهایی مثل درمان بیماریهایی که علت تیرگی کشاله ران و واژن هستند و یا کاهش ملانین های پوست با لیزر، کربوکسی تراپی، بلچینگ و … می توانید روشن سازی واژن در شیراز را انجام دهید.

سوالات متداول

سوالات رایج درباره علت تیرگی اندام تناسلی و روشهای درمان تیرگی واژن عبارتند از:

مشکل تیرگی لابیاها چقدر شایع است؟

هایپرپیگمانتاسیون نواحی خصوصی بسیار شایع است و تقریباً همه خانم ها از سنین بلوغ به بعد آن را تجربه می کنند. پس نباید مایه شرم یا اضطراب شما باشد. با درمان این مشکل می توانید واژن خود را روشن سازی کنید.

روشن سازی واژن با لیزر چند جلسه است؟

هر چه سیاهی لابیاها بیشتر باشد، تعداد جلسات روشن سازی بیشتر می شود. روش درمان هم مهم است. مثلا اگر لیزر با کربوکسی تراپی ترکیب شود، تعداد جلسات روشن سازی کمتر می شود. همچنین با رعایت مراقبتهای بعد از لیزر واژن می توانید ماندگاری درمان تیرگی واژن با این روش را طولانی تر کنید.

اگر سوالی درباره سفید کردن واژن یا علل تیرگی لابیاها دارید در بخش نظرات مقاله می توانید از ما بپرسید.

۳.۵/۵ - (۲ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین بخوانید