واکسن زگیل تناسلی در شیراز: گارداسیل و پاپیلوگارد

زگیل تناسلی عارضه ای است که در اثر ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) هم در مردان و هم در زنان بروز می کند. این نوع زگیل ها روی مقعد، حنجره، دهان و نواحی تناسلی ظاهر می شوند و می توانند باعث ایجاد سرطان های دهان و دستگاه تناسلی در زنان شوند.
در کشورهای مختلف جهان و از جمله ایران برای پیشگیری از زگیل تناسلی به بانوان توصیه می شود واکسن اچ پی وی را تزریق کنند. ما در این مقاله به معرفی رایجترین انواع واکسن اچ پی وی در ایران، یعنی واکسن گارداسیل و پاپیلوگارد خواهیم پرداخت. برای دسترسی سریع به تیترها می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

ویروس HPV و روشهای جلوگیری از آن

به گفته دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح و متخصص زنان و زایمان، ویروس HPV بیش از ۱۰۰ نوع مختلف دارد که بعضی از آنها عامل زگیل های پوستی بیخطر و برخی نیز عامل زگیل های تناسلی هستند.تیپ های اچ پی وی تناسلی گاهی پر خطر (تیپهای ۶،۱۱،۱۶،۱۸) بوده و باعث بروز یکی از سرطان های زیر می شوند:

 • سرطان واژن
 • سرطان دهانه رحم
 • سرطان مقعد
 • ضایعات پیش سرطانی دهانه رحم
 • سرطان حلق، حنجره و مری

این ویروس به راحتی از راه تماس پوستی نواحی تناسلی پارتنرهای جنسی و رابطه دهانی با فرد آلوده منتقل می شود.

راههای پیشگیری از زگیل تناسلی

یکی از روشهای پیشگیری از سرطان دهانه رحم، تزریق واکسن پاپیلوگارد یا گارداسیل است که مقاومت بدن را تا ۴۰ برابر در برابر تیپهای پر خطر بیشتر می کند. اما زدن این واکسنها به این معنی نیست که روابط جنسی آزاد داشته باشید. چون برای پیشگیری از این بیماری هم واکسن و هم موارد زیر مهم هستند:

رعایت بهداشت جنسی (محدود کردن تعداد شرکای جنسی یا داشتن رابطه جنسی واژینال، دهانی یا مقعدی حفاظت شده با استفاده از کاندوم)

سبک زندگی سالم (عدم مصرف دخانیات)

انجام منظم چکاپ های پزشکی (معاینات منظم لگنی، تست پاپ اسمیر یا در صورت نیاز کولپوسکوپی دهانه رحم در شیراز)

سرطان-دهانه-رحم-یا-سرطان-سرویکس

واکسن گارداسیل در شیراز

واکسن گارداسیل رایجترین واکسنی است که در جهان با مجوز سازمان غذا و داروی آمریکا برای پیشگیری از تیپهای پر خطر زگیل تناسلی تجویز می شود. انواع واکسن گارداسیل عبارتند از:

گارداسیل ۹: این واکسن نه ظرفیتی بوده و در برابر تیپهای ۶، ۱۱، ۱۶، ۱۸، ۳۱، ۳۳، ۴۵، ۵۲ و ۵۸ اچ پی وی شما را محافظت می کند.

گارداسیل: این واکسن چهار ظرفیتی بوده و در برابر تیپهای ۶، ۱۱، ۱۶ و ۱۸ حفاظت ایجاد می کند.

سرواریکس (Cervarix): این واکسن فقط در برابر تیپهای ۱۶ و ۱۸ که علت بروز ۷۰% از سرطان های دهانه رحم هستند، افراد را واکسینه می کنند.

در بین این واکسن ها، فقط واکسن گارداسیل در ایران موجود است و در شیراز هم می توانید آنرا پیدا کنید. البته بدلیل تولید واکسن ایرانی زگیل تناسلی، واردات آن محدود شده و سختتر از قبل در دسترس است.

واکسن-گارداسیل-در-شیراز

خرید واکسن گارداسیل

مراکز فروش واکسن گارداسیل در شیراز برخی از داروخانه های منتخب و هلال احمر هستند. تزریق این واکسن رایگان یا تحت پوشش بیمه ها نیست و قیمت آن به دلیل وارداتی بودن این واکسن با نوسانات قیمت ارز تغییر می کند.

برای تزریق واکسن گارداسیل یا پاپیلوگارد در شیراز می توانید به مطب خانم دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح و متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید. جهت رزرو نوبت یا کسب اطلاعات بیشتر با شماره ۰۹۱۷۷۵۳۸۸۹۳ تماس حاصل فرمایید.

واکسن پاپیلوگارد در شیراز

واکسن پاپیلوگارد ایرانی است و در ساخت آن از ویروس کشته شده یا ضعیف شده HPV استفاده نشده است. بلکه این واکسن حاوی پروتیئن خاصی در دیواره خارجی ویروس است که بدون هیچ خطری باعث واکنش بدن به ویروس و  بالا رفتن ایمنی بدن در برابر ویروس HPV می شود.

واکسن-پاپیلوگارد-در-شیراز

واکسن پاپیلوگارد برای چیست؟

این واکسن مشابه واکسن سرواریکس است که با مجوز سازمان غذا و داروی آمریکا تولید شده و افراد را در برابر دو تیپ خطرناک زگیل تناسلی یعنی تیپ ۱۶ و ۱۸ واکسینه می کند. واکسن پاپیلوگارد ایرانی می تواند جلوی سرطان دهانه رحم را به طور موثری بگیرد.

واکسن پاپیلوگارد از کجا تهیه کنیم؟

برای خرید واکسن پاپیلوگارد در شیراز هم باید به داروخانه ها مراجعه کنید. چون این واکسن تولید ملی است و نیازی به واردات ندارد، راحت تر از واکسن گارداسیل در دسترس ایرانیان است.

تفاوت واکسن گارداسیل ایرانی و خارجی

به گفته دکتر سیده زهرا طباطبایی، تفاوتی بین تاثیر واکسن پاپیلوگارد با گارداسیل در پیشگیری از سرطان دهانه رحم ناشی از تیپ ۱۶ و ۱۸ ویروس پاپیلوما نیست. این دو واکسن در موارد زیر متفاوتند:

پوشش دهی: گارداسیل می تواند تیپهای پر خطر ۶ و ۱۱ ویروس اچ پی وی را نیز پوشش می دهد که البته این تیپها کمتر عامل سرطان دهانه رحم هستند. اما پاپیلوگارد ایرانی این دو تیپ را پوشش نمی دهد.

قیمت: قیمت پاپیلوگارد خیلی پایین تر از قیمت گارداسیل است چون وارداتی نیست و کمتر تحت تاثیر نوسانات قیمت ارز قرار دارد. این واکسن هم متاسفانه تحت پوشش بیمه ها نیست.

نکته: واکسن زگیل تناسلی از هر نوعی که باشد هرگز جای تست پاپ اسمیر را نمی گیرد.

نکات مهم درباره واکسن زگیل تناسلی

واکسن گارداسیل و پاپیلوگارد ایرانی تفاوت زیادی با هم ندارند و هر کدام را که تزریق کنید، خوب هستند. برای تزریق یکی از این نوع واکسن ها باید به موارد زیر توجه کنید:

بهترین سن تزریق

بهترین سن برای تزریق واکسن گارداسیل و پاپیلوگارد سنین ۹ تا ۲۶ سال و زمانی است که هنوز رابطه جنسی شروع نشده است. اما می توانید بعد از شروع رابطه جنسی و تا سنین ۴۵ سالگی هم این واکسن را تزریق کنید.

نحوه تزریق و دوز آن

نحوه تزریق واکسن پاپیلوگارد و گارداسیل یکسان است و هر دو باید به صورت عمقی به عضله بازو و هر بار به اندازه نیم میلی لیتر تزریق می شوند. تزریق این واکسنها نباید زیر پوستی (زیر جلدی) باشد و باید دوباره آنرا تکرار کنید.

نحوه-تزریق-واکسن-زگیل-تناسلی

به همین دلیل بهتر است با توجه به قیمت این واکسنها، تزریق آنها را در مراکز تزریقات انجام دهید و باید برای تزریق صحیح آن به متخصص زنان مراجعه کنید. بعد از تزریق باید یک ربع تا نیم ساعت در مطب استراحت کنید، اگر عوارض یا مشکلی نداشتید می توانید به منزل برگردید.

دوره واکسیناسیون زگیل تناسلی

واکسن پاپیلوگارد و گارداسیل برای افراد زیر ۱۵ سال در دو دوز تزریق باید شود: یک دوز در ماه نخست و دوز بعدی ۶ ماه بعد. اما افراد بالای ۱۵ سال باید ۳ دوز تزریق کنند: دوز اول در ماه نخست، دوز دوم ۲ ماه بعد و دوز سوم ۶ ماه بعد از اولین تزریق.

سعی کنید تزریق دوزهای دوم و سوم را به موقع انجام دهید و نسبت به موعد مقرر آن دیرتر از ۴۵ روز نشود. البته اگر واکسیناسیون را شروع کرده و در بین دوره واکسیناسیون باردار شده اید، نباید تزریق واکسن را ادامه دهید.

ممنوعیت های تزریق

تزریق واکسن گارداسیل یا پاپیلوگارد برای افراد زیر ممنوع است:

 • کودکان زیر ۹ سال
 • کسانی که به مخمر (نوعی قارچ) آلرژی دارند
 • افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف
 • زنان باردار و شیرده
 • افراد تب دار

تزریق واکسن پاپیلوگارد یا گارداسیل را  می توانید همزمان با تزریق واکسن های دیگر، مصرف داروهای هورمونی ضد بارداری انجام دهید. در صورت بروز سرماخوردگی جزئی و بدون تب هم تزریق واکسن هیچ اشکالی ندارد.

عوارض

واکسن گارداسیل و پاپیلوگارد هر دو ایمن بوده و برخلاف شایعات، مشکلی برای باروری ایجاد نمی کنند. بلکه این واکسنها می تواند باعث بهبود باروری زنانی شوند که مبتلا به عفونت های مقاربتی هستند. تورم، قرمزی و درد در محل تزریق از رایجترین عوارض پاپیلوگارد و گارداسیل بوده و عادی هستند. برخی از عوارض احتمالی این واکسنها عبارتند از:

 • خستگی و ضعف
 • سردرد
 • درد عضلانی
 • علائم گوارشی مثل تهوع و استفراغ و اسهال
 • درد شکم
 • درد و ورم مفاصل

بروز واکنش های آلرژیک جدی ترین عارضه این واکسنها است که خوشبختانه خیلی نادر است. از آنجایی که بعد از تزریق مدتی در مطب پزشک متخصص می مانید، نباید نگران این عوارض باشید. چون اگر دچار آلرژی شوید، به سرعت تحت درمان قرار می گیرید.

واکسن-اچ-پی-وی

شرایط نگهداری

شرایط نگهداری واکسن گارداسیل و پاپیلوگارد مشابه است. هر دوی آنها باید در دمای ۲ تا ۸ درجه و در یخچال نگهداری شوند ولی نباید یخ بزنند. چون نگهداری از واکسن سخت است و در صورت عدم رعایت مواردی که گفتیم خراب می شوند، توصیه می کنیم نیم ساعت قبل از تزریق اقدام به خریداری آنها کنید.

بیشتر بخوانید: درمان قطعی زگیل تناسلی در شیراز

برای درمان زگیل تناسلی و پیشگیری از سرطان دهانه رحم در شیراز شما هم می توانید از تجربه خانم دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح و متخصص زنان و زایمان در این زمینه بهره مند شوید. جهت رزرو نوبت یا کسب اطلاعات بیشتر با شماره ۰۹۱۷۷۵۳۸۸۹۳ تماس حاصل فرمایید.

پرسش و پاسخ واکسن اچ پی وی

سوالات زیر از رایجترین سوالات درباره واکسن های زگیل تناسلی هستند که از پزشک زنان پرسیده می شوند:

واکسن گارداسیل ایرانی خوبه؟

بله. تاثیر آن به خوبی گارداسیل است و کاملا تیپ ۱۶ و ۱۸ را پوشش می دهد.

واکسن گارداسیل برای درمان زگیل تناسلی چقدر موثر است؟

واکسنهای hpv برای درمان سرطان دهانه رحم یا دیگر سرطان های مرتبط با HPV نیستند و فقط از بروز آنها جلوگیری می کنند. برای درمان این نوع سرطانها باید شیمی درمانی یا رادیوتراپی انجام شود.

واکسن پاپیلوگارد برای مردان هم تزریق می شود؟

بله. واکسن پاپیلوگارد و گارداسیل هر دو برای آقایان هم موثرند و از سرطان معقد و آلت تناسلی جلوگیری می کنند.

اگر شما هم سوالی درباره واکسن زگیل تناسلی در شیراز دارید، میتوانید در بخش نظرات این مقاله سوالات تان را از ما بپرسید.

۳/۵ - (۲ امتیاز)

8 پاسخ

 1. سلام خانم دکتر عزیز. ممنون از مقاله خوبتون. من تست اچ پی وی مثبت شد. اما تیپ ۱۶ و ۱۸ نیست. الان که درگیر ویروس شدم اگه واکسن بزنم تاثیری داره یا دیگه دیر شده؟

 2. من ۳۸ سال دارم و چند تا زگیل تناسلی ریز داشتم که سوزوندمش. تست اچ پی وی هم دادم و دکتر گفت مشکلی نیست و جوابش منفی بود. اما هر چند وقت یه بار یکی دو تا زگیلها برمیگرده. میتونم واکسن گارداسیل بزنم که دیگه زگیل در نیاد؟

 3. ۲۳ سالمه و تقریبا یساله چند تا زگیل خیلی کوچیک قسمت بیرونی واژنم هست و رفتم دکتر گفت جای نگرانی نداره ایا واقعا جای نگرانی نداره و اینک درمان میشه یا نه واکسن گارداسیل کدوم نوعش رو بزنم یا پاپیلوگارد بزنم کدوم بهتره

 4. ۲۳ سالمه و تقریبا یساله چند تا زگیل خیلی کوچیک قسمت بیرونی واژنم هست و رفتم دکتر گفت جای نگرانی نداره ایا واقعا جای نگرانی نداره نیاز نیس برم پیش دکتری ک متخصص زگیل هست؟ و اینک درمان میشه یا نه ؟واکسن گارداسیل کدوم نوعش رو بزنم یا پاپیلوگارد بزنم کدوم بهتره

  1. بله نگران که نباشید ولی تا زگیلها هستند نزدیکی نکنید یا بهشون دست نزنید چون عفونتشون مسری هست. اگر میخواین زودتر خوب بشن باید به متخصص زنان مراجعه کنید تا روشهایی که داریم رو بهتون پیشنهاد بدیم. خودبخود هم بعد از چند هفته تا چند ماه برطرف میشن. واکسن هم هر مدلی که گیرتون بیاد بزنید خیلی خوبه به خصوص اگر گارداسیل باشه که پوشش دهی بیشتری داره و ۴ تیپ رو پوشش میده ولی گرونه و سخت تر گیر میاد چون وارداتی هست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین بخوانید