نکات مهم درباره تشخیص اندومتریوز در سونوگرافی

آندومتر به لایه داخلی رحم گفته می شود. زمانی که سلولهای اندومتر در جای دیگری مثل لوله های فالوپ، رحم، تخمدان ها، مثانه، روده ها یا رکتوم رشد کند منجر به بیماری به نام اندومتریوز می شود.
یکی از روشهای تشخیص این بیماری، انجام سونوگرافی اندومتریوز است که دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح و متخصص زنان در این مقاله شما را با این روش آشنا می کنند. برای دسترسی سریع به مطالب می توانید از فهرست استفاده کنید.

علائم و انواع اندومتریوز

رایجترین انواع آندومتریوز عبارتند از:

اندومتریوز سطحی: بافت آندومتریوز روی سطح اندام های لگنی و پرده صفاق که حفره لگن و شکم را پوشانده، ظاهر می شود و فقط چند میلی متر عرض و عمق دارد.

اندومتریوز تخمدان: زمانی رخ می دهد که بافت اندومتریوز در تخمدانها رشد می کند و کیست تخمدانی به نام آندومتریوم را تشکیل می دهد.

اندومتریوز عمیق: این نوع اندومتریوز در سراسر لگن پخش می شود و بافت اندومتر را می توان در مثانه، رودهها، رکتوم، پشت دهانه رحم و رباط های رحمی خاجی دید.

آدنومیوز: این نوع اندومتریوز زمانی ایجاد می شود که آندومتر در دیواره عضلانی رحم رشد کند.

این نوع اندومتریوزها می توانند باعث ایجاد علائمی مثل پریود سنگین و دردناک، مقاربت دردناک یا دفع ادرار و مدفوع دردناک شوند. شدت این علائم می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد.

آیا اندومتریوز با سونوگرافی مشخص میشود؟

اولتراسوند یا سونوگرافی اندومتریوز یک روش تصویربرداری است که به کمک امواج صوتی تصاویری از اندام های داخلی بدن تهیه می کند.

سونوگرافی یک روش بی خطر است که هیچ نوع تشعشعی ندارد؛ حتی زنان در طول بارداری آن را انجام می دهند.

برای تشخیص و درمان انواع اندومتریوز در شیراز شما هم می توانید از تخصص دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح و متخصص زنان در این زمینه بهره مند شوید. جهت رزرو نوبت با شماره ۰۹۱۷۷۵۳۸۸۹۳ تماس بگیرید.

انواع سونوگرافی برای تشخیص اندومتریوز

تشخیص اندومتریوز با سونوگرافی طبق نظر پزشک متخصص زنان به یکی از روشهای زیر انجام می شود:

سونوگرافی ترانس شکمی: در این روش، پروپ دستگاه روی شکم حرکت می کند و تصاویری از داخل حفره لگنی را نشان می دهد.

سونوگرافی ترانس رکتال: پروپ سونوگرافی وارد مقعد می شود تا بافت آندومتر را در پشت مثانه و یا جاهای دیگر لگن نشان دهد.

سونوگرافی ترانس واژینال: این نوع سونوگرافی از راه واژن انجام می شود و نمای نزدیکی از تخمدانها، مثانه و روده ها ارائه می دهد.

نوع سونوگرافی که برای تشخیص اندومتریوز نیاز دارید را پزشکتان تجویز می کند.

سونوگرافی-شکمی-اندومتریوز

تشخیص اندومتریوز در سونوگرافی چقدر دقیق است؟

سونوگرافی اندومتریوز نمی تواند تمام بافتهای اندومتریوز را شناسایی کند. مثلا این روش می تواند توده های بزرگی که احتمالاً نشانه های اندومتریوز هستند را شناسایی کند.

ولی نمی تواند تکه های ریز  یا آنهایی را که روی سطح اندامها رشد کرده اند، تشخیص دهد. معمولا سونوگرافی می تواند موارد زیر را تشخیص دهد:

  • اندومتریوز تخمدان ها (بسیار خوب آن را تشخیص می دهد)
  • بافت آندومتری که به کیست (اندومتریوم) تبدیل شده
  • آندومتریوزی که عمیقاً در یک اندام لگنی نفوذ کرده یا در سراسر  لگن پخش شده

اما ۱۰۰ درصد با این روش نمی توان گفت که بافت اضافی اندام ها اندومتر است و گاهی باید برای تشخیص دقیق آن مجبوریم با عمل لاپاراسکوپی از این بافتها نمونه برداری کنیم.

۱۲ نکته مهم درباره تشخیص اندومتریوز با سونوگرافی

به گفته دکتر زهرا طباطبایی، نکات زیر در مورد تشخیص اندومتریوز با سونوگرافی حائز اهمیت هستند:

نکته ۱: مهارت سونوگرافیست شما و محل قرارگیری بافت آندومتر در میزان دقت جواب سونوگرافی و تشخیص اندومتریوز تاثیرگذار است.

نکته ۲: بهترین زمان سونوگرافی برای تشخیص اندومتریوز نیمه دوم سیکل قاعدگی است. در این زمان می توان بافتهای ظریف آندومتریوز سطحی را بهتر مشاهده کرد.

نکته ۳: سونوگرافی ترانس واژینال برای تشخیص اندومتریوزهای پیشرفته بهترین سونوگرافی اندومتریوز به حساب می آید.

نکته ۴: تشخیص اندومتریوز با سونوگرافی می تواند آندومتریوم تخمدان و اندومتریوز عمیق را با دقت بالا تشخیص دهد. ولی ممکن است آندومتریوز صفاقی یا آدنومیوز سطحی را نتوان با آن تشخیص داد. برای تشخیص این نوع اندومتریوزها به روشهای دیگری مثل آم آر آی نیاز دارید.

نکته ۵: علائم اندومتریوز شبیه علائم بسیاری از بیماریهای زنانه مثل فیبروم رحمی، کیست تخمدان و پولیپ است. به کمک سونوگرافی اندومتریوز می توانیم وجود این نوع بیماریها را هم تشخیص دهیم و یا بفهمیم که علائم بیمار مربوط به اندومتریوز است یا بیماری دیگر.

نکته ۶: سونوگرافی علاوه بر تشخیص اندومتریوز به فالوآپ این بیماری و زیر نظر گرفتن رشد یا توقف رشد آن کمک می کند. برای همین گاهی لازم است هر چند ماه یکبار، سالیانه و یا بعد از جراحی خود سونوگرافی را تکرار کنید.

نکته ۷: سونوگرافیست های مختلف سطح تجربه و مهارت متفاوتی در تشخیص اندومتریوز دارند. بنابراین ممکن است ضایعات آندومتریوز را نادیده یا اشتباه بگیرند. پس اگر خودتان یا پزشکتان به جواب سونوگرافی شک دارید، می توانید در جای دیگر سونوگرافی اندومتریوز را تکرار کنید.

روشهای-تشخیص-اندومتریوز

نکته ۸: تشخیص اندومتریوز با سونوگرافی در مقایسه با عمل لاپاراسکوپی دقت کمتری دارد ولی یک روش غیر جراحی و ارزانتر است. با اینحال گاهی ام آر آی ضروری و ارحج بر سونوگرافی است چون می تواند اطلاعات دقیق تری از ضایعات اندومتریوز تهیه کند.

نکته ۹: تشخیص آندومتریومای تخمدان و آندومتریوز عمیق، تعیین محل کیست یا بافت اندومتر و راحت تر کردن عمل لاپاراسکوپی (به خصوص اگر اندومتریوز نزدیک اندامهای حساس باشد) از مزایای سونوگرافی اندومتریوز است.

نکته ۱۰: عمل لاپاراسکوپی هم یک روش تشخیصی است که دقیقتر از هر روش دیگر عمل می کند. اما برای انجام آن به بیحسی موضعی یا بیهوشی و انجام جراحی نیاز دارید و گرانترین روش است. به علاوه باید عوارض جراحی را نیز تحمل کنید.

نکته ۱۱: در ایران دختران به دلیل وجود پرده بکارت نمی توانند سونوگرافی ترانس واژینال را برای تشخیص اندومتریوز انجام دهند. چون پرده بکارت دارند. به همین دلیل در صورت نیاز به جای آن سونوگرافی ترانس رکتال برایشان تجویز می شود.

نکته ۱۲: سی تی اسکن هم یک روش دیگر تشخیص اندومتریوز است. ولی این روش برخلاف سونوگرافی شما را در معرض تشعشع قرار می دهد و شاید نتواند ضایعات عمیق یا کوچک اندومتریوز را نشان دهد. اما با CT اسکن می توان کلسیفیکاسیون و چسبندگی های آندومتریوز را تشخیص داد.

به طور کلی همه روشهای تشخیص اندومتریوز مهم هستند و هر کدام از آنها با وجود معایب و مزایایی که دارند، می توانند به تشخیص این بیماری کمک کنند.

تشخیص-بیماری-اندومتریوز

برای تشخیص و درمان انواع اندومتریوز در شیراز شما هم می توانید از تخصص دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح و متخصص زنان در این زمینه بهره مند شوید. جهت رزرو نوبت با شماره ۰۹۱۷۷۵۳۸۸۹۳ تماس بگیرید.

جمع بندی نهایی

سونوگرافی اندومتریوز به روشهای ترانس شکمی، رکتال و واژینال انجام می شود. دقت این روش ۱۰۰%نیست ولی نسبت به روشهای دیگر تشخیص این بیماری مثل سی تی اسکن، ام آر ای و عمل لاپاراسکوپی ارزانتر و بدون عارضه است.

به کمک این روش می توان انواع اندومتریوز به خصوص آنهایی که ضایعات بزرگ یا عمیق ایجاد کرده اند را شناسایی کرد. اما ممکن است برای تشخیص ضایعات کوچک یا سطحی اندومتریوز به روشهای تشخیصی دیگر نیاز پیدا کنید.

پرسش و پاسخ درباره سونوگرافی اندومتریوز

در مورد تشخیص و درمان اندومتریوز در شیراز معمولا سوالات زیر از دکتر زهرا طباطبایی پرسیده می شود:

هزینه سونوگرافی اندومتریوز چقدره؟

هزینه سونوگرافی اندومتریوز بسته به نوع سونوگرافی و مرکزی که به آن مراجعه می کنید، متغیر است. از مراکز سونوگرافی در مورد رنج قیمتها می توانید سوال  کنید.

قبل از سونوگرافی آندومتر چه کارهایی باید انجام دهیم؟

بسته به اینکه پزشک از شما چه بخواهد باید با مثانه پر یا خالی برای سونوگرافی مراجعه کنید. یا اینکه روده ها را تخلیه کنید. این موارد قبل از گرفتن سونوگرافی به شما گفته می شود.

آیا سونوگرافی مثل لاپاراسکوپی به درمان اندومتریوز کمک می کند؟

خیر. چون در لاپاراسکوپی بافت اندومتریوز خارج می شود ولی در سونوگرافی نه. با روش سونوگرافی می توانیم تاثیر روش درمان اندومتریوز را بفهمیم و یا محل و وسعت بافت را برای عمل جراحی تشخیص دهیم.

اگر شما هم سوالی درباره تشخیص اندومتریوز با سونوگرافی دارید، در بخش نظرات مقاله می توانید آنها را بپرسید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین بخوانید