درمان قطعی زگیل تناسلی زنان در شیراز | درمان اچ پی وی

درمان-زگیل-تناسلی-در-شیراز

زگیل تناسلی به زائده های گل کلم مانندی گفته می شود که روی لابیاها، مقعد، داخل واژن و کشاله ران ظاهر می شوند. زگیل ها تکی، چند تایی، کوچک یا خیلی بزرگ هستند و در اثر ویروس پاپیلومای انسانی یا اچ پی وی (HPV) ایجاد می شوند.
زگیل های تناسلی فقط ضایعات پوستی نیستند، بلکه می توانند باعث ایجاد سرطان کشنده دهانه رحم در زنان شوند. ما در این مقاله قصد داریم شما را به طور کامل با ویروس hpv، خطرات آن و نیز روشهای درمان قطعی زگیل تناسلی در شیراز آشنا کنیم. برای دسترسی سریع به تیترها می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

معرفی علائم اچ پی وی پر خطر

به گفته دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح و متخصص زنان، در ۹۵ درصد از موارد، آلودگی به ویروس HPV یا زگیل تناسلی بدون علائم است و تنها در چکاپ هایی مثل تست پاپ اسمیر این عارضه تشخیص داده می شود. اما اگر این بیماری علامت دار شود، علائم زیر را بروز می دهد:

 • تحریک واژن بعد از نزدیکی
 • ترشحات غیر طبیعی
 • احساس درد و ناراحتی در ناحیه تناسلی
 • خونریزی بعد از نزدیکی
 • بروز ضایعات پوستی زگیل در نواحی ژنیتال

انواع زگیل تناسلی

زگیل های تناسلی دارای تیپ های مختلفی هستند که به طور کلی به دو دسته زیر تقسیم می شوند:

hpv کم خطر: بیشتر زگیل های تناسلی کم خطرند و منجر به سرطان دستگاه تناسلی نمی شوند. بلکه فقط ضایعات پوستی ایجاد می کنند.

hpv پر خطر: تیپ های پر خطر زگیل تناسلی شامل تیپهای ۶، ۱۱، ۱۶ و ۱۸ هستند و می توانند گاهی منجر به سرطان واژن، سرطان مقعد و سرطان دهانه رحم شوند.

علائم-اچ-پی-وی-پر-خطر

روشهای انتقال HPV

زگیل تناسلی نوعی عفونت جنسی است که اصلی ترین روش انتقال آن رفتارهای پرخطر جنسی مثل داشتن شرکای جنسی متعدد است. به طور کلی، هر نوع رابطه جنسی با کاندوم یا بدون کاندوم با فرد آلوده باعث انتقال ویروس hpv می شود.

استفاده از وسایل شخصی فرد آلوده به این ویروس، اپیلاسیون یا لیزر در مراکز غیربهداشتی مثل سالن های آرایشگاهی هم می توانند باعث انتقال اچ پی وی شود.

یک نکته خیلی مهم

منظورمان از مراکز غیربهداشتی، جاهای کثیف نیست. بلکه در سالن های زیبایی خیلی شیک و تمیز هم به دلیل ناآگاهی یا عدم رعایت پروتکل های بهداشتی این ویروس می تواند به راحتی منتقل شود.

به علاوه، ضدعفونی با الکل هم نمی تواند ویروس اچ پی وی را به سرعت از بین ببرد. پس بهترین کار، مراجعه به مراکزی است که از لیزرهای غیرتماسی و وسایل یکبار مصرف استفاده می کنند.

HPV پرخطر یعنی سرطان؟

تیپهای خطرناک زگیل تناسلی، به خصوص تیپ ۱۶ و ۱۸ می توانند باعث سرطان دهانه رحم در زنان شوند. این بیماری در مراحل پیشرفته، یک بیماری کشنده است.

البته ابتلا به این تیپهای اچ پی وی به این معنی نیست که حتما دچار سرطان دهانه رحم شده اید. بلکه آلودگی به این ویروس ریسک سرطان های دستگاه تناسلی را در شما بیشتر می کند و باید تحت نظر باشید.

تشخیص ویروس اچ پی وی در زنان

برای تشخیص نوع زگیل تناسلی باید تست HPV و برای بررسی وجود یا عدم وجود ضایعات سرطانی یا پیش سرطانی در دهانه رحم باید تست پاپ اسمیر بدهید. اگر اچ پی وی منفی بود و رابطه پر خطر نداشته باشید، هیچ مشکلی نیست و باید دوباره ۵ سال بعد تست HPV را تکرار کنید.

بیشتر بخوانید: مرکز انجام تست HPV در شیراز (ویژه بانوان)

تفسیر نتایج تست اچ پی وی

اگر جواب آزمایش پاپ اسمیر یا اچ پی وی منفی نباشد، تفسیر سایر جوابها به صورت زیر است:

۱. تست اچ پی وی مثبت

جواب اچ پی وی مثبت یعنی مبتلا به یکی از تیپهای پرخطر زگیل تناسلی هستید و باید برای بررسی سلامت دهانه رحم، تست پاپ اسمیر را حتما انجام دهید.

۲. تست پاپ اسمیر غیرنرمال

اگر تست پاپ اسمیر نرمال نباشد و نوع HPV تهاجمی (های ریسک) باشد، باید تست کولپوسکوپی دهانه رحم در شیراز را انجام دهید. چون دقت این تست بالای ۹۹ درصد بوده و خیلی دقیق تر از تست پاپ اسمیر است.

۳. تست پاپ اسمیر نرمال و HPV مثبت

اگر تست پاپ اسمیر منفی (نرمال) و تست HPV مثبت باشد، باید تست کولپوسکوپی را انجام دهید. اگر موقع کولپوسکوپی، بافت دهانه رحم مشکوک بود، نمونه برداری از بافت هم انجام می شود.

۴. چه کسانی باید تست کولپوسکوپی را انجام دهند؟

به گفته خانم دکتر طباطبایی، چون آزمایش کولپوسکوپی یک معاینه خیلی دقیق از دهانه رحم است، در موارد زیر برای بانوان تجویز می شود و انجام آن ضروری است:

 • عفونت های مزمن و مقاوم به درمان
 • زخم دهانه رحم
 • خونریزی بعد از نزدیکی
 • بررسی کیست نابوتین دهانه رحم
 • تمام زنان بالای ۳۰ سالی که رابطه جنسی با شرکای متعدد دارند یا تست پاپ اسمیرشان مثبت شده
 • hpv طولانی شده و از بین نمی رود
 • ابتلا به یک یا چند تیپ پرخطر زگیل تناسلی (۱۶، ۱۸، ۳۱، ۳۳، ۳۵، ۳۹، ۴۵، ۵۱، ۵۲، ۵۶، ۵۸، ۵۹، ۶۸ و ۶۹)

البته بانوان زیر ۳۰ سال که از نظر جنسی خیلی فعال هستند و از عفونت مزمن، ضایعات زگیل یا زخم دهانه رحم رنج می برند هم باید تست HPV و در صورت نیاز پاپ اسمیر و کولپوسکوپی را انجام دهد.

سرطان-دهانه-رحم-_سرویکس_

شما هم اگر ساکن شیراز هستید، می توانید برای انجام تست های پاپ اسمیر و کولپوسکوپی خود در این شهر از خدمات کولپوسکوپی مطب خانم دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح و متخصص زنان و زایمان در این زمینه بهره مند شوید. جهت رزرو نوبت با شماره ۰۹۱۷۷۵۳۸۸۹۳ تماس حاصل فرمایید.

تشخیص HPV در دختران باکره

به خاطر وجود پرده بکارت در دختران باکره نمی توان چیزی وارد واژن کرد. از طرفی، تست اچ پی وی با آزمایش خون ممکن نیست. برای همین عفونت hpv با یکی از روشهای زیر برای دختران مجرد انجام می شود:

 • تست گلویی
 • خراشیدن و نمونه برداری ضایعات پوستی زگیل
 • نمونه برداری از ترشحات واژن

البته این تست ها دقیق نیستند ولی تا حد کمی جواب آنها کمک کننده است. مهمترین مرحله درمان زگیل تناسلی در دختران مجرد تشخیص درست آن است. بعد از تشخیص مراحل درمان همانند درمان زگیل تناسلی در زنان است.

درمان قطعی زگیل تناسلی زنان در شیراز

ضایعات پوستی زگیل تناسلی خودبخود، بعد از ماهها درمان می شوند. اما چون درمان خودبخودی آنها طولانی است و تا از بین نروند، نمی توانید نزدیکی کنید، در شیراز با استفاده از روشهای زیر ضایعات پوستی زگیل در زمان کوتاهتری درمان می شوند:

درمان زگیل تناسلی زنان با دارو

مالیدن محلولها و پمادهای موضعی روی زگیل های تناسلی ارزانترین روش از بین بردن زگیلها هستند. این داروهای عبارتند از: محلول موضعی پودوفیلین، پماد آلدارا (امی کیمود یا زیکلارا)، پماد پودوفیلوکس، محلول اسید سالیسیلیک و پماد سینکاتچینز.

معایب این روش:

 • چند ماه طول می کشد تا زگیلها از بین بروند.
 • عدم دقت در مصرف دارو به پوست سالم اطراف زگیل صدمه می زند.
 • احتمال عود زگیلها بعد از درمان هست.

درمان زگیل تناسلی با فریز کردن

در روش فریز کردن یا کرایوتراپی از نیتروژن مایع یا گاز برای منجمد کردن سلولهای زگیل و کشتن آنها استفاده می شود. درمان با این روش سریع بوده و اغلب در یک جلسه انجام می شود.

مگر اینکه زگیلها بزرگ یا خیلی زیاد باشند و به چند جلسه کرایوتراپی نیاز پیدا کنید. در بعضی از خانمها ممکن است، بعد از درمان با این روش دوباره زگیلها عود کنند.

کوتریزاسیون یا سوزاندن زگیل

در این روش، از جریان الکتریکی برای سوزاندن ضایعات زگیل استفاده می شود. چون درمان با این روش کمی دردناک بوده و احتمال دارد اسکار بدهد، تا حد ممکن از روشهای دیگر برای برداشتن زگیلها استفاده می شود.

درمان زگیل تناسلی زنان با لیزر

لیزر تراپی بهترین و رایجترین روش درمان قطعی زگیل تناسلی است. از این روش معمولا برای درمان زگیلهای خیلی بزرگ استفاده می کنند. برای این کار، پرتوهای لیزر روی زگیلها متمرکز شده و کم کم سلولهای آلوده به اچ پی وی با گرمای لیزر، تبخیر و نابود می شوند.

هر چند هزینه درمان زگیل تناسلی با لیزر درمانی گرانتر از روشهای دیگر است، اما به دلیل موثرتر، سریعتر و کم عارضه تر بودن آن، سوزاندن زگیل تناسلی با لیزر در بین خانم ها پر طرفدارتر است. به علاوه، درمان با این روش در یک جلسه انجام می شود.

مزایای درمان زگیل تناسلی با لیزر

 • بدون درد
 • بدون ایجاد اسکار یا جای زخم
 • تا دو برابر موثرتر از کرایوتراپی
 • احتمال عود زگیلها بعد از لیزر کمتر از روشهای دیگر است.

لیزر-زگیل-تناسلی-زنان

برداشتن زگیل تناسلی با جراحی

 برای درمان زگیل تناسلی زنان ممکن است نیاز به روشهای جراحی مثل الکتروسرجری (کوتر) یا آراف سرجری باشد. از این روشها برای برداشتن زگیلهای خیلی بزرگی استفاده می کنند که با لیزر درمان نمی شوند.

جراحی برداشتن زگیلها یک عمل سرپایی است که نیازی به بستری شدن ندارد. ولی قبل از برداشتن این نوع زگیلها حتما باید از آنها نمونه برداری انجام شود.

درمان اچ پی وی در زنان در شیراز

تنها روش از بین رفتن hpv، پاکسازی آن با سیستم ایمنی بدن است که حدود چند ماه تا دو سال طول می کشد و هیچ روش درمانی برای آن وجود ندارد. اما در شیراز به کمک روشهای زیر می توان به سیستم ایمنی بدن کمک کرد تا اچ پی وی زودتر پاکسازی شود:

 • ترک سیگار و قلیان که باعث ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن می شوند
 • قطع مصرف نوشیدنی های الکلی
 • قرار نگرفتن در معرض دود دخانیات
 • مصرف داروهای تقویت کننده سیستم ایمنی

عدم رعایت موارد بالا در طول دوره درمان اجازه نمی دهد داروها جواب بدهند و بدن ویروس را سریعتر پاکسازی کند. یادتان باشد که این ویروسها تا وقتی در بدن شما هستند، احتمال عود زگیلها هست.

شما هم می توانید برای درمان اچ پی وی و زگیل تناسلی خود در شیراز از تخصص خانم دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح و متخصص زنان و زایمان در این زمینه بهره مند شوید. جهت رزرو نوبت با شماره ۰۹۱۷۷۵۳۸۸۹۳ تماس حاصل فرمایید.

درمان اچ پی وی پرخطر

اگر ویروس های پر خطر اچ پی وی باعث ایجاد ضایعات سرطانی در دهانه رحم شده باشند، با جراحی این ضایعات برداشته می شوند یا بیمار تحت رادیوتراپی قرار می گیرد. درمان زخم و عفونت دهانه رحم با این روشها و نیز معاینه منظم دهانه رحم با کولپوسکوپی به خوبی می توانند از پیشرفت سرطان جلوگیری کنند.

بعد از درمان سرطان دهانه رحم می توانم باردار شوم؟

درمان سرطان دهانه رحم با جراحی یا رادیوتراپی مشکلی برای باروری یا زایمان زنان در آینده ایجاد نمی کند. اما اگر سرطان دهانه رحم وارد مراحل پیشرفته شده و دیگر قابل کنترل یا درمان نباشد، برای جلوگیری از پخش شدن سرطان چاره ای جز برداشتن کامل دهانه رحم نیست. در این صورت نمی توانید باردار شوید.

چرا نباید زگیل یا زخم دهانه رحم فریز شود؟

بدون بررسی زخم دهانه رحم و نوع زخم با آزمایش کولپوسکوپی، فریز دهانه رحم ممنوع و حتی خطرناک است. چون اگر دهانه رحم آلوده به سلولهای سرطانی باشد، با فریز کردن دهانه رحم این سلولها زیر سلولهای فریز شده مخفی می شوند.

در نتیجه، این سلولها بدون اینکه در تست پاپ اسمیر یا کولپوسکوپی نشان داده شوند، به پیشرفت خود ادامه می دهند تا به مراحل خطرناک و متاسفانه مرگ بیمار منجر شوند.

علت-منع-فریز-زگیل-تناسلی

سوالات رایج درباره زگیل تناسلی زنان

بعضی از سوالات متداول درباره زگیل تناسلی به همراه جواب آنها در زیر آمده است:

راهی برای پیشگیری از زگیل تناسلی هست؟

بهتر است در سن کم یا زمانی که هنوز رابطه جنسی را شروع نکرده اید، واکسن زگیل تناسلی بزنید و بهداشت جنسی را رعایت کنید تا از این ویروس در امان باشید.

هزینه درمان زگیل تناسلی در زنان چقدر است؟

بستگی به نوع روش درمان، تعداد و اندازه زگیلها یا تعداد جلسات درمان تان دارد.

پمادهای زگیل تناسلی چقدر برای درمان زگیل موثر است؟

درمان با این روش خیلی طول می کشد و مثل روشهای پزشکی سریع نیست. احتمال عود این عارضه با مصرف دارو وجود دارد. اما بهرحال این روش هم می تواند برای از بین بردن زگیلها موثر باشد.

اگر شما هم سوالی درباره درمان قطعی زگیل تناسلی و درمان آن در شیراز دارید، می توانید در بخش نظرات این مقاله سوالات خود را بپرسید.

۳.۸/۵ - (۱۲ امتیاز)
دکتر زهرا طباطبایی

دکتر سیده زهرا طباطبایی (متخصص زنان و زایمان) فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی ایران و دارای بورد تخصصی در این رشته هستند. خانم دکتر طباطبایی بیش از پانزده سال است که در زمینه ارائه خدمات درمانی و زیبایی به بانوان فعالیت دارند. در حال حاضر کلینیک دکتر طباطبایی را می توان مجهزترین کلینیک زنان در استان فارس بشمار آورد و به همین دلیل بیماران متعددی از شیراز و استانهای همجوار برای دریافت خدمات باکیفیت به این مرکز مراجعه می کنند.

بدون دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *