زایمان بدون درد در شیراز

زایمان-بدون-درد-در-شیراز

درد زایمان اگر چه غیرقابل تحمل نیست اما به عنوان شدیدترین درد در بین زنان شهرت دارد. این درد شدید حاصل انقباضات رحمی و باز شدن دهانه رحم نزدیک به زایمان و خروج نوزاد از رحم و واژن حین زایمان است.
شاید تصور کنید که تنها راه زایمان بدون درد، زایمان سزارین اختیاری در شیراز باشد. اما این طور نیست و می توانید با روشهای مختلفی زایمان طبیعی بدون درد در شیراز را تجربه کنید. ما در این مقاله شما را با این روشهای دارویی و غیردارویی آشنا خواهیم کرد.

زایمان طبیعی بدون درد یعنی چه؟

در زایمان های طبیعی بدون درد، تکنیک هایی به کار گرفته می شود که درد زایمان را تسکین می دهند (روشهای غیردارویی) یا مثل سزارین کاملا درد را از بین می برند (روشهای دارویی).

البته تفاوت روشهای دارویی برای زایمان واژینال بدون درد با سزارین در این است که مادر فقط درد را حس نمی کند اما کاملا هوشیار است و می تواند انقباضات زایمانی را حس کند. بنابراین در فشار دادن نوزاد به بیرون واژن مادر هم مشارکت فعال دارد.

بیشتر بخوانید: زایمان طبیعی بعد از سزارین در شیراز

روشهای کاهش درد زایمان طبیعی

به گفته خانم دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح و متخصص زنان و زایمان، با استفاده از روشهای زیر می توانید دردهای زایمان طبیعی را تا حد زیادی کاهش دهید:

تکنیک های روانی: شامل پرت کردن حواس به چیزهای دیگر، آمادگی های روانی قبل از زایمان، هیپنوتیزم، تنفس عمیق، بودن همسر در کنار شما حین زایمان، …

زایمان در آب: نشستن مادر در یک وان مخصوص پر از آب موقع شروع دردهای زایمانی جهت ایجاد حالت بی وزنی و کاهش درد

زایمان-بدون-درد-در-آب

تحریک الکتریکی پوست (TENS): کاهش درد با ایجاد جریان مداوم الکتریکی با استفاده از الکترودهایی که به کمر و پهلوها وصل هستند و نیز آزاد شدن هورمون اندورفین که یک هورمون مسکن درد است

ورزش: آموزش تمرینهای ورزشی کششی و یوگا برای بهبود جریان خون و کاهش دردهای زایمانی

پوزیشن بدنی مناسب: قرار گرفتن در بعضی از پوزیشن ها یا تغییر وضعیت بدنی برای بهبود گردش خون، آرامش بیشتر، رفع خستگی و راحتی مادر

ماساژ و آروماتراپی: آرامش و کاهش اسپاسم مادر با استفاده از بخور یا روغن های معطر پونه، اسطو خودوس، گل یاس، بابونه، … در اتاق زایمان همراه با ماساژ بدن

موسیقی: پخش موسیقی مورد علاقه مادر که تنفس او را آرام و درد و استرسش را کم می کند.

سرما و گرما درمانی: استفاده از کیسه آب گرم یا سرد برای تسکین درد و کاهش اسپاسم عضلات بدن (نه انقباضات رحمی)

این روشها غیر دارویی هستند و تا حد زیادی درد زایمان را کمتر می کنند، اما کاملا درد را از بین نمی برند. در شیراز هم با توجه به تجهیزات بیمارستان می توانید از برخی از این تکنیکها برای کاهش دردتان استفاده کنید.

تکنیکهای-کاهش-درد-برای-زایمان-واژینال

شما هم می توانید برای زایمان طبیعی بدون درد در شیراز به خانم دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح و متخصص زنان و زایمان در شیراز مراجعه و نزد ایشان زایمان خود را انجام دهید. جهت رزرو نوبت با شماره ۰۹۱۷۷۵۳۸۸۹۳ تماس بگیرید.

زایمان واژینال بدون درد در شیراز

به گفته خانم دکتر سیده زهرا طباطبایی، برای زایمان طبیعی بدون درد و بخیه در شیراز طبق نظر جراح خود می توانید از روشهای دارویی زیر برای رفع دردهای زایمانی بهره مند شوید:

سدیشن: تزریق داروی مسکن و در صورت نیاز آرامبخش به روش عضلانی و وریدی

استنشاق گاز انتونوکس: تنفس گازی محتوی ۵۰% گاز بیهوشی نیتروكس اكسید و ۵۰% گاز اكسیژن

بیحسی اسپاینال: تزریق ماده بیحسی به داخل پوشش اطراف نخاع

بلوك پودندال: بلوک اعصاب واژن با تزریق بی حسی به ناحیه پودندال

بیحسی اپیدورال: تزریق بیحسی به اطراف پوشش حفاظتی نخاع و وارد نشدن بیحسی به مایع نخاعی (برخلاف اسپینال)

با صلاحدید پزشک و وضعیت زائو می توان از هر یک از این روشهای دارویی استفاده کرد. در ادامه با رایجترین این تکنیکها جهت کاهش درد زایمان و ترمیم پارگی پرینه بعد از زایمان با عمل پرینه پلاستی در شیراز آشنا می شوید.

زایمان طبیعی با بیحسی اپیدورال در شیراز

برای زایمان طبیعی بدون درد به روش اپیدورال، یک سوزن باریک به غلاف اطراف ستون مهره های کمر وارد می شود تا از ناحیه کمر به پایین شما را بیحس کند. این بیحسی حدود نیم ساعت دوام دارد. اما ممکن است در مواردی برای شما تزریق مداوم اپیدورال با کاتتر انجام شود.

در این حالت، از طریق همان سوزنی که بین مهره های کمر وارد شده است، یک لوله پلاستیکی خیلی نازک وارد غلاف اطراف نخاع می شود. بعد از خارج کردن سوزن، این لوله باریک (کاتتر) باقی می ماند تا در صورت نیاز به اپیدورال، مجدداً تزریق انجام شود.

مزایای بیحسی اپیدروال

بیحسی اپیدورال زیر نظر متخصص بیهوشی انجام شده و با مزایای زیر همراه است:

 • افت فشار خون کمتر
 • بدون سردرد یا با سردردهای خفیف تا ۲۴ ساعت
 • قابل کنترل بودن مدت زمان بی حسی
 • بیحسی طولانی

همچنین اگر حین زایمان طبیعی مجبور به سزارین اجباری شوید، با وجود كاتتر اپیدورال نیازی به بیھوشی عمومی ندارید.

تفاوت-بیحسی-اپیدروال-و-اسپینال

معایب بیحسی با اپیدورال

اپیدورال یک ربع تا نیم ساعت طول می کشد تا اثر کند و احتمال استفاده از وکیوم و فورسپس برای بیرون کشیدن نوزاد از کانال زایمانی هست.

زایمان بدون درد با بیحسی اسپینال

بیحسی اسپینال یا نخاعی هم مثل بیحسی اپیدورال انجام می شود، با این تفاوت که سوزن از غلاف اطراف مایع نخاعی رد شده و ماده بیحسی مستقیما به نخاع تزریق می شود. برای همین به مقدار دوز بیحسی کمتری (کمتر از ۲ سی سی) نسبت به روش اپیدروال (۲۰-۳۰ سی سی) نیاز دارید.

مزایا و عوارض بیحسی اسپینال

بیحسی نخاعی یا اسپینال زیر نظر متخصص بیهوشی انجام می شود و نسبت به روش اپیدورال بیحسی با آن خیلی سریعتر بوده و دوز کمتری از ماده بیحسی مورد نیاز است. اما عوارض این روش بیحسی موضعی بیشتر از بی حسی اپیدورال است.

شما هم می توانید برای زایمان طبیعی بدون درد با اپیدورال در شیراز، زایمان خود را زیر نظر دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح و متخصص زنان و زایمان انجام دهید. جهت رزرو نوبت با شماره ۰۹۱۷۷۵۳۸۸۹۳ تماس بگیرید.

مزایا و معایب زایمان طبیعی بدون درد

کاهش درد زایمان واژینال اصلی ترین مزیت استفاده از روشهای بدون درد است. همچنین با استفاده از این روشها می توان استرس و فشار خون بالای مادر را هم موقع زایمان طبیعی کاهش داد. با این حال ممکن است بعد از بیحسی اسپاینال یا اپیدورال بعضی از عوارض زیر را تجربه کنید:

 • احساس ضعف و سنگینی در پاها تا ۱۲ ساعت
 • خارش خفیف صورت و نواحی مرکزی بدن
 • تب یا لرز
 • سردرد
 • افت فشار خون
 • نیاز به سوند برای تخلیه ادرار در بعضی از زنان
 • واکنش آلرژیک به ماده بیحسی
 • تهوع و استفراغ
 • کمر درد
 • تنگی نفس
 • ایجاد آسیبهای عصبی به خاطر وارد کردن اشتباه سوزن به ستون فقرات کمر
 • سردردهای شدید و طولانی

مزایای-زایمان-طبیعی-بدون-درد

ریسک عوارض زایمان بدون درد معمولا در بیحسی اسپینال بیشتر است. به همین علت زایمان طبیعی با بیحسی اپیدورال رایجتر از اسپینال است. در واقع، عوارض بیحسی اپیدورال اغلب در کسانی رخ می دهد که مشکل زمینه ای یا خاصی داشته باشند.

سوالات رایج درباره زایمان بدون درد

معمولا خانمها درباره زایمان بدون درد سوالات زیر را از متخصص زنان و زایمان می پرسند:

استفاده از اپیدورال برای جنین ضرری ندارد؟

تزریق مواد بیحسی می تواند باعث بیحالی نوزاد در ساعات اولیه بعد از تولد و یا تغییراتی در ضربان قلب او شود. به همین علت در نیم ساعت اول بعد از تولد، مرتب تپش قلب نوزاد چک می شود و نباید نگران این موارد باشید.

چه کسانی نمی توانند بیحسی نخاعی اپیدورال و اسپینال دریافت کنند؟

استفاده از بیحسی موضعی برای مادرانی که دچار هموفیلی، فشار خون پایین، کمبود پلاکت خون، فشار بالا در مغز، بیماری های قلبی و ریوی، سردردهای میگرنی یا اختلالات ستون فقرات هستند، ممنوع است.

تزریق بیحسی موضعی به ستون فقرات چقدر دردناک است؟

وارد شدن سوزن به ستون مهره ها ممکن است باعث احساس گزگز یا حالتی مثل برق گرفتگی شود. برای همین معمولا قبل از تزریق بیحسی، ناحیه تزریق را کمی بیحس می کنیم تا درد خاصی را تحمل نکنید.

اگر درباره زایمان طبیعی بدون درد در شیراز سوالی دارید، در بخش نظرات این مقاله حتما آنها را از ما بپرسید.

۴.۵/۵ - (۲ امتیاز)
Avatar photo

دکتر سیده زهرا طباطبایی (متخصص زنان و زایمان) فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی ایران و دارای بورد تخصصی در این رشته هستند. خانم دکتر طباطبایی بیش از پانزده سال است که در زمینه ارائه خدمات درمانی و زیبایی به بانوان فعالیت دارند. در حال حاضر کلینیک دکتر طباطبایی را می توان مجهزترین کلینیک زنان در استان فارس بشمار آورد و به همین دلیل بیماران متعددی از شیراز و استانهای همجوار برای دریافت خدمات باکیفیت به این مرکز مراجعه می کنند.

۸ دیدگاه ها
  • خیر. چون با بیحسی اپیدورال موضع بیحس میشه و هیچ دردی موقع زایمان ندارید. اما به هوش هستید و میتونید برای کمک به تولد نوازدتون، اونو به بیرون فشار بدین.

  • زایمان با بیحسی یه سری عوارض داره که البته همه دچارش نمیشن. سردرد هم فقط در بعضی مادران دیده میشه. بعضی ها فقط چند ساعت دچار این مشکل میشن و بعضی افراد هم به مدت طولانی تر. پس سعی کنید با خوردن مایعات زیاد،قرص مسکن و استراحت کافی، سردردهای بعد از زایمان با بیحس اپیدورال رو کمتر کنید.

    • سدیشن برای زایمان طبیعی بدون درد هست. در واقع یه جور بیحسیه که در اون داروهای مخدر و آرامبخش به صورت عضلانی یا وریدی تزریق میشن تا استرس و دردهای زایمانی مادر کم بشه.

  • میتونید با مطب تماس بگیرید با شماره ۰۷۱۳۶۲۸۴۱۸۳ یا در واتس اپ مشاوره بشین با شماره ۰۹۱۷۷۵۳۸۸۹۳

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *