زایمان بدون درد در شیراز

درد زایمان اگر چه غیرقابل تحمل نیست اما به عنوان شدیدترین درد در بین زنان شهرت دارد. این درد شدید حاصل انقباضات رحمی و باز شدن دهانه رحم نزدیک به زایمان و خروج نوزاد از رحم و واژن حین زایمان است.
شاید تصور کنید که تنها راه زایمان بدون درد، زایمان سزارین اختیاری در شیراز باشد. اما این طور نیست و می توانید با روشهای مختلفی زایمان طبیعی بدون درد در شیراز را تجربه کنید. ما در این مقاله شما را با این روشهای دارویی و غیردارویی آشنا خواهیم کرد.

زایمان طبیعی بدون درد یعنی چه؟

در زایمان های طبیعی بدون درد، تکنیک هایی به کار گرفته می شود که درد زایمان را تسکین می دهند (روشهای غیردارویی) یا مثل سزارین کاملا درد را از بین می برند (روشهای دارویی).

البته تفاوت روشهای دارویی برای زایمان واژینال بدون درد با سزارین در این است که مادر فقط درد را حس نمی کند اما کاملا هوشیار است و می تواند انقباضات زایمانی را حس کند. بنابراین در فشار دادن نوزاد به بیرون واژن مادر هم مشارکت فعال دارد.

بیشتر بخوانید: زایمان طبیعی بعد از سزارین در شیراز

روشهای کاهش درد زایمان طبیعی

به گفته خانم دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح و متخصص زنان و زایمان، با استفاده از روشهای زیر می توانید دردهای زایمان طبیعی را تا حد زیادی کاهش دهید:

تکنیک های روانی: شامل پرت کردن حواس به چیزهای دیگر، آمادگی های روانی قبل از زایمان، هیپنوتیزم، تنفس عمیق، بودن همسر در کنار شما حین زایمان، …

زایمان در آب: نشستن مادر در یک وان مخصوص پر از آب موقع شروع دردهای زایمانی جهت ایجاد حالت بی وزنی و کاهش درد

زایمان-بدون-درد-در-آب

تحریک الکتریکی پوست (TENS): کاهش درد با ایجاد جریان مداوم الکتریکی با استفاده از الکترودهایی که به کمر و پهلوها وصل هستند و نیز آزاد شدن هورمون اندورفین که یک هورمون مسکن درد است

ورزش: آموزش تمرینهای ورزشی کششی و یوگا برای بهبود جریان خون و کاهش دردهای زایمانی

پوزیشن بدنی مناسب: قرار گرفتن در بعضی از پوزیشن ها یا تغییر وضعیت بدنی برای بهبود گردش خون، آرامش بیشتر، رفع خستگی و راحتی مادر

ماساژ و آروماتراپی: آرامش و کاهش اسپاسم مادر با استفاده از بخور یا روغن های معطر پونه، اسطو خودوس، گل یاس، بابونه، … در اتاق زایمان همراه با ماساژ بدن

موسیقی: پخش موسیقی مورد علاقه مادر که تنفس او را آرام و درد و استرسش را کم می کند.

سرما و گرما درمانی: استفاده از کیسه آب گرم یا سرد برای تسکین درد و کاهش اسپاسم عضلات بدن (نه انقباضات رحمی)

این روشها غیر دارویی هستند و تا حد زیادی درد زایمان را کمتر می کنند، اما کاملا درد را از بین نمی برند. در شیراز هم با توجه به تجهیزات بیمارستان می توانید از برخی از این تکنیکها برای کاهش دردتان استفاده کنید.

تکنیکهای-کاهش-درد-برای-زایمان-واژینال

شما هم می توانید برای زایمان طبیعی بدون درد در شیراز به خانم دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح و متخصص زنان و زایمان در شیراز مراجعه و نزد ایشان زایمان خود را انجام دهید. جهت رزرو نوبت با شماره ۰۹۱۷۷۵۳۸۸۹۳ تماس بگیرید.

زایمان واژینال بدون درد در شیراز

به گفته خانم دکتر سیده زهرا طباطبایی، برای زایمان طبیعی بدون درد و بخیه در شیراز طبق نظر جراح خود می توانید از روشهای دارویی زیر برای رفع دردهای زایمانی بهره مند شوید:

سدیشن: تزریق داروی مسکن و در صورت نیاز آرامبخش به روش عضلانی و وریدی

استنشاق گاز انتونوکس: تنفس گازی محتوی ۵۰% گاز بیهوشی نیتروكس اكسید و ۵۰% گاز اكسیژن

بیحسی اسپاینال: تزریق ماده بیحسی به داخل پوشش اطراف نخاع

بلوك پودندال: بلوک اعصاب واژن با تزریق بی حسی به ناحیه پودندال

بیحسی اپیدورال: تزریق بیحسی به اطراف پوشش حفاظتی نخاع و وارد نشدن بیحسی به مایع نخاعی (برخلاف اسپینال)

با صلاحدید پزشک و وضعیت زائو می توان از هر یک از این روشهای دارویی استفاده کرد. در ادامه با رایجترین این تکنیکها جهت کاهش درد زایمان و ترمیم پارگی پرینه بعد از زایمان با عمل پرینه پلاستی در شیراز آشنا می شوید.

زایمان طبیعی با بیحسی اپیدورال در شیراز

برای زایمان طبیعی بدون درد به روش اپیدورال، یک سوزن باریک به غلاف اطراف ستون مهره های کمر وارد می شود تا از ناحیه کمر به پایین شما را بیحس کند. این بیحسی حدود نیم ساعت دوام دارد. اما ممکن است در مواردی برای شما تزریق مداوم اپیدورال با کاتتر انجام شود.

در این حالت، از طریق همان سوزنی که بین مهره های کمر وارد شده است، یک لوله پلاستیکی خیلی نازک وارد غلاف اطراف نخاع می شود. بعد از خارج کردن سوزن، این لوله باریک (کاتتر) باقی می ماند تا در صورت نیاز به اپیدورال، مجدداً تزریق انجام شود.

مزایای بیحسی اپیدروال

بیحسی اپیدورال زیر نظر متخصص بیهوشی انجام شده و با مزایای زیر همراه است:

 • افت فشار خون کمتر
 • بدون سردرد یا با سردردهای خفیف تا ۲۴ ساعت
 • قابل کنترل بودن مدت زمان بی حسی
 • بیحسی طولانی

همچنین اگر حین زایمان طبیعی مجبور به سزارین اجباری شوید، با وجود كاتتر اپیدورال نیازی به بیھوشی عمومی ندارید.

تفاوت-بیحسی-اپیدروال-و-اسپینال

معایب بیحسی با اپیدورال

اپیدورال یک ربع تا نیم ساعت طول می کشد تا اثر کند و احتمال استفاده از وکیوم و فورسپس برای بیرون کشیدن نوزاد از کانال زایمانی هست.

زایمان بدون درد با بیحسی اسپینال

بیحسی اسپینال یا نخاعی هم مثل بیحسی اپیدورال انجام می شود، با این تفاوت که سوزن از غلاف اطراف مایع نخاعی رد شده و ماده بیحسی مستقیما به نخاع تزریق می شود. برای همین به مقدار دوز بیحسی کمتری (کمتر از ۲ سی سی) نسبت به روش اپیدروال (۲۰-۳۰ سی سی) نیاز دارید.

مزایا و عوارض بیحسی اسپینال

بیحسی نخاعی یا اسپینال زیر نظر متخصص بیهوشی انجام می شود و نسبت به روش اپیدورال بیحسی با آن خیلی سریعتر بوده و دوز کمتری از ماده بیحسی مورد نیاز است. اما عوارض این روش بیحسی موضعی بیشتر از بی حسی اپیدورال است. شما هم می توانید برای زایمان طبیعی بدون درد با اپیدورال در شیراز، زایمان خود را زیر نظر دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح و متخصص زنان و زایمان انجام دهید. جهت رزرو نوبت با شماره ۰۹۱۷۷۵۳۸۸۹۳ تماس بگیرید.

اقدامات لازم قبل از انجام زایمان بدون درد

یک سری اقدامات است که مادر باید پیش از استفاده از زایمان بدون درد آنها را انجام دهد تا بهترین زایمان را تجربه نماید:

 • باید هر آنچه در مورد استفاده از این روش برای انجام زایمان لازم است را دانسته و بدانید که استفاده از این روش به چه صورت انجام می ‌گیرد تا میزان ترس و اضطراب شما کاهش پیدا کند‌. هرچه میزان آگاهی مادر بالاتر رود با ذهنی باز اقدام به انجام این روش زایمان می ‌کند و زایمان بهتری را تجربه خواهد کرد.
 • باید کاملا واقع بینانه عمل کنید زیرا ممکن است که استفاده از این روش برای انجام زایمان در بدن هر فردی به صورت متفاوت عمل کند و میزان درد را در هر بدن به یک سطح کاهش دهد. مادران ممکن است که هنگام استفاده از اپیدورال انقباضات رحمی را تجربه کنند ولی دردی را احساس نکنند‌. نحوه اثرگذاری این روش بستگی به بدن مادر و نوع بیهوشی و بی‌حسی که به کار می ‌برند دارد.
 • باید پیش از انجام روش اپیدورال تا حد امکان آرامش خود را حفظ کرده و هیچگونه اضطراب و استرسی نداشته باشید. تا حد امکان سعی کنید که تنفس آرام و ممتد داشته باشید تا میزان استرس شما کاهش پیدا کند و پزشک بتواند به راحتی و به خوبی این عمل را برای شما انجام دهد.

مزایا و معایب زایمان طبیعی بدون درد

مزایا و معایب زایمان طبیعی بدون درد
مزایا و معایب زایمان طبیعی بدون درد

کاهش درد زایمان واژینال اصلی ترین مزیت استفاده از روشهای بدون درد است. همچنین با استفاده از این روشها می توان استرس و فشار خون بالای مادر را هم موقع زایمان طبیعی کاهش داد. با این حال ممکن است بعد از بیحسی اسپاینال یا اپیدورال بعضی از عوارض زیر را تجربه کنید:

 • امکان ایجاد حالت تهوع و استفراغ در مادر وجود دارد.
 • امکان ایجاد سردرد در مادر وجود دارد.
 • امکان ایجاد خونریزی از محل سوراخ شده وجود دارد.
 • امکان تب کردن مادر وجود دارد.
 • امکان ایجاد اختلال در تنفس و ایجاد مشکلات تنفسی وجود دارد‌.
 • امکان کم شدن فشار خون باعث کاهش ضربان قلب نوزاد نیز می‌شود.
 • امکان ایجاد بی‌ اختیاری ادرار که در این شرایط از کاتتر استفاده می کنند.
 • باعث بی‌ حسی در پا ها و بی‌ حرکت شدن آنها می‌شود.
 • امکان ایجاد حساسیت و خارش در بدن به دلیل استفاده از دارو ها وجود دارد.

عوارض ذکر شده در بالا را می ‌توان از طریق ایجاد به موقع تمهیدات به مقدار خیلی زیاد کاهش داد.

یکسری عوارض بسیار نادر  و خطرناک نیز امکان دارد برای فرد رخ دهد از جمله:

 • وارد شدن آسیب به نخاع فرد و ریشه های عصبی موجود در بدن
 • امکان هماتوم و آبسه اپیدورال‌ وجود دارد.
 • امکان تشنج مادر وجود دارد.

عوارض ایجاد شده از این روش بسیار کم بوده و در مواقع خیلی ناچیز ممکن است رخ دهد ولی باز هم می توانید تمام آنها را در نظر گرفته و برای استفاده از آن تصمیم گیری کنید.

آیا اپیدورال روش ایمنی است؟

استفاده از اپیدورال هم برای مادر و هم جنین وی هیچگونه خطری ندارد. زمانی که دیگر شیوه ‌های کنترل درد را برای مادر استفاده می ‌کنند و اثربخش نیست، استفاده از اپیدورال روش موثری برای کاهش درد خواهد بود و موجب ایجاد تمرکز بیشتر مادر روی روند زایمان خواهد شد‌ اما مانند هر روش دیگری، عارضه های خود را نیز به همراه دارد.

مزایای-زایمان-طبیعی-بدون-درد

ریسک عوارض زایمان بدون درد معمولا در بیحسی اسپینال بیشتر است. به همین علت زایمان طبیعی با بیحسی اپیدورال رایجتر از اسپینال است. در واقع، عوارض بیحسی اپیدورال اغلب در کسانی رخ می دهد که مشکل زمینه ای یا خاصی داشته باشند.

سوالات رایج درباره زایمان بدون درد

معمولا خانمها درباره زایمان بدون درد سوالات زیر را از متخصص زنان و زایمان می پرسند:

استفاده از اپیدورال برای جنین ضرری ندارد؟

تزریق مواد بیحسی می تواند باعث بیحالی نوزاد در ساعات اولیه بعد از تولد و یا تغییراتی در ضربان قلب او شود. به همین علت در نیم ساعت اول بعد از تولد، مرتب تپش قلب نوزاد چک می شود و نباید نگران این موارد باشید.

چه کسانی نمی توانند بیحسی نخاعی اپیدورال و اسپینال دریافت کنند؟

استفاده از بیحسی موضعی برای مادرانی که دچار هموفیلی، فشار خون پایین، کمبود پلاکت خون، فشار بالا در مغز، بیماری های قلبی و ریوی، سردردهای میگرنی یا اختلالات ستون فقرات هستند، ممنوع است.

تزریق بیحسی موضعی به ستون فقرات چقدر دردناک است؟

وارد شدن سوزن به ستون مهره ها ممکن است باعث احساس گزگز یا حالتی مثل برق گرفتگی شود. برای همین معمولا قبل از تزریق بیحسی، ناحیه تزریق را کمی بیحس می کنیم تا درد خاصی را تحمل نکنید.

اگر درباره زایمان طبیعی بدون درد در شیراز سوالی دارید، در بخش نظرات این مقاله حتما آنها را از ما بپرسید.

۴.۵/۵ - (۲ امتیاز)

8 پاسخ

  1. زایمان با بیحسی یه سری عوارض داره که البته همه دچارش نمیشن. سردرد هم فقط در بعضی مادران دیده میشه. بعضی ها فقط چند ساعت دچار این مشکل میشن و بعضی افراد هم به مدت طولانی تر. پس سعی کنید با خوردن مایعات زیاد،قرص مسکن و استراحت کافی، سردردهای بعد از زایمان با بیحس اپیدورال رو کمتر کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین بخوانید