علت بیرون زدن لابیا مینور چیست + درمان

شکل طبیعی لابیاها به این صورت است که لابیا مینورها باید توسط لابیاماژورها به طور کامل پوشیده شوند. این کار باعث حفظ رطوبت و گرمای واژن می شود. اما در بعضی از بانوان، لابیامینور بدلیل بزرگی زیاد از حد، از لابیاماژور بیرون می زند.
به این حالت هیپرتروفی لابیا یا بزرگ شدن لابیا مینور می گویند که هم در زنان و هم در دختران دیده می شود. ما در این مقاله قصد داریم به بررسی علت بیرون زدن لابیامینورها و نیز روشهای درمان آن در شیراز بپردازیم. پس تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

اندازه طبیعی لابیا چقدر است؟

برای اندازه طبیعی لابیا استاندارد خاصی وجود ندارد و طول لابیاهای مینور و ماژور در افراد، نژادها و سنین مختلف متفاوت است. در واقع تا زمانی که سایز لابیاها باعث عفونت، درد، سوزش یا ناراحتی واژن نشود، طبیعی است.

به طور میانگین، ​​بیشتر لابیاها ​​۱۹ میلی متر عرض و ۳۵.۵ میلی متر طول دارند.

درد-واژن-موقع-ورزش-به-دلیل-بزرگی-لابیاها

 

۷ علت بیرون زدگی لابیا مینورها

به گفته دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح و متخصص زنان و زیبایی، علت بزرگ شدن لابیا مینورها عبارت است از:

علل ژنتیکی و ارثی

در برخی از دختران بزرگی لابیا ارثی بوده و از همان بدو تولد با لابیاهای بزرگتر و یا نامساوی در دو طرف به دنیا می آیند.

 بلوغ

در دوران بلوغ با افزایش هورمون استروژن و دیگر هورمون های زنانه، لابیاها به سرعت رشد کرده و تا ۱۸ سالگی به رشد سریع شان ادامه می دهند. اما در بعضی از نوجوانان به دلایل ارثی یا هورمونی رشد لابیا مینورها بیشتر از حد عادی است و باعث هیپرتروفی لابیا می شود.

برای کوچک کردن لابیامینورهای بزرگ در شیراز شما هم می توانید از تخصص دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح لابیاپلاستی و متخصص زنان در این زمینه بهره مند شوید. جهت رزرو نوبت با شماره ۰۹۱۷۷۵۳۸۸۹۳ تماس حاصل فرمایید.

اختلالات هورمونی

برخی بیماریها که با اختلالات هورمونی همراه هستند و تعادل هورمون های زنانه یا مردانه بدن را بهم می زنند هم می توانند علت بزرگی لابیامینور باشند.

افرادی که به این علت دچار بیرون زدگی لابیاها می شوند، بعد از درمان مشکلات هورمونی، ممکن است اندازه لابیاهایشان کمتر شود. اما در بعضی از زنان بزرگی لابیاها دائمی خواهد بود.

ضربه به لابیا مینور

همیشه به ناحیه تناسلی کسانی که به طور حرفه ای دوچرخه سواری یا سوارکاری می کنند، ضربه وارد می شود. این ضربات مکرر منجر به ایجاد یک لایه محافظتی چربی در لابیاماژور و نیز بزرگ شدن لابیا مینورها می شود. این یک مکانیسم طبیعی و دفاعی برای حفاظت از واژن است.

علل-بزرگ-شدن-لامینورها

بارداری

اغلب زنان در دوران بارداری خود بیرون زدن لابیاها را به دلیل افزایش جریان خون در ناحیه تناسلی و فشار به بافتهای این ناحیه تجربه می کنند. این نوع بزرگی لابیا دائمی نیست و مدتی بعد از زایمان دوباره سایز لابیاها به اندازه قبلی بر می گردد. بنابراین نباید نگران بزرگی لابیاها در طول بارداری تان باشید.

افزایش سن

با بالا رفتن سن، لابیامینورها هم مثل بقیه قسمتهای دیگر بدن دچار افتادگی می شوند که این افتادگی در افراد چاق بیشتر است. تغییرات هورمونی در یائسگی هم می تواند افتادگی لابیامینور را در بعضی از زنان تشدید کند.

تحت فشار بودن لابیاها

گاهی ممکن است به دلیل پوشیدن مداوم لباسهای زیر خیلی چسبان، لابیاها زیاد تحریک شده و تحت فشار قرار بگیرند و سایز آنها به مرور  زمان تغییر کند. البته این مورد چندان علت شایعی برای بیرون زدن لابیا مینور نیست.

آناتومی-واژن

نکته مهم: رابطه جنسی زیاد و خودارضایی نمی توانند علت بزرگی لابیامینور باشند.

منظور از بیرون زدگی لابیا مینور چیست؟

منظور از بیرون زدگی لابیا مینور چیست؟
منظور از بیرون زدگی لابیا مینور چیست؟
 • پیدا بودن برجستگی واژن زیر لباس های جذب
 • اختلال در دفع ترشحات واژن بخاطر بزرگی لابیاها و بروز عفونتهای مکرر واژن
 • احساس درد و ناراحتی حین رابطه جنسی
 • احساس درد یا فشار در واژن موقع ورزش، نشستن روی دوچرخه، پوشیدن شلوار جین یا تنگ، …

درمان هیپرتروفی لابیا در شیراز

زمانی که لابیامینور بزرگ باعث درد و سوزش یا عفونت مکرر واژن می شود، تنها روش درمان این علائم، انجام عمل زیبایی واژن در شیراز یا همان لابیاپلاستی است. به گفته خانم دکتر طباطبایی، این جراحی در شیراز با توجه به میزان بزرگی لابیاها به یکی از روشهای زیر انجام می شود:

برای انجام این جراحی ها، قسمتهای اضافی و آویزان لابیامینور با استفاده از لیزر، آراف یا تیغ جراحی برداشته می شود تا لابیاها به زیبایی کوچک شوند. عمل برداشتن لابیا یک عمل سرپایی و حساس است که توصیه می کنیم برای انجام آن حتما به یک جراح خوب لابیاپلاستی در شیراز مراجعه کنید.

قبل-و-بعد-از-عمل-زیبایی-واژن

برای عمل زیبایی واژن در شیراز با بهترین تکنیکها شما هم می توانید از تخصص و تجربه خانم دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح لابیاپلاستی و متخصص زنان در این زمینه بهره مند شوید. جهت رزرو نوبت یا اطلاع از هزینه عمل لابیاپلاستی می توانید با شماره ۰۹۱۷۷۵۳۸۸۹۳ تماس بگیرید.

بررسی عوامل اندازه و بیرون زدگی لبه های مینور واژن

 • دلایل ژنتیکی و مادرزادی
 • تغییرات هورمونی و افزایش استروژن و سایر هورمون های زنانه در دوران بلوغ
 • البته این نکته را به یاد داشته باشید که چنین مشکلی در دوران بلوغ تمامی دختران نوجوان مشاهده نمی شود. از دیگر دلایل بزرگی و بیرون زدگی لبه های مینور واژن می توان به موارد زیر اشاره کرد:
 • برقراری رابطه جنسی در برخی از بانوان
 • تغییرات هورمونی بعد از زایمان و در طول دوران بارداری
 • کاهش ناگهانی و زیاد وزن بعد از دوران چاقی مفرط
 • وجود اختلالات هورمونی
 • بارداری و زایمان واژینال پشت سر هم و متعدد
 • بالا رفتن سن

انجام عمل لابیاپلاستی با لیزر

 

انجام عمل لابیاپلاستی با لیزر
انجام عمل لابیاپلاستی با لیزر

این جراحی یک عمل سبک و سرپایی است که توسط جراح و متخصص زنان و زایمان با بی حسی موضعی در مطب انجام می شود.

جراح زیبایی زن در حین عمل لابیاپلاستی، بافت اضافی لابیای کوچک را با لیزر برمی دارد و قسمت های باقی مانده را با بخیه های قابل جذب به هم می دوزد.

این باعث کوچکتر شدن اندازه لابیاها می شود.

سوالات رایج درباره بزرگی لابیا مینور

در اینجا می توانید پاسخ به رایجترین سوالات در مورد لابیامینورهای بزرگ را به همراه پاسخ آنها بخوانید:

چطور بزرگی لابیا را تشخیص دهیم؟

اگر موقع نزدیکی، دوچرخه سواری و پوشیدن لباس تنگ دچار درد و ناراحتی واژن می شوید، علت آن بزرگی بیش از حد لابیا مینور است. اگر شک دارید می توانید به پزشک زنان مراجعه کنید.

عفونت های مکرر واژن می تواند علت بزرگی لابیا باشد؟

خیر. عفونت نمی تواند باعث هیپرتروفی لابیامینور شود.

عمل لابیاپلاستی درد دارد؟

خیر این جراحی با بیحسی موضعی انجام می شود، بنابراین دردی حس نمی کنید. بعد از عمل هم درد خفیفی دارید که با داروهای مسکن یا کمپرس سرد قابل کنترل است.

لابیاپلاستی با لیزر بهتر است یا جراحی؟

اگر لابیاها خیلی بزرگ باشند مجبورید جراحی کنید. در غیر این صورت لابیاپلاستی با لیزر در شیراز روش بهتری است چون این روش نسبت به جراحی بخیه کمتری نیاز دارد و خونریزی و دوره نقاهت آن کمتر است. اما اگر به دنبال برشهای ظریف تر هستید، آراف سرجری را به شما پیشنهاد می کنیم.

اگر شما هم سوالی درباره علت بیرون زدن لابیامینور و روشهای درمان آن در شیراز دارید، می توانید در بخش نظرات این مقاله آنها را از ما بپرسید.

۳.۶/۵ - (۵ امتیاز)

10 پاسخ

 1. سلام خانم دکتر من چند روزه که لابیای سمت راستم بزرگتر شده یا باد کرده، نمیدونم درست. ولی بعضی وقتا که میشینم یه کم درد میگیره. نگرانم از این بزرگتر نشه. میشه علتش رو بگین چیه و باید چی کار کنم؟

  1. سلام. معاینه نکردم که بتونم نظر قطعی بدم. ولی اگر بالای ۱۸ سال دارید و یه دفعه متوجه تورم لابیا شدین میتونه به خاطر عفونت یا موارد دیگه باشه. اگر ترشحات عفونی دارید یا وضعیت لابیاها به حالت اول برنگشت حتما برای معاینه به متخصص زنان مراجعه کنید تا علت مشکل تون مشخص بشه.

 2. سلام. ببخشید خانم دکتر میشه بگین سایز لابیاها باید چند سانت باشه که نرمال باشه؟ و لابیاهای چند سانت به بالا رو باید عمل کرد؟

  1. عزیزم هیچ استاندارد خاصی در این مورد نیست و خیلی از سایزها نرمال هستند. ما به لابیایی بزرگ میگیم که همیشه موقع پوشیدن لباس تنگ، ورزش، رابطه جنسی دچار درد و تورم میشه و زیر لابیاماژورها پوشیده نمیشه. این نوع از لابیاها رو با عمل لابیاپلاستی اصلاح می کنیم.

  1. نه. در عمل لابیاپلاستی با اعصاب این ناحیه کاری نداریم و حتی بعد از این عمل بخاطر کوچکتر شدن لابیاها درد موقع دخول از بین میره و حس جنسی بهتر میشه. برای اینکه خیالتون از نتیجه عمل راحت باشه، این جراحی رو حتما نزد جراح مجرب در این زمینه انجام بدین.

 3. ببخشید من هیجده سالمه لابیای مینورم خیلی بزرگ و افتادس و خیلی چین و چورک داره و کمی هم تیره شده می خواسم بدونم با انجام لابیا چین و چورک و تیرگی هم رفع میشه

 4. من ۱۷سالمه ولابیا دارم وبزرگ و نامساوی هستن و خیلی نگرانم و میترسم به کسی چیزی بگم توروخدا کمکم کنید می‌خوام ازدواج کنم و میترسم گفت:

  من ۱۷سالمه ولابیا دارم وبزرگ و نامساوی هستن و خیلی نگرانم و میترسم به کسی چیزی بگم توروخدا کمکم کنید می‌خوام ازدواج کنم و میترسم

 5. من ۱۷سالمه ولابیا دارم وبزرگ و نامساوی هستن و خیلی نگرانم و میترسم به کسی چیزی بگم توروخدا کمکم کنید می‌خوام ازدواج کنم و میترسم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین بخوانید