مراقبتهای بعد از انجام کولپوسکوپی

کولپوسکوپی دهانه رحم یک تست تکمیلی برای تشخیص سرطان دهانه رحم در زنان است. این آزمایش را زنانی انجام می دهند که تست پاپ اسمیرشان غیرطبیعی بوده و یا تست HPV (زگیل تناسلی) آنها مثبت شده است.
بعد از کولپوسکوپی به مراقبتهای زیادی نیاز ندارید اما نکاتی هست که باید حتما آنها را رعایت کنید تا دچار مشکلات حادی مثل عفونت دهانه رحم نشوید. در این مقاله همراه ما باشید تا شما را با مراقبت های بعد از کولپوسکوپی آشنا کنیم. برای دسترسی سریع به تیترهای مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

بعد از کولپوسکوپی چه انتظاری باید داشته باشم؟

به گفته دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح و متخصص زنان، کولپوسکوپی دهانه رحم در شیراز به دو روش انجام می شود:

بدون بیوپسی

گاهی نیازی به نمونه برداری (بیوپسی) از دهانه رحم نیست و فقط دهانه رحم معاینه می شود. بعد از ورود اسپکولوم و شستشوی واژن با سرکه کمی احساس ناراحتی، سوزش و درد خفیف دارید که بعد از چند ساعت برطرف می شود.

با بیوپسی

اگر پزشک مشکوک به تغییرات سرطانی در سلولهای دهانه رحم باشد و بیوپسی برایتان انجام شود، به دلیل خراشیدن سلولهای دهانه رحم خونریزی خفیف و دردی شبیه دردهای پریودی را تجربه می کنید. بعضی از خانم ها بعد از کولپوسکوپی دهانه رحم با بیوپسی دچار عفونت می شوند. برای جلوگیری از این عفونتها لازم است مراقبت های بعد از کولپوسکوپی را حتما طبق دستور پزشکتان انجام دهید.

کولپوسکوپی-رحم

برای انجام کولپوسکوپی دهانه رحم در شیراز، شما هم می توانید به مطب خانم دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح و متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید. جهت رزرو نوبت با شماره ۰۹۱۷۷۵۳۸۸۹۳ تماس بگیرید.

مراقبت های بعد از کولپوسکوپی

مراقبتهای بعد از کولپوسکوپی هم شبیه مراقبتهایی است که باید بعد از تست پاپ اسمیر انجام دهید. رعایت نکات زیر می تواند به بهبودی سریعتر و جلوگیری از عوارض بعد از کولپوسکوپی به شما کمک کند:

۱- برای کاهش درد از داروهای مسکن خفیف که پزشک برایتان تجویز کرده، مثل بروفن استفاده کنید.
۲- می توانید طبق معمول حمام کنید یا دوش بگیرید اما نباید تا زمان بهبود علائمی مثل خونریزی و ناراحتی واژن در وان حمام بنشینید طولانی باشد.
۳- همان روز می توانید به فعالیت های عادی روزانه تان برگردید و نیازی به استراحت مطلق ندارید.
۴- بعد از کولپوسکوپی به احتمال زیاد تا دو سه روز لکه بینی خواهید داشت (در صورت انجام بیوپسی). پس حتما همراه خود پد و نوار بهداشتی داشته باشید.
۵- بسته به اینکه درد و لکه بینی شما چقدر طول بکشد معمولا سه تا پنج روز نباید رابطه جنسی داشته باشید.
۶- تا پنج روز از مواردی مثل دوشهای واژینال و داروهای واژینال استفاده نکنید. در صورتیکه لازم است حتما داروهای خود را مصرف کنید، حتما این مورد را با پزشک در میان گذاشته و نظر او را جویا شوید.
۷- در کل در صورت انجام بیوپسی، بعد از سه روز احساس ناراحتی، درد و لکه بینی شما باید برطرف شده باشد.

علاوه بر رعایت موارد بالا، زنانی که آزمایش کولپوسکوپی را با بیوپسی انجام داده اند و نسبت به بقیه علائم و درد بیشتری دارند، تا زمان خوب شدن کامل دهانه رحم باید کارهای زیر را انجام دهند:

 • برای کنترل ترشحات بعد از کولپوسکوپی (ترشحات قهوه ای یا قرمز واژن) باید از نوار بهداشتی استفاده کنید.
 • بهتر است بعد از کولپوسکوپی با بیوپسی تا حد ممکن یک روز در منزل استراحت کنید.
 • انجام ورزشهای سبک هیچ مشکلی ندارد ولی تا یک هفته باید از شنا کردن بپرهیزید.
 • تا زمانی که هنوز دچار عوارض کولپوسکوپی هستید از بلند کردن هر چیز سنگینی بپرهیزید و کارهای سخت انجام ندهید.

جلوگیری-از-عفونت-بعد-از-کولپوسکوپی

چه زمانی باید بعد از کولپوسکوپی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر بعد از کولپوسکوپی مشکلات زیر را تجربه می کنید، هر چه سریعتر برای درمان آنها باید به پزشک مراجعه کنید:

 • خونریزی شدید دارید
 • لخته های خونی دفع می کنید
 • ترشحات عفونی دارید
 • درد شدیدی دارید که با مسکن بهتر نمی شود
 • تب بالا دارید

در این موارد با استفاده از دارو می توان جلوی خونریزی را گرفت و عفونت در محل بیوپسی را با مصرف داروهای آنتی بیوتیک برطرف کرد.

برای انجام کولپوسکوپی دهانه رحم در شیراز، شما هم می توانید به مطب خانم دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح و متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید. جهت رزرو نوبت با شماره ۰۹۱۷۷۵۳۸۸۹۳ تماس بگیرید.

آیا عمل‌ کولپوسکوپی درد دارد؟

کولپوسکوپی به تنهایی دردی ندارد ولی در صورتی که در دهانه ی رحم و رحم سلول و بافت مشکوکی وجود داشته باشد همزمان با انجام کولپوسکوپی بیوپسی را هم انجام می دهند. معمولا انجام بیوپسی مقدار خیلی کمی درد و سوزش دارد که مقطعی می باشد.

چرا ‌به آزمایش کولپوسکوپی نیاز است؟

چنان چه نتیجه ی آزمایش پاپ اسمیر و یا انجام عکس برداری از لگن وجود ناهنجاری در رحم و تخمدان را نشان داده باشد، انجام کولپوسکوپی نیز تجویز می گردد. آزمایش کولپوسکوپی به دلایل زیر صورت می گیرد:

 • برای تشخیص دادن زگیل های موجود در ناحیه ی تناسلی
 • داشتن عفونت در دهانه ی رحم و یا متورم شدن آن
 • وجود تغییرات نشان دهنده ی علائم وجود سرطان در بافت های موجود در رحم
 • تغییرات نشان دهنده ی وجود سرطان در بافت های واژن
 • تغییرات نشان دهنده ی وجود سرطان در آلت تناسلی

بهترین زمان انجام کولپوسکوپی

بهترین زمان انجام کولپوسکوپی
بهترین زمان انجام کولپوسکوپی

کولپوسکوپی را زمانی انجام می دهند که فرد دارای تست پاپ اسمیر مثبت باشد و یا به بیماری HPV مبتلا باشد، در این شرایط برای بررسی های بیشتر انجام کولپوسکوپی تجویز می گردد. بنابراین بهترین زمان انجام بعد از مشخص شدن نتیجه ی تست پاپ اسمیر و HPV است.

آمادگی های لازم برای انجام کولپوسکوپی

 • باید زمان انجام کولپوسکوپی با زمان قاعدگی باید تنظیم باشد و زمانی بعد از قاعدگی باید انتخاب گردد.
 • یک الی دو روز پیش از کولپوسکوپی نباید رابطه ی جنسی برقرار کرد.
 • یک الی دو روز قبل از انجام کولپوسکوپی نباید پد و یا نوار بهداشتی را به کار گرفت و استفاده کرد.
 • داروهای مربوط به واژن را ۲ روز پیش از کولپوسکوپی نباید استفاده کرد.
 • قبل از انجام کولپوسکوپی می توانید از مسکن و ایبوپروفن استفاده کنید.

جمع بندی پایانی

بعد از کولپوسکوپی دهانه رحم نیاز به مراقبت خاصی ندارید. اما اگر همراه کولپوسکوپی، نمونه برداری از سلولهای دهانه رحم را نیز انجام داده اید، مهم است که مراقبت های بعد از کولپوسکوپی به دقت رعایت شود.

این مراقبتها می توانند جلوی خونریزی و عفونت دهانه رحم را بعد از بیوپسی بگیرند. مهمترین کارهایی که باید تا زمان بهبودی کامل زخم های بافت دهانه رحم انجام دهید عبارتند از: پرهیز از کارهای سنگین، پرهیز از رابطه جنسی، عدم استفاده از تامپون و دوشهای واژینال، پرهیز ار رفتن به استخر برای یک هفته.

پرسش و پاسخ کولپوسکوپی

پرسش و پاسخ کولپوسکوپی
پرسش و پاسخ کولپوسکوپی

خانم هایی که کولپوسکوپی رحم را در شیراز انجام می دهند، معمولا سوالات زیر را از خانم دکتر طباطبایی می پرسند:

بعد از کولپوسکوپی می توانم به مسافرت بروم؟

بله مشکلی ندارد. اما مراقبت های بعد از کولپوسکوپی را حتما رعایت کنید تا دچار عفونت نشوید.

قاعدگی بعد از کولپوسکوپی چه تغییری می کند؟

قاعدگی در بعضی از زنان ممکن است بلافاصله بعد از کولپوسکوپی تغییر کند مثلا خونریزی بیشتری داشته باشند. اما در پریود بعدی دوباره به روال قبلی خود برمی گردد.

چه مدت بعد از کولپوسکوپی جواب آزمایشم را می گیرم؟

دو تا سه هفته بعد می توانید نتیجه آزمایش خود را بگیرید. ولی اگر در طول این مدت جواب شما حاضر نشده باید حتما به آزمایشگاه سر بزنید. چرا که پزشک برای درمان شما نیازمند نتایج آزمایشات شماست.

کولپوسکوپی دهانه رحم چه عوارضی دارد؟

عفونت، تب و خونریزی شدید از عوارض بعد از کولپوسکوپی هستند که در تعداد بسیار معدودی از زنان رخ می دهند و همانطور که گفتیم برای رفع آنها نیاز است به پزشک مراجعه کنید. نمونه برداری از دهانه رحم در حدی نیست که باعث کوتاه شدن دهانه رحم و مواردی از این دست شود.

اگر شما هم سوالی در مورد مراقبتهای بعد از کولپوسکوپی دارید، در بخش نظرات می توانید آنها را بپرسید.

۴.۵/۵ - (۶ امتیاز)

9 پاسخ

  1. تا یک هفته ممکنه خونریزی خفیف داشته باشید ولی معمولا ترشحاتی که میبینید مربوط به رنگها و داروهایی هست که برای کولپوسکوپی استفاده کردیم و داره از رحم خارج میشه. فقط زمانی ترشحات نگران کننده هستند که عفونی باشند یعنی رنگی و بد بو باشند.

 1. سلام ببخشید من ی سوالی داشتم خدمت شما.من سیزدهم پریود شدم بعد از اتمام پریودیم کلوپوسکوپی و پیوسی انجام دادم .مشکلی نداشتم تا الان که بیدارشدم میبینم لکه بینی دارم مثل اولین روزهای پریودیم خیلی نگرانم ممنون میشم راهنمایی کنین

 2. امروز نمونه برداری ازرحم انجام دادگفتن برای مراقبتهای بعدش باید ۴۰روزرابطه جنسی نداشته باشم چرااین همه طولانی؟؟؟؟

 3. سلام بعد از کلپوسکوپی خارش شدیدی دارم چه دارویی استفاده کنم الان دو روز گذشته از کلپوسکوپی

 4. سلام من چندسالی است خونریزی دارم خیلی دکتررفتم یه چندوقط قط میشه ولی دوباره خونریزی دکتربهم گفت بایدکوتاژکنم یه دکتردیگه گفت تومطب نمونه برداری مکنم به نظرشماچه کاری راانجام بدم؟

 5. سلام من ششم خرداد کولپوسکپی انجام دادم امروز هفدهم هست لکه بینی دارم یعنی پریود شدم با اینکه دوازده روز دیگه مانده به پریودم

  1. سلام
   پس از کولپوسکوپی، لکه‌بینی یا خونریزی کم ممکن است تا چند روز ادامه داشته باشد.
   این نوع لکه‌بینی معمولاً ناشی از تحریک یا آسیب جزیی به بافت‌های دهانه رحم در طول فرآیند کولپوسکوپی است و معمولاً جای نگرانی ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین بخوانید