مرکز انجام تست HPV در شیراز (ویژه بانوان)

مرکز-تست-HPV-در-شیراز

عفونت اچ پی وی توسط نوعی از ویروس ها به نام پاپیلومای انسانی ایجاد می شود. برخی از این ویروسها فقط باعث ایجاد زگیل در نواحی تناسلی شده و به آنها ویروس زگیل تناسلی می گویند. این نوع از HPV ها اگر از تیپ های پرخطر باشند، ممکن است منجر به سرطان دهانه رحم  شوند.
سرطان دهانه رحم یا سرویکس اگر به موقع شناسایی نشود، یک بیماری کشنده است. برای شناسایی این تیپ از ویروسها از تست غربالگری اچ پی وی استفاده می شود. ما در این مقاله به شما خواهیم گفت که این تست چیست و کجا می توانید آن را انجام دهید. برای دسترسی سریع به تیترها می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

آزمایش زگیل تناسلی در زنان

آزمایش HPV زنان یک تست غربالگری است که مثل تست پاپ اسمیر به شناسایی زودهنگام سرطان دهانه رحم در زنان کمک می کند. آزمایش زگیل تناسلی برای تشخیص تیپ ویروس زگیل تناسلی انجام می شود. انواع ویروس HPV عبارتند از:

HPV کم خطر: تیپهای کم خطر آنهایی هستند که فقط روی پوست نواحی تناسلی یا در دهان زگیل ایجاد می کنند ولی باعث سرطان های ناحیه تناسلی و گلو نمی شوند.

HPV پر خطر: آلودگی به این تیپ از ویروسها ریسک سرطانهای دهانه رحم، مقعد، واژن، فرج و اوروفارنکس (سرطان گلو یا لوزه ها) را در زنان بیشتر می کند.

تیپ های پر خطر شامل چندین نوع مختلف است که خطر سرطان زایی یکسانی ندارند. در بین این تیپها، ویروس های تیپ ۱۶ و ۱۸ اچ پی وی عامل ۷۰% از سرطانهای سرویکس بوده و خطرناکترین نوع ویروسهای زگیل تناسلی هستند.

تست-اچ-پی-وی

نحوه انجام تست HPV در زنان

برای گرفتن تست HPV باید به یکی از مراکز انجام این تست مراجعه کرده و مثل معاینه لگنی باید شلوار و لباس زیرتان را در آورید. سپس روی میز مخصوصی دراز کشیده و پاها را روی رکابهای دو طرف میز می گذارید.

سپس پزشک با استفاده از انبر مخصوصی به نام اسپکولوم، کانال واژن را باز و با ابزارهای خاصی (سواب، براش، …) سلولهای دهانه رحم را جمع آوری می کند. سپس نمونه های گرفته شده را به آزمایشگاه می فرستد تا وجود داشتن یا نداشتن اچ پی وی بررسی و تیپ آن شناسایی شود.

آزمایش-زگیل-تناسلی

اگر لازم است تست پاپ اسمیر هم انجام شود، دوباره همین کار برای بررسی تغییرات سلولی در دهانه رحم انجام می شود. انجام آزمایش اچ پی وی چند دقیقه بیشتر طول نمی کشد و هیچ درد و ناراحتی خاصی ندارد. برای گرفتن نتیجه این آزمایش معمولا باید ۱ تا ۳ هفته صبر کنید.

توجه: آزمایش خون برای HPV وجود ندارد و برای تشخیص آلودگی به این ویروس از بیوپسی (نمونه برداری) سلولهای دهانه رحم استفاده می شود. البته برخی تحقیقات در بریتانیا نشان می دهد که از طریق آزمایش ادرار هم می توان تست اچ پی وی را انجام داد (منبع: carrington.edu).

شما هم اگر ساکن شیراز هستید، می توانید برای انجام تست اچ پی وی به مطب خانم دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح و متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید. جهت رزرو نوبت با شماره ۰۹۱۷۷۳۴۵۳۹۴ تماس حاصل فرمایید.

نکات مهم قبل از تست HPV

در صورتی که قرار است آزمایش HPV را انجام دهید، برای جلوگیری از کاهش دقت تست، حتما باید موارد زیر را رعایت کنید:

  • از ۴۸ ساعت قبل نباید رابطه جنسی واژینال داشته باشید.
  • از دو روز قبل نباید از محصولات داخل واژینالی مثل دوش واژینال، اسپرم کش یا کرمهای واژینالی استفاده کنید.
  • در دوران قاعدگی نباید این تست را انجام دهید. بهترین زمان تست HPV از چند روز بعد از پریودی تا قبل از شروع پریود بعدی است.

بعد از انجام تست اچ پی وی عوارض یا مراقبتهای خاصی ندارید و می توانید بلافاصله به کارهای روزانه تان برگردید.

مراکز انجام تست HPV در شیراز

برای تست غربالگری اچ پی وی در شیراز می توانید این آزمایش را در مطب دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح و متخصص زنان و زایمان انجام دهید. این مرکز یکی از مراکز مجهز تست HPV در شیراز است.

بنابراین در صورت نیاز، برای بررسی تغییرات مشکوک سلولهای دهانه رحم می توانید تست پاپ اسمیر و کولپوسکوپی را هم در این مرکز انجام دهید.

تفسیر آزمایش اچ پی وی

جواب آزمایش HPV زنان ممکن است به یکی از شکلهای زیر گزارش شود:

آزمایش اچ پی وی منفی:

جواب منفی نشان می دهد که آلوده به ویروس پاپیلومای انسانی نیستید. ولی طبق روال قبل باید چکاپ ها ۳ یا ۵ ساله را همچنان ادامه دهید.

آزمایش اچ پی وی مثبت:

اگر جواب تست HPV مثبت و سلولهای دهانه رحم در معاینه لگنی یا تست پاپ اسمیر غیرعادی دیده شده باشد، باید تست کولپوسکوپی دهانه رحم را برای اطمینان انجام دهید.

اگر جواب تست کولپوسکوپی منفی شد، هیچ مشکلی از نظر تغییرات سرطانی وجود ندارد و باید چکاپ های دوره ای تان را ادامه دهید. اما در صورت مثبت بودن جواب کولپوسکوپی باید روشهای درمان قطعی زگیل تناسلی را شروع کنید.

نتیجه نامطلوب:

این جواب نشان می دهد که نمونه مشکل داشته است. مثلا سلولها ناکافی بوده، روی هم جمع شده اند یا خون و مخاط واژن آنها را پوشانده است. در صورتی که نمونه ها رضایت بخش نباشند باید ۲ تا ۴ ماه بعد از تست اولیه، دوباره تست غربالگری اچ پی وی را تکرار کنید.

تغییرات-سلولی-در-سرطان-دهانه-رحم

برای انجام تست های اچ پی وی و در صورت نیاز، آزمایش پاپ اسمیر یا کولپوسکوپی در شیراز شما هم می توانید از تجهیزات به روز در مطب خانم دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح و متخصص زنان و زایمان جهت تشخیص و درمان زگیل تناسلی زنان بهره مند شوید. جهت رزرو نوبت با شماره ۰۹۱۷۷۵۳۸۸۹۳ تماس بگیرید.

سوالات رایج درباره آزمایش HPV زنان

معمولا در مورد آزمایش اچ پی وی، خانمها سوالات زیر را از متخصص زنان می پرسند:

تست پاپ اسمیر می تواند HPV را هم نشان دهد؟

خیر. تست پاپ اسمیر تغییرات سلولی دهانه رحم را نشان می دهد و برای تعیین آلودگی دهانه رحم به ویروس حتما تست HPV را انجام دهید. در این تست، کم خطر یا پر خطر بودن ویروس هم مشخص می شود.

اگر جواب آزمایش HPV مثبت بود ولی در تست پاپ اسمیر سلولهای دهانه رحم طبیعی نشان داده شده، باید چکار کنم؟

ممکن است تست های تکمیلی برایتان تجویز شود. در صورتی که مبتلا به تیپ پرخطر باشید، سال بعد باید تست اچ پی وی را تکرار کنید تا مشخص شود آیا بدن ویروس را پاکسازی کرده یا نه. اگر سلولهای دهانه رحم تغییراتی داشته باشند، باید زیر نظر پزشک درمانهای لازم را انجام دهید.

چه زنانی لازم است تست اچ پی وی بدهند؟

زنان ۲۱ تا ۶۵ سال که از نظر جنسی فعال هستند با توجه به نظر پزشک خود باید هر ۳ سال یا ۵ سال یکبار این تست را انجام دهند.

هزینه ی تست اچ پی وی در شیراز چقدر است؟

هزینه آزمایش HPV بستگی به نوع بیمه بیمار، محل آزمایش (مطب، آزمایشگاه، …) و نیاز به تست های تکمیلی مثل پاپ اسمیر دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید با شماره ۰۹۱۷۷۵۳۸۸۹۳ با مطب دکتر سیده زهرا طباطبایی تماس بگیرید.

اگر شما هم سوالی درباره تست اچ پی وی در شیراز دارید، در بخش نظرات این مقاله می توانید سوالات خود را بپرسید.

۴.۵/۵ - (۴ امتیاز)
دکتر زهرا طباطبایی

دکتر سیده زهرا طباطبایی (متخصص زنان و زایمان) فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی ایران و دارای بورد تخصصی در این رشته هستند. خانم دکتر طباطبایی بیش از پانزده سال است که در زمینه ارائه خدمات درمانی و زیبایی به بانوان فعالیت دارند. در حال حاضر کلینیک دکتر طباطبایی را می توان مجهزترین کلینیک زنان در استان فارس بشمار آورد و به همین دلیل بیماران متعددی از شیراز و استانهای همجوار برای دریافت خدمات باکیفیت به این مرکز مراجعه می کنند.

بدون دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *