تاثیرات عمل برداشتن رحم بر رابطه جنسی و زناشویی

جراحی هیسترکتومی یا عمل برداشتن رحم دومین جراحی رایج بین زنان است که در آن رحم یا کل اندام تولید مثلی زن برداشته می شود. به همین علت، بسیاری از بانوان شیرازی که این جراحی را انجام می دهند، دچار مشکلات عاطفی می شوند.
بخشی از دغدغه این بانوان و همسران آنها تاثیر برداشتن رحم بر رابطه جنسی آنها است که به دلیل خجالت کشیدن چیزی در این مورد از جراحان نمی پرسند. اما ما در این مقاله به رایجترین نگرانی های شما درباره رابطه جنسی بعد از هیسترکتومی پاسخ داده ایم. برای دسترسی سریعتر به تیترهای مقاله می توانید از فهرست زیراستفاده کنید.

عمل برداشتن رحم در شیراز

جراحی هیسترکتومی یا برداشتن رحم در شیراز معمولا برای درمان بیماریهایی مثل اندومتریوز، فیبروم های بزرگ عود کننده و سرطان رحم ضروری است. در این جراحی بسته به نیازهای پزشکی هر زن، کل رحم یا رحم با ساختارهای دیگری مثل دهانه رحم، لوله های فالوپ یا تخمدانها خارج می شود.

آیا برداشتن رحم در رابطه زناشویی تاثیر دارد؟

برداشتن رحم تاثیر منفی بر رابطه جنسی ندارد و بسیاری از زنانی که آن را انجام داده اند، می گویند که زندگی جنسی آنها بعد از جراحی فرقی نکرده یا حتی بهتر شده است.

چون این خانم ها دیگر علائم درد و خونریزی را که ناشی از بیماریهایی رحمی بوده است، ندارند. حتی به دلیل اینکه توانایی باردار ندارند، موقع نزدیکی آرامش بیشتری دارند و ارگاسم بهتری را تجربه می کنند.

بعد از برداشتن رحم اسپرمها کجا می روند؟

بعد از برداشتن رحم برای جلوگیری از خونریزی، انتهای واژن یا گردن رحم دوخته می شود و چون  اسپرم ها جایی برای رفتن ندارند با ترشحات عادی واژینالی از واژن خارج می شوند.

عمل-هیسترکتومی-رحم

شما هم می توانید برای انجام عمل هیسترکتومی در شیراز به دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح و متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید. جهت رزرو نوبت با شماره ۰۹۱۷۷۵۳۸۸۹۳ تماس حاصل فرمایید.

چگونه هیسترکتومی رابطه جنسی شما را تغییر می دهد؟

عمل هیسترکتومی نباید به طور دائمی باعث اختلالات ارگاسم زنان شود و تغییری در حس واژن ایجاد کند. با اینحال در بعضی از خانم ها رابطه بعد از برداشتن رحم به یکی از دلایل زیر تغییر می کند:

۱- کاهش میل جنسی

کاهش میل جنسی بعد از هیسترکتومی معمولا از عوارض بعد از عمل برداشتن رحم و تخمدان است. در واقع با برداشتن رحم میل جنسی تغییری نمی کند ولی اگر تخمدانها هم خارج شوند، به دلیل کاهش تولید هورمونهای جنسی از تخمدانها مشکلات زیر ایجاد می شود:

  • کاهش تولید هورمون تستوسترون و استروژن که برای میل جنسی ضروری هستند.
  • یائسگی زودرس
  • خشکی واژن که باعث مقاربت دردناک می شود
  • بی میلی جنسی و کاهش حس جنسی بعد از هیسترکتومی به دلیل خشکی واژن

خانم های شیرازی که مشکل خشکی واژن دارند، می توانند با مراجعه به دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح و متخصص زنان این مشکل را درمان و حس و میل جنسی خود را بهبود دهند.

بیشتر بخوانید: درمان مشکلات ناشی از یائسگی در شیراز

۲- کاهش طول واژن بعد از عمل هیسترکتومی

در بعضی از انواع عمل هیسترکتومی لازم است همراه رحم؛ گردن رحم (سرویکس) و بالای واژن هم برداشته شوند. به دلیل کوتاه شدن طول واژن بعد از این جراحی، رابطه جنسی در بعضی از پوزیشن ها دردناک می شود و بر احساس لذت زنان تاثیر می گذارد. اما زنانی که واژنشان در این جراحی دست نخورده، نباید نگران این موضوع باشند.

۳- کاهش ارگاسم به دلایل روانی

برخی از خانم ها نمی توانند با جای خالی رحم بعد از هیسترکتومی کنار بیایند. برای همین احساس زنانگی یا جذابیت کمتری دارند و عزت نفس و اعتماد به نفس آنها کاهش می یابد.

برخی از آنها دچار افسردگی، اضطراب یا غم از دست دادن باروری می شوند و به همین علل روحی-روانی کمتر مایل به نزدیکی هستند و از رابطه جنسی خود مثل قبل لذت نمی برند.

آیا زنی که رحم ندارد میتواند رابطه زناشویی داشته باشد؟

بعد از جراحی برداشتن رحم زندگی جنسی بیمار فقط برای چند هفته متوقف می شود تا زخم ها ترمیم شوند. پس این جراحی به زندگی جنسی تان پایان نمی دهد و هنوز شما یک زن هستید و می توانید مثل بقیه رابطه جنسی داشته باشید و به ارگاسم برسید.

چه زمانی رابطه جنسی بعد از هیسترکتومی بی خطر است؟

چهار تا شش هفته بعد از جراحی اگر برشهای جراحی خوب شده؛ هیچ خونریزی ندارید؛ برای رابطه آماده هستید و ترشحات واژنتان کافی است. می توانید با اجازه پزشک رابطه جنسی راشروع کنید.

رابطه-جنسی-بعد-از-هیسترکتومی

شما هم می توانید برای انجام عمل هیسترکتومی در شیراز به دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح و متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید. جهت رزرو نوبت با شماره ۰۹۱۷۷۵۳۸۸۹۳ تماس حاصل فرمایید.

نکاتی درباره شروع رابطه جنسی بعد از عمل هیسترکتومی

اگر عمل هیسترکتومی رحم در شیراز را انجام داده اید، برای بازگشت به زندگی جنسی عادی خود می توانید نکات زیر را رعایت کنید:

۱- برای رابطه جنسی عجله نکنید و به خودتان زمان بدهید.
۲- پوزیشن های جنسی مختلف را امتحان کنید تا بفهمید در چه پوزیشنی راحت تر هستید.
۳- به همسرتان بگویید چه چیزی موقع نزدیکی آزارتان می دهد.
۴- گزینه هایی مثل تحریک جنسی، دهانی و دستی را قبل از دخول واژینال امتحان کنید تا برای رابطه آماده شوید.

اگر با رعایت این نکات همچنان مشکلی برای نزدیکی دارید، حتما به متخصص زنان مراجعه کنید.

سوالات رایج بعد از عمل هیسترکتومی در شیراز

بانوان شیرازی که عمل هیسترکتومی را می خواهند انجام دهند، معمولا در مورد شرایطِ بعد از این جراحی سوالات زیر را از دکتر زهرا طباطبایی می پرسند:

آیا بعد از برداشتن رحم یائسه می شوم؟

خیر. بعد از برداشتن رحم فقط پریودتان را از دست می دهید. ولی تخمدانها همچنان هستند و تخمک گذاری کرده و هورمون های جنسی ترشح می کنند. مگر اینکه تخمدانها هم در عمل هیسترکتومی خارج شود که در این صورت به سرعت یائسه می شوید.

آیا بعد از برداشتن رحم پریود میشویم؟

خیر. پریود با ریزش لایه داخلی رحم رخ می دهد و بعد از برداشتن رحم پریود نمی شوید. هر زمان بعد از این جراحی دچار خونریزی یا لکه بینی شوید باید برای تشخیص علت آن سریعتر به متخصص زنان مراجعه کنید.

آیا بعد از برداشتن رحم واژن گشاد می شود؟

اگر فقط رحم برداشته شود، سایز و شکل واژن بعد از عمل هیسترکتومی تغییری نمی کند. معمولا گشادی واژن زمانی رخ می دهد که تخمدانها هم برداشته شوند و به دلیل کاهش هورمون استروژن، به مرور بافت واژن خاصیت ارتجاعی خود را از دست بدهد.

اگر شما هم سوالی درباره تاثیر عمل هیسترکتومی رحم بر رابطه جنسی دارید، در بخش نظرات مقاله می توانید سوالات خود را بپرسید.

۵/۵ - (۲ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین بخوانید