درمان قطعی خشکی واژن در شیردهی

در طول بارداری و بعد از زایمان، واژن دچار تغییرات زیادی می شود که یکی از شایع ترین آنها خشکی واژن است. به طوری که ۴۳ درصد از مادران شیرده طی ۶ ماه اول بعد از زایمان، خشکی واژن را تجربه می کنند (منبع: ahyes.org).
سوزش، خارش، التهاب و دردهای مقاربتی از رایجترین علائم خشکی واژن هستند که باعث ناراحتی مادران شیرده و مختل شدن زندگی جنسی آنها می شوند. ما در این مقاله به شما خواهیم گفت که چه زمانی باید برای درمان خشکی واژن در شیردهی اقدام کنید و با چه روشهایی آن را بهبود دهید. برای دسترسی سریع به تیترها می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

خشکی واژن بعد از زایمان

خشکی واژن بعد از زایمان طبیعی است. چون سطح استروژن و پروژسترون در بارداری بالا می رود و جفت جنین هم این دو هورمون را تولید می کند. اما بعد از زایمان و جدا شدن جفت، ناگهان سطح این دو هورمون کاهش می یابد.

در ۲۴ ساعت اول بعد از زایمان، سطح این هورمونها عادی می شود. ولی در بعضی افراد سطح استروژن پایین تر از حد معمول مانده و هورمون تولید کننده شیر (پرولاکتین) نیز مانع تولید استروژن می شود. در نتیجه، این مادران چند هفته بعد از زایمان، دچار مشکل خشکی واژن می شوند.

اهمیت هورمون استروژن

به گفته دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح و متخصص زنان و زایمان، متعادل بودن سطح هورمون استروژن در بدن نقش مهمی در سلامت واژن دارد. چون سطح این هورمون بر عملکردهای زیر تاثیر زیادی دارد:

 • بازسازی منظم بافتهای واژن
 • روانکاری طبیعی واژن
 • حفظ خاصیت ارتجاعی واژن
 • حفظ اسیدیته واژن و جلوگیری از عفونتهای واژینالی
 • کمک به برانگیختگی جنسی با افزایش جریان خون در واژن و تنظیم سطح رطوبت آن

پس کاهش سطح استروژن می تواند سلامت لگن را در زنان به خطر بیندازد.

درمان-خشکی-واژن-در-زنان-شیرده

علت خشکی واژن در شیردهی

اصلی ترین علت خشکی واژن بعد از زایمان، کاهش هورمون استروژن است که عوارض زیر را به دنبال دارد:

 • نازکتر و حساس تر شدن بافت واژن
 • خشکی واژن
 • کاهش میل جنسی
 • کاهش خاصیت ارتجاعی کانال واژن
 • افزایش عفونت های ادراری و واژینالی در زنان
 • قطع پریودی برای مدت طولانی بعد از زایمان

خشکی واژن ممکن است تا پایان دوره شیردهی و حتی بعد از آن ادامه پیدا کند.

خشکی واژن بعد از زایمان سزارین بیشتر است یا طبیعی؟

چون علت خشکی واژن بعد از زایمان، کمبود استروژن در بدن است بنابراین نوع زایمان تاثیری روی ایجاد خشکی واژن ندارد. خشکی واژن بعد از زایمان سزارین همانقدر رایج است که خشکی واژن بعد از زایمان طبیعی.

خشکی واژن بعد از زایمان چه عوارضی دارد؟

اگر خشکی واژن برای مدت طولانی ادامه پیدا کند، علاوه بر کاهش میل جنسی، دردهای مقاربتی و خشکی واژن، به مرور دیواره واژن را نازک کرده و منجر به آتروفی واژن می شود که مشکل حادتری است.

به علاوه، ممکن است پوشش مجرای ادراری نیز نازک شده و با مشکل عفونتهای مکرر ادراری و تکرر ادرار مواجه شوید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید مقاله درمان عفونتهای ادراری زنان در شیراز را بخوانید.

برای درمان خشکی و آتروفی واژن یا عوارض آن با جدیدترین تکنولوژی های پزشکی در شیراز، می توانید به مطب دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح و متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید. جهت رزرو نوبت با شماره ۰۹۱۷۷۵۳۸۸۹۳ تماس بگیرید.

درمان خشکی واژن بعد از زایمان

به گفته دکتر طباطبایی روشهای مختلفی برای درمان خشکی واژن بعد از زایمان وجود دارد. این روشها عبارتند از:

درمان های کوتاه مدت

درمان خشکی واژن برای زنانی که در چند ماه اول بعد از زایمان دچار این مشکل می شوند، عبارتند از:

درمان های خانگی: هیدراته نگه داشتن بدن با نوشیدن شش تا هشت لیوان آب در روز و انجام تمرینات ورزشی کگل برای خونرسانی بیشتر به بافتهای واژن می تواند به درمان خشکی های خفیف کمک کند.

مصرف لوبریکانت: برای کاهش دردهای مقاربتی و خشکی واژن می توانید در دوران شیردهی از مرطوب کننده ها و روان کننده های محلول در آب استفاده کنید. از مصرف هر گونه وازلین، روغن بچه یا روغن معدنی برای رفع این مشکل بپرهیزید.

استروژن درمانی: معمولا استروژن درمانی به صورت موضعی و با استفاده از کرم، حلقه یا قرص واژینالی انجام می شود. ولی به دلیل مضرات این روش، نمی توان طولانی مدت از این روش استفاده کرد.

توجه: اگر به دلیل عوارض این روش مایل به استروژن تراپی نیستید، می توانید از شیاف پروژسترون استفاده کنید که البته خیلی مرسوم نیست. همچنین می توانید از روشهای درمان خشکی واژن در شیراز بهره مند شوید.

خشکی-واژن-در-شیردهی

درمان های قطعی و طولانی مدت

برای درمان خشکی واژن مزمن که تا بعد از شیردهی همچنان ادامه دارد، باید از درمانها قطعی و سریع زیر استفاده کنید که طی ۲ تا ۳ جلسه انجام می شوند:

درمان خشکی واژن با لیزر
درمان خشکی واژن با لیزر، اصلی ترین روش درمان قطعی خشکی واژن است. پرتوهای لیزر واژن (لیزر مونالیزا، لیزر آنجلا، لیزر ژولیت، …) سلولهای لایه مخاطی واژن را جوانسازی کرده و ترشح مایعات مخاطی آنها را افزایش می دهند.

درمان خشکی واژن با RF
گاهی علاوه بر خشکی واژن در لایه مخاطی (سطحی ترین لایه واژن)، دیواره واژن هم نازک شده و مادران جوان دچار آتروفی واژن می شوند.

در این موارد باید از لیزر آراف واژن برای درمان خشکی واژن استفاده کرد. چون عمق نفوذ امواج RF بیشتر از لیزرهای دیگر است و علاوه بر جوانسازی لایه مخاطی واژن، لایه های زیرین را هم می تواند جوانسازی کرده و ضخامت آنها را بیشتر کند.

درمان قطعی خشکی واژن با لیزر در شیراز

با استفاده از گرما و پرتوهای لیزر آنجلا که پیشرفته ترین نسل لیزرهای واژن در جهان است، خونرسانی و تغذیه لایه مخاطی واژن بیشتر می شود. بنابراین تولید هیالورونیک اسید و جذب آب در این لایه بیشتر شده و بافت واژن آبرسانی می شود.

همچنین ساخت پروتئین های کلاژن و الاستین با استفاده از لیزر تراپی در واژن بیشتر می شود. این رشته ها به استحکام و بازسازی دیواره واژن کمک می کنند.

بنابراین با ۲ تا ۳ جلسه لیزر واژن در شیراز می توانید به طور قطعی و بدون خطرات استروژن تراپی، بافت واژن را جوانسازی و خشکی آن را برطرف کنید.

مراقبت بعد از لیزر واژن

لیزر واژن به مراقبت خاصی نیاز ندارد و از همان روز می توانید کارهای روزمره، ورزش و رابطه جنسی خود را شروع کنید.

روشهای-مراقبت-از-سلامت-واژن

شما هم می توانید برای درمان خشکی واژن در شیراز با لیزر آنجلا به مطب دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح و متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید. جهت رزرو نوبت با شماره ۰۹۱۷۷۵۳۸۸۹۳ تماس بگیرید.

پرسش و پاسخ درمان خشکی واژن در شیردهی

مادرانی که به تازگی زایمان کرده اند، در مورد خشکی واژن بعد از زایمان اغلب سوالات زیر را از متخصص زنان می پرسند:

آیا خشکی واژن در دوران شیردهی طبیعی است؟

بله. سطوح پایین استروژن در شیردهی باعث خشکی، سفتی یا حساسیت واژن می شود که یک مورد طبیعی و قابل درمان است.

آیا خشکی واژن بعد از شیردهی برطرف می شود؟

در بعضی از خانم ها با کاهش هورمون پرولاکتین، سطح استروژن هم عادی می شود. اما در برخی دیگر خیر. اگر بعد از شیردهی هنوز دچار خشکی واژن هستید، باید برای درمان آن با لیزر اقدام کنید.

هزینه درمان خشکی واژن با لیزر در شیراز چقدر است؟

قیمت لیزر واژن بستگی به تعداد جلسات درمان دارد. برای اطلاعات بیشتر می توانید با مشاور مطب تماس بگیرید: ۰۹۱۷۷۳۴۵۳۹۴

اگر شما هم سوالی درباره درمان خشکی واژن در دوران شیردهی دارید، می توانید سوالات خود را در بخش نظرات این مقاله با ما در میان بگذارید.

۴/۵ - (۳ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین بخوانید