سریعترین درمانهای خشکی واژن در یائسگی را بشناسید

با قطع کامل پریود به مدت یکسال، دوران یائسگی شروع می شود. مشکلات واژینالی مثل خشکی، درد و سوزش واژن از علائم این دوران هستند. بعضی از بانوان یائسه بدلیل احساس خجالت یا تصور اینکه این علائم عادی هستند، آنها را تحمل می کنند.
در حالی که اصلا لازم نیست به طور مداوم از ژل یا لوبریکانت استفاده کنید تا علائم خود را تسکین دهید. بلکه با مراجعه به متخصص زنان می توانید از روشهای متعددی درمان این علائم بهره مند شوید. ما در این مقاله قصد داریم شما را با سریعترین درمانهای خشکی واژن در یائسگی آشنا کنیم. برای دسترسی سریع به تیترها می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

چه علائمی نشانه خشکی واژن در یائسگی هستند؟

به گفته خانم دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح و متخصص زنان، معمولا بانوان یائسه ای که دچار خشکی واژن می شوند، از علائم زیر شکایت دارند:

 • سوزش و خارش واژن
 • درد موقع نزدیکی
 • لکه بینی یا خونریزی حین یا بعد از رابطه زناشویی
 • عفونت مکرر واژن
 • درد و سوزش ادرار یا عفونت های ادراری مکرر
 • احساس تنگی واژن
 • کاهش میل جنسی
 • تغییر در حجم و نوع ترشحات (آبکی تر و بی رنگ شدن ترشحات همراه با بوی نامطبوع)

اگر دچار علائم خشکی واژن در یائسگی هستید، باید به پزشک زنان مراجعه کنید. چون در صورت عدم درمان، خشکی واژن تشدید شده و به عفونت های مقاوم به درمان و بی اختیاری ادرار منجر می شود.

آتروفی-واژن

علت خشکی واژن در یائسگی

خشکی و آتروفی (از بین رفتن پوشش دیواره واژن) شایع ترین علت خیس نشدن واژن هنگام رابطه جنسی در دوران یائسگی است که بخاطر کاهش هورمون استروژن رخ می دهد. البته موارد زیر هم می توانند علت خشکی واژن در یائسگی یا پیش یائسگی باشند:

 • مصرف برخی داروها مثل آنتی هیستامین، ضد افسردگی، داروهای آسم و سرطان سینه
 • کم کاری تیروئید
 • آتروفی یا نازک شدن دیواره واژن
 • کاهش یا قطع رابطه جنسی در سنین یائسگی
 • ضعف سیستم ایمنی
 • سبک زندگی ناسالم مثل مصرف الکل، دخانیات، مواد مخدر، فعالیت یا ورزش زیاد، استرس شدید و افسردگی
 • برخی درمان ها مثل عمل برداشتن تخمدان ها، شیمی درمانی، رادیوتراپی، …

البته در زنان جوانتر (غیریائسه) هم ممکن است خشکی واژن بروز کند که بیشتر در اثر استرس، مصرف برخی داروها، عفونتهای واژینالی یا کاهش هورمون جنسی است.

سطح-هورمون-استروژن-در-سنین-مختلف

شما هم می توانید در صورت بروز علائم خشکی واژن در هر سنی که هستید، برای درمان سریع و قطعی آن در شیراز به مطب خانم دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح و متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید. جهت رزرو وقت قبلی با شماره ۰۹۱۷۷۵۳۸۸۹۳ تماس بگیرید.

درمان خشکی و سوزش واژن در یائسگی

معمولا پزشکان با توجه به علائم و وضعیت جسمانی بانوان یائسه از روش های زیر برای رفع خشکی واژن در یائسگی استفاده می کنند:

تغییر سبک زندگی: قطع مصرف دخانیات و الکل، بیست دقیقه ورزش روزانه، خواب کافی، داشتن فعالیت جنسی منظم، …

هورمون تراپی: تجویز موضعی هورمون استروژن با دوز پایین به صورت پماد، حلقه یا قرص

دارو درمانی: تجویز ویتامین های A، E و B برای کاهش اضطراب و رفع خشکی واژن در مواردی که خشکی ناشی از استرس است و یا مصرف داروهای غیرهورمونی با عملکرد مشابه استروژن

استفاده از ژل و کرم: تجویز کرم های مرطوب کننده یا آبرسان واژن و ژل های لوبریکانت. البته مصرف پماد خشکی واژن در یائسگی جنبه درمانی نداشته و تاثیرشان موقتی است. این روش برای کسانی خوب است که امکان هورمون تراپی ندارند.

هر چند روش های بالا موثرند ولی بعضی از آنها موقتی بوده و فقط جهت رفع علائم هستند و خشکی واژن را درمان نمی کنند. بعضی دیگر نیز مثل هورمون تراپی با عوارض زیادی همراهند. برای درمان سریع و قطعی خشکی واژن در یائسگی تکنولوژی های جدیدی وجود دارد که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

بیشتر بخوانید: درمان مشکلات ناشی از یائسگی در شیراز

سریعترین درمان خشکی واژن در زنان یائسه

به گفته خانم دکتر طباطبایی، در شیراز برای درمان خشکی واژن در یائسگی از روشهای مختلفی استفاده می شود که برای درمان قطعی این عارضه بوده و خیلی زود جواب می دهند:

درمان خشکی واژن با لیزر

لیزر آنجلا، جدیدترین نوع لیزر است که نسبت به لیزرهای دیگر، در عمق بیشتری از بافت واژن، جوانسازی را انجام می دهد. به همین علت، لیزر واژن در شیراز یک روش پر طرفدار برای درمان آتروفی (نازکی دیواره) و خشکی واژن به حساب می آید.

لیزر آنجلا با تسریع ساخت کلاژن و الاستین در سطح مخاط واژن و لایه های زیرین آن باعث تقویت دیواره، ضخیم شدن آن، افزایش ترشحات مخاطی و روانکاری طبیعی واژن می شود. درمان با این روش طی ۳ تا ۴ جلسه لیزر و با فواصل یک ماهه انجام می شود.

درمان خشکی واژن با دستگاه RF

استفاده از دستگاه آراف واژینال در شیراز روش رایجی برای درمان خشکی و آتروفی واژن است. عمق نفوذ امواج رادیویی این دستگاه بیشتر از پرتوهای لیزر بوده و جوانسازی دیواره واژن را بهتر انجام می دهد. RF با بهبود گردش خون در واژن، تغذیه و اکسیژن رسانی به بافتهای آن را بهبود می دهد.

در نتیجه، ترمیم لایه مخاطی و عضلات دیواره واژن سریعتر می شود. این روش برای افرادی مفید است که علاوه بر لایه مخاطی، لایه های زیرین هم باید جوانسازی شوند. درمان با این روش ۳-۴ جلسه و با فاصله یک ماه است تا دیواره واژن فرصت کافی برای ترمیم شدن داشته باشد.

درمان-خشکی-واژن-با-آر-اف

درمان آتروفی واژن با پلاسماتراپی

پلاسماتراپی واژن در شیراز با استفاده از دستگاه دی بی دی پلاسما انجام می شود. این روش برای جوانسازی واژن در بانوان یائسه ای که بدلیل خشکی واژن دچار عفونت مزمن شده اند، بسیار مناسب است. چون انرژی پلاسما علاوه بر تحریک کلاژن سازی، دارای خاصیت ضدعفونی کنندگی نیز هست.

پلاسماتراپی با استفاده از گاز بیخطر اُزون انجام می شود و برای درمان با این روش معمولا ۴ یا ۵ جلسه کافی است. فواصل بین جلسات نیز یک الی دو هفته است.

هایفوتراپی خشکی واژن در یائسگی

هایفوتراپی واژن در شیراز موثرترین روش درمان خشکی و آتروفی های حتی شدید واژن است که با دستگاه هایفو واژینال انجام می شود. هایفو واژینال مثل سونوگرافی با امواج مافوق صوت کار می کنند و هیچ عارضه ای ندارند.

عمق نفوذ امواج هایفو بیشتر از تکنولوژی های دیگر است و می تواند با نفوذ به عمیق ترین لایه های کانال واژن تمام لایه های این دیواره را ترمیم و کلاژن سازی را در آنها تحریک کند. حتی درمان با این روش می تواند باعث درمان گشادی خفیف یا متوسط واژن در زنان یائسه شود.

رفع خشکی واژن با کربوکسی تراپی

کربوکسی تراپی واژن در شیراز با جوانسازی لایه مخاطی واژن و افزایش رطوبت آن به درمان خشکی واژن کمک می کند. در این روش، گاز دی اکسید کربن به زیر پوست واژن تزریق شده و تجمع این گاز اکسیژن رسانی و ساخت مویرگهای جدید را در این ناحیه بیشتر می کند.

کربوکسی تراپی با ترمیم کلاژن های آسیب دیده مخاط واژن باعث جذب بیشتر آب به بافتهای این ناحیه و افزایش ترشحات مخاط واژن می شود. اگر نتوانید لیزر یا آراف واژن را انجام دهید، این روش جایگزین خوبی برای رفع آتروفی و خشکی واژن شما است.

مدت ماندگاری درمان خشکی واژن چقدر است؟

ماندگاری درمان خشکی واژن در شیراز با استفاده از تکنولوژی لیزر، آراف، هایفو، کربوکسی تراپی و هایفو واژینال بالا است و به بسته به روش درمان، ۱ تا ۵ سال ماندگاری دارد. نکته مهم در مورد طولانی شدن مدت ماندگاری درمان با این روش، حذف فاکتورهای موثر در بروز خشکی واژن است. مثلا:

 • جلسات شارژ سالیانه را حتما انجام دهید.
 • در رژیم غذایی تان مصرف آب کافی و غذاهای سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ و پروتئین را فراموش نکنید.
 • ورزش روزانه مثل نیم ساعت پیاده روی یا تمرینات کگل را فراموش نکنید.
 • از استرس، کم خوابی، کم تحرکی، مصرف الکل و دخانیات بپرهیزید.
 • رابطه جنسی را در یائسگی کنار نگذارید. چون نزدیکی باعث افزایش گردش خون در لگن و تغذیه بهتر بافتهای واژن می شود.

ماندگاری-درمان-خشکی-واژن

مزایای درمان خشکی واژن با تکنولوژی های جدید

پزشک با توجه به وضعیت واژن، شدت خشکی آن و وضعیت سلامتی بیمار، نوع روش درمان را انتخاب می کند. درمان خشکی واژن با تکنولوژی های مختلف پزشکی علاوه بر قطعی، سریع و موثر بودن، با مزایای دیگری نیز همراه است؛ مثلا:

 • به صورت سرپایی در مطب
 • بدون درد، خونریزی و نیاز به بیحسی
 • بدون دوره نقاهت
 • به مراقبتهای کمی بعد از درمان نیاز دارد
 • موثر برای پیشگیری از پرولاپس لگن یا بی اختیاری ادرار
 • ماندگاری بالا
 • بدون نیاز به بستری شدن
 • مناسب برای هر سنی (به ویژه سالمندان)

 بعد از درمان با هر یک از روشهایی که در بالا گفته شد، می توانید همان روز به کارهای عادی خود برگردید. هر زمانی که در واژن احساس ناراحتی نداشتید، می توانید رابطه زناشویی تان را شروع کنید.

شما هم می توانید برای درمان سریع خشکی واژن در یائسگی با انواع تکنولوژی های جدید در شیراز به مطب خانم دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح و متخصص زنان و زایمان مراجعه و از تجهیزات این مرکز بهره مند شوید. جهت رزرو وقت قبلی با شماره ۰۹۱۷۷۵۳۸۸۹۳ تماس بگیرید.

پرسش و پاسخ رفع خشکی واژن در یائسگی در شیراز

معمولا بانوان شیرازی که برای رفع خشکی واژن در یائسگی به مطب خانم دکتر طباطبایی مراجعه می کنند، سوالات زیر را از ایشان می پرسند:

هزینه رفع خشکی واژن در شیراز چقدر است؟

هزینه درمان خشکی واژن بستگی به روش درمان (لیزر، rf، هایفو واژینال، …)، شدت خشکی واژن و تعداد جلسات درمان دارد. بهتر است معاینه شوید تا این موارد مشخص شده و بتوانیم هزینه درمان را تعیین کنیم.

یائسگی با چه علائمی همراه است؟

شایعترین علایم یائسگی و پیش یائسگی در زنان، گرگرفتگی، تعریق شبانه، مشکلات مقاربتی، اختلالات خواب، افسردگی، خشکی واژن و … است.

آیا کاهش آب بدن می تواند علت خشکی واژن باشد؟

خیر. کمبود آب بدن باعث بروز خشکی و آتروفی واژن نمی شود ولی خشکی واژن را می تواند تشدید کند.

هر جلسه درمان خشکی واژن با آر اف چقدر طول می کشد؟

مدت زمان هر جلسه آر اف واژن کوتاه و در حدود یک ربع تا نیم ساعت است.

هایفوتراپی خشکی و سوزش واژن چند جلسه است؟

درمان با هایفو واژینال ۳ تا ۴ جلسه نیم ساعته بوده و ۲ سال یا بیشتر ماندگاری دارد.

شما هم می توانید سوالات خود در مورد سریعترین درمان های خشکی واژن در یائسگی را در بخش نظرات این مقاله از ما بپرسید. در اسرع وقت به سوالات شما در این مورد پاسخ می دهیم.

۳.۵/۵ - (۸ امتیاز)

7 پاسخ

 1. سلام خانم دکتر. من۵۴ سالی دارم و چهار ساله که رحم و تخمدان هام رو در آوردم . الان خشکی واژن دارم آیا قابل درمان هست؟ لوبریکانت هم مصرف می کنم فایده ای نداره.

  1. سلام. عزیزم شما قطعا خشکی و آتروفی رو دارید چون تخمدانها که باید هورمون استروژن رو برای حفظ رطوبت واژن تولید کنند، برداشته شدن. لوبریکانت هم تاثیر درمانی براتون نداره و باید هایفو واژن یا آراف واژن رو انجام بدین که دیواره واژن دوباره جوانسازی و خشکی واژن درمان بشه.

 2. سلام. هایفوتراپی برای اتروفی واژن خانمهایی که یائسه اند کاملا جوابگو هست؟ ایا بعد از تکمیل جلسات مشکل برطرف میشه و نیازی به مراحل دیگه نیست مثلا عمل کردن یا مصرف قرص؟ ممنون میشم جواب بدید

  1. سلام. بله هایفو واژینال میتونه تمام لایه های دیواره واژن رو بدون هیچ عارضه ای جوانسازی کنه. بعد از تکمیل جلسات هایفو، کاملا آتروفی برطرف میشه و نیازی به مصرف دارو نیست. فقط باید سعی کنید تغذیه سالم داشته باشید، ورزش کنید و دخانیات مصرف نکنید که خشکی تون برنگرده.

 3. دوستم ۱۸ سالشه و باکرست اما وقتی با نامزدش معاشقه می‌کنه واژنش هیچ واکنشی نشون نمیده
  البته این سه چهار هفته ای هست که اینطوری شده قبلش این اتفاق نبود
  این مشکل از چی می‌تونه باشه خانم دکتر ؟
  آیا طبیعیه ؟

 4. سلام و وقت بخیر.
  مجرد هستم و ۴۱ ساله.
  چندماهی هست بعد از مصرف یک دوره آنتی بیوتیک آزیترو و سفکسیم از التهاب قسمت بیرونی واژن نزدیک نواحی پرینه رنج میبرم.بیشتر در مواقعی که عرق میکنم.در آزمایشی که دادم مطرح شده بود هفت صدم کم کاری تیرویید دارم.آیا میتونه مشکلم ناشی از بهم خوردن فلور باشه یا کم کاری تیرویید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین بخوانید