ترمیم واژن بعد از زایمان طبیعی در شیراز

ترمیم-واژن-بعد-از-زایمان-طبیعی-در-شیراز

خانم های زیادی بعد از تجربه چندین بارداری و زایمان متوجه تغییر شکل واژن، سلامت و کارایی آن می شوند. این تغییرات باعث کاهش ارگاسم، میل جنسی و اعتماد بنفس آنها شده و تاثیر منفی بر عملکرد کف لگن و واژن دارد.
برای حل این مشکلات می توان بعد از زایمان طبیعی یا سزارین، از روشهای ترمیم واژن استفاده کرد. ما در این مقاله شما را با انواع روشهای ترمیم واژن بعد از زایمان طبیعی آشنا می کنیم. برای دسترسی سریع به تیترها می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

شایع ترین مشکلات واژن بعد از زایمان طبیعی

به گفته دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح و متخصص زنان و زایمان، بانوانی که زایمان طبیعی –به خصوص زایمان های سخت و طولانی- را تجربه کرده اند، معمولا یک یا چند عوارض زیر را تجربه می کنند:

 • خشکی واژن
 • پارگی پرینه
 • دردهای مقاربتی و اختلالات ارگاسم
 • گشادی واژن
 • خروج باد واژن
 • بهم ریختن فرم و آناتومی واژن
 • تکرر و بی اختیاری ادرار
 • عفونت های مکرر واژینالی یا ادراری
 • ضعف عضلات کف لگن، کشیدگی زیاد یا پارگی آنها
 • افتادگی رحم، مثانه یا واژن

این بانوان به دلیل مشکلات بالا، زندگی نرمال قبلی خود را ندارند و اعتماد بنفس آنها کاهش می یابد. به همین علت برای برگرداندن زیبایی، سلامت و کارایی دستگاه تناسلی خود عمل های ترمیمی واژن را انجام می دهند.

عضلات-کف-لگن

مزایای ترمیم واژن بعد از زایمان واژینال

ترمیم واژن بعد از زایمان طبیعی می تواند باعث بهبود موارد زیر شود:

 • بازگشت زیبایی واژن و افزایش اعتماد بنفس بانوان
 • بهبود روابط جنسی و رفع دردهای مقاربتی
 • درمان سریع و قطعی خشکی واژن و علائم آن
 • جلوگیری از  بروز انواع بی اختیاری های ادرار و مدفوع
 • درمان بی اختیاری ادرار استرسی
 • پیشگیری از پرولاپس های لگنی مثل افتادگی رحم، مثانه و واژن
 • تقویت عضلات کف لگن
 • جوانسازی واژن

همچنین برخی از عملهای ترمیمی به رفع افتادگی، گشادی و شل شدن دیواره های واژن کمک می کنند.

برای درمان مشکلات واژن بعد از زایمان و بهره مندی از مزایای عمل های ترمیمی واژن، شما هم می توانید به مطب خانم دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح و متخصص زنان و زایمان در شیراز مراجعه کنید. جهت رزرو نوبت با شماره ۰۹۱۷۷۳۴۵۳۹۴ و برای مشاوره در واتساپ با شماره ۰۹۱۷۷۵۳۸۸۹۳ تماس بگیرید.

انواع عمل های زیبایی واژن بعد از زایمان

به گفته خانم دکتر طباطبایی، بعد از معاینه لگنی بیماران در شیراز، با توجه به نوع علائم، شدت عارضه و نوع مشکلات واژینالی آنها از روشهای زیر برای ترمیم واژن استفاده می شود:

عمل پرینورافی

بانوانی که در ورودی واژن احساس گشادی دارند یا در طول زایمان طبیعی، دهانه واژن شان دچار آسیب، پارگی یا اسکار شده می توانند عمل پرینورافی را برای تنگ شدن ورودی و ابتدای کانال واژن انجام دهند. این جراحی با مزایای زیر همراه است:

 • بهبود ارگاسم
 • کاهش عفونت های واژینالی
 • بهبود ظاهر مدخل واژن و تنگ شدن آن

عمل-پرینورافی

تنگ کردن واژن

برای رفع شلی و گشادی واژن و نیز بهبود ارگاسم در زوجین به یکی از روشهای زیر تنگ شدن کانال واژن انجام می شود:

RF واژن: کسانی که گشادی واژن خفیف دارند و تا به حال زایمان نکرده اند، می توانند با چند جلسه آراف واژن، دیواره های کانال را سفت و محکم کنند.

تنگ کردن با نخ: این روش کمی تهاجمی است و برای کسانی خوب است که هنوز می خواهند باردار شوند و آراف واژینال برای تنگ شدن واژن شان جواب نمی دهد.

عمل واژینوپلاستی: در عمل جراحی با برش کانال واژن و نزدیک کردن دیواره ها، قطر کانال واژن کاهش می یابد. این روش برای خانم هایی مناسب است که:

 • دیگر قصد بارداری ندارند
 • تجربه زایمان طبیعی داشته اند
 • درجه گشادی واژن شان بالا است و با روشهای دیگر بهبود نمی یابند

پزشک زنان بعد از معاینه لگنی می تواند درجه گشادی واژن را تشخیص داده و مناسبترین روش تنگ کردن واژن را طبق وضعیت بیمار پیشنهاد دهد.

عمل-واژینوپلاستی

عمل پرینه پلاستی (ترمیم پارگی پرینه)

پرینه بافت ظریفی بین واژن تا ‌مقعد است که در ۸۰ درصد از زایمانهای طبیعی دچار پارگی می شود. بیشتر این پارگی ها جزئی هستند و با چند بخیه رفع می شوند. اما پارگی پرینه در برخی افراد شدید است و یا جای بخیه ها روی پرینه مانده یا اسکار می دهد.

بنابراین کسانی که پارگی پرینه آنها شامل کل عضلات و پوست پرینه تا مقعد بوده (درجه ۳) یا حتی مقعد، داخل و اطراف آن نیز دچار پارگی شده (درجه ۴) تحت عمل پرینه پلاستی در شیراز قرار می گیرند. این جراحی در بین انواع عمل ترمیم واژن بعد از زایمان طبیعی، رایجترین عمل ترمیمی است.

جوانسازی واژن

کاهش استروژن در دوران شیردهی باعث خشکی واژن، رابطه زناشویی دردناک و بی اختیاری ادرار استرسی در مادران جوان می شود. برای رفع این مشکلات می توانید جوانسازی واژن را با استفاده از لیزر و یا آر اف واژن انجام دهید.

لیزر و RF، جریان خون را در بافت داخل کانال واژن و دیواره های آن بیشتر کرده و در نتیجه، کلاژن بیشتری تولید می شود. افزایش کلاژن به تقویت ساختار واژن کمک کرده و ترشحات مخاطی واژن را بیشتر می کند.

رفع تیرگی واژن

در صورتی که به دلیل تغییرات هورمونی در بارداری لابیاهایتان تیره شده، می توانید با چند جلسه لیزر آنجلا، رفع تیرگی واژن در شیراز را با لیزر آنجلا انجام دهید.

برای گرفتن نتیجه بهتر از روشن سازی واژن و همچنین کاهش تعداد جلسات لیزر، بهتر است لیزر آنجلا را به صورت ترکیبی همراه کربوکسی تراپی واژن انجام دهید.

توجه توجه: عملهای زیبایی ترمیمی را می توانید در یک جلسه و همراه هم انجام دهید. انجام همزمان علمهای ترمیمی به کاهش هزینه های شما کمک کرده و یک بار مجبور به رعایت مراقبتهای بعد از عمل هستید.

برای انجام عمل های ترمیمی واژن بعد از زایمان طبیعی در شیراز می توانید به مطب خانم دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح و متخصص زنان و زایمان مراجعه و از تجربه و تخصص ایشان در این زمینه بهره مند شوید. جهت رزرو نوبت با شماره ۰۹۱۷۷۳۴۵۳۹۴ و برای مشاوره در واتساپ با شماره ۰۹۱۷۷۵۳۸۸۹۳ تماس بگیرید.

هزینه ترمیم واژن بعد از زایمان طبیعی در شیراز

هزینه ترمیم واژن در شیراز برای همه افراد یکسان نیست و بسته به فاکتورهای زیر از فردی به فرد دیگر تغییر می کند:

 • چه عمل زیبایی را بخواهید انجام دهید
 • تعداد جلسات لیزر یا آر اف واژینال شما چقدر باشد
 • چند عمل ترمیمی قرار است برای شما انجام شود
 • جراحی شما در مطب انجام شود یا در اتاق عمل

متاسفانه عملهای ترمیمی هر چند به بازگشت سلامت و کارایی واژن کمک زیادی می کنند، اما چون در دسته عمل های زیبایی قرار دارند، تحت پوشش اغلب بیمه ها نیستند.

پرسش و پاسخ ترمیم واژن بعد از زایمان طبیعی

معمولا کسانی که می خواهند عمل های ترمیمی واژن را انجام دهند، اغلب از متخصص زنان سوالات زیر را می پرسند:

جراحی ترمیم واژن با بیهوشی انجام می شود؟

بستگی به نوع عمل ترمیمی دارد. برخی از کارهای ترمیمی بدون بیحسی هستند مثل روشن سازی و برخی هم مثل عمل واژینوپلاستی با بیحسی موضعی یا بیهوشی انجام می شوند.

حرکات کگل چقدر در ترمیم واژن بعد از زایمان طبیعی موثر هستند؟

اگر عارضه شما خفیف باشد، بعد از چند ماه انجام تمرینات کگل شاهد علائم بهبودی خود هستید. در غیر این صورت نیاز به روشهای پزشکی مثل جراحی، لیزر یا RF دارید.

آیا واژن بعد از زایمان گشاد می شود؟

واژن حالت ارتجاعی دارد و بعد از مدتی بعد از زایمان تا حد زیادی به حالت اول برمی گردد. اما بعد از زایمانهای متعدد، عضلات آن دچار کشیدگی یا پارگی شده و قطر واژن زیاد می شود.

ترمیم واژن بلافاصله بعد از زایمان طبیعی امکانپذیر است؟

به جز ترمیم پارگی درجه ۲ در پرینه که با چند بخیه مختصر و بلافاصله بعد از زایمان انجام می شود، بقیه عمل های ترمیمی را به دلیل خونریزی و تورم نمیتوان انجام داد. این نوع عملها را می توانید ۴ تا ۶ ماه بعد از زایمان انجام دهید.

اگر شما هم سوالی درباره جراحی های ترمیم واژن بعد از زایمان طبیعی در شیراز دارید، در بخش نظرات این مقاله می توانید آنها را بپرسید.

۵/۵ - (۲ امتیاز)
Avatar photo

دکتر سیده زهرا طباطبایی (متخصص زنان و زایمان) فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی ایران و دارای بورد تخصصی در این رشته هستند. خانم دکتر طباطبایی بیش از پانزده سال است که در زمینه ارائه خدمات درمانی و زیبایی به بانوان فعالیت دارند. در حال حاضر کلینیک دکتر طباطبایی را می توان مجهزترین کلینیک زنان در استان فارس بشمار آورد و به همین دلیل بیماران متعددی از شیراز و استانهای همجوار برای دریافت خدمات باکیفیت به این مرکز مراجعه می کنند.

بدون دیدگاه
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *