درمان مشکلات ناشی از یائسگی در شیراز

با شروع علائم یائسگی خانم ها به پایان دوره باروری خود می رسند. یائسگی بیماری نیست بلکه مرحله ای طبیعی از زندگی هر زن است و نمی توان جلوی یائسگی یا بروز علائم آن را گرفت.
برخی از این علائم بسیار آزاردهنده اند به طوری که برای درمان مشکلات یائسگی مجبور می شوید به متخصص زنان مراجعه کنید. ما در این مقاله به علائم یائسگی و راه درمان آن می پردازیم. برای دسترسی سریع به تیترها می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.

مراحل یائسگی در زنان

دوران یائسگی شامل مراحل مختلفی است که اگر به طور طبیعی پیش برود، شامل مراحل زیر است:

پیش از یائسگی: در این مرحله که از دهه ۴۰ زندگی بانوان شروع می شود، هنوز خانم ها قدرت باروی دارند. اما تخمک گذاری و میزان استروژنی که تخمدانها تولید می کنند، به تدریج کاهش می یابد.

توجه: زنانی که دچار یائسگی زودرس می شوند، این مرحله را از اواسط دهه ۳۰ زندگی خود تجربه می کنند.

یائسگی: مهمترین و اولین علامت یائسگی غایب بودن پریودی به مدت یکسال متوالی است. در این دوره به دلیل توقف تخمک گذاری در تخمدانها قدرت باروری زنان از بین می رود. در مرحله یائسگی تخمدانها کمترین میزان هورمون استروژن را ترشح می کنند.

بعد از یائسگی: در این مرحله، علائم یائسگی مثل گرگرفتگی و تعریق شبانه در بسیاری از زنان از بین می رود یا شدت علائم تا حد زیادی کمتر می شود. اما ریسک ابتلا به پوکی استخوان و بیماریهای قلبی در این دوره به دلیل پایین بودن هورمون استروژن بیشتر از هر زمان دیگری است.

سطح-هورمون-استروژن-در-سنین-مختلف

البته همه خانم ها یائسگی طبیعی ندارند. بلکه بعضی از آنها به دلیل یائسگی زوددرس و یا جراحی هایی که شامل برداشتن هر دو تخمدان هستند، یائسه می شوند.

برای درمان علائم یائسگی در شیراز شما هم می توانید از تخصص دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح و متخصص زنان و زایمان در این زمینه بهره مند شوید. جهت رزرو نوبت قبلی با شماره ۰۹۱۷۷۵۳۸۸۹۳ تماس بگیرید.

علائم یائسگی زنان

علت اصلی بروز علائم یائسگی در زنان کاهش سطح هورمون استروژن است. هر خانمی این علائم را به شکل و درجات متفاوتی تجربه می کند. رایجترین علائمی که در اکثر زنان یائسه بروز می کنند، عبارتند از:

 • گرگرفتگی و تعریق شبانه
 • احساس خستگی مفرط
 • اختلال در تمرکز و کم حافظه شدن
 • مشکلات خواب و کاهش کیفیت آن
 • عفونتهای مزمن و مکرر ادراری-تناسلی
 • بی اختیاری و تکرر ادرار به دلیل ضعف عضلات کف لگن
 • خشکی واژن در یائسگی (همراه با علائم درد، سوزش و خارش آن)
 • تغییرات ظاهری مثل افزایش وزن، خشکی پوست، خشکی چشم و ریزش مو
 • افزایش تحریک پذیری، اضطراب و اختلالات خلقی به دلیل نوسانات هورمونی
 • شروع بی نظمی های قاعدگی قبل از یائسگی (اولین علامت یائسگی) و طولانی شدن فاصله بین پریودی ها و در نهایت توقف قاعدگی

مشکلات جنسی مثل کاهش میل جنسی، گشادی واژن، کاهش روانکاری واژن حین نزدیکی و دردهای مقاربتی نیز از رایجترین علائم یائسگی در زنان هستند.

مراحل-یائسگی-زنان

روشهای درمان مشکلات یائسگی در شیراز

به گفته دکتر طباطبایی، به کمک روشهای زیر می توان مشکلات یائسگی در زنان را کاهش داد:

درمانهای دارویی غیرهورمونی

داروهای غیر هورمونی وجود دارند که می توانند به کاهش برخی از علائم یائسگی در زنان کمک کنند. نمونه ای از این داروها عبارتند از:

 • کلونیدین، گاباپنتین، … برای درمان گرگرفتگی و تعریق شبانه
 • داروهای ضد افسردگی یا ضد اضطراب برای بهبود علائم خلق و خویی
 • آنتی دیوریتیکها برای کاهش تکرر ادرار

این داروها را نباید بدون تجویز پزشک مصرف کنید.

هورمون تراپی

داروهای هورمونی برای افزایش سطوح استروژن و بهبود علائم خشکی واژن تجویز می شوند. درمان با این داروها با عوارض جانبی همراه است و با نظر پزشک حتما باید مصرف شود.

پزشکان هورمون تراپی را به دو روش استروژن تراپی و یا پروژستین تراپی انجام می دهند. نوع روش درمان بستگی به شدت و نوع علائم بیمار دارد.

لیزر تراپی

کاهش استروژن در یائسگی منجر به خشکی و آتروفی واژن در بسیاری از خانم ها می شود. با استفاده از دستگاه لیزر واژن در شیراز می توانیم کلاژن سازی را در مخاط دیواره واژن تقویت کرده و آن را جوانسازی کنیم.

این روش بهترین جایگزین برای روش هورمون تراپی است و هیچ عارضه جانبی ندارد. لیزر تراپی با بازسازی لایه مخاطی واژن، ترشحات مواد روان کننده واژن را بیشتر کرده و به درمان مشکلات زیر کمک می کند:

لیزر آنجلا یک درمان ایمن، سریع و سرپایی است که در مطب متخصص زنان انجام می شود. جلسات لیزر بسته به شدت خشکی واژن بین ۳ تا ۵ جلسه هستند.

درمان با آر اف واژن

یکی از رایجترین عوارض کاهش استروژن در یائسگی، آتروفی واژن یا همان نازک شدن دیواره واژن است. این عارضه را می توانید با امواج دستگاه آر اف واژن در شیراز طی دو تا جلسه درمان کنید. امواج آر اف نسبت به لیزر واژینال آنجلا عمق نفوذ بیشتری دارند و برای همین می توانند از لایه مخاطی عبور کنند و لایه های عضلانی دیواره واژن را جوانسازی کنند.

با استفاده از این روش تارهای عضلانی دیواره تحریک الکتریکی می شوند و شروع به لرزش می کنند. این کار به تقویت این عضلات و عضله سازی در واژن کمک می کند و ضخامت دیواره واژن و خاصیت ارتجاعی آن بر می گردد. علاوه بر درمان آتروفی واژن در شیراز با این روش، می توانید از مزایای زیر نیز برخوردار شوید:

همزمان با جوانسازی واژن و درمان مشکلات ناشی از یائسگی با دستگاه RF، به دلیل استحکام کانال واژن، احساس شلی و گشادی آن برطرف شده و روابط جنسی بهتری را تجربه می کنید.

درمان-یائسگی-در-شیراز

برای درمان علائم یائسگی با لیزر و آر اف واژن در شیراز شما هم می توانید به مطب دکتر سیده زهرا طباطبایی، جراح و متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید. جهت رزرو نوبت قبلی با شماره ۰۹۱۷۷۵۳۸۸۹۳ تماس بگیرید.

درمان خانگی علائم یائسگی

بهترین روشهای درمان خانگی عوارض یائسگی عبارتند از:

۱- حفظ وزن سالم
۲- ورزش منظم روزانه
۳- رژیم غذایی سالم و متعادل
۴- دوش آب خنک (رفع گرگرفتگی)
۵- ترک سیگار (کاهش علائم یائسگی، پوکی استخوان و مشکلات قلبی)
۶- تحریک جنسی منظم و بدون درد در یائسگی جهت حفظ سلامت واژن
۷- تکنیک های تنفس عمیق، ماساژ، ورزش، تغذیه خوب و کاهش استرس برای بهبود نوسانات خلقی
۸- استفاده از مرطوب کننده ها یا روان کننده های واژینال موقع نزدیکی برای کاهش دردهای مقاربتی
۹- انجام تمرینات ورزشی کگل برای تقویت عضلات کف لگن (جهت کاهش علائم بی اختیاری و گشادی خفیف واژن)
۱۰- نوشیدن آب کافی و پرهیز از خوراکی های اسیدی (پرتقال، گوجه، …) و کافئینی که محرک مثانه هستند (برای کاهش علائم بی اختیاری و درمان تکرر ادرار زنان)

همچنین با دوش آب خنک، خنک کردن محیط کار و زندگی، نوشیدن آب خنک و پوشیدن لباسهای سبک می توانید گرگرفتگی یائسگی را کاهش دهید.

درمان مشکلات خواب

برای بهتر خوابیدن در یائسگی می توانید روشهای زیر را امتحان کنید:

 • لباسهای نخی نازک و گشاد بپوشید.
 • اتاق خوابتان را تاریک، ساکت و خنک نگه دارید.
 • از اتاق خواب فقط برای خواب و رابطه جنسی استفاده کنید.
 • هر روز صبح در ساعت مشخصی بیدار شوید و شبها به خواب بروید.
 • از مصرف کافئین و الکل در اواخر روز و شب بپرهیزید. این کار به کاهش گرگرفتگی و تعریق شبانه تان نیز کمک می کند.

همچنین اگر برای مدت طولانی دراز کشیده اید و نمی توانید بخوابید، بلند شوید و کار دیگری انجام دهید، مثلا کتاب بخوانید. بعد از یک ربع دوباره سعی کنید بخوابید.

جمع بندی نهایی

قطع پریودی برای ۱۲ ماه متوالی، گرگرفتگی، تعریق شبانه و اختلالات خلقی از جمله رایجترین علائم یائسگی زنان هستند. این علائم به دلیل کاهش هورمون استروژن در زنان رخ می دهند. در برخی افراد این علائم خیلی شدید و آزاردهنده یا طولانی مدت اند.

برای درمان مشکلات یائسگی روشهای مختلفی وجود دارد مثل درمانهای دارویی، هورمون تراپی، درمان با انواع لیزر و آر اف واژن. با مراجعه به بهترین متخصص زنان در زمینه درمان مشکلات ناشی از یائسگی در شیراز می توانید علائمی مثل گرگرفتگی، خشکی واژن و مشکلات ادراری در یائسگی را درمان کنید.

پرسش و پاسخ علائم یائسگی و راه درمان

معمولا درباره علائم و درمان مشکلات یائسگی زنان سوالات زیر از دکتر طباطبایی پرسیده می شوند:

برای درمان عوارض یائسگی چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

زمانی که شدت علائم شما زیاد است و با درمانهای خانگی بهبود پیدا نمی کند، برای رفع علائم و درمان یائسگی باید به متخصص زنان مراجعه کنید.

دوران یائسگی چقدر طول می کشد؟

طول دوره یائسگی در هر خانمی متفاوت است. در بیشتر زنان، دوران یائسگی ۴ تا ۵ سال طول می کشد ولی در تعداد کمی از خانم ها ممکن است طول این دوره چند ماه و یا بیش از یک دهه و حتی تا پایان عمر باشد.

آیا یائسگی قابل درمان است؟

بله. علائم یائسگی را می توان به روشهای مختلفی تسکین داد و یا برخی از آنها را درمان کرد. این علائم در دوران بعد از یائسگی معمولا برطرف می شوند.

اگر شما هم سوالی درباره درمان مشکلات ناشی از یائسگی در شیراز دارید، در بخش نظرات مقاله می توانید سوالات خود را بپرسید.

۵/۵ - (۲ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین بخوانید